YÖK Destek Bursu nedir? 2018-2019 YÖK Bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? YÖK Bursu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını YÖK Destek Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

Ülkemizin gelişimi açısından yükseköğretimde bilimsel zeminin oluşturması amacıyla ülkemiz için önem arz eden lisans programlarını tercih edecek öğrencilere YÖK tarafından Destek Bursu verilmektedir. Bu burs 47 lisans bölümünü kapsamaktadır.YÖK Destek Bursu alan öğrencilerin aldıkları diğer burslar devam eder.


YÖK Destek Bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • ÖSYM Başkanlığı’nca yapılan 2018-YKS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen ve aşağıda belirtilen Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak.
 • Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.
 • Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak.
 • Sınavın yapıldığı yıl, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.

YÖK Destek Bursu’nun verildiği bölümler nelerdir?

 • Temel Bilimler Programlarında; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji programlarına,
 • Ziraat Programlarında; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Biyosistem Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Organik Tarım İşletmeciliği, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Tohum Bilimi ve Teknolojisi, Ziraat Mühendisliği Programları, Zootekni programlarına,
 • Orman Programlarında; Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi programlarına,
 • Su Ürünleri Programlarında; Balıkçılık Teknolojisi, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Su Bilimleri ve Mühendisliği programlarına,
 • Yer Bilimleri Programlarında; Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Hidrojeoloji Mühendisliği, Yer Bilimleri Mühendisliği Programlarına,
 • Veteriner Fakültelerine,
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomi ve Astrofizik ile Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Programlarına

ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran başarılı öğrencilere bu yıl da burs vermeye devam ededecektir.


YÖK Destek Bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

YÖK Bursu ön koşullarını sağlayan öğrenciler, üniversite rektörlüklerine başvurmalıdır. Burs başvuruları rektörlük tarafından alınacaktır. 

NOT: Yatay Geçiş ile bölüm değiştiren öğrencilerin bursları kesilir.


YÖK Destek Bursu ne kadar burs veriyor?

2018-2019 burs döneminde YÖK Bursu 12 ay boyunca aylık 700 TL verilmektedir. Ödemeler her ayın 1-10’u arasında olacaktır.


YÖK Destek Bursu  başvuru sonuçları açıklandı mı?

YÖK Destek Bursu sonuçları rektörlüklere iletilecektir. Ekim 2018’den itibaren burslar ödenmeye başlayacaktır.