Türkiye’nin en köklü vakıflarından olan TEMA, yalnızca doğayı korumuyor; yüksek lisans öğrencilerine burs vererek eğitim hayatlarına da destek oluyor. TEMA bursu hakkında bilgi sahibi misiniz? Eğer gerekli şartlara uyuyorsanız, siz de faydalanabilirsiniz! Ayrıntılar yazımızda.

Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı (TEMA), 11 Eylül 1992 tarihinde kurulan çevreci bir vakıftır. Türkiye’nin en köklü çevreci kuruluşlarından olan TEMA’nın temel amacı erozyonu engellemek, ülke genelinde ağaçlandırma yapmak ve doğal varlıkları korumaktır. Çevreci kimliğinin yanında yüksek lisans öğrencilerine burs vererek aynı zamanda eğitimi de desteklemektedir. Bu yazımızda 2019-2020 döneminde TEMA’nın bursiyerlerinden neler istediğini ve TEMA bursuna nasıl başvuru yapılabileceğini göreceğiz.


TEMA Bursu İçin Ön Koşullar Nelerdir?

 TEMA’nın şartları,

  1.    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2.    Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak,
  3.    Ders aşamasını tamamlayarak tez aşamasına geçmiş olmak ve araştırma projesini bir yıl içerisinde tamamlayacak olmak,
  4.    Tez için orman ve kırsal kalkınma, çevre politikaları ve çevre eğitimi ile ilgili bir araştırma alanı ve konusu belirlemiş olmaktır.

Bu ön koşulların sağlanması durumunda burs formu doldurulup burs@tema.org.tr adresine istenilecek olan  diğer gerekli belgelerle birlikte gönderilmelidir.

Bahsedilen tez konularına dair ayrıntılı bilgiye ise buradan ulaşılabilir.


TEMA Bursuna Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

TEMA’dan 2019-2020 dönemi için alabilmek için aday olmanın son tarihi 30 Eylül 2019. Ön koşullar sağlanıyorsa, bu tarihe kadar başvuru formu doldurulup gerekli evraklar toplanmalı ve burs@tema.org.tr adresine gönderilmelidir. Başvuru tarihinin bitişinden sonraki taleplerin kabul edilmeyeceğini de hatırlatalım.


TEMA Bursu Ne Kadar Veriyor?

TEMA, burs almaya hak kazanan öğrencilere tam 1 yıl boyunca her ay 1.080 TL eğitim desteği sunulmaktadır.


Gerekli Belgeler Nelerdir?

TEMA, burs başvurusu yapan öğrencilerden son tarihe kadar,

  1.    Araştırma Önerisi Formu,
  2.    Başvuru Belgesi,
  3.    Güncel Fotoğraflı Özgeçmiş,
  4.    Güncel Tarihli Öğrenci Belgesi,
  5.    Güncel Tarihli Transkript (Not Dökümü Belgesi),
  6.    Tez danışmanı onaylı ders aşamasını bitirip çalışacağı tez konusunu bildiren belge istemektedir.

Bu belgelerden ilk ikisine bu adresteki Başvuru Belgeleri bölümünden ulaşılabilir. Belge ismine tıklamalı ve bilgisayarınıza indirmelisiniz. Geri kalan belgeleri ise okulunuzun Öğrenci İşleri departmanından edinilebilirsiniz. Bu belgeleri tarayıp burs@tema.org.tr adresini gönderebilirsiniz.


TEMA Bursu Sonuçları Açıklandı Mı?

TEMA bursu için başvurular sürmektedir. Başvurular için son tarih 30 Eylül 2019’dur ve sonuçlar değerlendirmeden sonra TEMA sitesinden açıklanacaktır.