Pedagojik Formasyon Nedir? Formasyon Nasıl Alınır? Formasyon Kimler Alabilir? Formasyon Hangi Okullarda Veriliyor? Formasyon Ücretli mi? Formasyon Ücreti Ne Kadar? Formasyon Kalkacak mı? 

E-bursum ile merak ettiğiniz programlara ve eğitimlere yönelik yazılar yazmaya devam ederken, bu yazımızda da Pedagojik Formasyon Hakkında Her Şey adlı bir yazı hazırladık. Haydi inceleyelim!


Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik Formasyon, öğretmen olmak isteyen, fakat bölümü öğretmenlik alanlarından biri olmayan eğitim fakültesi dışında okuyan öğrencilere yönelik bir programdır. Tabii, diğer bölümlerde okuyan her öğrenci formasyon almak zorunda değil. Kariyer olarak öğretmenlik yapmak gibi bir hedefiniz varsa formasyon almak zorunlu hale geliyor. Şu an bulunduğunuz fakülte Eğitim Fakültesi ise ve örneğin, Türk Dili ve Edebiyatı ‘Öğretmenliği’ okuyorsanız, formasyon almanız gerekmiyor. Çünkü bulunduğunuz bölümde size verilen eğitim, formasyon ile aynı durumda. Zaten siz mezun olurken öğretmen olarak mezun oluyorsunuz.


Formasyon Nasıl Alınır?

Formasyon eğitimi almak için öncelikle şu anda okuduğunuz üniversitenin pedagojik formasyon eğitimi verip vermediğini araştırmanız gerekiyor. Araştırma sonucunda eğer formasyon eğitimi okulunuzda yoksa, hangi üniversitelerin formasyon eğitimi verdiğini araştırmalısınız. Başvurular, genel olarak okuduğunuz bölümde 3, 4.sınıf ve mezun olduğunuz zaman yapılıyor. Başvuracağınız okul ile iletişime geçerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Başvuru yapabilmeniz için, ortalamanızın 4 üzerinden en az 2,50; 100 üzerinden ise en az 65 olması gerekiyor. Sonrasında, doğrudan formasyon eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak bu eğitimi alabilirsiniz. 


Formasyon Hangi Okullarda Veriliyor?

YÖK, her yıl hangi üniversitelerin formasyon sertifikası vereceğini kontroller yaparak belirliyor ve bundan dolayı da, her yıl hangi üniversitelerin formasyon eğitimi vereceği değişiyor. Bu yüzden kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor. YÖK resmî sayfasına buradan https://www.yok.gov.tr/ ulaşabilirsiniz.


Pedagojik Formasyon Başvuru Zamanı Ne Zaman?

Pedagojik formasyon için kesin bir tarih yok. Her üniversite farklı zamanlarda başvuruları açıyor. Bu yüzden, başvuracağınız üniversitenin resmî sitesinden duyuruları takip etmelisiniz.


Pedagojik Formasyon İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvurduğunuz üniversitelere göre bu belgeler değişiklik gösterebilir, fakat genel olarak istenilen belgeler şu şekildedir:

 • Kayıt başvuru belgesi,
 • Öğrenci olanlar için: Öğrenci belgesi; Mezun olanlar için: Mezuniyet belgesi ya da diploma,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Lisans not durum belgesi,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • Öğrenim ücretinin ilk taksitini ödediğinize dair banka dekontu

Pedagojik Formasyon Eğitiminde Hangi Dersler Veriliyor?

 1. Rehberlik
 2. Gelişim Psikolojisi 
 3. Ölçme ve Değerlendirme
 4. Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları
 5. Sınıf Yönetimi
 6. Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
 7. Öğretmenlik Uygulaması
 8. Özel Öğretim Yöntemleri

Pedagojik Formasyon Ne Kadar Sürüyor?

Lisans mezunları, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin Formasyon süresi iki yarıyıldır. Hangi zaman diliminde gerçekleşeceği, günleri ve saatleri formasyon eğitimi alacağınız okul tarafından belli oluyor. Bazı formasyon eğitimleri ilkbahar-sonbahar döneminde yapılırken; bazıları ise sonbahar-ilkbahar dönemlerinde yapılıyor. 


Pedagojik Formasyon Ücretli mi?

Evet. Formasyon alabilmek için üniversitelerin belirlemiş olduğu ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücretlerin ne kadar olduğu hakkında her üniversite tarafından kabul görmüş net bir bilgi yok. Net bilgiye, başvuracağınız üniversitenin internet sitesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fakat genel olarak ortalama bir fiyat yazacak olursak, çoğu üniversitenin en az  2000 TL ücret aldığını söyleyebiliriz. 

Bu konuya ek olarak, şu an mevcut olmayan fakat ilerleyen dönemlerde olması planlanan bir fikir de Ziya Selçuk tarafından öne sürüldü. Ziya Selçuk, formasyon eğitiminin ve sisteminin yeteri kadar işlevsel olmadığını ve bu işlevsizliği yok ederek kalitenin üst düzeye çıkarılması gerektiğini belirtti. Selçuk, formasyon eğitimini öğretmenlik hakkı kazananlara ücretsiz olarak verebilmeyi düşündüklerini söyledi.


Pedagojik Formasyon Kalkacak mı?

Böyle bir konu, daha önce şu sözlerle gündeme gelmişti: ‘’Öğretmenliğe kabulde uygulanan Pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi bakanlığımız kendisi verecek.”  Yani buradan anlıyoruz ki, bazı değişiklikler meydana gelecek. Şu an için konuşacak olursak, formasyon eğitimleri okullarda aktif olarak devam ediyor.

Ziya Selçuk ise, yıl sonuna kadar formasyon eğitiminin kaldırılmasını istedikleri ve bu fikre yönelik çalışmalarını tamamlayacaklarını söylemişti. İsteyen her öğrencinin -ortalama koşulu bulunsa bile- formasyon eğitimi alıyor olmasının doğru olmadığını belirterek,yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu eğitimi, öğretmenlik hakkını elde edenlere, bakanlık tarafından formasyon verileceğini vurgulamıştı. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, çok net olarak önümüzdeki yıl içinde formasyon eğitiminin baz alınmayacağını belirtti. Yani formasyon eğitimi el değiştirecek diyebiliriz.


Umarız ki öğretmenlik mesleği yolunda atacağınız her adım başarıyla geçer. Biliyorsunuz ki yeni nesil sizler sayesinde yetişecektir. Geleceği aydınlatacak nesilleri geliştirecek olan sizlersiniz. Bu yüzden, bu mesleği gerçekten gönülden istiyorsanız yapmalısınız. Yazımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmen ve öğretmen adayları için söylediği bir söz ile sonlandıralım: 

‘’Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.’’


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!