Okuyarak ve dinleyerek öğrendiğiniz bilgileri başkalarına aktarmak harika bir eylem. Okumaya önem veriyoruz. Peki ne kadar dinliyoruz? Bu yazımızda dinlemek için harika bir maden olan “Podcast” ten bahsedeceğiz. Dilerseniz başlayalım.


Podcast Nedir?

Podcast aslında “Broadcast (yayın yapmak)” ve “iPod” kelimelerinin birleştirilmesiyle “iPod’larda dinlenen yayınlar” anlamına gelen bir terim. Adından da anlaşılacağı gibi ilk başlarda iPod için geliştirilmiştir. Fakat podcast tabiri günümüzde sadece iPod için kullanılmaz. Temel mantığı sesli veya görüntülü yayınları yanınızda taşıyarak istediğiniz zaman dinlemek. Bu yayınlar her konuda olabiliyor: sanat, teknoloji, kişisel gelişim… Uçsuz bucaksız bir dünya…

Podcast kaydı için mikrofon

Podcast Nereden Dinlenir?

Podcast dinlemek için farklı alternatifler mevcut. Bütün iOS işletim sistemli cihazlarda kurulu olarak “Podcast’ler” uygulamasıyla dinleyebilirsiniz. “Spotify” tüm cihazlarda (Windows, Mac, iOS, Android) kullanılabiliyor. Spotify’dan da dinleyebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz bir Youtube kanalının videosunu mp3 formatında telefonunuza indirip oradan da dinleyebilirsiniz. Seçim sizin.


Dinlenmesi Gereken Podcastler

İstediğiniz türde birçok konuda podcast dinleyebilirsiniz: Eğitim, komedi, hikaye… Biz de farklı türlerden yayınlar sıraladık. Sıralanan yayınların tamamını Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. Hadi şimdi önerilere bakalım!


Kişisel Gelişim-Girişimcilik

Hepimiz belli konularda gelişmek ve bu şekilde kendimize değer katmak istemişizdir. Biz de sizlere kişisel gelişimde faydalı olacak 5 tane kanalı sıraladık.

 1. Haluk Tatar-Yol Sohbetleri: Eğitim ve kişisel gelişim için dinlenmesi gereken bir yayın. Haluk Tatar Youtube üzerinden yayınladığı videoları podcast şeklinde dinleyicilerine sunuyor.
 2. Psikolog Beyhan Budak: Psikoloji, eğitim ve kişisel gelişim için dinlenmesi gereken bir diğer bir öneri. Beyhan Budak da Youtube üzerinden yayınladığı videoları podcast şeklinde dinleyicileriyle buluşturuyor.
 3. Girişimci Muhabbeti: Girişimci, yatırımcı ve bu konularla ilgilenenler için bir bilgi kaynağı. Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından yayınlanan haftalık podcast.
 4. 5 Kişi: Eray Erdoğan tarafından hazırlanan farklı yollardan yürümüş özgün ve başarılı insanların hayata bakış açılarını, kişiliklerini/karakterlerini oluşturan hikayeleri dinliyoruz. 5 Kişi podcast ismini Jim Rohn’un “Kendini en fazla ilişkilendirdiğin beş kişinin ortalamasının” sözünden alıyor.
 5. Easy Stories in English: İngilizcenizi geliştirmek için başlangıç,orta ve ileri düzey seviyelerinde ingilizce hikayeler anlatan bu arkadaşımızı da dinleyebilirsiniz.

Teknoloji-Bilim

Her an bilimi ve teknolojik gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Bilginin geometrik olarak arttığı bu çağda bunu yapmamız gerçekten zor. Dilerseniz size yardımcı olacak 5 podcast yayınını paylaşalım.

 1. Ha Geldi Ha Gelecek: Aykut İbrişim’in hazırladığı, teknolojinin insan hayatını ve geleceğini nasıl etkilediğine dair iki haftada bir yayınlanan yayındır.
 2. Teknoloji ve Bilim Notları-Tekno Seyir: Bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri her hafta değerlendiren bir podcast yayını.
 3. Popular Science Türkiye Podcast Yayını: Popular Science Türkiye dergisinin resmi podcast yayını.
 4. Evrim Ağacı İle Bilime Dair Her Şey: Evrim Ağacı’nda yayınlanan içeriklerden seçilmiş yazıları seslendirerek bizlere ulaştıran bir yayın.
 5. Açık Bilim: Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bilim podcast kanalı.

Spor

Sporsuz bir yaşam mümkün değil. Biz de sizleri kendini spora adayan insanların düşüncelerine götürmek istedik.

 1. Diyagonal Pas: Spor muhabbetlerini sevenler için Tuncay Yavuz ve Fırat Topal’ın genelde futbol olmak üzere sporla ilgili yaptıkları sohbeti seveceğinizi umarız.
 2. Sarı Oda: Sporun konuşulduğu bir diğer yayındır.
 3. Potacast: Sadece basketbolun konuşulduğu Orkun Çolakoğlu ve Kaan Kural’ın haftalık sohbetleri basketbol sevenler için dinlenmesi gereken bir diğer spor yayını .
 4. İkili Oyun: NBA ve Euroleague konulu podcast.
 5. Ada Sahilleri: Alp Ulagay ve Mert Aydın dünya sporunun nabzını Londra’dan tutuyor.

Sanat

Lord Aubery: “Güneşin çiçekleri renklendirmesi gibi sanat da hayata renk verir.” demiş. Biz de sizlerin hayatınıza renk katmak için bazı podcastleri sıraladık.

 1. Şiir-Furkan Özdemir: Bir manzara karşısına otururken kahvenizi yudumlayıp şiir ziyafeti yapmak istiyorsanız bu podcast tam size göre.
 2. Satır Arası: Her ay iki kitap okuyup bu kitapları birlikle yorumlayarak muhabbetlerini bizlerle paylaşan bir arkadaş grubunun yayını.
 3. Anlatsam Roman Olur: Nida Dinçtürk, kültür sanat dünyasına ilişkin konuları ele alarak ağırladığı konuklarla yaptığı sohbetleri bizlere sunuyor.
 4. KafeinSiz’de Bu Hafta: KafeinSiz sinema ve dizi gündemini değerlendiren bir yayın.
 5. Lafın Gelişi: Popüler kültür, pek de popüler olmayan kültür, sinema, edebiyat ve bilimum hobisel faaliyetler üzerine söyleşiler.

Bonus

Haftalık Gündem Değerlendirmesi-Tekno Seyir: Gündemden haberdar olmanız için dinlemeniz gereken bir podcast. TeknoSeyir editörleri her hafta gündemi değerlendiriyor.

Kayda Değer: Haftanın yorgunluğunu üzerinizden atmak ve biraz da olsun eğlenmek için bu samimi sohbete siz de davetlisiniz. Burka, Onur, Furkan üçlüsü yaşadıkları komik hikayeleri anlatıyor.


Sizlere elimizden geldiğince önerilerde bulunuyoruz. Umarız siz de krizi fırsata çevirerek her gününüzü kendinize değer katmak için harcarsınız. Bu yazımızın sonuna gelerek sizleri Krizi Fırsata Çevirebileceğiniz Günlerde Neler Yapılmalı? yazımıza davet ediyoruz. Hoşçakalın.

E-Bursum Blog‘da daha neler neler var. Buyrun içeri.

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!