Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı güzel mi güzel Samsun’da öğrenci hayatına dair ulaşımdan, yurt olanaklarına kadar her şeyi sizler için bu rehberde derledik. Samsun’da öğrenciyseniz rehberimizi mutlaka okumalısınız! İlk olarak Samsun’da iki üniversite bulunmaktadır. Bunlar: Samsun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesidir. Her iki üniversitenin ortaklaşa hazırladığı programlar bulunmakta bu da öğrencilerin bir bütün oluşturmasını sağlamaktadır. Gelin hep beraber Samsun öğrenci için nasıl bir şehir yakından inceleyelim.


Samsun Öğrenci Yurtları  ve Ev Olanakları

Samsun’da öğrenci olanların konaklama seçenekleri KYK yurdu, öğrenci evi ve özel yurtlardır. Genel olarak değerlendirmemiz gerekirse, özellikle üniversitelere yakın evlerin kiraları cep yakıyor diyebiliriz, bundan dolayı KYK yurtları özellikle öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Samsun’da 17 KYK yurdu bulunmaktadır bu yurtların çoğunluğu kadın öğrenci yurdudur,  bu yüzden KYK yurdu çıkmayan erkek öğrenciler genellikle özel yurtta veya evde kalmaktadır. KYK yurtların imkânlarına ve konforuna göre fiyatları farklılık göstermektedir, aylık yurt ücreti 180-285 TL arasındadır. KYK yurtları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz rehberimizi de ayrıca buradan okuyabilirsiniz.

Samsun’da öğrenci yurtları ve pansiyon olanakları çok gelişmiştir. Samsun öğrenci yurtlarının fiyatları  480-1100 TL arasındadır. Ortalama bir yurt için de fiyat 650 TL’dir. Devlet yurdu çıkmadıysa ve özel yurtta da kalmak istemiyorsanız tek başınıza veya arkadaşlarınızla ortak bir eve çıkabilirsiniz. Samsun’da ev kiraları genel anlamda Atakum (üniversiteye yakın) ve Canik ilçeleri olarak ikiye bölünür. Canik’ de ev kiraları Atakum’a nispeten daha uygundur, ancak üniversiteye gitmek için ulaşıma vereceğiniz para azımsanmayacak derecededir. Samsun öğrenci evleri fiyatları genel olarak şu şekildedir: Atakum ilçesinde fiyatlar ortalama 800-2500 TL arasındadır, Canik ilçesinde ise kiralar 600-1100 TL arasındadır. Öğrencilerin tercih ettiği ilçeler arasında İlkadım ilçesi göze çarpar ev kiraları Atakumdan daha uygun Canik ilçesine nispeten kiralar yüksektir. İlkadım da ortalama ev kiraları 700-1300 TL arasındadır. Eve çıkmak isteyen öğrenciler için en uygun ilçeler ise Atakum veya İlkadım ilçeleridir diyebiliriz.


Samsun’da Ulaşım İmkânları

Samsun’da ulaşım diğer şehirlere nispeten daha pahalıdır. Tramvay, otobüs ve minibüsle ulaşım gerçekleştiriliyor. Öğrenciler toplu taşımada genellikle belediye otobüsleri veya tramvayları tercih ediyorlar. Samsun öğrenci otobüs fiyatları ücreti 2 TL tramvay ise 3 TL’dir, tam ücret belediye otobüslerinde 3,5 TL tramvaylarda ise 4,5 TL. Öğrenciler yakın zamanda gelen zamlara tepki olarak otostop durakları belirlemiş durumdalar, ancak şansınız varsa arabalar duruyor. Samsun’da ulaşım kartlarla sağlanıyor, öğrenci kartı çıkarmak için öğrenci işlerinden alacağınız ıslak imzalı öğrenci belgeniz, nüfus cüzdanı fotokopisi, vesikalık fotoğraf ve kart bedeli olarak 10 TL yeterli olacaktır. Samkartı Mecidiye Subaşı Yeraltı Çarşısı içinde bulunan Samkart Merkezinden temin edebilirsiniz. Ulaşım kartınıza her yıl vize yaptırmanız gerekli, vize işlemi için 5 TL güncelleme bedeli ödemeniz gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Ayrıca özel otobüsler de bulunuyor ancak öğrenciler için pek uygun olmadığını söylemekte fayda var, gideceğiniz mesafeye göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 3,5 TL fiyatı var diyebiliriz.


Samsun’da Yarı Zamanlı İş İmkânları

Samsun işsizlik problemi yüzünden göç veren illerimizden biri ne yazık ki, öğrenciler de bundan nasibini alıyor. Samsun’da part time çalışmak isteyen öğrenciler genellikle kafelerde servis elemanı olarak çalışırlar, eğer Samsun’da hem okuyup hem de çalışmak isterseniz iyi bir araştırmacı olmanız gereklidir. Öğrencilere uygun iş ilanları genelde güz döneminin başlarında açılıyor, bu zamanı iyi değerlendirmeniz ve internet üzerinden part-time iş ilanı yayınlayan siteleri sık sık kontrol etmeniz gerekli.


 Ders Çalışma Mekânları

Samsun’da öğrenciler genellikle üniversite kütüphanesini kullanırlar, ancak vize/final dönemlerindeki yoğunluk yüzünden alternatif ders çalışma mekânları keşfetmeniz gerekebilir. İşte o alternatif mekanlar:

Gazi İl Halk Kütüphanesi

Samsun’da kütüphane denilince belki de akla ilk gelen kütüphanedir. İçerisinde 58.160 kitap barındıran ve 7/24 açık olmasıyla öğrencilerin gönlünde taht kuran bir kütüphanedir. İlkadım ilçesinde bulunan kütüphaneye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlkadım Atatürk Halk Kütüphanesi

Samsun merkezde rastlayacağınız güzel bir kütüphanedir. İçerisinde 21.612 kayıtlı kitap barındıran Atatürk Halk Kütüphanesi 96.703 okuyucu sayısı ile Samsun’da en fazla okuyucu ağırlayan kütüphanedir. İçerideki sessizlik ve kitapların güzel kokusu ders çalışırken sizlere dinginlik verecektir.

Kitap Kafeler

Samsun’da bu kafelerde ücret “kitap okumak” bu muhteşem proje sayesinde ücretsiz çay ve çorba içebilir gözleme yiyebilirsiniz yapmanız gereken tek şey bu kafelerde kitap okumak. Sessizliği ve sunduğu imkânları ile çalışmak için güzel mekânlar diyebiliriz. Kitap kafeler genellikle Atakum ilçesindedir.


Öğrencinin Dostu Sahaflar ve Fotokopiciler

Samsun’da ucuza kitap alınabilecek en uygun yer 2.el kitap satan sahaflardır. Kendinize uygun kitapları bulabileceğinizden şüpheniz olmasın. Samsunun merkezinde bulunan bu güzide yerleri gezmenizi şiddetle öneririz.

Ders notu almak için genellikle Atakum ilçesinde bulunan Copy Center tercih edilir, ancak her kitabın veya ders notunun bulunmaması ve fiyatların biraz pahalı olması sebebiyle öğrenciler kendi sitelerini kurup ders notu alışverişini gerçekleştirebiliyorlar.

Samsun Sahaflar

Samsun’da Sosyal Yaşam ve Gezilecek Yerler

4 mevsim yaşayabileceğiniz Samsun’da ilkbahara doğru Atakum sahil kenarlarında veya mesire alanlarında piknik yapabilir, yazın denize girerek serinleyebilir, kışın ise Ladik ilçesinde kayak yapabilirsiniz. Öğrencilerin en uğrak yeri ise Atakum ilçesidir. Atakum sahilde yürüyüş yapabilir, akşama doğru güneşin batışını izleyerek günü uğurlayabilirsiniz. Karadeniz’in buram buram hissedildiği Samsun’da Karadeniz yöresine ait pek çok yemek bulabilirsiniz. Samsuna özgü Bafra pidesini, Samsun simidini ve ünlü Çalıkuşu dönerini mutlaka denemelisiniz.

Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de Samsunu içinizde hissedebileceğiniz görmeniz gereken yerler:

  • Atatürk Müzesi
  • Atatürk Parkı
  • Bandırma Vapuru
  • Amisos Tepesi
  • Onur Anıtı
  • Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
  • Saat Kulesi
  • Kuva-yi Milliye Müzesi
  • Tütün İskelesi

Samsun öğrencilik hayatınızda sizlere rehber olacak yazımızın sonuna geldik daha fazla rehber ve içerik için E-Bursum Blog’u ziyaret edebilirsiniz. Dileriz her şey gönlünüzce olsun.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!