Artık günümüzde İngilizcenin evrensel bir dil olarak kullanıldığı bir dünyada, dil bilmek gerekli bir hale gelmiştir. Daha önceki yazımızda dilin nasıl öğrenildiğinden bahsetmiştik. Şimdi de dil sınavlarının ne işe yaradığını, nerelerde geçerli olduğunu ve ne zaman yapıldıklarından bahsedeceğiz. Türkiye genelinde diğer ülkeler tarafından kabul gören sizin yabancı dil seviyenizi sınav yoluyla ölçen 3 adet sınav bulunmaktadır.

 • TOEFL (Test Of English As A foreign language)
 • IELTS (International English Language Testing System)
 • YDS(Yabancı Dil Sınavı) /YÖKDİL

TOEFL Nedir?

TOEFL sınavı; ilk başta Amerika’daki üniversitelerin başka ülkelerden gelen öğrencilerin üniversite kaydı için yeterli akademik ingilizce seviyesine sahip olup olmadığını ölçen bir sınav iken, şimdilerde İngiltere, İsveç, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de kabul gören uluslararası bir sınavdır. Puan sınırlaması 0-120 arasında yapılmakta ve 4 bölümden oluşmaktadır.

(okuma – yazma – dinleme – konuşma)

TOEFL sınavına kimler girebilir?

 • Yurt dışında yüksek lisans ya da lisans seviyesinde eğitim görmek isteyen öğrenciler
 • Yurt dışında çalışmak isteyen veya vize almak isteyenler
 • Üniversite dışında Pilotaj eğitimi almak isteyen adaylar
 • Dil alanında kendini kanıtlamak isteyen kişiler bu sınavlara girerek uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika alabilmektedir.

Nerede ve ne zaman yapılmaktadır?

Bu sınavı Türkiye çapında gerçekleştiren özel kurumlar bulunmaktadır ayrıca belli sınav kurumlarında gerçekleştirildiği gibi internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu kurumlardan biri olan ETS — Measuring the Power of Learning eğitim sitesinden iletişime geçerek sınav tarihiniz için randevu alabilirsiniz. TOEFL sınavı yıl içinde birçok kez tekrarlanır, bu yüzden çok beklemeniz gerekmez, eğer sınava daha önce girdiyseniz diğer sınava girmek için sadece 12 günlük bekleme süresi mevcuttur.  

TOEFL sınav ücreti ne kadar?

Sınav ücreti kurumun bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişebilmektedir ama yaklaşık olarak 185 euro olduğunu söyleyebiliriz.

TOEFL sınavı içeriği;

Okuma

TOEFL sınavında Okuma bölümünde katılımcılara akademik 3 veya 4 adet metin verilir ve bu metinler üzerinden hazırlanan sorulara yanıt vermeleri istenir. Bu bölümde soru sayısı 36 ila 56 arasında değişebilir, bu sebeple okuma bölümünde katılımcıya verilen süre de 60 ila 80 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Dinleme

TOEFL’ın dinleme bölümü, soru ve süre sayısı açısından değişiklik gösterebilmektedir. Katılımcılara 34 ila 51 arasında soru sorulur ve soru sayısı ile dinleme pasajlarına bağlı olarak 60 ila 90 dakika aralığında cevap süresi tanınır. Katılımcılar konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleyerek sorulara yanıt verirler.

Konuşma

Konuşma aşamasında, TOEFL katılımcıları 20 dakikalık süre içerisinde bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma yaparlar. İnternet üzerinden sınav olunacaksa konuşma bilgisayar üzerinden olacak unutmayalım.

Yazma

TOEFL sınavının yazma bölümünde süre 50 dakikadır ve katılımcılardan okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yazmaları ya da bir fikri yazarak desteklemeleri istenmektedir.


TOEFL puanları ne anlama geliyor?

Sınavın akabinde değerlendirmeniz yapılıp puanınız belirlenecek. Aşağıda bu puanlamanın anlamlarını bulabilirsiniz.

Okuma 0–30 puan ölçeği

 • Yüksek (22-30)
 • Orta (15-21)
 • Düşük (0-14)

Dinleme 0–30 puan ölçeği

 • Yüksek (22-30)
 • Orta (15-21)
 • Düşük (0-14)

Konuşma 0–30 puan ölçeği

 • İyi (26-30)
 • Orta (18-25)
 • Sınırlı (10-17)
 • Zayıf (0-9)

Yazma 0–30 puan ölçeği

 • İyi (24-30)
 • Orta (17-23)
 • Sınırlı (1-16)

Toplam Puan 0–120 arası


IELTS SINAVI NEDİR?

Adaylar sınava giriş amaçlarına göre iki farklı sınav türünü seçerler. Akademik eğitim almayı planlayan adaylar IELTS Akademik, IELTS sınav sonucunu göçmenlik için kullanmayı planlayan adaylar ise IELTS Genel sınavını tercih ederler. Adayların değerlendirmesi 1 ile 9 arasında tam ve yarım puanlardan oluşan puanlamalar ile yapılır. Yurt dışındaki bir çok üniversite lisans programları giriş IELTS akademik sınavından 5.5 ve 6.0, yüksek lisans (master ve doktora) için 6.5 ile 7.0 arası bir puan alınmasını istemektedir. Zorluk derecesi bakımından TOEFL ile aynı seviyede olup, aynı şekilde 4 bölümden (okuma-yazma-konuşma-dinleme) oluşmaktadır. Aralarındaki farkı TOEFL sınavının ödeme olarak euro üzerinden yapılması iken, IELTS sınavının ödemesi türk lirası üzerinden yapılması olarak gösterebiliriz. TOEFL gibi IELTS sınavı da artık İnternet üzerinden yapılmakta ve 140 ülkede (Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa..) 10000’den fazla kurum tarafından tanınmaktadır. Ayrıca sınavın 2 yıl geçerliliği vardır.

IELTS sınavına kimler girebilir?

TOEFL sınavını ile birebir aynı amaca hizmet ettiği için yukarıda belirttiğimiz sebeplerle herkes bu sınavlara girebilir.

Nerede ve ne zaman yapılır?

Yine TOEFL gibi internet üzerinden özel kurumlar tarafından yapılmakta. Ama iyi ve güvenilir bir kurum bulmak önemlidir. Çünkü internet hepimizin bildiği gibi bilgi kirliliği ile dolu bu yüzden sınavı düzenleyen kurumun gerekli güvenilirliği sağladığından emin olalım. İşte güvenebileceğiniz bir kurum, British Council internet sitesi üzerinden başvurabilirsiniz.

IELTS sınav ücreti ne kadar?

Bilgisayar üzerinden IELTS ücreti 1,100 TL, kağıt üzerinde yapılan IELTS ücreti 900 TL dir.

IELTS sınavı içeriği;

Dinleme

IELTS Dinleme sınavı pek çok dinleme becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları:
-Ana fikri ve detaylı bilgileri anlamak,
-Konuşmacının görüşlerini, tutumunu ve amacını anlamak,
-Argümanın gelişimini takip edebilmek.

Sınavda anadili İngilizce olan kişilerin konuşmalarından oluşan dört kayıt dinleyeceksiniz ve ardından birtakım soruları cevaplayacaksınız.

Okuma

Bu bölümde üç farklı metni okumanız ve IELTS okuma sınavındaki ilgili soruları cevaplamanız gerekir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının okuma bölümlerinin içeriği farklıdır.

IELTS okuma sınavı pek çok okuma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları:

-Metnin genel konusunu anlamak

-Ana fikirleri saptamak

-Detayları saptamak

-Çıkarımları ve ima edilen anlamı anlamak

-Yazarın görüşlerini, tutumunu ve amacını anlamak

-Argümanın gelişimini takip edebilmek.

Yazma

IELTS Yazma sınavı pek çok yazma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları:
-Uygun şekilde cevap yazmak
-Fikirleri düzenlemek
-Zengin bir kelime dağarcığı ve doğru dil bilgisi kullanmak

IELTS Akademik Yazma sınavında resmi bir dil kullanın. Bölüm 1’de bir grafik, tablo, çizelge veya diyagramla karşılaşacaksınız. Kendi kelimelerinizi kullanarak verilen bilgiyi tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenecek. Bu bir veriyi tanımlamak veya açıklamak, bir sürecin aşamalarını açıklamak, bir şeyin nasıl çalıştığını anlatmak veya bir obje veya etkinliği tarif etmek olabilir. Bölüm 2’de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Verilen konu ilginç ve kolay anlaşılır olacaktır.

IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınavda karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız türden bir konuşma olacaktır. Farklı aksanlar kullanılabilir. Sınav kaydedilecektir.

Konuşma

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Konuşma bölümlerinin içeriği aynıdır.

IELTS Konuşma sınavı pek çok beceriyi ölçmek üzere tasarlanmıştır. Sınav görevlisi fikirlerinizi, günlük konularla ilgili bilgileri ve sıradan deneyimleri ne kadar iyi aktardığınızı görmek isteyecektir. Bunun için birçok farklı soruya cevap vermeli,

verilen konu üzerinde belli bir süre uygun dili kullanarak konuşmalı, fikirlerinizi tutarlı şekilde bir araya getirmeli, görüşlerinizi ifade etmeli ve gerekçelendirmeli, konuyu analiz etmeli, tartışmalı ve yorumlar yapmalısınız.

IELTS puanları: Ne anlama geliyorlar?

Sınavın akabinde değerlendirmeniz yapılıp puanınız belirlenecek. Aşağıda bu puanlamanın anlamlarını bulabilirsiniz.

•9- Uzmanlık seviyesinden kullanıcı

•8- Çok iyi seviyede kullanıcı

•7- İyi seviyede kullanıcı

•6- Yeterli seviyede kullanıcı

•5- Orta seviyede kullanıcı

•4- Sınırlı seviyede kullanıcı

•3- Çok sınırlı yeterlilikte kullanıcı

•2- Kötü seviyede kullanıcı

•1- İngilizce bilmiyor


Genel Farklılıklar; TOEFL/IELTS

-Her bir sınavdaki farklı İngilizce tarzlarının yanı sıra, TOEFL sınavındaki soruların neredeyse tamamı çoktan seçmelidir, IELTS ise kısa cevap, boşluk doldurma ve kısa deneme örnekleri yazma gibi farklı soru çeşitlerine cevap vermenizi ister. IELTS, TOEFL’a göre oldukça kısadır çünkü TOEFL sınavı 4 saat sürerken, IELTS’in süresi 2 saat 40 dakikadır.

-Tek bir TOEFL sınav çeşidi vardır ve o da tamamen bilgisayar üzerinden uygulanır ancak IELTS sınavlarının iki modülü de kâğıt üzerinde tamamlanır. İngilizce eğitim verilen yükseköğrenim programlarına başvuru yapan öğrencilerin IELTS Akademik sınav modülünü seçmeleri gerekir, Genel Sınav ise göçmenlik veya bazı iş şartlarının karşılanması gereken durumlarda tercih edilir.

-IELTS ve TOEFL farklı düşünüş ve problem çözme biçimlerini temel alır. TOEFL çoktan seçmeli olduğundan, bu sınavda öğrencilerin seçenekler arasındaki farklılıkları değerlendirebilmek için analitik düşünebilmeleri gerekir. IELTS ise belleği daha fazla kullandırmaya yöneliktir ve farklı soru tipleri ile öğrencilerin daha kapsamlı algılama becerilerini ölçer.


YDS sınavı nedir YÖKDİL sınavı ile farkı var mıdır?

YDS sınavı diğer iki sınavdan daha farklı bir konsepte sahiptir. Diğer iki sınav yurt dışına çıkmak için gereken dil seviyesini ölçerken, YDS sınavı yurt dışından gelenlerin üniversite denklik sınavlarında dil bilgisini ölçmeye yarayan bir sınavdır. Yani Türkiye içinde geçerli bir sınavdır. Yurt dışında geçerli sayılmamaktadır. YDS sınavı diğerlerinin aksine çoktan seçmeli sorulardan oluşur. 80 soruluk test için 150 dakika verilmektedir. Ayrıca yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden hesaplanmaktadır. YÖKDİL sınavı format ve geçerlilik bakımından aynı kabul edilmektedir. Her ikiside sınav tarihi olarak farklılık göstermektedir. Ve YÖKDİL sınavının YDS sınavına göre daha basit düzeyde olduğunu söylemek mümkün bunun haricinde soru sayısı ve içeriği olarak aynı diyebiliriz.

Peki bu sınavlara kimler girebilir?

YDS/YÖKDİL sınavına,

-Yüksek lisans yapmak isteyen kişiler

-Doçentlik sınavlarına girecek olanlar

-KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar

-Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler

-Yurtdışı denklik sınavlarına girecekler

-Memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar

-Dil alanında kendini kanıtlamak isteyen kişiler girebilir.

Nerede ve ne zaman yapılır?

ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde yine ÖSYM üzerinden yapılan başvuru ile belirlenen sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz.

YDS/1: Başvuru tarihi 30 Ocak 2019 tarihinde başlıyor, 6 Şubat 2019 tarihinde sona eriyor. Geç başvuru günü 21 Şubat 2019 olarak açıklandı. Sınav, 24 Mart 2019’da yapılacak. Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ise 19 Nisan 2019.

YDS/2: Başvuru tarihi 16 Temmuz 2019 tarihinde başlıyor, 24 Temmuz 2019 tarihinde sona eriyor. Geç başvuru günü 2 Ağustos 2019 olarak açıklandı. Sınav, 8 Eylül 2019’da yapılacak. Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ise 1 Ekim 2019.

YDS/3: Başvuru tarihi 9 Ekim 2019 tarihinde başlıyor, 16 Ekim 2019 tarihinde sona eriyor. Geç başvuru günü 31 Ekim 2019 olarak açıklandı. Sınav, 1 Aralık 2019’da yapılacak. Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ise 24 Aralık 2019

YÖKDİL sınavı ise 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 sınav merkezinde, saat 14.00’te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

Sınav ücreti ne kadar?

Başvuru ücreti (5 tl) ile toplam 105 tl’dir. Ayrıca bu sınavın benzeri olan YÖKDİL sınavı da aynı şekilde yürütülmektedir. İsteyen bireyler ikisine birden farklı zamanlarda girerek şansını artırabilir.

Ek olarak üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler dil alanında kariyer yapmak ve üniversite kazanmak için  YDT(Yabancı Dil Testi) sınavına girebilir. YDT sınavı İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça yapılmaktadır. 80 sorudan oluşmakta ve ÖSYM tarafından yürütülmektedir. YDT sınavına ek olarak öğrencilerden önce TYT (temel yeterlilik testi) sınavına girip barajı almaları beklenir. Daha sonra iki sınavın ortalamasına ek olarak okul puanıyla beraber öğrencinin üniversite puanı belirlenir.

YDS ve YÖKDİL sınavları içeriği;

YDS 11 bölümden oluşmaktadır.

-Kelime bilgisi – 6 soru

-Gramer – 10 soru

-Cloze test – 10 soru

-Cümle tamamlama – 10 soru

-İngilizce – Türkçe çeviri – 3 soru

-Türkçe – İngilizce çeviri – 3 soru

-Paragraf tamamlama – 4 soru

-Anlam bütünlüğünü bozan cümle – 5 soru

-Karşılıklı konuşmalar – 5 soru

-Yakın anlamlı cümleler – 4 soru

-Okuma parçaları 20 soru

YDS/YÖKDİL sınavı puan aralıkları da şöyle;

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,

80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,

70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,

60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,

50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi


BONUS: BU SINAVLARA NASIL ÇALIŞILMALI?

Bilgilendirme yazımıza ek olarak; sınavlara nasıl çalışılmalı, nerden başlanmalı, hangi kaynaklar kullanılmalı hepsine ışık tutalım.

TOEFL ve IELTS sınavına nasıl çalışılmalı ;

Okuma

Üzerinde gelişmek için her gün en az bir İngilizce yazı okumaya özen gösterelim bunu seviye seviye yaparak anlama ve kavrama seviyenizi geliştirebilirsiniz. Bunun için bir uygulama da mevcut News In Level bu uygulama yardımıyla anlama seviyenizi önce kolay kelimelerle ardından daha gelişmiş kelimelerle değiştirerek yükseltebilirsiniz. Ayrıca iyi bir okuma için iyi bir kelime bilgisi gereklidir. Bolca kelime ezberlemeye çalışın artık sıkıcı ezberlerede gerek yok hafıza teknikleri yardımıyla kelimeleri daha kolay ezberleyebilirsiniz. Bunun için de bir uygulama önerimiz bulunmakta Memrise ile sınava yönelik oluşturulmuş kelime listelerini pratik ve görseller yardımıyla öğrenebilirsiniz. Eğer yazılı kaynak kullanmak isterseniz reader at work kitap serisini kullanmanızı öneririm. Seviye seviye okuma ve alıştırmaları ile anlam yönünüzü geliştirebilirsiniz.

Yazma

Yeteneğinizi geliştirmek için makale okumanın yanı sıra yazmayı denemelisiniz sadece okuyarak yazma yönünüzü geliştiremezsiniz. Akademik makalelerin yazılış biçimi ve yazılma düzenine bakarak kafanızda bir yazı iskeleti oluşturabilirsiniz. Yazmaya başladıkça dil bilgisi hatalarınıza ve eksiklerinizi de görmüş olma fırsatı yakalayacaksınız.

Konuşma

İyi bir konuşma için iyi bir dinleme şarttır. Anadili İngilizce olan kişileri youtube üzerinden dinleyerek İngilizcenin tellafuz ediliş biçimini öğrenebilirsiniz özellikle BBC’nin youtube üzerindeki podcastlarını dinlemek bu aşamada çok şey katacaktır. İyi bir telaffuz ve gramer bilgisini hallettikten sonra evde hazırlayacağınız bir kaç küresel çaplı ya da özel hayatla ilgili soruları bir kağıda yazıp aralarından rastgele seçerek o konu hakkındaki düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz böylece heyecanınızı da yenmiş olacaksınız.

Dinleme

Film ve dizileri salt altyazısız İngilizce izlemeye çalışıp gerekirse filmi durdurarak denilen şeyi kavramaya çalışabilirsiniz. Bu aşamada hayatınızı İngilizce yaşamak önemli.


YDS ve YÖKDİL sınavına nasıl çalışılmalı?

YDS ve YÖKDİL sınavı çoktan seçmeli sorulardan oluştuğu için diğer sınavlara göre daha tek yönlü çalışma gerektirir. Bu yüzden gramer ağırlıklı çalışmak gerekir. İngilizce grameri halletmek için ELS Inside Out kitabını hem kolay anlaşılırlığı hem de detaylı anlatımı yönünden tavsiye ederiz. Ama grameri okuyup geçmek büyük hatadır. Eğer konuyu iyi öğrenmek istiyorsak konuyu kitaptan taradıktan sonra Youtube üzerinden konuyla ilgili konu anlatımlarını izleyip kendi notlarınızı oluşturabilirsiniz.

Youtube video önerisi olarak Özer Kiraz hocayı önerebiliriz.

Gramerin yanında kelime bilgisi içinde haftalık ikiyüze yakın kelime ile içli dışlı olmalısınız, kelime kartları oluşturup tabu oyunu hazırlayıp arkadaşlarınızla keyifli bir öğrenme gerçekleştirebilirsiniz.

Gramer ve kelime olarak yeterli seviyeye geldiğinizde haftalık 2 deneme ile başlayıp sınava yakın günlük olarak deneme çözerek sınava hazır hale gelebilirsiniz. Ve mutlaka yanlışlarınızın üstüne gidin, bu gelişmeyi sağlayacaktır.


Umarız verdiğimiz bilgiler ve sizin azminizle güzel işler başarırsınız. Herhangi bir soru, görüş ve öneri için yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!