Okulların kapanmasına az bir süre kaldı. Yaz ayı boyunca zorunlu oldukları için veya sadece deneyim kazanmak için staj yapmak isteyenlerin olduğunu biliyoruz. Staj programlarını araştırmak ve bulmak uzun zaman alabiliyor bu yüzden bizler sizin her alan için staj programlarını tek bir yazıda topladık. Bu yazıda zorunlu stajın ötesinde kariyerinize değer katacak ve iş yaşamına geçiş sürecinizi kolaylaştıracak programları bulacaksınız. Stajınızı en verimli geçirmenin yolları içinde ‘Staj Dönemi Nasıl Verimli Geçirilir?’ yazımızı okuyabilirsiniz.


1. ADİDAS TALENT GAMES

Kariyer başlangıcı yapmak için Adidas’ın sunduğu staj programıdır. Lisans 3. ya da 4. sınıf öğrencisiysen ya da lisansüstüne devam ediyorsan, çok iyi derecede İngilizce biliyorsan, zorlukları seviyor ve geleceği şekillendirmek seni heyecanlandırıyorsa katılma şartlarına uygunsun demektir. Önemli tarihler;

 • Başvuru İçin Son Gün: 19 Nisan 2019
 • Başvuru Değerlendirme Süreci: Nisan ayı içerisinde     
 • Mülakat Günleri: 8-9-10 Mayıs 
 • Teklif: Mayıs ayı içerisinde
 • Başlangıç: Haziran ayı içerisinde

2. DANONE CAMP

Danone Camp, Danone yöneticileri ile üniversite öğrencilerini bir araya getiren, katılımcılara kariyer yolculuklarında yardımcı olabilecek keyifli ve verimli bir gündür. 2., 3. ve 4. sınıfta okuyorsanız ya da yüksek lisans öğrencisiyseniz bu kampa katılabilirsiniz. Katılım kontenjanları sınırlıdır, elinizi çabuk tutun!


3. ABDİ İBRAHİM İKSİR GENÇ YETENEK GELİŞTİRME PROGRAMI

İlaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, iş hayatınıza başlangıç yaparken ihtiyacınız olan İksir’i  sizlere sunuyor.

İksir programlarının sunduğu fırsatlar:

 • Abdi İbrahim deneyimi
 • Yarı-zamanlı çalışma
 • İş fırsatı

Başvurmak için zaman kaybetme!


4. ECZACIBAŞI KARİYER TEST SÜRÜŞÜ

Kariyer Test Sürüşü, Eczacıbaşı Topluluğu’nun işe alım odaklı proje stajı programıdır. Üniversite öğrencileri projelere başvurarak topluluğun farklı kuruluş ve lokasyonlarında gerçek bir iş deneyimi yaşayabilirler. Birçok alanda staj programları açmaktadır, alanınıza uygun staj programını bulabilirsiniz.


5. DENİZ’İN İNCİLERİ

Deniz’in İncileri staj programı üniversite ve M.Y.O öğrencilerinin öğrenciyken DenizBank’ı ve bankacılık sektörünü yakından tanımalarına imkan verir. Stajyerlerine kendilerine özel tasarlanmış online onboarding programı, simülasyon ve online eğitimlerle birlikte staj deneyimi sunuyor. Programa başvuru süreci her sene şubat ayında başlıyor. Başvurular kariyer.denizbank.com üzerinden yapılmaktadır.


6. ŞİŞECAM GENÇ YETENEK PROGRAMI TOGETHER

Şişecam Topluluğu Genel Müdürlük birimlerinin ve fabrikalarındaki mühendislik projelerinde part-time olarak uzun süreli görev alarak deneyim kazanmak, eğitim, gelişim olanakları ile iş hayatına hazırlanmak ve başarılı bir staj dönemi sonunda iş hayatına Şişecam bünyesinde başlamak üzere tasarlanan Genç Yetenek Programı Together, Türkiye ve yurt dışı lokasyonları için hayata geçmiştir.

Üniversitelerin Lisans 3. ve 4.sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olarak geliştirilen bu program başvuruları eylül ayından itibaren almaya başlıyor.


7. CAREER MIX Young Talent Internship Program

Yerel olarak 21 milyondan fazla müşteriye hizmet veren 25 ülkede 750’den fazla mağazaya sahip olan METRO C&C TR markasının stajyerlerini aradığı bir programdır. Bu program; sınırsız kişisel gelişim ve öğrenme imkanı, gıda perakende pazarının farklı açılarını birleştirmek, müşteri ve rakip trendleri, ürün tedarikçisi gibi büyük verileri analiz etmek, her iş ortağıyla güçlü bir ilişki kurmak ve ilgili projelerde ek fırsatlar sunuyor. Aranan kriterler:

 • Öğrenmek ve üretmek için istekli olmak                        
 • Yemeksever
 • Yaratıcılık, merak ve esneklik
 • Mükemmel İngilizce bilgisi
 • İş günlerinde en az 3 gün devam
 • İletişim ve etkileşimde tutkulu
 • Microsoft Office’te uzman

8. PwC ÖĞRENCİ GELİŞİM VE STAJ PROGRAMLARI

Kariyerini seçmek, kariyerine yön vermek için PwC üniversitenin her sınıfı için ayrı bir fırsat sunuyor.

 • Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakülteleri altında bulunan bölümlerin 1. sınıfında eğitim alan tüm öğrenciler takım oyunları ile güçlü yönlerini keşfetme fırsatını, sunulan hizmetler hakkında bilgi sahibi olma imkanını, ofis ortamını gözlemlemelerini, alanında uzman PwC çalışanlarıyla tanışmalarını ve merak ettikleri sorulara yanıt bulmaları amacıyla Silver Circle programına,
 • Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakülteleri altında bulunan bölümlerin 2. sınıfında eğitim alan tüm öğrencileri işi yakından tanımak ve iş dünyasına yönelik farkındalığını arttırmak amacıyla Gold Circle programına,
 • Diamond Circle programı ise 3. ve 4. sınıflar, yeni mezunlar ve yüksek lisans yapan öğrenciler için diğerlerine göre daha kapsamlı bir staj programıdır. Denetim, vergi, danışmanlık, risk süreç ve teknoloji hizmetleri, destek birimleri, hukuk, idari işler, insan kaynakları, iş geliştirme, muhasebe ve finans bölümleri için uzun ve kısa dönemli staj programı sunmaktadır.
 • Denetim, vergi, danışmanlık, risk süreç ve teknoloji hizmetleri alanlarına başvuru yapabilecek olan üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümleri ile Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve MIS bölümlerinden mezun olacak ya da yeni mezun olmuş adaylar başvurabilirler.

9. HSBC TURKEY YOUNG TALENT PROGRAM

‘HSBC Türkiye Genç Yetenek Programının bir hedefi var: Tüm potansiyelinizi gerçekleştirme fırsatı…’

HSBC, gelecekteki yöneticiler arasında yer almak ve HSBC Türkiye Genç Yetenek Programı ile kariyerinizi geliştirmek için mezunların kaçırmaması gereken bir fırsat. Bu staj programı, sizi bankacılık sektöründe kariyer yoluna hazırlamak için çeşitli beceriler geliştireceğinizi, liderlik, stratejik düşünme, ilişki yönetimi, analiz ve proje yönetimi konularında kritik beceriler geliştirirken mevcut güçlü yönlerinizi geliştireceğinizi vaad ediyor.


10. KOÇSİSTEM LEVEL UP

KoçSistem’de staj yapma veya yarı zamanlı çalışma programı olan KoçSistem Level Up ile üniversitelerin 3. ya da 4. sınıf öğrencilerine iş dünyası ve bilişim sektöründe keşif, deneyim ve gelişim dolu bir deneyim fırsatı sunuyor.

Başlangıçta öğrenciler haftanın beş günü staj yaparak ya da haftanın üç günü yarı zamanlı çalışarak ekibe katılıyor. Sonraki adımlarda ise kendini geliştiren, yeteneklerini keşfeden ve kariyer yolunda emin ilerleyen gençler, açık pozisyonlar doğrultusunda, stajyer ise yarı zamanlı çalışmaya; yarı zamanlı çalışan ise tam zamanlı çalışmaya başlıyor.


11. ASELSAN / VİZYONER GENÇ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kurulan ASELSAN; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı bir anonim şirkettir. Önlisans ve lisans için çeşitli staj programları sunan ASELSAN, mart ayında Savunma Sanayii Akademi Projesi olan Vizyoner Genç tarafından staj başvuruları açmaktadır. Ayrıca Vizyoner Genç’te birçok firmanın ilanına ulaşabilirsiniz.


12. LOREAL WINTERN

Her yıl işe aldıkları genç mezunların neredeyse üçte birinin eski stajyerleri olduğunu söyleyen Loreal staj programları ile oldukça verimli bir deneyim sunuyor.

Stajları üniversitelerdeki, iş ve mühendislik okullarındaki farklı geçmiş birikime sahip öğrencilere açık ve Loreal’in uzmanlık alanlarından birinde zengin bir iş deneyimi kazanma fırsatı sağlıyor. Araştırma, operasyon, finans, bilgi sistemleri, pazarlama, satış, iletişim, dijital ve insan kaynakları gibi alanlarda kendinize yer bulabilirsiniz.


13. BAKANLIK STAJ BAŞVURULARI

1) T.C İçişleri Bakanlığı Staj Başvurusu

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde stajlar zorunlu ve isteğe bağlı şekilde yapılabilmekte olup başvuruda bulunan stajyer adayları mülakata tabi tutulduktan sonra kabul edilmektedir. Genel Müdürlükte stajlar üniversiteden sonra kamu kurumlarını düşünen ve kariyer planları olan stajyerler için iş tecrübesi ve iş disiplini kazanma fırsatı sunmaktadır.

 • Yaz Staj Dönemi : Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül
 • Yaz Staj Dönemi Başvuru Tarihi : 1 Mart – 1 Mayıs tarihleri arasındadır

* Staj başvuru sonuçları 1 – 30 Mayıs tarihleri arasında mülakat değerlendirmesi yapıldıktan sonra www.goc.gov.tr / www.gam.gov.tr adresinde yayımlanacaktır.

2) T.C Dışişleri Bakanlığı Staj Başvurusu

T.C Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi; diplomasi mesleği, bakanlık çalışmaları ve dış politika konularına ilgi duyan ve bu konularda tecrübe kazanmak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilerine tam zamanlı staj imkânı tanımaktadır.

Kış ve yaz dönemi belirli zamanlarda staj programı için başvurular açmaktadır;

 • Yaz dönemi için şubat ve mart ayları arasında,
 • Kış dönemi için de eylül ve ekim ayları arasında başvurular açılmaktadır

T.C Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı; yükseköğretim kurumlarında okumakta olan veya yeni mezun olmuş öğrencilerin mesleki bilgilerini artırmak için Bakanlığın ilgili bölümünde çalışarak geçirdiği uygulamalı bir staj programı sunar. Başvuruları sitesinden takip edebilirsiniz.

3) T.C Ticaret Bakanlığı Staj Başvurusu

Üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarında okumakta olan öğrenciler, zorunlu Staj yapmaları gerektiğini belgelemeleri koşuluyla Ticaret Bakanlığında staj yapabilirler. Staj yapmak isteyen öğrencilerin gerekli belgeleri ile Personel Daire Başkanlığı Eğitim ve Sınav Şubesi’ne mayıs ayı içerisinde müracaatlarını yapmaları gerekmektedir. Başvuran adaylar her yıl yeniden belirlenen kontenjan dahilinde staja çağrılır.

4) T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Staj Başvurusu

Staj dönemleri; yükseköğretim kurumlarında okumakta olan ve yeni mezun olmuş öğrenciler için farklı dönemlerde tak başvurusu açmaktadır.

Birinci Dönem: Başvuru Tarihleri: 01 Kasım-31 Aralık Staj Dönemi: Şubat-Mart-Nisan-Mayıs İkinci Dönem: Başvuru Tarihleri: 01 Şubat-30 Nisan Staj Dönemi: Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül

Personel Dairesi Başkanlığının uygun görmesi halinde zorunlu dönem stajı bulunan ve yeni mezun olmuş öğrenciler için Bakanlığın çalışma programları da göz önünde bulundurularak yukarıda belirtilen tarihlerin dışında da staj başvurusu alınarak staj yaptırılabilir.

5) T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Staj Başvurusu

Bakanlığın birimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen staj süreleri ve kontenjanları çerçevesinde Bakanlıkta staj yapmak mümkündür. Yaz dönemi için mart ayında başvuruları almaktadır.                       

6) T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı Staj Başvurusu

Bakanlığın merkez teşkilatında, Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrencilerinden zorunlu mesleki eğitim veya yaz dönemi stajı bulunan öğrenciler ile üniversitelerin ve yüksekokulların son sınıf öğrencileri ve ara sınıf öğrencilerinden staj zorunluluğu olan öğrenciler staj yapabilirler.

Bakanlığın merkez teşkilatında staj yapmak isteyen öğrencilerin gerekli belgeleri 01 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında Personel Dairesi Başkanlığına şahsen veya posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir.

7) T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Staj Başvurusu

Yaz dönemi stajları haziran ve eylül ayları arasında gerçekleştirilecek olan staj programının başvuruları ocak ayı ve nisan ayı içerisinde alınmaktadır. Staj başvurusu yapacak olanların gerekli belgelerle şahsen başvurmaları gereklidir.


14. PERFETTİ VAN MELLE – CAREER KİTCHEN YOUNG TALENT PROGRAM

Kariyer Mutfak, genç yeteneklerin gelecekteki lider olma becerilerini geliştirmelerini ve geliştirmelerini sağlayan ve çok uluslu deneyimler kazanmalarını sağlayan, iş başında bir öğrenme programıdır. Perfetti Van Melle; satış, pazarlama, finans, endüstriyel işlemler ve insan kaynakları departmanlarından birinde nitekli bir staj deneyimi sunuyor.


Kariyer yolunuzu belirlemede en önemli nokta şüphesiz yapacağınız stajlardır. Staj programları iş ortamını önceden tanıma, bağlantılar kurma ve mesleki gelişiminize katkıda bulunma fırsatları sunar. Hangi alanlarda başarılı olduğunuzu, hangi alanları sevdiğinizi bulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kendinize güveninizin artmasını sağlarken stajı iş fırsatına da dönüştürebilirsiniz. Tabiki stajlar sadece bunlarla sınırlı değil. Biz sizler için daha verimli ve dolu dolu bir deneyim sunan, kamp tadında olan staj programlarını yazdık. Kariyer yolculuğunuzun başında sağlam bir stajla kendinizi keşfetmenizi umuyoruz!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!