Yeni şaşkınlıklar, yeni heyecanlar, yeni mekanlar, yeni insanlar..Her öğrencinin sabırsızlıkla beklediği üniversite yıllları.. ”Keşke başa sarıp tekrar yaşasam ’’ diyeceğiniz yıllar! Üniversite hayatınız boyunca yeme, içme, gezme, yurt masrafları derken bursunuz yetmiyor mu?  Ya da aileden aldığınız gelir az mı geliyor? Üniversitede okurken part time çalışmak ek gelir kazanmanızı sağlayabilir! E-Bursum olarak derslerinizi aksatmadan hem para kazanabileceğiniz hem de kişisel gelişiminize fayda sağlayacağını düşündüğümüz iş imkanlarını sizler için derledik. Hadi birlikte üniversitede okurken para kazanma yollarına göz atalım!


Animasyon İşleri

Eğlenmek ve eğlendirmek isteyenlerin iş adresi! Bazen çocukluk kahramanınız, bazen kırmızı burnunuzla ve büyük pabuçlarınızla şirin bir palyaço olursunuz. Çocukların ilgisini çekersiniz. Partilerde, düğün salonlarında, mekan açılışlarında, ana sınıflarının oryantasyon gösterilerinde, AVM gösterilerinde.. İki üç saatlik süren bu işler çok zamanınızı almamasının yanında sizlere ileride gülerek hatırlayacağınız anılar bırakacaktır. Bu süre içerisinde 60-100 TL arası ücret alabilirsiniz. Bu işi bulmak için kendi şehrinizde halihazırda bu işi yapan animatörlerle iletişime geçmelisiniz. 


Anketörlük

Herkesin bir kez dahi olsa denemesi gereken uğraş! Çok farklı insanlar tanıyarak para kazandığınızı, para kazanırken aynı zamanda iletişim becerilerinizi geliştirdiğinizi… Sizlere kendi çocuğuymuş gibi yaklaşan samimi insanlarla karşılaşabileceğiniz gibi yüzünüze dahi bakmayan insanlar da olacaktır. Bu noktada sabırlı olup yılmadan çalışmalısınız. Eğlenceli hale getirmek tamamen sizin elinizde! Güleryüzlü olmak her zaman işinize yarayacaktır. Özgüveninizin artmasına vesile olacak bu işi yapmak için yaşadığınız ildeki iş imkanlarını araştırmanız gerekecek. Bazen bir güzellik merkezi, bazen bir araştırma şirketi, bazen de tezini hazırlamak isteyen bir öğretmeniniz sizden anket yapmanızı isteyebilir.  Anket başı 1-6 TL arası ücret alabilirsiniz.


Özel Ders Vermek

Sınav maratonundan yeni çıkmış olanlar bilgileriniz tazeyken bunu paraya dönüştürmek istemez misiniz? Eğitim fakültesinde olan arkadaşlar iş tecrübesi edinmek istemez misiniz? Bu iş tam size göre! Öğretmenlik yapmak bildiklerinizi ifade edebilme becerinizi geliştirecek. Sosyal çevrenizi kullanarak, afişler asarak ya da internetten iş ilanları oluşturarak öğrenci  bulabilirsiniz. Ücret ve saat size ve öğrencinize bağlı!


Kısmi Zamanlı Çalışma Programı

Üniversiteler, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlıkları kapsamında geçici işlerde çalıştırmak üzere belirli sayıda öğrenci seçiyor.  Öğrenciler kütüphane, yüzme havuzu, yemekhane, laboratuvar gibi birbirinden farklı birimlerde çalışabiliyor. Detaylı bilgi için Kısmi Zamanlı Çalışma Programı yazımıza göz atabilirsiniz.


Kurumsal Firmalarda Part Time Çalışmak

FLO, D&R, Penti, Koton, Adidas, Ayakkabı Dünyası… Daha birçok firma part time çalışacak öğrenciler arıyor. Bunun için sürekli takipte kalmanız şart! İş hayatınızda kolaylık sağlayacak bu önemli adım sizleri biraz zorlayabilir. Çalan alarmı erteleme şansınız yok, geç kalma lüksünüz yok. Yani aslında çalışma saatlerinize göre hayatınızı şekillendirmek zorundasınız. Ama bu iş sayesinde kurum kültürü, hafızası, vizyonu ne demek öğrenirsiniz. Ücreti firmadan firmaya değişmektedir. Ayrıca SGK ‘ lı çalıştığınız için KYK bursunuz kesilmez. Bununla ilgili detaylı bilgi için  KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.


Organizatörlük Yapmak

Sergiler, seminerler, kariyer zirveleri, konserler, gezi organizasyonları.. Kendiniz de düzenleyebileceğiniz gibi halihazırda olan bir ekibe de dahil olabilirsiniz. Bilet satışından tutun da arka plandaki tüm ufak detaylarla ilgilenerek para kazanmanız mümkün. Sosyal çevrenizin geniş olması şart ya da bu iş sayesinde sosyal çevrenizi geliştirebilirsiniz! Bu iş sayesinde zaman yönetimi becerinizi geliştirebilir, etkin planlama ve organizasyon becerinizi oluşturabilir, ekip çalışması becerinizi geliştirebilirsiniz. . Ücreti yapacağınız işe bağlı olmakla birlikte birçok beceri edinmiş olarak işi bitirmiş olacaksınız.


Satış Danışmanlığı

Üniversite öğrencilerinin rahatlıkla bulabileceği işlerden! Bir mağazada part time çalışabileceğiniz gibi belirli günlerde düzenlenen fuar veya otellerde de çalışabilirsiniz. Sürekli olarak çalışmak istiyorum derseniz herhangi bir mağazaya başvurabilirsiniz. Birkaç gün çalışmak isteyenler için ise şehrinizde düzenlenen fuarları takip edip ikram elemanı olarak çalışabilirsiniz. Çok yoğun ve tempolu geçen bir süreç! Fuar sonunda bağırmaktan sesiniz kısılabilir:) Ama sonrasında işten edindiğiniz doyum yüzünüzü güldürecektir. Günlük 60-100 TL arası bir ücret kazanabilirsiniz.


Fotoğraf Satmak

Vector of hands taking photos

Dünyanın en zevkli işlerinden biri! Zamanı geriye almanın, anı ölümsüzleştirmenin tek yolu. Hepiniz akıllı telefon kullanıyorsunuz, hatta bunu sevdikten sonra işi bir fotoğraf makinesi almaya kadar getirebilirsiniz. Hem kendinize zaman ayırıp saatlerce yürüyüşe çıkıp anı yakalayabilir hem de bu işten para kazanabilirsiniz. Sizi stok fotoğraf kavramıyla tanıştıralım. Kısaca internet üzerinden fotoğraf satmak diyebiliriz.  Stok fotoğrafçılığı için size önerebileceğimiz birkaç site var: Shutterstock, Getty Images, Adobe Stock, 123RF.. Bu siteler hakkında detaylı araştırmalar yaparak her sitenin kendine özgü şartları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizleri bir adım öne çıkarmak için size bazı tavsiyelerimiz var: yüksek çözünürlüklü, çekim hatası olmayan,photoshopsuz, bir konusu olan, kaliteli ışık olan fotoğraflar çekip hobinizi paraya dönüştürebilirsiniz!


Diğerleri

Sıraladığımız başlıkların yanı sıra yapabileceğiniz işler şunlar: makale yazmak, blog yazarlığı yapmak, garsonluk, çağrı merkezi operatörlüğü, çeviri yapmak, tercümanlık yapmak, web sitesi kurmak, eski kitaplarınızı satmak….


Kısacası biraz hayal gücünüzü kullanıp şehrinizdeki size uygun olan iş imkanlarını bulabilirsiniz. Ya da uygun olmayan! O işle kendinize yeni deneyimler edinebilirsiniz. Üniversite yıllarınızı çalışarak da eğlenceli hale getirebileceğinizi unutmayın. Bol kazançlar!Öğrenciler için daha birçok yararlı bilgiden haberdar olmak için  E Bursum Blog’ u takip etmeyi unutmayın. Kendinize iyi bakın!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!