Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.


İbrahim Betil Kimdir?

Robert Kolej Yüksek Okulu mezunu. Sınai ve mali piyasalarda uzun yıllar yöneticilik yaptı. Bankacılık mesleği sırasında çeşitli bankaların genel müdürlük, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığını yaptı. Türkiye ve yurtdışında bazı bankaların kurucusu oldu. Çeşitli leasing, faktoring ve sınai şirketlerin yönetiminde bulundu. YDH Kurucusu, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı oldu. Betil, Adapazarı Enka Okulu‘nun kurulmasını kolaylaştırmak için ilk günlerinde aktif bir rol oynamıştır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), 2002 yılından bu yana gençleri güçlendirerek toplumsal barış, dayanışma ve değişimde aktif rol almalarına öncülük ediyor.  
En Az Gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir kalkınma projelerine destek amacıyla Sen De Gel Derneği 2012 yılında, İbrahim Betil önderliğinde kuruldu.


İbrahim Betil Kitap Önerileri

Milletlerin Zenginliği – Adam Smith

mk

Adam Smith; iktisadın başlangıç kitabı olarak nitelendirilebilecek Milletlerin Zenginliği ile kalıcılaşmış bir iktisatçı ve 18. yüzyılın dikkat çeken bir ahlak felsefesicisidir. İktisadi tespitlerinde ahlak felsefesinin yoğun etkileri görülür. İktisatta ve tabiatta olayların bir düzen içinde cereyan ettiğini, bunun gözlem ve ahlak duygusu ile tespit edilebileceğini ileri sürer. İktisadın özerk ve sistematik bir disiplin haline gelmesinde önemli bir adım olan Milletlerin Zenginliği sadece döneminin iktisatçılarını değil, ardından gelen iktisatçıları da etkilemiş, klasik iktisadın temel eserlerinden olmakla birlikte modern iktisadın gelişmesini sağlamıştır.


Borsa’da Tek Başına – Peter Lynch, John Ritchie’s

Time dergisi Peter Lynchi ABDnin 1 numarali fon yoneticisi olarak tanimladi. Lynch ABDde 600.000 satan ve 6 dile cevrilen bu ilk best sellerinda kendine rehberlik eden felsefeyi anlatiyor. Peter Lynch para kazanmayi biliyor. 10 yil once Lynch dunyanin en buyuk fonlarindan Fidelity Magellan Fundun basana gectiginde, bu fona 10.000 dolar yatirmis olsaydiniz, yatiriminizin degeri bugun 190.000 dolar olacakti. Lynch bu inanilmaz kari nasil sagladi?”Borsada Tek Basina” sizi Peter Lynchin sirlarina goturuyor.” Lynch bu kitapta bir sirketi nasil arastirabileceginizi gosteriyor. Borsanin jargonunu, rakamlari, evreleri, donum noktalarini ve daha bircok seyi anlatiyor. Kesin, essiz ve kanitlanmis bu yontem sizi kara goturecektir. 


Para Teorisi & Politikası – Frederic Mishkin

The Economics of Money, Banking and Financial Markets Orjinal adı.
Bu kitap ile belli başlı merkez bankalarının kurumsal yapısını ele alaca ve dünyadaki en önemli merkez bankası konumunda olan Federal Reserve (kısaca, Fed) üzerinde özel olarak duracağız. Öncelikle, Fed’in kurumsal yapısını formal anlamda ele alacak, daha sonra da Federal Reserve’in sahip olduğu gücü doğuran informal yapıyı inceleyeceğiz. Kararları kimin aldığını anlayarak, karar alma süreci konusunda daha net bir fikre sahip olacağız. Daha sonra, belli başlı merkez bankalarından bazılarını ele alacak ve bunların örgütlenme biçimini gözden geçireceğiz. Bu bilgiler sayesinde, daha sonraki bölümlerde inceleyeceğimiz para politikasının fiili olarak nasıl yürütüldüğü konusu daha iyi kavrayabileceğiz.


Zihin Çerçeveleri – Howard Gardner

Howard Gardner, Çoklu Zekâ Kuramı’nı savunan en önemli bilim adamıdır. Standart psikometrik araçlarla ölçülebilen tek bir zekâ olduğuna dair geleneksel kuramı şiddetle eleştiren Gardner, ilk kez 1983 yılında, her bireyin birbirinden farklı pek çok zekâsının olduğu ve bunların her birinin kendilerine özgü bir biçimde geliştiği ve çalıştığı tezini ortaya atmıştır. Zihin Çerçeveleri: Çoklu Zekâ Kuramı adlı kitabında topladığı çalışmaları eğitim, sanat, bilişsel psikoloji ve tıp alanlarındaki görüş ve düşünüşleri yakından etkilemiş, bu alanlarda bir devrim yaratmıştır.Gardner’in araştırmalarına göre insanoğlunun yedi zekâsı vardır. Her insanda bu zekâların tümü bulunur, ancak insanların yetenek ve yaratıcılıkları büyük farklılıklar gösterir. Bir öğrencinin her zekâsının ayrı ayrı güçlü yanları ve zayıflıkları işlenerek, daha başarılı olması sağlanabilir. Bu zekâ türlerini bir sınıfın içinde entegre etmek, mevcut eğitim sistemini kökten değiştirmeyi gerektirir.Hem çok etkiyeyici hem de son derece önemli bir yapıt. Gardner psikometrik teori ve enformasyon işleme süreçleri hakkındaki dar kalıpları kırarak, pek çok alandaki insan yetileri konusunda zengin ve yepyeni bir kavram sunuyor.


İş Başında Duygusal Zekâ – Daniel Goleman

Çığır açan kitabı ‘Duygusal Zeka’ ile gündelik söz dağarcığımıza yeni bir deyim katan Daniel Goleman, yine devrim yaratacak bu kitabında, işyerinde başarının ölçütünü yeniden tanımlıyor. İş dünyasındaki liderlerle kurduğu bağlantının yanı sıra 500’den fazla şirkette yapılan incelemelerden elde edilen verilere dayanarak, her alanda yıldız elemanları ortaya çıkaran becerileri açıklıyor. Başlangıç düzeyindeki işlerden en üst yönetime kadar, başarıyı getiren en önemli etkenin IQ, teknik uzmanlık ya da parlak diplomalar değil, duygusal zeka olduğunu kanıtlıyor ve bu alandaki yeterliklerin günümüz iş piyasasında taşıdığı birincil değeri gözler önüne seriyor.
Beyin bilimi ve insan davranışlarıyla ilgili son araştırmalara göre, hepimiz duygusal zekamızı genişletme potansiyeline sahibiz. Goleman, bu paha biçilmez yetenekleri geliştirmemiz için bilimsel verilere dayanarak bize yol gösteriyor ve geleneksel şirket eğilimlerinin neden zaman kaybından ibaret olduğunu açıklıyor.
‘İşbaşında Duygusal Zeka’, önümüzdeki yıllarda şirketlerin çalışma biçimini ve onlara önderlik eden kişilerin davranış tarzını kesinlikle değiştirecektir.


Çocuğunuzun Gelişen Aklı – Jane Healy 

“Çocuklarımızın değişen dünyaya hazırlanmasına ve ona uyum sağlayacak şekilde büyümesi ve gelişmesine nasıl yardımcı olabiliriz?”
Çocuğunuzun Gelişen Aklı, eğitim alanındaki bu hiç değişmeyen soruya sağlam ve yaratıcı yanıtlar sunuyor. 
Anne-babalar ve öğretmenler için çocuklara öğrenme becerileri kazandırmada – beynin ve sinir sistemininin işleyişine ilişkin en yeni bilimsel bulgular temelinde hazırlanmış – eşsiz bir rehber…
Doğumdan ergenlik çağına kadar bütün farklı aşamalarda dil ve bellek geliştirmede, okuma, yazma, imla ve matematik gibi okul becerileri kazanmada çocuklara yardımcı olmanın temel ilke ve yaklaşımları…


A Whole New Mind – Daniel Pink

Bu kitapta Daniel Pink, yapılan araştırmalara da dayanarak profesyonel başarı ve kişisel mutluluğun temel taşlarını açıklıyor. Tasarım, öykü, senfoni, empati, oyun ve anlam,
kitap, bu yetenekleri güçlendirmemiz için bir dizi araç, ipucu ve alıştırma içeriyor.


Dünya Nasıl Değişir – David Bornstein

“Pek çoğumuz eleştirmeyi severiz. Oysa beğenmediklerimize, toplumsal sorunlara çözüm bulmaya geldiğinde değişim için üzerinde zaman harcamaktan kaçınanlar çoğunluktadır. Adaletsizliklerin çokluğunu, yoksulluğun yaygınlığını, eğitim, sağlık, çevre, insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri başta olmak üzere sosyo-ekonomik ortamlardaki dengesizliklerin derinliğim yaşadıkça, etkilerinden rahatsız oldukça çözümü kendimizin dışında arama eğilimleri sadece bizim toplumda değil, dünyada oldukça yaygın. Değişimi yaratmak tepeden inme uygulamalarla kalıcı olamıyor. Çevresinde, yaşadığı toplumda olup bitenleri sadece eleştirmek yerine değiştirebilmek, olumsuzluklara bir fark yaratabilmek için bir adım atabilme cesaretine ve tutkusuna sahip insanların, kısacası sosyal girişimcilerin çoğalacağı bir dünyada yaşamanın gelecek nesillere mutluluk getireceğini, bugüne göre daha iyi, barışın yaygınlaşacağı bir dünya sunacağını biliyoruz.” İbrahim Betil