Vizelerle savaştın ,finalleri zor atlattın, tam rahatladım derken staj sıcak yaz günlerinin kavuruculuğunu arttırdı. Biz de senin de biraz nefes almaya ihtiyacın olduğunu düşündük ve sana sınırsız müzik, film ve eğlence dolu bir yaz festivalleri içeriği hazırladık. Bu festivaller genelde her yıl düzenlenli olarak gerçekleşirler. Bu sene kaçırsan bile 2019’un yazında gidebilirsin.


Şaymana Fest

İşte sevdiğimiz türden bir festival seninle. “Şehirden Kaçış” mottosuyla Torosların zirvesinden karşımıza çıkıyor Şaymana Festivali. Mersin’in en uzak ve en büyük yaylası Arslanköy’deki festival 28-29-30 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. İnsan kütüphanesi işbirliği ile gerçekleşen festival müzik, kütüphane, açıkhava sineması, söyleşi gibi farklı etkinlikleri bir araya getiriyor. Kombine bilet: 81 TL. Bizden söylemesi: en çok oksijene doyacaksın, şimdiden çadırını hazırla!

Tavsiye: Eğer başka bir şehirden Mersin’e gidiyorsan meşhur tantunisinden yemeden dönme, üzerine de kerebiç fena olmaz.


Trakya Fest

“Ben deniz severim, hem güneşlenmeye ihtiyacım var” diyenlere şöyle alalım. Saros Körfezinin soğuk suları tam sana göre. Gündüz denizin, güneşin tadını çıkardıktan sonra gece müziğe doymak için Trakya fest seni çağırıyor. Tabii istersen tek gün de katılabilirsin, bolca opsiyon mevcut. 19-22 Temmuz tarihlerini hemen takvimde işaretlemeni öneririz. O tarihlerde uygun olmayanları da  içeriği ile fazlasıyla mutluluk verecek Trakya Müzik Festivaline alalım. Erikli sahilde 3-4-5 Ağustos 2018’de gerçekleşecek 3 günlük enfes bir müzik şöleni hazırlamışlar. Birine gitsen diğerinin hatrı kalır cinsten, bizce sen çadırını kap ve festivalin keyfini çıkar.

Tavsiye: Trakya’ya gelmişken köftesini yemeden dönmemelisin, vaktim var diyorsan festival sonrası komşuya da bir uğrayıp Selimiye Cami’sini görebilirsin üzerine de mis gibi Edirne Tava ciğerini tadarsın, ohh.


Big Burn İstanbul

Elektronik müzik severler için tercih edilebilecek yaz festivalleri ilk sırasında elbette Big Burn var. 3 gün 3 gece sürecek festivale 20-21-22 Temmuz’da Suma Beach’te 5 sahne eşlik edecek. Kamp kombine bileti olanlar festival alanına sadece 4 kez giriş-çıkış yapılabilir. Sonrasında her giriş için 20 tl alınacaktır, yani sizin anlayacağınız biraz pahalı olabilir fakat şehre bu kadar yakın olması da bir avantaj tabiki. Ayrıca festival alanına evcil hayvanlarınızı maalesef sokamıyorsunuz. Bu bizi biraz üzdü. Çadırlarınızı hazırlayıp biraz şehrin merkezinden uzaklaşabilirsiniz.


Gezgin Festival İstanbul

İstanbul’dan çıkamıyorum diyenlerin festival ayağına geldi. Üstüne deniz, kum, güneş, oyun, dans, eğlence ve bolca müzik eklendi. 27-28-29 Temmuz 2018’de Kilyos Big Beach’te gerçekleşecek festivalde birbirinden güzel atölyeler, ana sahne ve alternatif sahnenin eşlik edeceği enfes bir müzik ziyafeti yaşayacaksınız. Bilet fiyatları 90-140 tl arasında değişiyor, buradan inceleyebilirsiniz. O halde çadırlar hazırlansııınn! Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Bodrum Müzik Festivali

Halikarnas Balıkçısı’nın da dediği gibi Bodrum’u gördükten sonra geldiğin gibi geri dönmen mümkün değil. Mavi denizi, beyaz evleriyle bizi büyüleyen Bodrum müzik konusunda da oldukça başarılı ve 4-8 Ağustos tarihleri arasında klasik müzik severlere keyif vermeyi hedefliyor. Program dahilinde Fazıl Say gibi büyük isimler olduğu gibi ücretsiz etkinliklerde mevcut. Yani siz öğrenciler için biçilmiş kaftan. O dönemlerde yolu Bodrum’a düşenin uğraması gereken bir etkinlik. Bizden selam söylemeyi unutmayın güzel Bodrum’a.

Tavsiye: Gitmişken Bitez dondurması yemeden de dönmeyin 😉


Uniq İst Açıkhava Film Festivali

Yazın geldiğini belli eden en önemli etkinlik bizce açık hava film gösterimlerinin başlaması. İstanbul’da yaz ritüeli haline gelen Uniq İstanbul Açık Hava Film Festivalleri başladı. 11 Eylül’e kadar devam edecek festivalde birçok ödüllü film gösterimde olacak. Biletler günler öncesinden tükeniyor, bizce acele etmelisin.


Kaçkar Festival

Bir festival rehberi Karadenizsiz olabilir mi hiç? Kaçkarların mis gibi havasında, yeşile doyacağınız, neşeli insanlarıyla eğleneceğiz şahane bir festivale hazır olun. Fırtına vadisinde çadır kurarak başladığınız festival; horon öğrenmek, yoga yapmak, rafting, zipline gibi birçok etkinlikle devam ediyor. Daha  fazlası senin için Kaçkar Festival linkinde.

Tavsiye: Festivale gidemezsen bile bir şekilde Karadeniz’e gidip Kaçkarların güzelliğini içinde hisset. Yaz dönemi Karadenizi keşfetmek için şahane bir dönem. Bundan büyük tavsiye bulamazsın 😉


Milyonfest Dalaman

Bu sene ilk kez gerçekleşecek festival 2-5 Ağustos tarihleri arasında cennet Muğla’nın caretta cerattalarıyla ünlü Dalaman ilçesinde. Havaalanına yakın olması ulaşımı oldukça kolaştırıyor.  Festivalde kimler yok ki; Selda Bağcan’dan, Kurtalan Express’e,Mor ve Ötesinde, Athena’ya şahane bir müzik ziyafetine hazır olun. Kamp+kombine, kombine ve günlük satış şeklinde bilet opsiyonları mevcut.

Tavsiye: Dalaman Çayı’nda rafting yapabilir, Dalyan-İztuzu Plajında keyifli vakit geçirebilirsin.


Zeytinli Rock Fest

Rock’n Coke Türkiye versiyonu niteliğinde olan Zeytinli Fest bu sene de rock müzik severleri festivale doyuracak gibi. Kamplı yaz festivallerinin temsilcisi olan Zeytinli Rock Fest, 29-30-31 Ağustos – 1-2 Eylül 2018 tarihleri arasında Kazdağları eteklerinde Edremit Akçay Sahili’nde gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl 5 gün boyunca 75’ten fazla sanatçıyı ağırlayan festivalin bu yılki kadrosu enüz açıklanmadı.  Tabi siz vakit kaybetmeden biletleriniz alın, bizden söylemesi.


GezginFest VAN

Bizce yaz festivalleri listesinin bomba festivali kesinlikle GezginFest Van !

Doğunun ilk müzik festivali olması ve müthiş line-up’ıyla övgüleri fazlasıyla hak ediyor. İnterrail Türkiye & Hayal Kahvesi işbirliği ile gerçekleşecek festival; farklı kültürleri sanat, seyahat ve müzik ile birleştirme hedefinde. Birbirinden değerli isimlerin eşlik edeceği etkinlikte engelli çocuklar için eğlence alanları da mevcut olacak. Ayrıca minik dostlarınızla da katılabilirsiniz. Mutluluk paylaştıkça güzel mottosuyla GezginFest Van,7-9 Eylül tarihlerinde Van Gölü kıyısı Ayanı Mavi Bayrak Plajı’nda.

Tavsiye: Birbirinden güzel manzaralara eşlik etmek ve nostaljik bir yolculuk yaşamak için festivale Van Gölü Expresi ile gidebilirsin.


Milyonfest İstanbul

Yaz festivalleri listemizin kapanışını yine bir İstanbul festivali ile yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük müzik festivali olarak lanse edilen festivalin henüz planı açıklanmadı. 13 Eylül’de Kilyos’ta olacak festivalin kamp+kombine bilet fiyatı 120 lira. Yazın kapanışına yakışır bir festival olacağa benziyor.