ÖSYS sonuç belgesi, bir öğrencinin Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı’ndaki başarısını gösteren belgedir. ÖSYS sonuç belgesi, bir öğrencinin hangi üniversiteye kaç puanla yerleştiğini ayrıntılı olarak belgeler.

E-Bursum’da biz, öğrencilerin ÖSYS sonuç belgesine ihtiyaç duyuyoruz, çünkü vakıflar üniversiteye yeni kaydolan öğrencilerin başarısını ölçmek için bu sonuç belgesini kullanır. Üniversiteye giriş sınavındaki başarınızın burs bulmanıza yardımcı olabileceğini biliyoruz. Bu sebeple sonuç belgenizi sisteme yüklemenizi istiyoruz. Buradan  E-Bursum sistemine üye olabilir; burs başvuru rehberi, burs veren vakıflar ve burslar hakkında daha birçok içeriğe ulaşabilirsiniz.
ÖSYS sonuç belgesini iki yerden alabilirsiniz: E-Devlet veya bağlı bulunduğunuz yerdeki Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi.

ÖSYS sonuç belgesi için, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) hizmet alanındaki ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi bağlantısına tıklayın. Ardından gelen ekranda “Uygulamaya Git” sekmesine tıklayarak Aday İşlemleri Sistemine giriş yapın. Solda, fotoğrafınızın altındaki “Sonuçlarım” sekmesine tıklayarak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavların sonuçlarına erişin. İlgili sınav satırının en sağında bulunan “Görüntüle” sekmesine tıklayarak sınav sonucunuzu görüntüleyin. Sınav sonucunun olduğu alanda ekrana sağ tıklayıp açılan sekmede “Yazdır” sekmesine tıklayın. “Yazdır” sekmesine tıkladıktan sonra açılan pencerede, sağdaki “Hedef” alanının altında yer alan “Değiştir” sekmesine tıklayın ve gelen pencerede “PDF olarak kaydet” seçeneğini seçin. Artık belgenizi PDF olarak kaydedebilirsiniz.

İkinci bir yol ise, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi üzerinden sonuç belgesini almak. Bunun için, size en yakın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi şubesine gidin ve ilgili yetkiliden sınav sonuç belgesini isteyin. Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizi göstererek sınav sonuç belgesini alabilirsiniz. Aldığınız belgeyi bir tarayıcı yardımıyla tarattıktan sonra sisteme yükleyin.

 


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!