Tüm Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs sebebiyle evlerde kalmak zorunda kalındığı bu dönemde her şey evden yapılmak durumunda kalındı. Evde kalınan bu dönemde birçok alışkanlık değişmek zorunda kaldı. Bu durumu fırsata çevirmek, süreç bittiğinde bambaşka yetkinliklerle normal hayata dönmek mümkün. Sadece yeni yetenek veya yetkinlik eğitimleri, etkinlikleri değil bazı eğlence araçları dahi online yapılmaya başlandı. Yurt dışı ve yurt içindeki müzeler sanal olarak ücretsiz bir şekilde kullanıma açıldı, online eğitim platformlarındaki ücretli eğitimler ücretsiz hale geldi, dünya çapındaki üniversitelerin eğitimleri ve kütüphane arşivleri kullanıma açıldı ve bunlar gibi birçok konserler, canlı yayın eğitimleri vb. online olarak verilmeye başlandı. Belki de daha önce görmek, dinlemek için zaman ve para bulunamayan etkinlikler şimdi herkesin kullanımında. Bu fırsatı değerlendirme gerek! 

E-Bursum tam da bu noktada sizin yanınızda! Sanal turlarla birlikte yurt dışında gezebileceğiniz müzeler, sergiler, kiliseler ve dünyaca ünlü bu yazıda! Yurt içindeki müzeler ve kültürel alanları görmek için de bu yazımıza göz atmanızı öneririz. Başlıklara veya resimlere tıklayarak anında gezebilirsiniz.


Yurt Dışından Müzeler, Sergiler, Kültürel Alanlar ve Daha Fazlası…

1. Dali Tiyatrosu ve Müzesi – İspanya

Dali Tiyatrosu ve Müzesi, İspanya’nın Katalonya bölgesine bağlı Figueres kentinde bulunan Dali’nin eserlerinin bulunduğu sanat müzesidir. İspanyol ressam Salvador Dalí’ye adanmış bu müze dünyanın birçok yerinden  en çok ziyaretçi alan sanat müzeleri arasında yer almaktadır. Dalí’nin gençlik dönemi yapıtlarının ilk kez sergilendiği yerdir. İspanya’ya gidemediğiniz şu günlerde müzeyi evinizde sanal tur ile gezmeye ne dersiniz?

Rijksmuseum; Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar; Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonu ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonu sergilenmektedir. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır. Başlığa tıklayarak sanal tur ile tüm eserleri görmeniz mümkün.


3. Guggenheim Müzesi – New York

New York kentinde, Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonunun sergilendiği dünyaca ünlü müzedir. Dünyadaki müzeler arasında en ikonik görünüme sahip olan müze sarmal bir yapıya sahiptir.


4. Louvre Müzesi – Paris

Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesi ünvanını taşımaktadır.. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Görüntüsü ile de herkesi kendine hayran bırakan müzeye buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.


5. Vatikan Müzeleri – Vatikan

Vatikan Müzeleri, Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Müze; Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiştir. Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri barındırmaktadır. Sistine Şapeli’ne 53 galeriyi gezdikten sonra verilen ek sadaka ile girebilirken şimdi evden girmek mümkün.


6. British Museum – Londra

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde bir müzedir. Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonları sergilenmektedir. British Museum koleksiyonları Eskiçağ yapıtları bölümü, Antik çağ yapıtları bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve etnografi bölümünden oluşmaktadır. Londra’da bir günde gezilebilen müze artık evlerinizde! Başlık linkinden eserleri görmeniz mümkün. Bu linkten ve bu linkten de müzeye ulaşabilirsiniz.


7. Orsay Müzesi – Paris

Orsay Müzesi , Fransa’nın başkentinin Paris’te bulunmaktadır. Bir devlet müzesi olan Orsay, eski bir tren garıdır ve Sen Nehri’nin kıyısındadır. Orsay Müzesi’nde çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848 – 1915 yıllarında arasında yapılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Başlığa tıklayarak müzedeki Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserlerini evinizde inceleyebilirsiniz.


8. Pergamon Müzesi – Berlin

Bergama Müzesi Berlin’deki Müzeler Adası’nda bulunan beş müzeden biridir. Oldukça gösterişli yapıya sahip olan müze her yıl yüzlerce turist çekmektedir. Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserler, gerçek yerlerinden ayrıntılı bir şekilde toplanarak bu müzede yeniden birleştirilmiştir ve bu özelliği ile ünlenmiştir. Bergama Athena Tapınağının Girişi, Bergama’dan Athena Heykeli, Halep Odası,Türk çini ve halılarından da örnekler bulunmaktadır. Buradan da müzenin dışını görmeniz mümkündür.


9. Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Van Gogh Müzesi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunur., Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un çalışmaları sergilenen müze en çok ziyaret edilen müzeler arasındadır. Ayrıca müze dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müze olma sıfatını taşımaktadır. Başlık haricinde buradan da inceleyebilirsiniz. 


10. Uffizi Galerisi – Floransa

Uffizi Galerisi, Rönesans yıllarındaki sanatı gözler önüne ermektedir. Botticelli, Lippi, Giotto ve Caravaggio gibi önemli isimlerin eserleri sergilenmektedir. Buradan da evinizden Uffizi Galerisi eserlerini görmeniz mümkün.


11. Pantokrator KilisesiBulgaristan Nesebar


12. Metropolitan Müzesi – New York

Metropolitan Sanat Müzesi, Manhattan, New York’taki Central Park’ın yanında yer alan dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Central Park’a gidemeseniz de yanındaki müzeyi evinizden görmeniz mümkündür.


13. Ermitaj Müzesi – Rusya

Ermitaj Müzesi, Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan sanat ve kültür müzesidir. En çok tablo koleksiyonu bulunmasıyla Guinness Rekorlar Kitabında yer alan müze, mimarisiyle de dikkat çekmektedir.


14. Rila Manastırı – Bulgaristan

Rilalı Aziz Ivan Manastırı da denilen Rila Manastırı,  Bulgaristan’ın en büyük ve en ünlü Doğu Ortodoks manastırları içinde yer almaktadır. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkı içerisinde, deniz seviyesinden 1.147 metre yükseklikte, Rilska Nehri vadisinde, başkent Sofya’nın 117 km güneyinde, Rila Dağları’nın güneybatısında yer almaktadır. Şimdi ise sen nerdeysen orada!


15. Askeri Müze – Kahire


16. Machu Picchu – Peru

Machu Picchu, doğasıyla büyüleyen bir İnka antik şehridir. And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.430 m yükseklikte konumlanmıştır. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Şehrin inşaatı tamamlandıktan kısa süre sonra yayılan çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehir terk edilmek zorunda kalınmıştır. Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Hemen yanında Huayna Picchu isminde 2720 metre yüksekliğinde bir dağ bulunur. Bu dağa giden patika yol Machu Picchu’dan bakılınca görünemeyen gizli bir geçit şeklindedir ve tırmanış yaklaşık 2 saat sürer. Ama şimdi sadece 1 dakika sürüyor!


17. Mısır Piramitleri – Mısır

Dünyaca bilinen piramitlerin neredeyse hepsiEski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar hüküm süren firavunların mezarları amacıyla inşa edilmiştir. Hakkında binlerce teori üretilen ve milyonlarca turist çeken piramitleri gezebilmek için başlıktaki linke tıklayabilirsiniz.


18. Beyaz Saray – Washington

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının Washington’da bulunan resmî ikametgâhıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin federal başkenti olan Washington’daki çok sayıda resmi binanın en önemlisi olma ünvanını taşımaktadır. 


19. Kolezyum – Roma

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen dünyaca ünlü Kolezyum, İmparatorların halkı eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlediği bir arenadır. Halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar gibi birçok etkinlikler daha düzenlenmekteydi. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Akın akın turist çeken Kolezyum şimdi sizin evinizde!


20. NASA

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarını yürüten kurumdur. 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.


21. Ulusal Kadın Tarih Müzesi – Virginia

Ulusal Kadın Tarih Müzesi, Virginia’da bulunmaktadır. Müze; kadınları eğitmek, ilham vermek, güçlendirmek ve geleceklerini şekillendirmeyi misyon edinmiş bir müze. Sanal turlarla sergileri gezebilir, ilham veren tarihi kadın hikayelerini dinleyebilirsiniz.


22. Frida Kahlo Müzesi – Meksika

Müzeyi gezmeden önce dünyaca ünlü Frida’nın hayatını mutlaka okumalısınız!


23. Granada Generalife Bahçeleri ve Sarayı


24. Yurt Dışındaki Üniversiteler ve Kampüsleri

Başta Harvard Üniversitesi olmak üzere Amerika’daki 600’den fazla üniversitenin kampüsünde sanal turu buradan yapabilirsiniz.


25. Yurt Dışından Diğer Mekanlar, Müzeler, Restorantlar…

Kahveci, restoranlar, parklar… Buradan birçok görmek istediğiniz yerleri sanal tur ile gezebilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!