Türk Böbrek Vakfı (TBV) kimlere burs verir? Türk Böbrek Vakfı bursu nedir? 2018-2019 Türk Böbrek Vakfı bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? Türk Böbrek Vakfı bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Türk Böbrek Vakfı Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

30 yılı aşkın tarihiyle Türk Böbrek Vakfı, Türkiye’de böbrek hastalıklarına dair farkındalığın artması ve bu hastalıklarla mücadele konusunda yol kat etmeyi amaçlamaktadır. Sağlık sektöründeki çalışmalarının yanında eğitime de eğilen vakıf, öğrencilere burs yardımı yapmaktadır.

Biz de sizler için Türk Böbrek Vakfı’nın bursunu inceledik ve sizlere bilmeniz gereken noktaları aktarmaya çalıştık. Türk Böbrek Vakfı bursu gibi pek çok burs fırsatından haberdar olmak için sizleri E-Bursum’a katılmaya ve bursları buradan takip etmeye davet ediyoruz.

Türk Böbrek Vakfı bursuna dair bilinmesi gereken en temel şey, vakfın sadece devlet üniversitelerinde tıp okuyan öğrencilere yardım yaptığıdır. Başta nefroloji ve üroloji olmak üzere tıp dallarına burs veren vakıf, kronik böbrek hastalığı olup üniversitede eğitim gören öğrencilerden de (tıp okumasalar dahi) başvuru kabul etmektedir.


Türk Böbrek Vakfı bursuna başvuru ön koşulları nelerdir?

Türk Böbrek Vakfı, burs başvurusu yapacak öğrencilerin ya devlet üniversitelerinde tıp okuyor olmasını ya da tıp okumasa dahi üniversite eğitimi görmekte olan böbrek hastaları olmasını şart koşmaktadır. Diğer şartlar şu şekildedir:

 1.       Öğrenciler devlet üniversitelerinde tıp eğitimi alıyor olmalılardır.
 2.       Üniversite eğitimi gören böbrek hastaları da başvurabilir, bu başvurular ayrıca değerlendirilir.
 3.       Adayların ortalama başarı notu her dönem için en az 100 üzerinden 75 olmalıdır.
 4.       Sınıfta kalan, dönem kaybeden veya başarı notu 75’in altına düşenlerin bursları seçici kurul kararıyla sona erer.
 5.       Burs almaya devam eden öğrenciler her yıl en az bir defa vakıf merkezinde yapılacak toplantıya katılmak zorundadır.
 6.       Burs alan öğrencilerin, Türk Böbrek Vakfı tarafından kamu yararına gerçekleştirilen etkinliklere gönüllü olarak katılmaları beklenir.

Türk Böbrek Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

Türk Böbrek Vakfı, burs başvurularını elden ya da mail üzerinden kabul etmektedir. Başvuru formunu ve gerekli belgeleri bir dosya halinde vakfa teslim etmeli ya da mail üzerinden göndermelisiniz. Evrakların bilgisayara aktarılması işlemi için bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Vakıf, başvuruları geçtiğimiz sene eylül ayında aldı. 2018-2019 dönemi için yapılacak yeni duyuruları takip etmek için Türk Böbrek Vakfı’nın sitesini ve E-Bursum’u zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Başvurularınızı tbv@tbv.com.tr adresi üzerinden veya Türk Böbrek Vakfı, Bahçelievler Mahallesi, Güneş-1 Sokağı, No:2, 34180Bahçelievler / İstanbul adresi üzerinden vakfa iletebilirsiniz.


Türk Böbrek Vakfı ne kadar burs vermektedir?

Vakfın her dönem verdiği burs miktarı çeşitli durumlara göre değişiklik göstermektedir. 2018-2019 dönemi için duyuru yapılması halinde bunu E-Bursum olarak biz de sizlere aktaracağız. 2017-2018 döneminde vakıf 400 TL burs yardımı yapmıştır. 2018-2019 dönemi için de bu meblağ geçerli olabilir.

TBV, burs ödemelerini ekim-haziran ayları arasında 9 ay boyunca yapar.


Türk Böbrek Vakfı bursu için gerekli belgeler nelerdir?

TBV, burs başvuruları için öğrencilerden bu belgeleri ister:

Tıp Fakültelerine Yeni Kaydolan 1. Sınıf Öğrencileri İçin,

 1.       ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi
 2.       Okul Kayıt Belgeleri: İlgili tıp fakültesine kayıt yapıldığını gösteren belge
 3.       Adli Sicil Kaydı: Islak imzalı veya e-Devlet çıktısı olarak
 4.       İkametgâh: Muhtarlıktan veya e-Devlet çıktısı olarak
 5.       Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi
 6.       Öğrenci Tanıma Belgesi: Türk Böbrek Vakfı tarafından gönderilecek olan form, eksiksiz olarak doldurulacak
 7.       Vesikalık Fotoğraf: 2 adet

Tıp Fakültelerinde Öğrenim Görmekte Olan Öğrenciler İçin:

 1.       Öğrenci Belgesi: Yeni tarihli ve güncel
 2.       Not Durum Belgesi (Transkript): Her yarıyılın sonunda, söz konusu yarıyıla ait belge ile sınıf sonlarında ilgili öğrenim döneminin tamamına ait belge
 3.       Adli Sicil Kaydı: Islak imzalı veya e-Devlet çıktısı olarak
 4.       İkametgâh: Muhtarlıktan veya e-Devlet çıktısı olarak
 5.       Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi
 6.       Öğrenci Tanıma Belgesi: Türk Böbrek Vakfı tarafından gönderilecek olan form, eksiksiz olarak doldurulacak
 7.       Vesikalık Fotoğraf: 2 adet

Başvuru formuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu belgelerin neler oldukları ve nasıl edinilebileceklerini sizler için araştırdık. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Türk Böbrek Vakfı başvuru formunu nasıl doldurmalı?

TBV, başvuru yapan öğrencilerden burs başvuru formunu doldurup göndermelerini ister. Bu formun tamamını doğru ve güncel bilgilerle doldurmak önemlidir. TBV, duruma göre öğrencilerden ek bilgiler de isteyebilir.


Türk Böbrek Vakfı burs sonuçları açıklandı mı?

2018-2019 dönemi Türk Böbrek Vakfı burs başvurularının sonuçları Eylül ayını sonu ile Ekim ayının başında açıklanabilir. Burs hakkı kazanan öğrencilere telefon ya da mail üzerinden bilgi verilir. Yine de bu tarihlerde vakfın sitesini sık sık ziyaret etmekte fayda var.