Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs!  E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir. İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştire bileceksiniz. Peki Öğrenim Katkı Kredisi ve Bursunu nasıl sorgulayacaksınız? Detaylar yazımızda.


Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama Belgesi Nedir?

Üniversitenin getirdiği sorumluluklar karşısında büyük harcamalarda beraberinde gelmektedir. Öğrencilerin de bir yerden destek alıp eğitim hayatlarını daha yaşanabilir hale getirmeleri için devletin öğrencilere vermiş olduğu geri ödemeli ve ödemesiz burs imkanlarından faydalanabilirler.

İşte bu bursun geri ödemeli mi yoksa geri ödemesiz mi olduğunu öğrenmek için burs sorgulama işlemi yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda, burs veren kurumlar devletten kredi/burs alıp almadığınızı öğrenmek için bu belgeyi sizden talep edebilir. Öğrenim bursu; karşılıksız olurken, öğrenim kredisi ve katkı kredisi karşılıklı olmaktadır. Yani öğrenci okulundan mezun olduktan sonra devlete geri ödeme yapmaktadır. Yapılacak bu ödemeyi ve aldığınız bursun krediye dönüp dönmediğini sistem üzerinden öğrenip, bunu belgeyle doğrulayabilirsiniz. Öğrencileri ilgilendirdiği bu sorgulama işlemi ise e-Devlet üzerinden oldukça rahat bir şekilde yapılabilmektedir.  


E-DEVLET ÜZERİNDEN ÖĞRENİM KATKI KREDİSİ VE BURS SORGU BELGESİ NASIL ALINIR?

Öncelikle sizlere yazının hemen altında vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Google üzerinden ve telefonunuzda yer alan e-Devlet platformunu kullanarak istenilen belgelere ulaşmanız oldukça kolay.

Resmî ve özel işlemlerde alınması gerekli olan bu belge, sıra beklemeden ve ücretsiz olarak e-Devlet kapısından da alabilirsiniz. e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçeneklerinden size en uygun olanı seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna “Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgu Belgesi” diye yazıp aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Önünüze çıkan sayfada öğrenim bursu, kredi ya da katkı kredisi alıp almadığınız ve öğrenim türünüzü ekran üzerinde göreceksiniz. Açılan sayfada ‘’detay’’ bağlantısını kullanarak

  • Kredi/Burs türü
  • Kredi/Burs numarası
  • Kredi/Burs bitiş tarihi

ve geri ödemeli burs aldığınız takdirde; geri ödeme tarihinizin ne zaman başlayacağını ve bu zamana kadar hesabınıza ne kadar para yatırıldığını bütün ayrıntılarıyla birlikte karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkan bu belgeyi sağ üst köşede bulunan “Dosyayı İndir” butonuyla bilgisayarınıza indirerek yazıcınızdan çıkarabilir; elektronik ortamda dilediğiniz kurum ve kuruluşlar ile paylaşabilirsiniz.

Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgu Belgesi nasıl alınır: E-Devlet Kapısı→T.C. Kimlik No→Şifre→Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama→Detay

Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz. E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır. E-Bursum sistemine hala üye olmadıysanız üyeliğinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!