‘Aşıklar Diyarı’, ‘İlkler Şehri’ne hoşgeldiniz! Sizin için Uşak’ı hızlıca keşfedebilmeniz ve Uşak’ta yaşamaya kolayca adapte olabilmenizi sağlamak için, dolu dolu bir “Uşak Öğrenci Yaşam Rehberi” hazırladık. Şimdi sıra sizde! Bizimle Uşak’ı tanımaya ne dersiniz ?

Üniversite; artık ailelerin sorumluluğundan sıyrılıp kendi kendinizi eğittiğiniz, farklı şehirlerde, farklı imkanlarla yaşamaya çalıştığınız, hayatınıza yön verdiğiniz ve sizi hayata hazırlayan bir kurum. Artık siz kendi üniversitenizde, kendi şehrinizde ya da yeni şehrinizde ve kendi bölümünüzdesiniz! Şahane!

Şimdi sizin için Aşıklar Diyarı, İlkler şehri Uşak’tan ve öğrenci yaşamından biraz bahsedelim istedik. Neden İlkler Şehri? Neden Aşıklar Diyarı denmiş bu şehre? Biliyor musunuz? İlk şeker fabrikası 1926 yılında, Uşak’ta;  Nuri Şeker tarafından kurulmuştur. İlk demiryolu Uşak’tan geçen Afyon-İzmir demiryolu hattı olup Türkiye’nin İlk Çocuk Kütüphanesi 1953 yılında, Uşak’ın ilçesi Eşme’ de açılmıştır. Dünya’da İlk Voleybol Müsabakası Uşak’ta gerçekleşmiştir. Ayrıca ilk elektrik kullanımı ve ilk yerel TV kullanımı Uşak’ta olmuştur.

Uşak’ta öğrenci yaşam şartlarına baktığımızda şöyle ki şehirde tek üniversite vardır ve o da devlet üniversitesi olan Uşak Üniversitesi’dir. Üniversite aynı zamanda Uşak’ı maddi, manevi ve sosyal yönden geliştirmektedir. Uşak, küçük ve gelişmekte olan bir şehirdir. Üniversitenin açılmasıyla birlikte birçok kültüre, öğrenciye ev sahipliği yapan Uşak oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir.

Gelin şimdi Uşak’ın sizi rahatlatacak, öğrenci olarak daha ucuz ve kolay yaşamanızı sağlayacak yanlarını ayrıntılı olarak inceleyelim. Şehrin sizi en rahat ettirecek yanlarından birisi de ulaşımıdır


Uşak Ulaşım İmkanları

Uşak’ın en güzel yanlarından birisi şüphesiz rahat ulaşımıdır. Uşak çevresindeki şehirlere ortalama üç saat uzaklığında, ulaşımı ve ulaşılması kolay bir şehirdir. Şehiriçi ulaşıma baktığımızda: Üniversiteye tek bir otobüs ile 2 TL ödeyerek gidebiliyorsunuz tabii otostop çekmek de mümkün. Zira otostop çekip başarılı olanların sayısı oldukça fazla! Hastaneye, AVM’lere kısaca gidebileceğiniz her yere tek otobüs ile gidebilirsiniz! Ayrıca AVM’lere gitmek isterseniz de üniversitenizden ücretsiz servisler kalkıyor, saatlerini takip etmeniz yeterli. Farklı şehirlerden Uşak’a ulaşım ise (İstanbul hariç) tren ve otobüs kullanarak sağlanmaktadır. Uşak’a geçtiğimiz yıl uçuşları sadece İstanbul’a yapılacak olan yeni bir havalimanı açılmıştır. Böylece eğer İstanbul’dan geliyorsanız 1 saat gibi kısa bir süreyle İstanbul’a gidebileceksiniz.Biletinizi ne kadar erken alırsanız cebiniz o kadar rahat eder bizden söylemesi.


Uşak Ev ve Yurt İmkanları

Uşak halkı zengin diye duymuşsunuzdur kesin; söylentiler doğru. Uşak halkı gerçekten  zengin! Bu yüzdendir ki anormal şekilde yurt, apart ve evlerin kiraları oldukça yüksek. Öğrencilerin en şikayetçi oldukları konu da bu malesef. Uşak’a hem yurt içinden hem de yurt dışından çok yoğun bir öğrenci akımı bulunuyor, bu sebeple her yerde yeni yurt ve apartlar yapılmakta. Ev sahipleri, emlakçılar ve müteahhitler bu durumun, yoğunluğun ve  öğrenci ihtiyaçlarının, farkında. Barınma açısından tabi ki yurt ve apart yapılması güzel fakat önemli olan bu kadar çok apart ve yurt yapıldığı halde, kiraların bu denli artması ve artmaya devam ediyor olmasıdır.

Yurt ve apart fiyatları yüksek olsa da bu durumu aşmanız için şöyle öneriler sunabiliriz:

  • Kyk yurdunda kalabilirsiniz.

Şöyle ki özellikle Uşak’ta özel yurtlardan (kyk bir devlet yurdu, para da veriyorsunuz ama özel yurtlara kıyasla çok daha az bir rakam ve devlet yani) daha çok tercih edilen Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarıdır.  Az ücret öderim, yurtta da kalırım diyorsanız her yıl Eylül-Ekim arası başvuruları kaçırmayın.

  • Ev, apart tutabilirsiniz.

Yurtta kalamam, ev ya da  apart istiyorum diyorsanız da, ki bu çok normal, o zaman da size apart ve evlerin pahalı kiraları konusunda şöyle bir öneri sunabiliriz; kendinize anlaşabileceğiniz bir ev, apart arkadaşı bulun ve dilediğiniz eve çıkın. Nasıl olsa kira ve giderleriniz yarı yarıya bölünecek böylece tek kişilik bir, 1+1 aparta 900 TL kira ödemektense arkadaşınızla beraber çıktığınızda 450 TL ödemiş olacaksınız siz de, cebiniz de rahatlayacaksınız! Güzel!

Peki Uşak’ta bir öğrenci olarak nerelerden ev ya da apart tutabilirsiniz?

Semt olarak size hem güvenli hem de çoğunluğu öğrencilerden oluşan, hastane, otogar, çarşı gibi ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebileceğiniz yerlere oldukça yakın olan Ünalan Mahallesi, Küçük Çarşı ve İsmetpaşa Caddesi’ni önerebiliriz.

İsmetpaşa Caddesi; öğrencilerin deyimiyle ‘Mecburiyet Caddesi’ Uşak’ın tek, büyük ve işlek caddesidir. Hangi ara sokağa girerseniz girin kesinlikle İsmetpaşa’ya çıkarsınız. Uşak’ta kaybolmaktan korkmayın! İsmetpaşa caddesinde genellikle alışveriş yapabileceğiniz uygun fiyatlı mağazalar, butikler daha çok öğrencilere hitap eden hoş vakit geçirebileceğiniz kütüphane ve kitap kafeler mevcuttur.


Uşak Ucuz Yemek Yerleri

Şimdi ki ekonomik şartlarda kendi memleketinde bile yaşamak zorken farklı şehirlerde öğrenci olarak yaşamınıza devam ediyorsunuz. Evet biraz zor fakat bizde Uşak Öğrenci Yaşam Rehberi olarak, işleri sizin için daha da zorlaştırmayalım dedik ve bir öneri listesi hazırladık. İşte size Uşak’ta karnınızı ucuza doyurabileceğiniz öğrenci yaşamına, bütçesine uygun yemek yerleri:

  • Uşak’ta yaz kış demeden yemek yeme anlamında devamlı rağbet gören yegana yer; tabldotcular. Şöyle ki; çok rahat gideceğiniz her tabldot dükkanında ortalama dört çeşit ev yemeği 12 TL gibi bir fiyata karşınıza çıkar.
  • Uşak’ta özellikle dikkatinizi çekecek bir ucuz yemek yeri de kesinlikle Donas olacaktır. Kocaman bir dürüm düşünün; içinde patates kızartması ve isteğinize göre tavuk,et…. siz seçiyorsunuz, yanında içeceğiniz toplam 8TL.
  • Lahmacun ve pide seviyorum, ama ucuz olsun diyenler için Kurtuluş Pide’yi eklemeden geçemeyeceğiz. Lahmacun 3.50 TL, pide 7 TL ! Uşak’ta gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz doyurucu, lezzetli ve ucuz menüsüyle Kurtuluş Pide öğrencilerin en uğrak yeridir.
  • Dönersiz asla diyenleri buraya alalım! Sizleri yarım ekmek dönerin 3.50 TL olduğu İsmetpaşa Caddesi’nde ki Kampüs Döner’e uğurlayalım dedik.

Ucuz yemek yerlerinden de bahsettiğimize göre bir şeyler atıştırıp yanında da bir şeyler içip kitabınızı okuyup, sohbetini edebileceğiniz mekan önerilerine geçelim.


Uşak Ders Çalışma Mekanları

Öğrencilerin korkulu rüyası sınav haftası geldi çattı, her zaman yurtta ya da evde çalışmakla da olmaz, biliriz. Şimdi size sınav zamanları sizi daha çok motive edecek, çalışmanızı sağlayacak, öğrenci yaşamına çalışmasına uygun, sessiz sakin ders çalışabileceğiniz, ücretsiz internetinden faydalanabileceğiniz öğrenci dostu mekan önerileri.

Uşak Üniversitesi Kütüphanesi

Vize-final haftası geldi, her yer gürültülü ve kalabalık. O zaman sizi sessiz, sakin ve 7-24 ders çalışabileceğiniz Uşak Üniversitesi’nin kütüphanesine yönlendirelim.

Tozlu Raf Kitap Kafe

Uşak’ta okuyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir mekan! İçeriye girer girmez kitap ve kahve kokusuyla büyüleneceğiniz tamamen kitap aşığı bir mekan, Tozlu Raf. Üstelik her hafta birbirinden eğlenceli, kitap okumak, birlikte çalıp söylemek, şiir okumak gibi etkinlikler düzenlenmekte. Ayrıca bizden duymuş olun tost menüsü alana kitap hediye ediyorlar. Sosyal medyadan da her gün bir kitabın resmini ve kitabın kısa özetini paylaşıyorlar. Müthiş! Kitapların, hoş sohbetlerin yanında çaysız asla olmaz biliriz. Kafede bunun farkında içiniz rahat olsun. Fiyatlar ‘bende öğrenciydim zamanında’ temalı.

Retro Varill   

Nostaljiyi iliklerine kadar hissedebileceğiniz sanat ve sanatçı meraklısı bir yer. Ta ta ta taaam! Retro Varill! Evet öğrencilerin yaz kış bazlama tostu ve oraletinden vazgeçemediği, sımsıcak, rengarenk bir mekan. Uygun fiyatlı menüsüyle daha da bir renkleniyor. Öyle ki; 5 TL’ye kocaman bir bazlama tost yiyerek karnınızı rahatça doyurabilirsiniz. Ayrıca her gidişinizde kapının önünde duran rengarenk vosvoslara da hayran kalacaksınız eminiz!

Keyif Sanat Kahvesi

Türk kahvesi içmeden yapamam, kafa da dinlemek istiyorum diyenlere İsmetpaşa Caddesi’nin ara sokaklarında sizin için güzel bir yer var: Keyif Sanat Kahvesi. Fiyat açısından çok uygun diyemeyiz fakat ambians ve ders çalışma, grup çalışmaları açısından sıklıkla tercih edebileceğiniz bir yerdir. Ayrıca sergilere, şiir okuma gecelerine ve önemli etkinliklere ev sahipliği yapmakta olan öğrenci dostu bir kafedir. Bizden söylemesi!

Kampüs Kafe

Karnınız çok acıktı ve sımsıcak doyurucu bir şeyler yemek istiyorsunuz, o zaman sizi Kampüs Kafe’ye uğurlayalım! Sucuklu kaşarlı gözlemesi ile meşhur kafe. Siparişinizi veriyorsunuz ve o an el açması hazırlanıp geliyor, sıcak sıcak! Ayrıca, Kampüs Kafe’nin en güzel etkinliklerinden birisi de her yıl ramazan ayında ilk sahurun tüm misafirlerle birlikte Kampüs Kafe’de ücretsiz yapılmasıdır.

Bukalemun Kafe

Bukalemun Kafe Uşak’ta ambiansına hayran olduğumuz nadir kafelerden biridir. İçeri girdiğinizde içinizi ferahlık kaplıyor ve biraz tuzlu fiyatları unutuveriyorsunuz. Bir çay içip kafanızı dinlemek istiyorsanız tam da size göre bir yer.

Uşak Öğrenci Yaşam Rehberi’miz de size kafe önerilerimiz bu kadar, birazda doğaya karışalım diyoruz, ne dersiniz? İşte size piknik yapıp, ders çalışabileceğiniz, arkadaşlarınızla gezip, temiz hava alabileceğiniz önerilerimiz:

Atapark

Uşak halkı ve üniversite öğrencilerinin kampüs alanı hatta öğrencilerin yaşam alanı diyebileceğimiz bir mekan Atapark. Yaz kış demeden tüm öğrencilerin uğrak yeridir. Yaz akşamları çekirdeğini ve içeceğini alan herkes çimenlerdedir muhakkak. Kışın kar yağdığında kar topu savaşı yapmak isterseniz Atapark’ ta buluşalım. Ramazan ayında özellikle farklı illerden ürünlerini tanıtıp satmak için gelen esnaflarla doludur. Anlayacağınız o zamanlar Atapark tam bir panayır havasında! Rengarenk! Civarında oyun parkları ve kafeler mevcuttur. Mutlaka Çayzade’ye uğrayıp köstebek pasta ve çay için deriz! Ayrıca, kesinlikle Atapark’ a gittiğinizi belirten rengarenk kolonların içinde fotoğraf çekilin! Bizden söylemesi.

Huzurpark

Tek başınıza, arkadaşlarınızla, ailenizle gelip piknik yapabileceğiniz, gürültü olur diye oynayamadığınız tüm oyunları oynayabileceğiniz, su sesleriyle rahatlayabileceğiniz oldukça geniş bir alana sahip; Huzurpark. Öğrenciler genelde mezuniyet fotoğraf çekimi için burayı tercih ederler. Ayrıca Amfi tiyatro da burada. Fakat tiyatro gösterileri yerine daha çok yaz aylarında konserler, şenlikler için kullanılmaktadır.

Korupark

Doğayla iç içe olabileceğiniz bir güzellik daha; Korupark! Tıpkı Huzurpark gibi geniş bir  alana sahiptir. Temiz havaya, doğa yürüyüşlerine devam diyorsanız doğru Korupark’ a!

Clandras Köprüsü

AylakGezgin.com sitesinden alınmıştır.

Uşak’ın Karahallı ilçesinde bulunan Frigyalılardan kalma tarihi bir köprüdür. Clandras Köprüsü ve Şelalesi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kesinlikle gidip görmelisiniz!

Ulubey Kanyonları

Biliyorsunuz ki Ulubey Kanyonları Dünya’nın ikinci büyük kanyonudur. Muhteşem bir doğal manzaraya şahit olmak isterseniz Uşak merkezden otobüse binip 5 TL karşılığında Ulubey Kanyonları’ nı gidip görebilirsiniz. Cam terasa çıkmayı sakın unutmayın deriz.

Düşünsenize, 5 TL karşılığında eşsiz bir manzara ile karşı karşıyasınız. Harika!

Uşak Ulubey Kanyonları

Blaundus Antik Kenti

Uşak’ın Ulubey ilçesinin Sülümenli Köyü’nde yer alan tarihi Büyük İskender dönemine dayanan 2500 yıllık kent: Blaundus Antik Kenti. Antik kent
Makedon Krallığı döneminde kurulmuş ve 1845 yılında fark edilmiştir. Antik kent önce Bergama Krallığı’na bağlanıyor daha sonra Roma İmparatorluğu’na geçiriliyor. Sokaklar, caddeler, amfi tiyatrolardan oluşan anti kent; rüzgar, yağmur, kar gibi doğa olayları ve binlerce yılın etkisiyle hasara uğramıştır. Şehirde en az hasara uğrayan, en dikkat çeken eser iki katlı taşlardan oluşan tapınaktır. Üst kısmı yıkık vaziyette olan tapınak ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. 2500 yıllık tarihe şahitlik etmek ve bu anı fotoğraf çekilerek değerlendirmek isterseniz sizleri Uşak’ın Sülümenli Köyü’ne uğurlayalım. Antik kente ulaşım olarak özel dolmuş veya otobüs yok malesef, bu yüzden özel araç veya gezilerle gidebilirsiniz.

Blaundus Antik Kenti

Taşyaran Vadisi

Uşak Öğrenci Yaşam Rehberi’miz de size son olarak Uşak merkeze 49 kilometre uzaklıkta olan Yenişehir diye adlandırılan bölge de yer alan Taşyaran Vadisi’ni önereceğiz. Uşak’ta öğrenciyseniz şiddetle tavsiye ediyoruz Taşyaran Vadisi’ni. Uşak’ta kanyonlardan sonra turist çeken nadir güzelliklerden, böyle güzellik yok. Mutlaka gitmelisiniz!

Doğal güzellikleri ile meşhur olan bu tarz yerlere düzenli olarak üniversiteniz tarafından geziler düzenleniyor. Mutlaka bir öğrenci dostu grup bulacaksınızdır. Eminiz. İyi gezmeler!

Uşak Öğrenci Yaşam Rehberi’miz deki size aktaracaklarımız şimdilik burada son buluyor. Elimizden geldiğince sevebileceğiniz ve maddi olarakta zorlanmayacağınız, Uşak’ı sizin için daha yaşanabilir kılan seçimler yapıp, aktarmaya çalıştık. Biz şimdiden Uşak Öğrenci Yaşam Rehberi’mizi okuyup, yararlanacağınız için heyecanlanmaya başladık bile! Haydi sıra sizde, Keyifli okumalar!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!