Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir. İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştire bileceksiniz. Peki KYK Öğrenim Katkı Kredisi ve bursunu nasıl sorgulayacaksınız? Detaylar yazımızda.


Öğrenim Katkı Kredisi Nedir?

Üniversitenin getirdiği sorumluluklar karşısında büyük harcamalar da beraberinde gelmektedir. KYK, öğrencilerin de bir yerden destek alıp eğitim hayatlarını daha yaşanabilir hale getirmeleri için devletin öğrencilere vermiş olduğu geri ödemeli ve ödemesiz burs imkanlarıdır.


Burs Sorgulama Belgesi Nedir?

Bursun geri ödemeli mi yoksa geri ödemesiz mi olduğunu öğrenmek için Google’a öğrenim katkı kredisi burs sorgulama ya da öğrenim katkı kredisi borç sorgulama yazarak sorgulama işlemlerinizin tümünü yapabilirsiniz. Aynı zamanda, burs veren kurumlar devletten kredi/burs alıp almadığınızı öğrenmek için bu belgeyi sizden talep edebilir.


Öğrenim Bursu ve Katkı Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Öğrenim bursu karşılıksız olurken; öğrenim kredisi ve katkı kredisi karşılıklı olmaktadır. Yani öğrenci okulundan mezun olduktan sonra devlete geri ödeme yapmaktadır. Yapılacak bu ödemeyi ve aldığınız bursun krediye dönüp dönmediğini sistem üzerinden öğrenip, bunu belgeyle doğrulayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi ise e-Devlet üzerinden oldukça rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Öğrenim katkı kredisi nasıl alınır ya da öğrenim katkı kredisi ve burs başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


E-Devlet Üzerinden Öğrenim Katkı Kredisi (KYK) ve Burs Sorgu Belgesi Nasıl Alınır?

Google üzerinden ve telefonunuzda yer alan e-Devlet platformunu kullanarak istenilen belgelere ulaşmanız oldukça kolay. Resmî ve özel işlemlerde alınması gerekli olan bu belgeyi, sıra beklemeden ve ücretsiz olarak e-Devlet kapısından da alabilirsiniz. e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçeneklerinden size en uygun olanı seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna “Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgu Belgesi” diye yazıp aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Önünüze çıkan sayfada öğrenim bursu, kredi ya da katkı kredisi alıp almadığınız ve öğrenim türünüzü ekran üzerinde göreceksiniz.

Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgu Belgesi nasıl alınır: E-Devlet Kapısı→T.C. Kimlik No→Şifre→Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama→Detay


Öğrenim Katkı Kredisi (KYK) Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Ödemenizi yapmadan önce buradan öğrenim / katkı kredisi geri ödeme sorgulama ve öğrenim katkı kredisi borç sorgulama işlemini yapmalısınız. Daha sonra, buradan kredi burs işlemlerine tıklayarak E-Ödeme ya da Geri Ödeme Bölümü’nden öğrenim katkı kredisi borç ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Öğrenim katkı kredisi borç yapılandırma hakkındaki detaylara da yine belirttiğimiz adresten ulaşabilirsiniz. Yine öğrencilerin merak ettiği bir konu olan öğrenim ve katkı kredisi borç affı hakkında maalesef bir bilgi bulunmamaktadır.

Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz. E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır. E-Bursum sistemine hala üye olmadıysanız üyeliğinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!