Üniversite kazanma ile başlayan araştırmaların başında konaklama yer almaktadır. Eğer şehir dışında okuyacak veya kazandığınız üniversite evinize uzaksa seçenekleriniz ve araştırma kanallarınız çoğalacak kafanız karışacaktır. Devlet yurdu, özel yurt, öğrenci evi, akraba yanı konaklama… Bu seçeneklerden özel yurtları tüm detayları ile inceleyelim!

Özel Öğrenci Yurtları Nedir?

Öğrencilerin barınma, yatma, yemek yeme, çalışma ve dinlenme gereksinmelerini karşılamak üzere özel kurumlar ya da kişilerce açılan ve yönetilen kuruluşlardır. Kız öğrenci, erkek öğrenci veya karışık şekilde konaklama tercihi sizlere kalmış bir konudur.


Özel Öğrenci Yurduna Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İster özel öğrenci yurdu ister devlet yurdu seçerken öncelikle ihtiyaç ve istekleriniz belirledikten sonra mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktaları göz önüne aldıktan sonra özel yurdun avantaj ve dezavantajlarını sizlerde rahatlıkla göreceksinizdir.

1) Okulunuzun civarında olan yurtları araştırmaya öncelik verin.

2) Eğer okulunuzun yakınlarında böyle bir özel yurt konaklama imkanı yoksa var olan ulaşım yollarını araştırın. Süre ve maliyet hesaplamalarını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

3) Bazı özel yurtlar üniversiteniz ile anlaşmalı olabilir. İndirim oranı, servis imkanını araştırın.

4) Yurdunuzun değerlerini, alakalı olduğu dernek veya kurum ve kuruluşlarını mutlaka araştırın.

5) Yurdun yemek imkanlarını mutlaka yetkililere sorun. Bazı yurtlarda tüm öğünler varken bazı yurtlar da bu seçenek yoktur. Yemek öğünlerinin dahil olması fiyatı mutlaka etkileyecektir.

6) Yemek seçeneği olmayan bazı yurtlarda ortak alan mutfak veya odalarda mutfak imkanı olabilir, kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

7) Yurdunuzda temizlik kaç günde olmaktadır mutlaka sorulması gereken sorular arasındadır.

8) Çamaşırlarınızı ne sıklıkla, ücretli veya ücretsiz olup olmadığını da not alın.

9) Yurdunuz da kaç kişilik odalarında konaklamak istiyorsunuz ona karar verin. Odadaki kişi sayısı arttıkça fiyat azalacaktır.

10) Lavabo ve duşa kabini odadaki arkadaşlarınız ile mi yoksa ortak bir alanda konaklayan kişilerle mi paylaşmak istersiniz bu size kalmış bir karardır. Artı ve eksi yönlerini değerlendirin. Ortak kullanım alanlı yerler fiyatı azaltacaktır.

11) Seçtiğiniz odada buzdolabı, televizyon gibi seçenekler veya istekleriniz var mı ve bunlar ne kadar gerekli olacaktır? Bizim önerimiz eğer yemek seçeneğiniz yoksa odanızda buzdolabı olursa yiyeceklerinizi kolaylıkla muhafaza edebilirsiniz.

12) Çalışma odaları! Odanızda her zaman ders çalışmak istemeyebilirsiniz veya oda arkadaşlarınız ile sohbet cazip gelebilir. Onun için özel yurt araştırmasında çalışma odalarına konumlamasına ışıklandırılmasına dikkat etmelisiniz.

13) Olmazsa olmaz Wi-Fi imkanı. Bazı yurtlar bunu sağlamıyor bunu da mutlaka sormalısınız.

14) Bazı özel öğrenci yurtları 10 ay bazıları aylık anlaşma yapmaktadır. Bunları da mutlaka öğrenin.

15) Özel öğrenci yurt seçiminde bizim önerimiz tüm seçenekleri değerlendirme yapmak sonrasında fiyat araştırması ve yazarlık konusunda iyi anlaşma sağlamaktır.

Ve en son olarak ister özel öğrenci yurdu ister devlet yurdu ister öğrenci evinde konaklamaya karar vermeden önce isteklerinizi belirleyin, olumlu ve iyimserliğinizi bu yeni başlayacağınız yolculukta yanınızdan ayırmayın.

Yeni yaşamınızda başarılar.

Sevgiler…

Nadide Sema Özsayan


 

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!