Her birimiz sınavlara, ödevlere, hayata hazırlanma telaşındayız. Durup kendimizi dinleyecek vaktimiz yok çoğu zaman. Öğrenciliğin olmazsa olmazı ekonomik kısıtlar da eklenince işin içine, olduğumuz yerden pek fazla dışarı çıkamıyoruz. Bir şeyler başarmanın tek yolu konfor alanından çıkmak, buna sözümüz yok! Fakat yeni yerler keşfetmek için yolculuğa çıkmak şart değil. Böyle düşünerek, Kültür Bakanlığı Sanal Tur hizmetini Müzeler Haftası dolayısıyla siz okuyucularımızla buluşturalım istedik. Ekranlarınız başından, yaşadığınız şehrin hatta kıtanın ötesine geçmek mümkün. Birçok müze ve sarayı hiçbir ücret ödemeden sanal turla gezebilirsiniz.


1- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ulu Önder Atatürk, yaşadığımız toprakların kültür cenneti olduğunu bildiğinden Ankara’nın merkezinde birçok medeniyetten izler taşıyacak bir müze yapılmasını istedi. 1921 yılından bu yana artan kaynak ve kataloğuyla hizmet veren müzede şu an atölye çalışmalarına bile yer verilmektedir. Paleolitik çağdan günümüze kadar uzanan geniş yelpazesi olan müzenin kütüphanesinin yanı sıra laboratuvarı bile bulunmakta.

Müzeyi gezmek için Ankara Ulus’a gidemeyenler için panaromik görüntüleriyle müze gezintisi için tıklayınız.

Bana sanal gezinti yetmez diyenler için ziyaret saatleri:

Her gün
Açılış: 08.30

Kapanış: 19.00


2- Ayasofya Müzesi

Üç kez inşa edilmesini gerektirecek kadar çok yıkıma ev sahipliği yapan Ayasofya, Doğu İmparatorluğu’nun en büyük kilisesidir. Haçlı Seferleri dahil olmak üzere varlığı boyunca yaşanan tüm isyanlarda saldırıya uğramıştır. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle büyük ölçüde onarılan kiliseye mihrap gibi İslam mimarisinden eklemeler yapılmış ve cami olarak hizmet vermeye başlamıştır.

360 yılından beri varlığını sürdüren şahane yapı 1 Şubat 1935 tarihi itibariyle yerli ve yabancı turistlere kapısını açan müze halini almıştır.
Sanal gezinti için bağlantı eklerken ilave etmek isteriz ki yaklaşık 1600 yıldır ihtişamıyla İstanbul’u parlatan bu yapıyı bizzat ziyaret edecek olanlar müzenin yaz mesaisi uygulamasına dikkat etsinler. Yaz mesaisi uygulaması ile birlikte son giriş: 18.00 ve

Açılış: 09.00

Kapanış: 19.00


3-Kapadokya Açık Hava Müzesi

Periler Ülkesi denilen doğa harikası bu alanın oluşum tarihini belirlemek zor. Hepimiz ilköğretimden liseye kadar defalarca kez müfredat gereği oluşum sebep ve süreçlerini öğrendik. Derste bahsedilmeyen şey ise açık hava müzesi sahasında bulunan kilise ve şapellerin tam anlamıyla sanat eseri olduğu. Tavandaki işlemeleri görünce hak vereceksiniz ki, o zamanların teknolojisiyle nasıl bu kadar detaya inildiğine hayret ediliyor. Sanal tur için buraya tıklayın.

Kasım- Mart: 08.00-17.00

Nisan- Ekim: 08.00-19.00


4-Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıklarının da bulunduğu 14 ayrı koleksiyonun sergilendiği bir müze. Sünger Bob izlemiş olanların hayal ettiği su altı yaşamını ziyaret etmek mümkün. Sanal turi için tıklayınız.


5-Konya Mevlana Müzesi

Sadece müze sınırları içerisinde değil şehrin birçok yerinde Mevlana ekolünü görmek mümkün. Gül Bahçesi ile başlayan ve Şems Tebriz-i ile buluşma yerlerini, ermişlerin mezarlarını da barındıran müzenin ziyaretçi trafiği her daim yoğun. Her cumartesi sema gösterileri yapılmakta hem de ücretsiz. Sana gezinti için tıklayınız.


6-Sivas Kongre Müzesi

Milli Mücadelemizin çok önemli kilometre taşlarından olan Sivas Kongresi ve milli beraberlik ruhu, bu müzede hala yaşıyor. Atatürk’ün önderliğinde alınan kararların cumhuriyetimizi bu günlere getirdiği yadsınamaz bir gerçek.Müzede silah, kilim, bakır ve tekke eşyalar gibi özel koleksiyonlar sergilenmekte. Sivas’a gidemeyecek olanlar ise Kuvayı Milliye ruhunu sanal gezintiyle tatması da mümkün; buraya tıklayınız.


7-Sümela Örenyeri Müzesi

Halk arasında ‘’Meryem Ana’’ olarak anılan manastır, kilise ve şapellerden oluşmakta. İncil’den birçok sahne resmedilmiş. Bugünkü görünümünü 12.yüzyıldan bu yana korumakta. 18. yüzyılda büyük ölçüde yenilenip ihtişam kazanan manastıra, 1916-1918 Rus işgali sırasında el konulmuştur. 1923’ten sonra ise tamamen boşaltılmıştır. Sanal tur için tıklayınız.


8- Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

1 Eylül 1978 yılından bu yana üst katı Atatürk müzesi, alt katı ise etnografya müzesi olarak hizmet veren bina, geçmişte Atatürk’ün Yunan ordusu komutanını ağırlaması dolayısıyla kamulaştırılmıştır. İçerisinde Uşak halıları, Eşme kilimleri gibi yöresel materyallerin yanı sıra Atatürk’ün yatağı ve giysileri gibi Başkomutan’a ait kişisel eşyalar da sergilenmektedir.

Müzeyi iki farklı dilde sanal gezebilirsiniz.


9- Mardin Müzesi

Süryan Katolik Patrikhanesi olarak 1895 yılında yaptırılan bina günümüzde müze olmanın yanı sıra kütüphane, modül programlar ve atölye çalışmalarıyla da hizmet vermektedir. Mardin mimarisin incelikleriyle bezenmiş 3 katlı binada Roma’dan Artuklu’ya, Bizans’tan Akkoyunlu Devleti’ne kadar birçok medeniyete ait sergiler var.

Sanal turla yetinmeyip koleksiyonlara ve arkeolojik kazılara da yakından bakasınız diye müzenin resmi sitesini bağlantı olarak ekliyoruz.


10-Ankara Resim ve Heykel Müzesi

1930 yılında Türk Ocakları Merkez Binası olarak Namazgah Tepesi’nde kurulmuş olup 1980 tarihinden bu yana müzedir. Birçok özel parçası ve 10 teşhir salonuyla hizmet vermekte olup içerisinde Opera Sahnesi de bulunmaktadır.  Sanal tur için tıklayınız.

Yazımızda yer veremediğimiz birçok müzenin sanal gezintisine ulaşabilmek için tıklayınız. Yurt dışında da birçok müzeyi sanal olarak gezebilirsiniz. Müzelerin resmi internet sitelerinden ücretli ya da ücretsiz olma durumu belirtilmektedir.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!