Kendini keşfedeceğin üniversite yıllarına sağlam bir adım atmak için lise yıllarından itibaren çalışmaya başlıyorsun. Bu süreçte kaderini belirleyen en önemli adım aslında üniversiteye giriş sınavları: TYT-AYT. Bu sınavlar hakkında merak ettiğin sorulara cevap bulacağın yazımıza başlamaya ne dersin?


YKS Nedir?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan sınavların toplamına verilen addır. Türkiye’de bir üniversiteye kayıt olmak istiyorsan bu sınavlara girmek durumundasın. Yazımızda sınavları ayrı ayrı ele alacağız. Hadi birlikte detayları incelemeye başlayalım!


TYT Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Temel Yeterlilik Testi anlamına gelen bu sınavda daha çok okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Bu sınava iki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyenler girebilir. Ayrıca AYT sınavına % 40 etkisi olacaktır. Yani AYT sınavıyla yerleşebileceğin bölümlerden herhangi birine yerleşmek istersen de bu sınava girmek zorundasın. AYT sınavından önce yapılan bir sınavdır.

TYT puanıyla başvuru yapabileceğin bölümler:

 • Bilgisayar Programcılığı, Aşçılık, Anestezi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Optisyenlik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, İlk ve Acil Yardım, Bilgisayar Programcılığı, Fizyoterapi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliği, Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri, İç Mekan Tasarımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Bankacılık ve Sigortacılık. Bu bölümlerden herhangi birinde eğitim görmek istersen mutlaka TYT sınavına girmelisin.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi anlamına gelen bu sınavda ise tamamen bilgini ölçecek sorular bulunmaktadır. AYT puanıyla alan bölümlerden bazıları ise şu şekildedir: Tıp, Hukuk, Mühendislik, Hemşirelik, İktisat, İşletme… Bu bölümlerden herhangi birine yerleşmek istersen AYT sınavına girmelisin. Aslında, TYT puanıyla alan bölümler hariç kalan bölümlere yerleşmek için bu sınava girmek zorundasın. 


YKS (TYT-AYT) Soru Dağılımı

TYT Soru Dağılımı

Bu sınavda toplam 120 soru sorulmaktadır. Verilen süre ise 135 dakikadır. TYT sınavının sınav puanına etkisi % 40 olarak belirlenmiştir. Soru dağılımı ise şu şekildedir:

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Temel Türkçe
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • 5 Felsefe Grubu
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya

AYT Soru Dağılımı

Bu sınavda ise toplam 160 soru bulunmaktadır. Verilen süre ise 180 dakikadır. Dört testten oluşan bu sınavın ise soru dağılımı şu şekildedir:

1.Test/Edebiyat – Sosyal Bilgiler:

 • Türk Dili ve Edebiyatı dersinden 24, Tarih 1 dersinden  10, Coğrafya 1 dersinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır.

2. Test/Sosyal Bilgiler 2:

 • Tarih 2 dersinden 11, Coğrafya dersinden 11, Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) dersinden 12 ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır.

3. Test/Matematik:

 • Matematik ve Geometri olmak üzere ayrılan bu testte Matematik dersinden 25 soru, Geometri’den ise 15 soru bulunmaktadır. Toplamda 40 soru vardır.

4. Test/Fen Bilimleri:

 • Fizik 14, Biyoloji 13 ve Kimya 13 olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır.

YDT Soru Dağılımı

İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca ve Arapça dillerinde yapılan yabancı dil yeterlilik sınavında toplam 80 soru sorulmaktadır. Bu sorular için verilen süre ise 120 dakikadır. Her dil için ayrı bir kitapçık verilmektedir. Başvurunuzda belirttiğiniz yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.  


YKS 2021 Başvuruları Ne Zaman?

TYT ve AYT ne zaman diye soruyorsanız 2021 senesi için sınav başvuru ve sınav tarihlerini aşağıda bulabilirsiniz:

TYT 2021 ne zaman? 

Başvuru Tarihi: 04 Şubat- 02 Mart 2021

Sınav Tarihi: 26 Haziran 2021 Cumartesi 

Saat: 10.15

AYT 2021 ne zaman?

Başvuru Tarihi: 04 Şubat- 02 Mart 2021

Sınav tarihi: 27 Haziran 2020 Pazar

Saat: 10.15

YDT 2021 ne zaman?

Başvuru Tarihi: 04 Şubat- 02 Mart 2021

Sınav Tarihi: 27 Haziran 2020 Pazar

Saat: 15.45


YKS’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfındaysan, başvurunu kendi okulunda bulunan bu işle görevli öğretmenlerin aracılığıyla , ÖSYM tarafından belirlenmiş sınav merkezlerinden ya da ÖSYM Sınav Koordinatörleri aracılığıyla yapabilirsin. Özel olarak herhangi bir YKS başvuru merkezi bulunmamaktadır. Belirlenen yerlere başvuru için mutlaka kendin gitmelisin. Çünkü başvuru yapılırken fotoğrafın çekilecektir. Eğer ÖSYM Aday İşlemleri sitesinde fotoğrafın varsa başvurunu bireysel olarak internet üzerinden yapabilirsin. Başvurunu yaptıktan sonra belirlenen ücreti bankaya yatırman durumunda başvurun tamamlanmış olacaktır. 


YKS 2021 Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Başvurunu yaptıktan sonra ne kadar para yatırman gerektiğine hep birlikte göz atalım. Öncelikle her sınav için ayrı bir ücret yatıracağını bilmelisin. Ücretler ise şu şekildedir: 

 • TYT: 90 TL
 • AYT: 90 TL
 • YDT: 90 TL

Para yatırabileceğin bankalar ise şu şekildedir:

 • Akbank, Albaraka, Finansbank, Halkbank, Vakıfbank’ın ATM ve internet bankacılığı ve Ziraat Bankası’nın sadece internet bankacılığı aracılığıyla ücretinizi yatırabilirsin.

Eğer belirlenen süreler içerisinde başvurunu yapamadıysan ya da sınava katılmaya sonradan karar verdiysen geç kaldım diye endişelenme! ÖSYM tarafından belirlenen geç başvuru tarihleri içinde başvurunu tekrar yapabilirsin. 2021 yılı için bu tarih 17-18 Mart tarihi olarak belirlenmiştir. Ancak yatıracağın ücret her oturum için 135 TL‘dir.


Sınava Giderken Yanında Bulunması Gerekenler

ÖSYM sayfasından çıkardığın giriş belgen ve nüfus cüzdanın bulunmalıdır. Giriş belgende sınava gireceğin yer, sınav saati, salon bilgileri bulunmaktadır. Fotoğrafının net olmasına özen göstermelisin.


Sınava Giderken Yanında Bulunmaması Gerekenler

Sınavın yapıldığı binada emniyet görevlileri tarafından aranacaksın. Çanta, saat, cüzdan, cep telefonu, kolye, yüzük gibi aksesuarlar, metal içerikli herhangi bir eşya, ulaşım kartı, kredi kartı, yiyecek ve içecek (ambalaj kağıdı yırtılmış pet şişe içindeki su hariç) olmak üzere kalem, silgi, kalemtraş ile sınava girmen yasaktır.


YKS Puan Hesaplama

Sınavdan yaptığın netlerle hangi dersin ne kadar puan getirdiğini merak ediyorsan aşağıdaki tabloyu mutlaka incele!

Sayısal
Bölüm
Sözel
Bölüm
Eşit
Ağırlık
Bölüm
Dil
Bölümü
MATEMATİK 1 3,25
puan
3,25 puan 3,25 puan 3,25 puan
TÜRKÇE3,25
puan
3,25 puan 3,25 puan 3,25 puan
FEN 1 3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
SOSYAL3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
3,50
puan
FEN 25 puan
MATEMATİK 25 puan5 puan
EDB-SOSYAL 15 puan
SOSYAL 25 puan
DİL5 puan

Bunları Bilmeden TYT ve AYT’ye Girme!

4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

 • Puanın yaptığın net üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin sınavda 100 doğru 20 yanlış yaptın. 20/4=5 netin de yaptığın yanlışlar üzerinden gitmektedir. Yani toplamda 100-5=95 netin kalır.

TYT baraj puanı 150’dir.

 • Bu puanı alabilmek için 15-17 arası net yapman gerekmektedir. Ayrıca bu puan okul puanının eklenmediği halidir yani ham puandır.

TYT puanıyla lisans bölümlerine yani dört yıllık bölümlere tercih yapamazsın.

 • Bu puan ile Meslek Yüksek Okullarındaki bölümlere tercih yapabilirsin.
 • TYT sınavında temel dersler diye adlandırılan Türkçe ve Matematik dersleri için en az 0,5 net yapmak zorundasın. Yoksa puanın hesaplanmayacaktır.

TYT puanınız 200’den yüksekse istersen iki yıl geçerli olmaktadır.

 • Bunun için sınava girdiğin ikinci senede başvuru yaparken geçen yılki TYT puanım hesaplansın diye bir seçenek mevcut!
 • TYT sınavı daha çok okuduğunu anlama, yorumlama ve süreni etkin kullanma gerektiren bir sınav iken, AYT sınavı ise bilgi gerektiren bir sınavdır. Bunun için etkin programlı bir çalışma süreci gerektirmektedir.
 • AYT sınavında yaptığın netler TYT puanını etkilememektedir.

Umarız senin için faydalı bir yazı olmuştur. Rüyalarını süsleyen bu hayaline kavuştuktan sonra özellikle senin için önemli bir konu olan burs fırsatları hakkında daha fazla bilgiye en kolay yoldan nasıl ulaşabilirim diyorsan E-Bursum ailesi ile birlikte olmaya devam etmelisin!

Diğer yazılarımızı okumak için E-Bursum Blog’u takipte kalın! Eğitim hayatında pırıl pırıl parlayacağın başarılar elde etmen dileğiyle.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!