Rumeli Eğitim Vakfı (REV) kimlere burs verir? Rumeli Eğitim Vakfı bursu nedir? 2018-2019 Rumeli Eğitim Vakfı bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? Rumeli Eğitim Vakfı bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Rumeli Eğitim Vakfı Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

1993’te Rumeli Eğitim Vakfı (REV), Rumeli göçmenlerine ve şehit ailelerine desteği en temel amacı yapmış modern bir eğitim kurumudur. Eğitimin modern bir toplumun inşası için çok kritik önemde olduğunun farkında olan Rumeli Eğitim Vakfı, öğrencilere burs imkanı da sağlamaktadır.

Biz de bu yazımızda Rumeli Eğitim Vakfı’nın burslarını sizin için araştırdık ve başvuru tarihleri, belgeleri gibi önemli konulardan haberdar olmanız için bir rehber hazırladık.

Rumeli Vakfı gibi daha pek çok vakfın burs fırsatlarını yakından takip etmek ve hiçbir başvuru tarihini kaçırmamak için E-Bursum’a üye olabilir, buradan Türkiye’deki tüm bursları takip edebilirsiniz.


Rumeli Eğitim Vakfı bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

Rumeli Eğitim Vakfı, burs başvurusu yapacak adaylardan aşağıdaki şartlara uymalarını bekler:

 1. Maddi imkanları yetersiz olmak,
 2. Başarılı olmak (ön lisans ve lisans: başarı not ortalaması 4 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 2.50/4.00, 100 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 65 olup bir üst yıl veya yarıyıla geçiş hakkı kazananlar; lisans üstü: lisans mezuniyet genel not ortalamasının en az 3.00/4.00 veya 75/100; doktora için de yüksek lisans genel not ortalamasının en az 3.00/4.00 veya 80/100 olması),
 3. Lisans eğitimi düzeyinde 22; tezli yüksek lisans düzeyinde 28; doktora düzeyinde 30 yaşından büyük olmamaları,
 4. Lisansüstü burslarına başvurularda adayların tez danışmanları ya da diğer öğretim üyelerinden talep ederek alacakları, Vakfa hitaben yazılmış bir tavsiye mektubu aranır.

Rumeli Eğitim Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

REV bursu başvuruları elden veya posta yoluyla yapılır. Buradan erişebileceğiniz burs başvuru doldurup yanına gerekli belgeleri de ekleyerek ara sınıfsanız en geç 30 Eylül’e kadar, hazırlık veya 1. Sınıf öğrencisi iseniz de en geç 15 Ekim’e kadar Rumeli Eğitim Vakfı’na teslim etmelisiniz. Rumeli Eğitim Vakfı’nın adresi şudur:

REV – Rumeli Eğitim Vakfı

Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No:4 D:1 Yeşilyurt- Bakırköy / İstanbul


Rumeli Eğitim Vakfı ne kadar burs veriyor?

REV burs komitesi, her burs dönemi başında toplanır ve ne kadar burs fonu ayrılacağını belirler. Bu meblağ karar verildikten sonra duyurulur. REV bursuna dair gelişmelerden haberdar olmak için vakfın sitesini ya da E-Bursum’u takip etmenizi öneririz!


REV burs başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Burs başvuru formunun yanına eklenip vakfa teslim edilecek belgeler aşağıdaki gibidir:

 1.       Öğrenci Belgesi
 2.       Ara sınıf öğrencileri için transkript belgesi,
 3.       Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 4.       2 Fotoğraf
 5.       Vakıfbank hesap numarası
 6.       Rumeli kökenli olduğuna dair belge (pasaport ikamet veya nüfus kayıt örneği fotokopisi)
 7.       ÖSYM ya da TCS belgesinin fotokopisi

Bu belgelerin tam olarak neler olduklarını ve nasıl edinileceklerini sizler için Burs Başvuru Belgeleri yazımızda inceledik. Buradan okuyabilirsiniz.


REV burs başvuru formu nasıl doldurulmalı?

REV burs başvuru formunu tamamı doğru ve güncel bilgilerle doldurmalısınız. Herhangi bir hatalı bildirim belgeler üzerinde anlaşılırsa REV bursu alma şansınızı kaybedebilirsiniz.


REV burs sonuçları açıklandı mı?

Başvuru tarihlerinin sona ermesinin ardından REV bir değerlendirme yapar ve burs hakkı kazanan öğrencileri duyurur. Burs hakkı kazandıysanız size telefon ya da mail üstünden de ulaşılabilir. Tabii aynı zamanda REV’in sitesini de takip etmenizi öneririz.