Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs!  

E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir.

İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz.

Hadi, YKS Sonuç Belgesi ile başlayalım.


YKS SONUÇ BELGESİ NEDİR VE NASIL ALINIR?

YKS sonuç belgesi, sınava giren kişilerin sınavda ne kadar soruyu doğru ne kadar soruyu yanlış yaptığını ve bunlara göre sınava giren kişiler arasında hangi sırada olduğunu gösteren belgedir.

Çoğumuz YKS sonuç belgesinin ne olduğunu az çok biliyoruz. Biz de kısaca bahsedecek olursak bu belge;

  • TYT ve AYT testlerindeki doğru yanlış sayılarını,
  • Okul ve ortaöğretim başarı puanı bilgisini,
  • Sınav puanları ve başarı sıralamalarını,
  • Yerleştirme puanları ve başarı sıralamalarını detayıyla gösterir.

Burs başvurularında burs veren kurumlar, vakıflar ve kişiler tarafından birçok belge istenmektedir. YKS sonuç belgesi de bu yüzden burs başvuru öncesi hazırlamanız gereken belgelerin içinde bulunmalıdır. E-Bursum sistemine de burs başvurularınızda kullanmak için  YKS sonuç belgenizi yüklerseniz burs başvuruları yaparken kolaylıkla kullanabilirsiniz. Eğer hala üye olmadıysanız buradan üye olabilirsiniz; burslar hakkında bilgiye ve burslara ulaşabilirsiniz.


YKS sonuç belgesini üç şekilde alabilirsiniz

1. ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi: Arama motoruna ‘ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi’ yazıp ilk sayfaya tıklayarak sisteme girebilirsiniz ya da buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Karşınıza mavi yazılı birçok sonuç çıkacaktır. Eğer sınav sonucunuz yakın zamanda açıklandıysa o mavi yazılı listede sonucunu istediğiniz sınavın adını bulup tıklamanız, yakın zamanda açıklanmadıysa da üstte bulunan ‘Sonuç Yılını Seçiniz-Sonuç Grubunu Seçiniz’ kısmında gerekli bilgileri girerek yine mavi yazılı listede  ‘YKS Sınav Sonucu’ kısmına basmalısınız. Daha sonra ‘T.C. Kimlik / YU Numarası ve Aday Şifresi’ kısmını doldurup YKS sonuç belgenize ulaşabilirsiniz. (Aday şifresi sınava başvuru yaparken oluşturduğunuz şifredir.)

YKS sonuç belgenizi indirmek için sınav sonucunun olduğu alanda ekrana sağ tıklayıp açılan sekmede “Yazdır” sekmesine tıklamalısınız. “Yazdır” sekmesine tıkladıktan sonra açılan pencerede “Hedef” kısmına tıklayıp “PDF olarak kaydet” seçeneğini seçmelisiniz. Artık belgeniz PDF olarak kaydedilmiştir.

2.  ÖSYM: ÖSYM’nin kendi sitesine girip sağ köşede bulunan ‘Sisteme Giriş’ butonuna basarak ‘Aday İşlemleri Sistemi’ne gitmeniz gerekli. Orada istenen bilgileri girdikten sonra kendi sayfanıza girmiş olursunuz. Burada sol tarafta ‘İşlemler’ bölümünde ‘Sonuçlarım’a basarak YKS sonuç belgenizi görüntüleyebilirsiniz. Bu linkten siteye girebilirsiniz.

İndirme işlemini yukarıda anlattığımız şekilde yapabilirsiniz.

3. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Bulunduğunuz yerdeki Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne gidip ilgili yetkiliden YKS sonuç belgenizi kimliğinizi göstererek isteyebilirsiniz. Size en yakın merkezi buradan bulabilirsiniz.


Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz.  E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!