Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.

Tuba Çal Kimdir?

1987 yılında Balıkesir’de doğdu. 2005 yılında Balıkesir Lisesi’nden, 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri lisans programından mezun oldu. Profesyonel iş hayatına Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de İnsan Kaynakları Yetkilisi olarak başladı. Kariyerine, 2011 – 2014 yıllarında Özyeğin Üniversitesi’nde devam etti; burada sırasıyla Başvuru, Kayıt ve İstatistik Uzmanı ve Sistem & Süreç Geliştirme Uzmanı olarak görev aldı. Bu dönemde, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) Yükseöğretim Öğrenci Bilgi Sistemi’nin yeniden yapılandırılması ve Mezun Bilgi Sistemi’nin oluşturulması projelerine öncülük etti, destek ve danışmanlıklar sağladı. 2014’den bu yana Çelikel Eğitim Vakfı’nda Vakıf Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, fototerapi temelli ve koçluk disiplinine dayalı oyunlar geliştiren ve kendi profesyonellerini yetiştiren Points of You’nun L1 ve L2 sertifikalarına sahiptir ve Practioner (Türkiye) uzmanlığı ile Points of You Türkiye kapsamında Explorer eğitimleri gerçekleştirebilmektedir.

Çelikel Eğitim Vakfı’nda pek çok süreç ve proje geliştirme çalışmaları ile burs, gençlik ve eğitim projeleri deneyimi bulunan Tuba Çal yetkinlik bazlı mülakat tasarımları ve uygulamaları alanında da uzmandır. 2017 ve 2018 yıllarında Anel Grup (www.anelgroup.com)  Eğitim Komitesi Üyeliği ve İç Eğitmeni olarak da çalışmalar gerçekleştiren Tuba Çal, eş zamanlı olarak çeşitli sivil toplum ve eğitim kuruluşunda da danışman ve üyedir.


Tuba Çal Kitap Önerileri

Duygusal Çeviklik – Dr. Susan David

Tuba Çal’ın kitap hakkında fikirleri: ”Benim için adeta bir başucu kitabı oldu diyebilirim. Çünkü, yaşamın içinden örnekler ile soyut olan pek çok somutlaştırmış bir kitap… Bir insanın içsel gelişiminde duygularının ne denli önemli bir yere sahip olduğunu keşfettiğim, duygularıma ilişkin farkındalığımı derinleştiren, duygularımın benden değil, benim duygularımdan daha büyük olduğum vizyonuyla beni buluşturarak aslında kendi değerlerimle uyumlu olmayan tepkilerimin neden ve nasıl geliştiğine dair bilgiler hem özel hem de iş yaşamında beni çok daha farkında ve olgun bir bireye dönüştürdü. Egomun yeri geldiğinde bir Fuji Dağı kadar büyütebilmeyi, yeri geldiğinde hiçlik mertebesine indirgeyebilmeyi öğretti bana. Duygularını doğru isimlendirmenin duygularla arama mesafe koyarak kendim için tepki esnekliği alanı yaratabilmemin başlangıcı olduğunu öğretti. Böylelikle, yaşamımızın tümünde hissettiğimiz VUCA çağının çıktılarını daha etkili ve sağlıklı yönetebilmemi sağladı. Bu kitaba ve bu kitabı yazan Dr. Susan David’e şükran duyuyorum ve öz şefkatle kendimi geliştirmeye devam ediyorum. ”


Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, aşama aşama, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişime ayak uydurmamızı sağlayan alışkanlıkları belirliyor, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.


Kızım Olmadan Asla – Betty Mahmudi

Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.‘ Betty Mahmudî’nin hayatı, kocası ve kızıyla İran’a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü… Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü göze alacak!


Kendini İçinde Ara – Chade Meng Tan

Bu kitap, Google ofislerinde, Google çalışanları tarafından yaratılmış. Daha doğrusu Google’ın ilk mühendislerinden Chade-Meng Tan ile birlikte bir Zen ustası, bir CEO, bir Stanford Üniversitesi öğretim üyesi ve Duygusal Zekâ kitabının yazarı Daniel Goleman’ın ortak çalışmasının ürünü olmuş. Google çalışanlarının yaratıcılıklarını, başarılarını ve mutluluklarını arttırmak için 2007 yılından beri yapılan yedi haftalık KENDİNİ İÇİNDE ARA kursunun içeriğini ele almaktadır.


Dört Anlaşma – Toltek Bilgelik Kitabı – Don Miguel Ruiz

Sinema dünyasının üstün zekalı oyuncularından Sharon Stone ve Jody Foster bu kitabı çevresindeki insanlara öneriyor. Amerika’nın önde gelen Yeni Çağ yazarları bu kitabı sizlere öneriyor.”Don Miguel Ruiz’in kitabı aydınlanmanın ve özgürlüğün bir yol haritasıdır.”Deepek Chopra Başarının Yedi Ruhsal Yasası kitabının yazarı”Büyük dersler içeren ilham verici bir kitap.”Wyne Dyer Kendin Olmak kitabının yazarıCastaneda geleneğinde, Ruiz temel Toltek bilgeliğini paylaşıyor. Modern dünyada yaşayan kadınlara ve erkeklere “Dingin Savaşçı” olarak yaşamanın pratik uygulamalarını sunuyor.Dan Millman Dingin Savaşçı ve Ruhun Yasaları adlı kitapların yazarı


Unvansız Lider – Robin Sharma

“Mükemmel bir hayat istiyorsanız Robin Sharma’yı kesinlikle okumalısınız.” -Paulo Coelho, Simyacı’nın Yazarı –

“Ferrarilerini satan bilgelerden unvansız liderlere… Emniyet kemerinizi bağlayın ve bu yolculuğun tadını çıkartın.” – Kevin Roberts

“Liderlik üzerine binlerce kitap var ama sadece bir tanesini gerçekten okumalısınız. BU KİTABI.” – Matthew May


İkigai – Hector Garcia & Francesc Miralles

Uluslararası çok satan bir rehber olan Ikigai’yle her gününüz bir anlam kazansın. Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. İlham verici ve rahatlatıcı bu kitap sizlere kendi ikigainizi keşfetmeniz için gerekli tüm bilgileri veriyor. Aceleci davranmamanızı, hayat gayenizi keşfetmenizi, ilişkilerinizi canlandırmanızı ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor