Okuyarak ve dinleyerek öğrendiğin bilgileri başkalarına aktarmak harika bir eylem. Okumaya önem veriyoruz. Peki ne kadar dinliyoruz? Bu yazımızda dinlemek için harika bir maden olan “Podcast”ten bahsedeceğiz. Dilersen başlayalım.


Podcast Nedir?

Podcast aslında “Broadcast (yayın yapmak)” ve “iPod” kelimelerinin birleştirilmesiyle “iPod’larda dinlenen yayınlar” anlamına gelen bir terim. Adından da anlaşılacağı gibi ilk başlarda iPod için geliştirilmiştir. Fakat podcast tabiri günümüzde sadece iPod için kullanılmaz. Temel mantığı sesli veya görüntülü yayınları yanında taşıyarak istediğin zaman dinlemek. Bu yayınlar her konuda olabiliyor: sanat, teknoloji, kişisel gelişim… Uçsuz bucaksız bir dünya…

Podcast kaydı için mikrofon

Öncelikle Podcast Nereden Dinlenir?

İlk olarak podcast dinlemek için farklı alternatifler mevcut. Bütün iOS işletim sistemli cihazlarda kurulu olarak “Podcast’ler” uygulamasıyla dinleyebilirsin. “Spotify” tüm cihazlarda (Windows, Mac, iOS, Android) kullanılabiliyor. Böylece Spotify’dan da dinleyebilirsin. Hatta sevdiğin bir Youtube kanalının videosunu mp3 formatında telefonuna indirip oradan da dinleyebilirsin. Seçim senin.


Dinlenmesi Gereken Podcastler

İstediğin türde birçok konuda podcast dinleyebilirsin: Eğitim, komedi, hikâye… Biz de farklı türlerden yayınlar sıraladık. Sıralanan yayınların tamamını Spotify üzerinden dinleyebilirsin. Hadi şimdi önerilere bakalım!


Kişisel Gelişim-Girişimcilik

Hepimiz belli konularda gelişmek ve bu şekilde kendimize değer katmak istemişizdir. Biz de sana kişisel gelişimde faydalı olacak 5 tane kanalı sıraladık.

 1. Haluk Tatar-Yol Sohbetleri: Eğitim ve kişisel gelişim için dinlenmesi gereken bir yayın. Haluk Tatar Youtube üzerinden yayınladığı videoları podcast şeklinde dinleyicilerine sunuyor.
 2. Psikolog Beyhan Budak: Psikoloji, eğitim ve kişisel gelişim için dinlenmesi gereken bir diğer bir öneri. Beyhan Budak da Youtube üzerinden yayınladığı videoları podcast şeklinde dinleyicileriyle buluşturuyor.
 3. Girişimci Muhabbeti: Girişimci ve yatırımcı gibi konularla ilgileniyorsan senin için bir bilgi kaynağı. Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından yayınlanan haftalık podcast.
 4. 5 Kişi: Eray Erdoğan tarafından hazırlanan farklı yollardan yürümüş özgün ve başarılı insanların hayata bakış açılarını, kişiliklerini/karakterlerini oluşturan hikâyeleri dinliyoruz. 5 Kişi podcast ismini Jim Rohn’un “Kendini en fazla ilişkilendirdiğin beş kişinin ortalamasının” sözünden alıyor.
 5. Easy Stories in English: İngilizceni geliştirmek için başlangıç, orta ve ileri düzey seviyelerinde ingilizce hikâyeler anlatan bu podcasti de dinleyebilirsin.

Teknoloji-Bilim

Her an bilimi ve teknolojik gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Fakat bilginin geometrik olarak arttığı bu çağda bunu yapmamız gerçekten zor. Dilersen sana yardımcı olacak 5 podcast yayınını paylaşalım.

 1. Ha Geldi Ha Gelecek: Aykut İbrişim’in hazırladığı, teknolojinin insan hayatını ve geleceğini nasıl etkilediğine dair iki haftada bir yayınlanan yayındır.
 2. Teknoloji ve Bilim Notları-Tekno Seyir: Bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri her hafta değerlendiren bir podcast yayını.
 3. Popular Science Türkiye Podcast Yayını: Popular Science Türkiye dergisinin resmi podcast yayını.
 4. Evrim Ağacı İle Bilime Dair Her Şey: Evrim Ağacı’nda yayınlanan içeriklerden seçilmiş yazıları seslendirerek sana ulaştıran bir yayın.
 5. Açık Bilim: Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bilim podcast kanalı.

Spor

Sporsuz bir yaşam mümkün değil. Biz de seni kendini spora adayan insanların düşüncelerine götürmek istedik.

 1. Diyagonal Pas: Spor muhabbetlerini sevenler için Tuncay Yavuz ve Fırat Topal’ın genelde futbol olmak üzere sporla ilgili yaptıkları sohbeti seveceğini düşünüyoruz.
 2. Sarı Oda: Sporun konuşulduğu bir diğer yayındır.
 3. Potacast: Sadece basketbolun konuşulduğu Orkun Çolakoğlu ve Kaan Kural’ın haftalık sohbetleri basketbol sevenler için dinlenmesi gereken bir diğer spor yayını.
 4. İkili Oyun: NBA ve Euroleague konulu podcast.
 5. Ada Sahilleri: Alp Ulagay ve Mert Aydın dünya sporunun nabzını Londra’dan tutuyor.

Sanat

Lord Aubery: “Güneşin çiçekleri renklendirmesi gibi sanat da hayata renk verir.” demiş. Biz de senin hayatına renk katmak için bazı podcastleri sıraladık.

 1. Şiir-Furkan Özdemir: Bir manzara karşısına otururken kahveni yudumlayıp şiir ziyafeti yapmak istiyorsan bu podcast tam sana göre.
 2. Satır Arası: Her ay iki kitap okuyup bu kitapları birlikle yorumlayarak muhabbetlerini bizlerle paylaşan bir arkadaş grubunun yayını.
 3. Anlatsam Roman Olur: Nida Dinçtürk, kültür sanat dünyasına ilişkin konuları ele alarak ağırladığı konuklarla yaptığı sohbetleri bizlere sunuyor.
 4. KafeinSiz’de Bu Hafta: KafeinSiz sinema ve dizi gündemini değerlendiren bir yayın.
 5. Lafın Gelişi: Popüler kültür, pek de popüler olmayan kültür, sinema, edebiyat ve bilimum hobisel faaliyetler üzerine söyleşiler.

Bonus

Haftalık Gündem Değerlendirmesi-Tekno Seyir: Gündemden haberdar olman için dinlemen gereken bir podcast. TeknoSeyir editörleri her hafta gündemi değerlendiriyor.

Kayda Değer: Haftanın yorgunluğunu üzerinden atmak ve biraz da olsun eğlenmek için bu samimi sohbete sen de davetlisin. Burka, Onur, Furkan üçlüsü yaşadıkları komik hikayeleri anlatıyor.


Elimizden geldiğince önerilerde bulunuyoruz. Umarız sen de krizi fırsata çevirerek her gününü kendine değer katmak için harcarsın. Bu yazımızın sonuna gelerek seni Krizi Fırsata Çevirebileceğiniz Günlerde Neler Yapılmalı? yazımıza davet ediyoruz. Hoşçakalın.

E-Bursum Blog‘da daha neler neler var. Buyrun içeri. Ayrıca burs fırsatlarına göz gezdirmek istersen buradan ulaşabilirsin.

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!