Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs!  E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir.

İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz.

Hadi, Yerleşim Yeri Belgesi ile başlayalım.


Yerleşim Yeri Belgesi Nedir?

Yerleşim yeri için kanunlarımızda; ‘’Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir.’’ ifadesi kullanılmaktadır. Cümleden anlaşılacağı üzere üniversitede okumak için şehir dışında yaşamak kişinin yerleşim yerini değiştirmesini gerektirmez. Yerleşim yeri ifadesinin yerine ikametgah denildiğini de duymuşsunuzdur. Birbirini karşılayan bu iki kelimeyi biz de yazımızda aynı anlamda kullandık.


Yerleşim Yeri Belgesi Ne İçin Lazım Olur?

Burs Fırsatları kategorimizde rastlayabileceğiniz üzere bazı kuruluşlar burs verecekleri öğrencilerle yerleşim yerini paylaşma şartını arıyor. İkametgah Belgesi, iş başvurularında da burs başvurularında olduğu kadar önem arz etmekte. Durum böyleyken yerleşim yeri belgesi deyip geçmemekte fayda var.


Yerleşim Yeri Belgesi Nereden Alınabilir?

Önceleri muhtarlıklar ve nüfus müdürlüklerince verilirdi. Artık önemli bürokratik sebepler ve yurtdışına çıkmak için ıslak imza gerektiren belgeler hariç nüfus müdürlüklerince verilmiyor. Muhtarlıklar da ikametgah belgesi verememekte. E-Devlet’ten ise 5 dakika içerisinde temin edilebiliyor. E-Devlet’e tıklayarak ulaştığınız ekranın arama çubuğuna Yerleşim Yeri Belgesi veya ikametgah yazdığınızda çıkan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel MüdürlüğüYerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama başlıklı linke tıklayıp işlemleri başlatabilirsiniz.


Yerleşim Yeri Belgesini Nasıl Alabiliriz?

E-Devlet üzerinden alınacak belge için üç aşamayı tamamlamanız gerekiyor:

İlk aşaması Yerleşim Yeri Belgesi ve sunulan hizmetle ilgili bilgilendirme mesajı. Okuyup anladığınızı belirten kutuyu işaretleyip ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

İkinci aşamada bu belgeyi kim adına istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Kendisi veya Eş/Çocuk olmak üzere iki seçeneğiniz mevcut. Ergin olsanız bile kardeşleriniz veya ebeveynleriniz için Yerleşim Yeri Belgesi talep edemezsiniz.

Son aşamada ise bu belgeyi hangi amaç için istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Kuruma ibraz, kurum talebi, kişi talebi olmak üzere 3 seçeneğiniz mevcut. Kurum seçeneklerinden birini seçtiğiniz takdirde hangi kurum için istediğinizi de not etmek gerekiyor.

Bu üç aşamayı tamamlamak resmi sitenin ön görüsüne göre beş dakikalık zamanı kapsıyor. Tamamlanan aşamalar sonrasında Dosyayı İndir yazısına tıklayıp kaydetmeyi ve başka bir işlem yapmayacak iseniz güvenli çıkış yapmayı unutmayınız.

Resmi internet sitesinde izleyecek olduğunuz yol haritası aşağıdaki gibidir:

e- Devlet Kapısı →  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü → Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi SorgulamaGerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz.  E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır. 


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!