Bu yazımızda burs başvurularında en çok istenen belgelerden biri olan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Nasıl Alınır sorusuna yanıt vereceğiz.

Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs! E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir.

İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz.

Hadi SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ile başlayalım.


SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Nedir?

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan tüm vatandaşların alabileceği, sigorta ve prim bilgilerini barındıran ve 4A, 4B, 4C Hizmet Dökümü belgelerini kapsayan belgedir. Eski sistemde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4A hizmet dökümünü, Bağ-Kur’a bağlı olan vatandaşlar 4B hizmet dökümünü ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar 4C hizmet dökümünü alabilirler. e- Devlet üzerinden sigorta türüne göre istediğiniz sorgulamayı ücretsiz olarak yapabilirsiniz. SGK hizmet dökümünde yer alan detayları şöyle sıralayabiliriz:

 • Çalışılan şirkete ait bilgiler
 • Sigortalı kişinin çalıştığı gün sayısı
 • Sigortalı kişiye ait olan genel kimlik bilgileri
 • İlgili sigorta koluna ait primlerin ödeme tarihleri
 • Hangi aylarda ve yıllarda sigortanın ödendiğine dair detaylı bilgiler
 • İlk defa sigorta başlangıcı yapılan tarih ve sigortalılığın sona erdiği tarihler

SGK Hizmet Dökümü Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

SGK Hizmet Dökümü almak ve incelemesinde bulunmak oldukça önemlidir. Bu hizmet dökümünün kullanıldığı başvurular, SGK sorgulamaları ve hesaplama işlemleri dışında, sigortalı çalışanların sigortalarının zamanında yatıp yatmadığını ya da yatan primler de eksik olup olmadığı kontrol etmenize olanak sağlar.

Bu belgede yer alan bilgiler ve kullanılabileceği alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Burs başvuruları sırasında
 • Mahkeme işlemlerinde
 • Vize alma işlemlerinde
 • Kıdem hesaplama işlemlerinde
 • İkramiye hesaplama işlemlerinde
 • Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemlerinde
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları sorgulama işlemlerinde
 • Kişinin ne zaman emekli olabileceğini hesaplama işlemlerinde kullanılabilir.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan veya e-Devlet üzerinden belgeyi barkodlu olarak alabilirsiniz. e-Devlet üzerinden 4A, 4B ve 4C kapsamında tescil bilgileriniz ve hizmet dökümünün tamamına ulaşabilirsiniz. e-Devlet kapısında 4C hizmet dökümü ayrıca sorgulanmadığı için, SGK tescil ve hizmet dökümü hizmetini kullanabilirsiniz.

Belgeye ulaşma konusunda sırasıyla izleyeceğiniz adımlar şu şekilde:

e- Devlet Kapısı → Sosyal Güvenlik Kurumu → SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından sağ üst kısımda bulunan “Barkodlu Belge Oluştur” linkine tıklayarak SGK onaylı üzerinde barkod bulunan hizmet dökümü alabilirsiniz.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Ailemden Biri Çalışmasa da SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Alabilir Miyim?

Evet alabilirsiniz. Eskiden böyle bir belge alınması mümkün değilken e-Devlet’in yaptığı yeni güncellemelerden sonra ailenizden herhangi birinin hiçbir SGK girişi yapılmamış olsa bile bunu belirten bir belge alabilirsiniz. Hiçbir SGK girişi olmayanlarda “SGK Tescil Kaydınız Bulunmamaktadır.” yazısı çıkıyor. Bu durumda masaüstünden(mobilden olmuyor) bu uyarıyı aldığınızda “Barkodlu Belge Oluştur” butonuna tıklayarak SGK Hizmet ve Tescil Dökümünü alabilirsiniz.


4A Hizmet Dökümü Alma

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından e- Devlet Kapısı üzerinden sunulan 4A Hizmet Dökümü Sorgulama hizmeti ile 4A Kategorisinde ki çalışanlar, hizmet dökümlerini görebilir ve isterlerse çıktısını alabilirler. Bu sayede e- Devlet Kapısı kullanıcıları, işe giriş- çıkış işlemlerine, işverenin yatırdığı prim tutarlarına, toplam gün sayılarına kolayca ulaşabilirler.

4A Hizmet Dökümü’ne ulaşmak için; e- Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya T. C. Kimlik Kartı’yla giriş yaptıktan sonra, sayfanın üst kısmında bulunan e- Hizmetler bağlantısına tıklanmalı ve gelen liste de Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Hizmet Dökümü Bağlantısı kullanılarak hizmet açılmalıdır. 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Hizmeti tek aşamalı olup, hizmet bağlantısına tıklandığında hizmet dökümünüz görüntülenmektedir.

Karşınıza gelen tablo da; toplam gün sayınız, sicil numaranız ve tahsis bilgilerinize ek olarak aylık ve yıllık olarak yapılan tüm prim ödemelerinizin dökümüne ulaşabilirsiniz.

Eğer dilerseniz, hizmet dökümünü barkodlu belge olarak oluşturabilir ve dilediğiniz kamu kurumu, özel şirket veya şahıs ile paylaşabilirsiniz. Belgenin verildiği kurum ve şahıslar, belge üzerinde bulunan barkod numarasını kullanarak, e- Devlet Kapısı Web Sitesi ve mobil uygulaması ile belgenin geçerliliğini kontrol edebilmekte ve bu sayede belge sahteciliğinin önüne geçebilmektedir.


4B Hizmet Dökümü Alma

e-Devlet’e T. C. Kimlik Kartı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e- Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Sigorta sekmesi üzerinden, 4B hizmet bilgisi kısmını bulmalı veya https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi üzerinden hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfadan da çıktı alabilir ve barkodlu belge oluşturabilirsiniz.


İsimden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu, yeni adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama işlemleri için tek bir kişisel bağlantı kullanılmaktadır. Bağlantı ekranından kişisel bilgilerinizi (Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası, Nüfusa bağlı olduğunuz il ve ilçe, Cilt Numarası, doğum yılı ve güvenlik kodu) girdikten sonra, isim ile SSK Hizmet Dökümü Sorgulama işleminizi ve kendi sigortanızla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.


e-Devlet Üzerinden Yapılan SGK Sorgulamaları

e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili birçok işlem ve sorgulama yapılabilmektedir. Bu işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:   

 • SGK emekli aylığı bilgisi
 • 4A, 4B ve 4C tescil kaydı
 • SGK emekli ödeme bilgileri
 • SGK emekli aylığı kesintileri
 • SGK emekli maaşı hesaplama
 • 4C isteğe bağlı ödeme dökümü
 • 4C emeklilik işlemleri evrak takibi
 • 4A/4B işgöremezlik ödemesi görme
 • SGK tescil ve hizmet dökümü belge sorgulama

Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz.  E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Burs belgeleri hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır olacaktır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!