Tüm Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs sebebiyle evlerde kalmak zorunda kalındığı bu dönemde her şey evden yapılmak durumunda kalındı. Evde kalınan bu dönemde birçok alışkanlık değişmek zorunda kaldı. Bu durumu fırsata çevirmek, süreç bittiğinde bambaşka yetkinliklerle normal hayata dönmek mümkün. Sadece yeni yetenek veya yetkinlik eğitimleri, etkinlikleri değil bazı eğlence araçları dahi online yapılmaya başlandı. Yurt dışı ve yurt içindeki müzeler sanal olarak ücretsiz bir şekilde kullanıma açıldı, online eğitim platformlarındaki ücretli eğitimler ücretsiz hale geldi, dünya çapındaki üniversitelerin eğitimleri ve kütüphane arşivleri kullanıma açıldı ve bunlar gibi birçok konserler, canlı yayın eğitimleri vb. online olarak verilmeye başlandı. Belki de daha önce görmek, dinlemek için zaman ve para bulunamayan etkinlikler şimdi herkesin kullanımında. Bu fırsatı değerlendirme gerek! 

E-Bursum tam da bu noktada sizin yanınızda! Sanal turlarla birlikte yurt dışında gezebileceğiniz müzeler, sergiler, kiliseler ve dünyaca ünlü bu yazıda! Yurt dışındaki müzeler ve kültürel alanları görmek için de bu yazımıza göz atmanızı öneririz. Başlıklara veya resimlere tıklayarak anında gezebilirsiniz.


Yurt Dışından Müzeler, Sergiler, Kültürel Alanlar ve Daha Fazlası…

1. Topkapı Sarayı – İstanbul

Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Oldukça gösterişli ve insanı büyüleyen bir yer olması ile de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Başlığa basarak Topkapı Sarayı’nın dış görüntüsüne ulaşmanız mümkün. Buradan da tüm diğer bölümlerine ulaşabilirsiniz. Diğer seçenekler içinde buraya veya buraya tıklayabilirsiniz.


2. Dolmabahçe Sarayı – İstanbul

Linke tıklayarak Dolmabahçe Sarayı’nın ihtişamlı yapısını görmeniz mümkün. Tarihi geçmişini de mutlaka okumalı ve öğrenmelisiniz. Diğer seçenek olarak da buraya tıklayabilirsiniz. 


3. Panorama 1453 Tarih Müzesi – İstanbul

Türkiye’nin ilk panoramik müzesidir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği anları yaşamınız için müzeyi evinizden sanal tur ile gezebilirsiniz.


4. İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından kurulan müze eserleri bir köşkte bulunmaktadır. Oldukça keyifli olan müzeye mutlaka göz atmalısınız.


5. Rahmi Koç Müzesi – İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. Rahmi Koç’un desteği ile açılmış müze, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Müzeyi gezmek için İstanbul’a gitmeyi beklemenize gerek yok başlıktaki linke tıklayarak sanal tur ile gezebilirsiniz!


6. Ayasofya Müzesi – İstanbul

Buradan da müzeyi sanal tur ile gezmeniz mümkün. 


7. Çinili Köşk Arkeoloji Müzesi – İstanbul

Çinili Köşk, Topkapı Sarayı’nın dış surlarının içinde yer alan, 1472 yılından kalma bir köşktür. Osmanlı sultanı II. Mehmed tarafından yazlık saray ya da köşk olarak yaptırılmıştır. Sırça Köşk ya da Sırça Saray olarak da adlandırılır.


8. Beylerbeyi Sarayı – İstanbul

Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan saray ihtişamıyla herkesi büyülemiştir. Yerinden de görülmesi mutlaka önerilir.


9. Kariye Müzesi – İstanbul 

Kariye Müzesi İstanbul’da Edirnekapı’da bulunmaktadır. Tarihi yapıya sahip olan müze Bizans Döneminde kilise, İstanbul fethinden sonra ise cami olarak kullanılmıştır. Hem dış yapısıyla hem de içindeki eserlerle oldukça göz doyuran bir tarihi müzedir.


10. Rum Ortodoks Mezarlığı

Evrensel medeniyetin anıtları arasında tescil edilen Rum Ortodoks Mezarlığı bir açık hava müzesi özelliği taşımaktadır. Başta Rumlar olmak üzere, Rus, Bulgar, Yugoslav, Arap, Süryani ve Ermeniler de yatmaktadır. Buradan da kiliseleri görebilirsiniz.


11. Galata Mevlevîhanesi

İstanbul’un ilk mevlevihanesi ve Beyoğlu’ndaki en önemli Osmanlı eserlerinden olan Galata Mevlevihanesi’ni bulunduğunuz yerden görmeniz mümkün.


12. Yapı Kredi Sanal Müze


13. Anıtkabir

Her yıl, her dönem saygı ve minnet sunmak için gidilen Anıtkabir’i bu süreçte de görmek mümkün.


14. Ankara Eski Meclis Binası 


15. Anadolu Medeniyetler Müzesi – Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Tarih ve arkeoloji müzesini bulunduğunuz konumdan gezinebilirsiniz.


16. Kurtuluş Savaşı Müzesi – Ankara

I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak kullanılan cumhuriyetin ilk yönetim merkezi hem hükûmetin, hem de devletin yönetildiği bir yer olmasıyla önemlidir. Müze, Lozan Antlaşması ve Sevr Antlaşması ait belgeler, çeşitli devlet büyüğü hediyeleri ve dönemin ruhunu anlatan yazışma ve haberleşme araçları, dönemin Meclis Başkanlığı makamına ait eserler, Riyaset makamı da denilen Başbakanlık makamı eserleri, bakanlara ait çeşitli eserler gibi oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir. 


17. Cumhuriyet Müzesi – Ankara

II. TBMM Binasıdır, 1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetleri burada gerçekleşmiştir. Mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasında olan bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.


18. Ankara Etnografya Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nda cuma namazlarının kılındığı eski adı Namazgâh Tepesi olan yerde kurulan müze, önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiştir. 


19. Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Müzede Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatının tarihinin oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan sanat eserlerini içermektedir. Osman Hamdi Bey, Abdülmecid Efendi, Şeker Ahmet Paşa, Fikret Mualla, Şevket Dağ, Şefik Bursalı, İbrahim Çallı ve Abidin Dino gibi önemli sanatçıların orijinal eserleri sergilenmektedir.


20. MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi – Ankara

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun Türkiye sanayi tarihinin yazılmasında, yeni kurumların oluşmasında ve Türkiye’nin üretim kültürünün oluşmasında yaptığı katkıları göstermek ve görünür kılmak amacıyla kurulmuştur.


21. Ankara Kalesi


22. Efes Müzesi – İzmir

İzmir’de bulunan Efes Müzesi’ni bilmeyen yoktur. Artemis Tapınağı’nda bulunan Artemis heykeli en çok bilinen eserdir. Müze, arkeoloji ve etnografya olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Başlıktaki linke tıklayarak birçok eseri görmeniz mümkün.


23. Arkas Sanat Merkezi – İzmir

İzmir’de 1875 yılından beri hizmet veren Fransız Fahri Konsolosluk binasının denize bakan bölümü, Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi adıyla açılmıştır. Çağdaş donanımlı bir sanat merkezine dönüştürülen iki katlı tarihi binada, 9 adet sergi odası ve 1 atölye bulunmaktadır. Birçok uluslararası ressamın eserlerinin sergilendiği ilk sanat merkezi olma özelliği de taşımaktadır.


24. Troya Müzesi – Çanakkale

Troya Müzesi, Çanakkale’de bulunmaktadır. Troya antik kentine ait eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesi için Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan başlığa tıklamanız yeterli.


25. 15 Temmuz Hafıza Müzesi


26. Antalya Müzesi

1919’da Antalya’nın İtalyanlar tarafından işgali sırasında işgal kuvvetleri ile birlikte gelen arkeologlar, yöreyi gezerek buldukları antik eserleri toplayıp İtalyan Konsolosluğu’na taşımaya başlarlar ve Lise öğretmeni Süleyman Fikri Erten, tarihi eserleri medeniyet adına topladıklarını iddia eden İtalyanların bu hareketlerine karşı çıkar. İtalyanların Antalya’dan çekilmesi üzerine onların topladıkları eserleri bu küçük müzeye getirir.. Antalya Müzesi, 30.000 metrekareyi kaplayan bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşmaktadır.


27. Side Müzesi

Roma döneminde inşa edilen hamam kompleksi üzerindeki bazı restorasyonlarla kurulan müzede Side’de yapılan kazılarda bulunan lahitler, sütunlar, büstler, torsolar, yazıtlar, heykeller, heykel kaideleri, sütun başlıkları, frizler, rölyefler ve steller bulunmaktadır.


28. Alanya Kalesi – Antalya

Eşsiz manzara sunan kale Helenistik dönemde inşa edilmiştir. Selçuklu eseri olan kale manzarası için dahi yüzlerce turist çekmektedir.


29. Çorum Müzesi

Çorum Müzesinde, gösterişli dış mimarisinin yanında Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan eserler sergilenmektedir.


30. Boğazköy Müzesi – Çorum

Boğazköy Müzesi’nde çoğunlukla Hitit dönemine ait eserler sergilenmektedir. 


31. Gazi Müzesi – Samsun

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk gelişinde kaldığı Mantıka Palas adlı otelin restore edilmesi ile 1940 yılında ziyarete açılmıştır. Ölümünden sonra binanın ikinci katı müze olarak hizmet verirken ilk kat önce Atatürk Halk Kütüphanesi olarak, daha sonra da Samsun Oda Tiyatrosu olarak kullanılmıştır. 1995 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilerek müze yapılmıştır. 


32. Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’te 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir. 2014 yılına kadar “dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanını taşımıştır. Müzede Zeugma’dan gelen mozaikler sergilenilir. Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği burada sergilenmektedir. Buradan da görmeniz mümkün.


33. Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Arkeolojik eserlerin sergilendiği müzede 2005 yılından beri, Zeugma antik şehrinde bulunan villalardan çıkartılan mozaikler sergilenmektedir.


34. Göbeklitepe Örenyeri – Şanlıurfa

Dizilerde dahi kendine yer bulan Göbeklitepe son zamanlarda en çok ziyaret edilen yerler arasında. Gidip görmeden önce sanal tur ile evinizden görmeniz mümkün.


35. Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay/Antakya Arkeoloji Müzesi, bir sanat müzesidir. İçerisinde antik döneme ait eserler sergilenmektedir. Sergilenen eserlere kesinlikle göz atmalısınız.


36. Muğla Müzesi

Eski bir cezaevi binası restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Antik kalıntılar ve heykeller sergilenen avludan, etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır.


37. Mardin Müzesi

Doğasıyla insan büyülen Mardin’e sanaldan da olsa uğramak için başlıktaki linke tıklayabilirsiniz. Müzenin içine giremeseniz dahi dış cephesi ve manzarası bile oldukça etkileyici. Mardini ve Mardin!in dokusunu görmek isteyen içinde işte link burada!


38. Burdur Arkeoloji Müzesi

60 bine yakın eski eser barındıran Burdur Müzesi Türkiye’de ilk 10 – 15 müzesi arasında bulunmaktadır. 


39. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi içinde yer alan bu müze, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergilenen bu müzede 14 adet sergi salonu vardır, dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahip olduğu bilinmektedir. 


40. Amasya Şehzadeler Müzesi 

Şehzadeler şehri Amasya’da tabiki de bir şehzadeler müzesi olmazsa olmazdı. ehzadelik dönemlerini Amasya’da geçirdikten sonra Sultan sıfatıyla Osmanlı tahtına oturmuş şehzade ve sultanlara ait heykeller ve çeşitli eserler sergilenmektedir.


41. Mevlana Müzesi

Müzeyi gezmeden önce bu broşüre de bakabilirsiniz.


42. Ihlara Vadisi – Aksaray

Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucu ile oluşan bir kanyon vadisidir. Vadi boyunca birçok kilise görme şansınız da vardır. Doğasıyla herkesi büyülen vadiyi gezmek için başlığa tıklayabilirsiniz.


43. Yeraltı Şehirleri – Nevşehir

Mutlaka tarihini de okumanız gerekli olan bir kültürel zenginlik!


44. Kapadokya Karanlık Kilise 

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde yer alan Karanlık Kilise  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Oldukça dikkat çeken süslemelere mutlaka göz atmalısınız.


45. Konuralp Antik Tiyatro – Düzce

Düzce’de bulunan kırk basamaklar olarak bilinen Antik Tiyatro Helenistik çağda yapılmıştır. Eklemeleri ise Roma Dönemine aittir.


46. Eskişehir Masal Şatosu

9 Mart 2014 tarihinde Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN tarafından “Her Şey Çocuklar İçin” sloganıyla açılmıştır. İçerisinde çeşitli etkinliklerd düzenlenen bu şatoyu bilmeyen yoktur.  Faaliyetlerine de bu siteden bakmanız mümkün. 


47. Balıklıgöl Şanlıurfa

Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Balıklıgöl, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile birlikte güzel bir manzara sunar.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!