Sınavı atlattınız, zor aşamayı geçtiniz sonuçlar da açıklandı, artık tercih zamanı! Üniversite tercih döneminin ciddi ve yorucu bir dönem olmasının sebebi gelecekteki mesleğinizi büyük ölçüde seçiyor olmanızdır. Doğru kararları vermekse, her zaman kolay olmuyor, özellikle böylesine önemli bir konuda. Tercih yapma sürecinizde yanınızdayız ve biz size bu yazımızda; üniversiteleri tek tek inceleyen araştırma sonuçlarını ve tercihinizi daha doğru yapmanıza yardımcı olacak birçok kaynak ve eğitim koçunu paylaşacağız. Bu kaynakları incelemeden tercih yapmamanızı öneririz. Fakat yine de üniversite çok önemli olsa da unutmayın ki hangi üniversitede olursanız olun kendinizi geliştirmek sizin elinizde! 


Üniversitelerin Dünya Üniversiteleri Arasındaki Sıralamaları

Üniversitelerin dünya sıralaması içinde yer alması o okulun kalitesinin en önemli göstergelerindendir. Times Higher Education’ın (THE) dünya üniversiteleri sıralamalarında ilk 200’e, 2015’te Türkiye’den 4 üniversite girmişti. Son yıllarda ise ilk 200 ve 300 arasına girebilen üniversitemiz olmadığı araştırmalarda göze çarpıyor. 2018-2019 yılları arasında ise bu listeye giren üniversitelerimizin sıralamaları şu şekilde;

  1. Sabancı Üniversitesi : 351-400
  2. Koç Üniversitesi : 401-500
  3. Bilkent Üniversitesi : 501-600
  4. Boğaziçi Üniversitesi : 501-600
  5. ODTÜ : 601-800
  6. İTÜ : 601-800

Sıralama Kıstasları Neler?

Peki bu sıralama neye göre yapılıyor? Uluslararası derecede iyi bir üniversite olmak için gerekli şartlar şu şekilde;

1-Yayın sayısı (makale, gazete, dergi vs.) – Yayın sayısı bir akademisyenin veya akademisyen grubunun o üniversite bünyesinde yazdığı bilimsel makaleleri kapsar. 

2-Atıf sayısı –  Atıf sayısı ise bu makalelerin akademik dünyada yarattığı etkiyi ölçer. Diğer araştırmacıların bu makalelerden yararlanıp kendi çalışmalarına fayda sağlaması ile ilgilidir. 

3-Eğitim seviyesi – Üniversite bünyesindeki hocaların ünvanı, üniversitenin kullandığı kaynaklar ve sağladığı eğitim seminerleri yönünden zenginliği ile ilgilidir. 

4- Araştırma – Üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaları kapsar. 

5- Uluslararasılık – Yabancı okullarla yapılan öğrenci değişimleri ve üniversite bünyesindeki yabancı uyruklu hoca sayısı ile ilgilidir. 

Uluslararası derecede iyi bir üniversite okumak istiyorum diyorsanız, ülkemizde sadece yukarıda yazdığımız 5 üniversite bu standartları karşılayabiliyor. 

Peki kendi ülkemizde üniversitelerin araştırmaları ne seviyede? Aşağıda Türkiye’nin araştırma ve eğitim sistemine en çok katkıda bulunan ilk 10 üniversiteyi sizin için topladık. Bu üniversitelerde görevli akademisyenler ve araştırma yapan kişilerce yazılan makalelerin oluşturduğu havuz sayesinde, Türkiye eğitim sistemi gelişmekte ve kendi çalışmalarını sürdürebilmekte.             

Üniversite AdıMakale Sayısı Atıf Sayısı Hoca Sayısı
İstanbul Üniversitesi11.41437.89828.915
Hacettepe Üniversitesi9.67449.03016.333
Gazi Üniversitesi723519.20020.418
Ankara Üniversitesi6.69323.02218.528
Ege Üniversitesi6.44421.98916.665
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)6.15323.67210.880
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)5.88521.3708.210
Marmara Üniversitesi4.88813.56616.013
Dokuz Eylül Üniversitesi 4.85115.28515.890
Atatürk Üniversitesi4.31514.68513.695

Gördüğünüz gibi bilimsel makaleler yazmak çok önemli bir faktör. Bunun yanı sıra yazılan makalenin anlamlı olup olmadığını yapılan atıflardan anlayabilirsiniz, makale ne kadar genel geçerse (sisteme katkı yapıyorsa) o kadar çok kullanılıp atıf yapılır. Tabii sadece makale sayısı değil, o üniversitenin bünyesinde görevli olan hocaların ünvanı da bir o kadar önemli. Bir üniversitede ne kadar profesör hoca varsa o kadar iyi diyebiliriz. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayıp Prof. Dr. Erhan Erkut’un Hoca’nın hazırladığı raporu indirebilirsiniz. 


10 Altın Tavsiye

1. YÖK Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kılavuzunu İnceleyin

Vakıf üniversitelerinde okuyacaklar bu kılavuzu mutlaka incelemeli! Vakıf üniversiteleri birçok öğrenci için olanakları sayesinde tercih sebebi oluyor. Fakat bu üniversiteler arasında bir seçim yaparken okulun ticarethane mi yoksa gerçekten bir eğitim kurumu mu olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Vakıf üniversitelerinin YÖK tarafından vakıf üniversitelerinin özelliklerini kıyasladığı bir kılavuz mevcut. Ar-Ge çalışmaları için harcanan miktara, öğretim üyeleri ve öğrenciler için harcadığı miktara, yayınladığı makale sayısına, kütüphanelerinin zenginliğine, Kpss sonuçlarına göre en çok hangi üniversite mezunlarının yerleştiğine ve ayrıca yerleşkeleri hakkında birçok bilgiye bu kılavuzdan ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerin arasındaki en ilgi çekicisi reklam harcamaları. Bir üniversitenin reklam harcaması eğer Ar-Ge harcamasından fazlaysa bu üniversiteye gitmeyi bir kere daha düşünmek gerekir. Aynı zamanda kadrolu öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı da yine önemli veriler arasında. Bu veri sayesinde öğretmenlere kolay mı yoksa zor mu ulaşabileceğinizi anlayabilirsiniz. Kılavuza buradan ulaşabilirsiniz

İnsanlar olayları genelde bakış açılarına göre yorumlama eğilimindedirler. Bu yüzden tarafsız araştırma merkezleri tarafından kamuoyuna sunulan raporlar, okuyucularına objektif bilgi sunarlar. Tavsiyemiz bu yazımızda linki verilen araştırma raporlarını detaylı şekilde incelemeniz yönünde olacaktır.


2. Ufkunuzu Genişleterek Geleceğin Mesleklerini Araştırın

İlgilendiğiniz bölümü bitirip mezun olmuş kişilerden, iş fırsatlarını ve farklı kariyer yollarını hatta daha önce duymadığınız ama gelişen teknoloji ile beraber ortaya çıkan geleceğin mesleklerini de keşfedebileceğiniz buneiş? sitesine bakıp, kendinize uygun meslek tercihinde bulabilirsiniz. Buneiş’in videolarına buradan da ulaşabilirsiniz. 


3. Üniversitelerin İmkanlarını Araştırın

Üniversitelerin genel memnuniyet derecelerini, mezun olan veya okuyan öğrencilerin değerlendirmesi ile yapılan anketlerden oluşturan bir blog var desek! Bu sayede üniversiteleri karşılaştırıp kendiniz için en iyisini bulmak isterseniz Univerlist tam size göre. Bu blog sayesinde üniversitelerin ulaşım imkanlarını, sosyal faaliyetlerini, eğitim imkanlarını, barınma ve yemekhane imkanlarını karşılaştırarak tercihlerinizde daha doğru kararlar verebilirsiniz. Sadece üniversiteleri değil kampüslerinin bulunduğu şehirleri de karşılaştırılmalı olarak sizlere sunulmuş durumda. 


4. Geçen Seneki Yerleştirmeleri İnceleyin

Puanınızı öğrendikten sonra YÖK Atlas üzerinden kendi puanınıza en yakın üniversiteleri sıralayıp, geçen senelerin verilerine bakarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca ÖSYM tarafından her üniversite ve bölüm için konulan tüm şartları istediğiniz üniversitenin atlasından bakarak bölümün eğitim dilini, kaç puanla aldığını, hazırlık sınıfının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 5. Üniversitelerin Burs Alma Durumunu İnceleyin

Tercih yapmanızı kolaylaştırmak istedik ve sizin için en fazla burs alan üniversiteleri ve bölümleri bir araya topladık. Burs üniversite öğrenciler için vazgeçilmez bir ihtiyaç, tercih  yaparken mutlaka bu kriteri de göz önüne almalısınız! Tabii ki bu tercih yaparken ana karar verici unsurunuz olmamalı. Fakat yine de bizce bir göz atmanızı öneririz. En Fazla Burs Alan Üniversite ve Fakülteler yazımızı inceleyerek verilerini bizimle paylaşan Türkiye’deki en büyük 30 burs kurumun en çok hangi üniversite ve bölüme burs verildiğini görebilirsiniz.6. “Üniversite Seçerken” Adlı Kitabı Okuyun

Prof. Dr. Erhan Erkut’un“Üniversite Seçerken” adlı kitabını alıp inceleyebilir oradaki veri ve tavsiyeler ışığında tercih listenizi oluşturabilirsiniz. 30 yılı aşkın akademik hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde dekanlık ve rektörlük dahil yönetici kadrolarında çalışarak eğitim sistemi ve paydaşları hakkında deneyim kazanan Prof. Dr. Erhan Erkut, “Üniversite Seçerken” isimli bu kitabında, üniversite seçiminin yanında genel olarak üniversitelerden, üniversitelerin gençlere ne verdiğinden ve en önemlisi lise öğrencilerinin kendilerini geliştirmeleri için nelere odaklanmaları gerektiğinden de bahsederek gençlerimize akademik ve profesyonel kariyerlerinde rehber olmaktadır.

Kitap piyasa zor bulunuyor; fakat Erhan Hoca’nın sitesinden kitabın içindeki bilgilere ulaşabilirsiniz! http://erhanerkut.com/


7. Tercih Yaparken Danışmanlardan Faydalanın

Kafanıza takılan soruları sorup eğitim hayatınızı çizmek için bir uzman önerimiz de var; Edafosakademik üzerinden randevu alarak mezunlara ve sınava hazırlananlara eğitim koçluğu yapan nam-ı diğer The Seray Abla ile iletişime geçebilir ve danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca İnstagram adresinden gönderilerine yorum yaparak ücretsiz bir şekilde çoğu sorununuza ışık tutabilirsiniz. Tercih dönemindeyse sorularınızı kendisinin seçmiş olduğu bir tim cevaplandırıyor. Grubun kendisine tim ismini vermesine şaşırmayın. Ekip, üniversite öğrencilerinden oluşmakta. Okullarıyla ilgili detayları paylaşıyorlar. 


8. Hedefinizdeki Üniversite İçin Hazırlanmış Kapsamlı Raporları Okuyun

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından yapılan Türkiye üniversiteleri memnuniyet araştırmaları raporlarını da okumanızı tavsiye ederiz. Bu araştırmada öğrencilerin üniversitelerden tatmin olma düzeyleri belirlenerek üniversiteler öğrencilerin tatminkârlık düzeylerine göre sıralanmaktadır. Bu araştırma öğrenciler tarafından puanlandığı için sizinle aynı fikre sahip insanların üniversite hakkındaki görüşlerini sunmaktadır. Türkiye’de bulunan üniversitelerin bulunduğu yerin konforu-doyuruculuğu, üniversitelerin öğrencilere sağladığı eğitim ve faaliyetlerin yeterlilik seviyesini ve hatta üniversiteden mezun olduktan sonra kariyer planlamasında üniversitenin ne kadar yardımcı olduğu ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 


9. Üniversite Öğrencilerinden Okul Ve Bölümler Hakkında Bilgi Edinin

İstediğiniz bölümü istediğiniz üniversitede okuyan birinden dinlemek harika olurdu değil mi? İşte bu amaçla kurulmuş bir girişimden Hangi Üniversite Hangi Bölüm ‘den bahsetmek istiyoruz. İnternet sitesi üzerinden merak ettiğiniz üniversitede ya da bölümde okuyan insanları bulup onların röportajlarını okuyabilir, aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. 


10. Daha Kapsamlı Araştırma İçin Youtube’u Ve Instagram’ı Kullanın

Youtube üzerinden okuduğu üniversiteyi anlatan, bulunduğu kampüste vlog çeken ve öğrenci yaşamı temalı birçok video mevcut. Her birini yalnızca fikir sahibi olmak için bile izleyebilirsiniz. Uzun videolarda vakitten tasarruf etmeniz için tavsiyemiz video hızını artırmanız olacaktır. Ayrıca Gri Koç, Hocalara Geldik gibi videolarıyla sınava hazırlanan öğrencilere destek olan kanallar da tercih döneminde yine Youtube kanalları üzerinden tavsiye vermekteler. Açtıkları canlı yayınlara katılıp sorularınıza cevap alma şansı da yakalayabilirsiniz. 

Bunun yanında instagram ve youtube içerisinde faydalanabileceğiniz daha birçok hesap var. Diğerlerinden bahsetmek gerekirse Moral Akademi, BAU Tercih TV, ODTÜ Verimlilik Topluluğu… BAU ve ODTÜ gibi kanallarda, o üniversite de okumayacak olsanız bile bölümler hakkında fikir sahibi olmak için göz atmak faydalı olacaktır. Sizlerde biraz daha araştırma ile başka kaynaklar bulabilir ve dinleyebilirsiniz. Birçok kişiyi dinlemek, kaynağa bakmak oldukça faydalı olacaktır ancak bir yerden sonra kafanız da karışabilir bu yüzden dikkatli araştırma yapmanızda fayda var.


Üniversiteyi kazandıktan sonra burs başvurusu yapmak için sizi E-Bursum’a bekliyoruz. Şimdiden E-Bursum’a üye olarak burs veren kurumları incelemeye başlayabilirsiniz. Burslar da ağustos-eylül itibari ile buradan ulaşılabilir olacak. Tercih yolculuğunda E-Bursum ekibi olarak başarılar dileriz!

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!