Uluslararası Misafir Sanatçı Programı Nedir?

Uluslararası misafir sanatçı programı sanatçıların pek çok farklı kültürle tanışmalarını ve bir sonraki projelerinde onlara ilham sağlayacak kazanımlar elde etmeleri amacıyla yaşam ve çalışma olanakları sağlayan çok uluslu ve çok disiplinli bir sanat programıdır. Türkiye ile Avrupa’nın sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmaktadır. Bu programlar kendi alanlarında profesyonel  kişileri dünyaya tanıtmakla birlikte, bu süreç içerisine sanatsal faaliyetlerini ve sanatsal üretimlerini rahatça gerçekleştirebilmeleri açısından sanatçının; yerleşim, yeme-içme gibi ana ihtiyaçlarını karşılayacak fırsatlar sunuyor. Ayrıca maddi bir destek de sağlıyor. Uluslararası Sanatçı Programları her yıl artarak, kendini ülkemiz dışında göstermek isteyen ve projeler üreten sanatçılar için bir şans sunuyor. Uluslararası Misafir Programlarından en köklü olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:


Be Mobile Create Together!      

Türkiye Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Ankara Elçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından yürütülen Be Mobile Create Together! Fransa, Almanya, Hollanda ve Türkiye’nin saygın sanat mekanlarında misafir olma olanağı sunduğu sanatçıların tüm seyahat ve ulaşım masraflarının yanı sıra sanatsal çalışmalarını üretmek için yapacakları harcamalarını da karşılıyor. Amsterdam, Berlin, İstanbul ve Paris gibi geleneksel sanat merkezlerinin ötesinde, sanatçılar dilerse çalışmalarına daha yerel ortamlarda devam edebiliyor.  


Sanatçılar İçin Çalışma Ortamları

Be Mobile Create Together! projesinin misafir sanatçı programları ağında şu oluşumlar yer alıyor: Almanya’da HELLERAU – European Centre for the Arts (Dresden), Künstlerhaus Bethanien (Berlin) ve Schloss Solitude (Stuttgart); Fransa’da Camargo Foundation (Cassis), La Cité Internationale des Arts (Paris) ve Le Cube (Issy-les-Moulineaux); Hollanda’da Exchange Programme Dansmakers (Amsterdam), Rast Theater (Amsterdam), Jan van Eyck Academie (Maastricht) ve Writers Unlimited (Lahey); Türkiye’de İKSV Sanatçı Evi ve ArtHereİstanbul (İstanbul). Türkiye’de İKSV Sanatçı Evi’nin yanı sıra, Barbara Sanatçı Evi (Ayvalık), Göl Yazıevi (Bursa), Misi Sanat Evi (Bursa) ve Nesin Sanat Köyü (Şirince).

Be Mobile Create Together! projesi, Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen Kültürlerarası Diyalog Programı çerçevesinde hayata geçiriliyor.

Misafir sanatçı programları, sahne sanatları, görsel ve dijital sanatlar ile edebiyatla ilgilenen tüm sanatçılara açıktır.

Be Mobile Create Together! Açık Çağrı sanatçı başvuruları genellikle Şubat – Mart ayında başlıyor. Nisan ayının son haftasında ise sona eriyor.

Be Mobile Create Together! misafir sanatçı programı duyurularına ve detaylı bilgilendirmeye bu adresten ulaşabilirsiniz.


Depo Berlin Senatosu Misafir Sanatçı Programı: Berlin                                                                       Açık Çağrı   

Bu program Berlin ve İstanbul arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin bir bileşenidir. Berlin Başkanlığı – Senato Şansölyeliği bu yöndeki çabaları uzun vadeli olarak desteklemektedir. Burs kapsamında işbirliği yapılacak kurumlar İstanbul’da Anadolu Kültür/Depo ve Berlin’De nGbk ve ZK/U olacaktır. Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, uluslararası değişim programları vasıtasıyla profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini ve kültürel alışverişi desteklemektedir.

Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, fon imkanlarıyla bağı olmak koşuluyla, belirlenen ve internet sitesinde açıklanacak olan dönemlerde ki çalışmalarda misafir sanatçı bursu verilecektir.

Berlin Senatosu Misafir Sanatçı bursları, ikamet ve çalışma yeri İstanbul olan, kariyerlerinde belirli bir başarı göstermiş profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler bu fon programının kapsamı dışındadır.


Kültürel değişim bursu şunları kapsamaktadır:

  • Aylık 2.000 Avro’luk (Berlin’e gidiş ve İstanbul’a dönüş seyahati için bilet, sanatsal çalışmaları için gereken materyal ve malzemeler (yaşam giderleri harcamaları),
  • Rezidans için tahsil edilen stüdyo dairenin kira ödemeden kullanımı,
  • Misafir sanatçı programı süresince, işbirliği yapılan kurum nGbK İstanbul’dan gelecek sanatçılara yardımcı olacak ve talep geldiği takdirde yerel sanat ortamıyla bağlantılar kurulmasını sağlayacaktır. 
  • nGbK ayrıca tüm vize işlemlerinde de yardım sunacaktır. İşbirliği yapılan kurumların düzenlediği etkinliklerle (açık stüdyolar, sergiler, sanatçı konuşmaları) İstanbul’dan gelen sanatçılara çalışmalarını uluslararası izleyiciye sunma imkânı verecektir. 

Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, fon imkânlarına bağlı olmak koşuluyla, şu dönemlerdeki çalışma programlarında misafir sanatçı bursu verecektir:

• Altı aylık 1 burs – Temmuz 2019’dan Aralık 2019 sonuna kadar 
• Altı aylık 1 burs – Ocak 2020’den Haziran 2020 sonuna kadar

Son başvuru tarihi: 27 Ocak 2019, 18:00

Başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgi için Depo İstanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.


CITÉ DES ARTS Misafir Sanatçı Programı

Cité Internationale des Arts, Paris’in merkezinde ismi her daim kültür- sanat ve eğlenceyle birlikte, huzur ve sakinliğin hüküm sürdüğü, sanat ve sanatçı için ferahlatıcı birlikteliğe sahip Seine nehri kıyısındaki Marais semtinde yer alır. Aynı zamanda 1965 yılından günümüze dek dünyanın farklı coğrafyalarından 18.000 Avro’dan fazla sanatçıya çalışma ve yaşama olanağı sağlamış köklü bir sanat kurumudur. Görsel sanatlar ve müzik alanında çalışan sanatçılara öncelik veren kurum, aynı anda 350 sanatçıya iki ay ila bir yıllık sürelerle tahsis ettiği kişisel atölyelerde konaklama imkanı sağlamanın yanı sıra bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanları ile kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ‘da 2009 yılından itibaren Cité des Arts’da yirmi yıllığına kiraladığı Türkiye Atölyesi ile her yıl Türkiye’den 4 sanatçıya 3 aylık dönemlerle Paris’te yaşama ve çalışma imkanı sunuyor. 

Katılımlar genelllikle Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerinde yapılıyor.

Başvuru Şartları

  • Başvuru esnasında 40 yaşına basmamış olmak,
  • İngilizce veya Fransızca dillerinden en az birini iyi derecede konuşuyor olmak,
  • Görsel sanatlar, deneysel film, tasarım ve performatif sanatlar gibi farklı disiplinlerde çalışmak.

Başvurular, 4 Ekim 2019 saat 17.00’ye kadar yalnızca e-posta yolu ile kabul edilmekte ve elektronik ortamda cevaplanmaktadır.

Başvuru için gereken diğer belge ve bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


The International Studio & Curatorial Program (ISCP)

1994’te kurulan ISCP, Brooklyn’de eski bir fabrika binasında yer alan 35 stüdyo ve 2 sergileme alanıyla, New York’taki en kapsamlı uluslararası görsel sanatlar misafir sanatçı programıdır. Düzenlediği ücretsiz ve herkese açık sergiler, etkinlik ve çeşitli projelerle güncel bir sanat topluluğu oluşturmayı hedefleyen ISCP’ye, bugüne kadar 70’ten fazla farklı ülkeden 1.350’nin üzerinde sanatçı ve küratör katılım sağlamıştır.

The International Studio&Curatorial Program(ISCP), yaptığı açık çağrı ile SAHA desteğiyle Türkiye’den de bir sanatçıyı misafir sanatçı programında ağırlıyor. Kurumun dinamik programına ve yapısına dahil olmak isteyenler ISCP’ye başvuru yapabilir!

Misafir sanatçı programı, ISCP’ye katılım ücreti, program dahilindeki aktiviteler, özel bir stüdyo, seyahat, yaşam ve konaklama masraflarını içeriyor. İşbirliği kapsamında programa bugüne kadar Güneş Terkol (2013), Burak Delier (2014), Emre Hüner (2014), Belit Sağ (2016), Cem Dinlenmiş (2017) ve İnci Furni (2018) katılmıştır.

Misafir sanatçı programı için konaklama, yaşam ve seyahat masrafları 7.000 Dolar’ı aşmayacak şekilde SAHA tarafından karşılanacak olup, konaklama ve seyahat, misafir sanatçı tarafından organize edilecektir.

Başvuru için bu linki ziyaret edebilirsiniz. 


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!