Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği(TÜKD) kimlere burs verir? Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği bursu nedir? 2018-2019 Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? TÜKD bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Atatürk İlkelerine bağlı, belirttikleri amaçlara uygun, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, devlet  üniversitesi, 4 yıllık yüksekokul ve meslek yüksekokulu kız öğrencilerine yükseköğrenim bursu vermektedir. Peki Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ne (TÜKD), 2018-2019 döneminde nasıl burs başvurusu yapabiliriz? Sizin için TÜKD burslarını araştırdık ve size bir yol haritası çizdik.

TÜKD burs başvuruları için öncelikle web sitesindeki online başvuru formunu doldurmanız gereklidir. Daha sona gerekli belgelerle birlikte şehrinizdeki şubeye teslim etmelisiniz.

TÜKD bursu gibi nice burs fırsatlarını yakından takip etmek için E-Bursum’a üye olabilirsiniz.


TÜKD Eğitim Bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

TÜKD bursu, yalnızca kız öğrencilere verilmektedir.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Atatürk İlkelerine bağlı olmak,
 • Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak,
 • Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak,
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak,
 • Ara sınıflar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak.

NOT:Açık öğretim öğrencileri, uzaktan öğretim öğrencileri, ücretli değişim programında bulunanlar burs alamazlar.


TÜKD Bursu’na nasıl ve ne zaman başvurulur?

TÜKD, Eğitim Bursu’na başvuruları için gerekli belgeleri dernek adresine elden teslim etmeniz gereklidir. Online başvuru formunu eklemeyi unutmamalısınız.

TÜKD, 2018-2019 burs başvuruları için son tarih 30 Eylül’dür. Tüm bu duyuruları derneğin sitesinden ve hemen ardından E-Bursum’dan takip edebilirsiniz.


Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği bursu ne kadar?

TÜKD, burs miktarı aylık en az miktar şekilde genel merkez tarafından şubelere bildirilir. Miktar şube tarafından öğrenci durumuna göre belirlenir. Burslar Ekim-Haziran arasında 9 ay süreyle verilmektedir. Öğrenci gerekli şartları sağlamaya devam ediyorsa, öğrenim hayatı boyunca burs almaya devam eder. Derneğin düzenlediği eğitim seminerlerine ve sosyal etkinliklerine üst üste üç defa katılmayan öğrencinin bursu kesilir.


TÜKD burs başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Dernek, burs başvuruları online başvuru formu ve aşağıdaki belgelerle birlikte adreslerine teslim edilmesini istemektedir.

 • TÜKD Burslusu Sorumluluk Belgesi (Okunup imzalanacaktır, Başvuru Formu ekinde verilir.)
 • Nüfus Müdürlüğünden alınmış Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm aile fertlerinin gösterildiği belge)
 • Vailenin ikamet ettiği yerleşim yerini gösteren Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi (Muhtarlıktan İkametgah Belgesi de alınabilir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi
 • “Adli Sicil Kaydı” dökümü
 • Ailenin mali durumunu gösteren onaylı belgeler (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir belge, geliri olmayan anne ve baba için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge (ilgili kurum veya e-devlet internet sitesinden alınabilir.)
 • Anne – baba adına kayıtlı mal varlığını gösterir döküm belgesi
 • Belgeleri üniversitenizin bulunduğu şehirdeki şubeye teslim etmeniz gerekmektedir.

Bütün bu belgelerinizi nereden, nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Dernek Şubeleri:

Adana, Ankara, Ankara Yıldız, Ankara Ümitköy, Antalya, Antalya Konyaaltı, Eskişehir, Bursa, Bolu, Edirne, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İstanbul Bakırköy, İstanbul Ataşehir, İstanbul Kadıköy,İstanbul, Sarıyer, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Samsun, Uzunköprü, Yalova.


TÜKD burs başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Online başvuru formunu tamamı güncel ve doğru bilgilerle doldurmalısınız.


TÜKD burs sonuçları açıklandı mı?

Burs başvurularını yapıp belgelerinizi teslim ettikten sonra Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği bu başvuruları değerlendirmeye alır. Değerlendirme sonrasında sonuçlar öğrencilere duyurulur.