Suna ve İnan Kıraç Vakfı kimlere burs verir? Suna ve İnan Kıraç bursu nedir? 2019-2020 Suna ve İnan Kıraç burslarına ne zaman ve nasıl başvurulur? Suna ve İnan Kıraç bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Suna ve İnan Kıraç Vakfı Bursları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

Suna ve İnan Kıraç Vakfı, 2003 yılında kurulan ve desteğe ihtiyaç duyan birey ve kurumları desteklemeyi amaçlayan modern bir vakıftır. Vakıf, eğitim, kültür sanat ve sağlık alanındaki çalışmalarıyla toplumda olumlu etkilere yol açmayı amaçlar. Bu yoldaki çalışmalarından biri de burslardır. Suna ve İnan Kıraç Vakfı, öğrencilere burs vererek ihtiyaç sahibi parlak üniversite ve yüksek öğrenim öğrencilerine eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçlar.

E-Bursum’da biz, sizler için burs imkanlarını araştırıyor ve sitemizde sizlere sunuyoruz. Böylece internetin derinliklerinde burs fırsatları aramak yerine kolayca tek bir site üzerinden kendinize en uygun bursu bulabiliyor ve rehberlerimizi de kullanarak başvurular yapabiliyorsunuz. Tüm bu fırsatlar için E-Bursum’a üye olabilir ve blogumuzdan faydalanabilirsiniz. 2018-2019 döneminde burs arayanlar, yolunuz E-Bursum’la kesişirse işleriniz pek kolay olacak!

Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursları yazımıza başlamadan önce, ana hatlarıyla bir burs başvuru sürecini daha iyi anlamanız için Burs Başvuruları Rehberi yazımızı da okumanızı öneririz.

Ayrıca Burs Belgeleri Rehberi yazımızla da burslara başvuru yaparken hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu ve bu belgeleri nasıl edinebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı burs başvuru ön koşulları nelerdir?

Suna ve İnan Kıraç Vakfı, yalnızca en az üniversite ikinci sınıfı başarıyla tamamlamış üniversite öğrencilerine ve yüksek öğrenim öğrencilerine burs vermektedir. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı, burs başvurusu yapan öğrencilerden aşağıdaki özellikler bekler:

  1. En az üniversite ikinci sınıfı bitirmiş olmak,
  2. Not ortalamasının en az 3,25 olması,
  3. Maddi durumunun yetersiz olması.

Öğrencilere ne kadar burs verileceği ise kişinin profiline göre belirlenir. Yani çok başarılı ama maddi durumu yetersiz bir öğrenci, ortalama başarılı bir öğrenciden daha fazla burs almaya hak kazanır. Bu kararların tümünü vakıf verir.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursları her sene yenilenir mi? Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursu neden kesilir?

Vakıftan burs almaya hak kazanan öğrencilere programlarının sonuna kadar destek sağlanır. Yani öğrenci bir kez seçildi mi mezun olana kadar burs almaya hak kazanır. Fakat bursun yeni dönemde devam etmesi için her dönem transkriptini vakfa göndermeli ve not ortalamasını 3.00’ın altına düşürmemelidir. Aksi halde burs devam etmez.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

Vakıf, burs başvurularını internet üzerinden almaktadır. 2019-2020 dönemi için burs başvuruları 15 Ağustos’a kadar devam etmektedir . Burs başvurusu yapacak olan öğrenciler olarak 15 Ağustos’a kadar https://burs.svikv.org.tr adresinden başvurularınızı yapabilirler.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı ne kadar burs vermektedir?

Vakıf, öğrencilere yıllık 2000 ya da 4000 TL’lik yardım yapar. Kimin ne kadar burs alacağına başvuruların ardından vakıf görevlileri karar verir.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Burs başvuru tarihinde vakfın mailine gönderilmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

1. Burs Başvuru Dilekçesi (Neden bursa ihtiyacın var? Hedeflerin nedir? vs.)

2. Yüksek Öğrenim İçin;

a. Yeni kayıt yaptıranlar için, ÖSS Sonuç Belgesinin örneği ve lise transkript;

b. Ara sınıftakiler için, güncel transkript

3. Sabıka kayıt belgesi

4. Nüfus Kayıt Örneği

5. Ailenin ikamet ettiği yeri gösteren ikametgah belgesi (aile fertlerinden birine ait)

6. Kiracıların, kira kontratının fotokopisi, lojmanda oturanların ise bağlı oldukları kurumdan alacakları resmi yazı

7. Gelir Beyanı ile ilgili olarak

a. Ailede çalışanların maaşını gösteren işyerinden onaylı bir yazı veya;

b. Ailede çalışanların tacir, çiftçi, sanayici, serbest meslek sahibi veya esnaf olması halinde vergi levhasının vergi dairesince veya noterden onaylı fotokopisi, anne babanın vergi numaraları;

c. Emekliler için aylıklarını aldıkları Sosyal Güvenlik Kurumundan onaylı maaşları gösterir belge veya noterden onaylı fotokopisi;

d. Muafiyete tabi çiftçiler için muhtardan onaylı belge;

e. Muafiyete tabi olmayan çiftçiler için Tarım Bakanlığı veya Ziraat Odası’ndan onaylı belge;

f. Anne veya Baba vefat etmişse, veraset ilamının fotokopisi 8. Resmi görevde iken sakat kalan, şehit olan ve 2828 sayılı kanunun hükümlerine göre devlet himayesinde veya koruyucu bir aile himayesinde olanları resmi belgeleri veya noterden onaylı fotokopisi

9. Çalışmayan anne, baba ve aynı ikametgahta oturan öğrenci olmayan 18 yaşını aşkın kardeşler için herhangi bir işte çalışmadıklarını, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmadıklarını, üç sosyal güvenlik kurumundan (Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK) gösteren belge; öğrenci olan 18 yaşını aşkın kardeşler için ise okumakta oldukları kurumdan öğrenci belgesi, askerde olan kardeşler için askerlik durum belgesi

10. Güncel CV

11. Taahhütname (buradan ulaşabilirsiniz)

12. Sizi tanıyan ve akrabalık bağı olmayan 2 kişiden temin edilecek referans mektubu (Maddi Destek başvurular için referans mektuplar zorunlu değil)

Bu belgelerin neler olduklarını ve nasıl edinilebileceklerini Burs Belgesi Rehberi’mizden öğrenebilirsiniz.

Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Suna ve İnan Kıraç burs başvuru formu nasıl doldurulmalı?

Suna ve İnan Kıraç Vakfı burslarını kendi web sitesi üzerinden almaktadır. https://burs.svikv.org.tr buradan bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. 


Suna ve İnan Kıraç Vakfı burs sonuçları açıklandı mı?

Vakıf yapılan değerlendirmelerden sonra gerekli gördüğü öğrencilerle iletişime geçer. Bu iletişim telefon veya mail üzerinden olur. Bu nedenle başvurunuzu yaptıktan sonra zaman zaman vakfın sitesini  takip edip maillerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!