Öğrenciyken yurt dışına çıkabilmeyi kim istemez ki? Peki, size sunulan yurt dışına çıkma imkanları ile ilgili bir bilginiz var mı? Kim bilir kaçımız yurt dışı hayallerine kapılıp, Avrupa semalarında gezinmeyi, Eyfel Kulesi önünde bir fotoğraf çektirip, Pizza Kulesini parmağımızla düzeltiyormuş gibi pozlar vermeyi düşündü. Keşfetme ve farklı kültürleri deneyimleme arzusu da bu hayalin en önemli destekçisi. Ve elbette güzel bir CV için, iyi bir gelecek için böyle bir yola çıkmayı herkes ister.


E-Bursum olarak bu yolda sizlere iyi bir rota oluşturacağımızı düşünüyoruz. Yurt dışına çıkabilme yolları arasında neler yer alıyor? Hangi projelere, hangi sitelere başvurmanız gerekiyor? Bu yolculukta neler gerekli, hangi belgelerinizin olması gerekiyor? Bunun gibi ve daha fazlasını bu yazımızda görebileceksiniz. Yazımızı okurken yurt dışına çıkmakla ilgili hayaller kurup, hatta “aslında o kadarda zor değilmiş yahu” diyeceğinizi şimdiden görür gibiyiz. Sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan “öğrenciyken yurt dışına çıkabilmenin yolları”ndan bahsedelim.


1)AIESEC

Dünya barışına katkı sağlamak amacıyla, İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan bir örgüttür. AIESEC; üniversite 3. ve 4. sınıftaki öğrencilerin yurt dışında gönüllü olarak  çalıştığı ayrıca staj imkanları bulduğu bir programdır. 2015 yılından bu yana dünyada 127 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedirler. Türkiye’de ise 13 şubesiyle gençlere hizmet vermeye devam etmektedir. AIESEC ile uluslararası iş tecrübesini deneyimler iken, birçok projede gönüllü olarak çalışabilirsiniz.

Programa nereden başvuruyoruz?

18 ile 30 yaş arasındaki gençlerin, AIESEC web sitesi üzerinden üyelik oluşturarak, profillerini tamamlayabilirler. Kendi web sitesi üzerinden başvururken hangi ülke ya da hangi program dahilinde çalışmak istiyorsanız buradan seçebiliyorsunuz. Sizlere uygun olan stajları ve hangi tarihlerde gitmek istediğinizi site üzerinden filtreleyerek inceleyebilirsiniz. Programa başvururken genel olarak ingilizce seviyenizin B1 seviyesinde olması gerekmektedir.

Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde:

Başvurunuzun olumlu olması durumunda hangi program dahilinde çalışacaksanız ücretinizi yatırabilirsiniz. Uçak bileti ve vize masrafları da sizlere aittir. Vize konusunda karşı taraf sizlere yardımcı olmaktadır. Bir davet mektubu göndererek vize işlemleriniz kolaylaştırılmaktadır.

AIESEC’de gönüllülük dışında uzun dönemli stajlarda yapabilirsiniz.  AIESEC; Global Volunteer, Global Talent ve Global Entrepreneur olmak üzere üç bölümden oluşur. Global Volunteer; gençlerin yurt dışında 6 ile 8 hafta arasında sosyal sorumluluk projelerinde ve  yurt dışından gelen diğer gençlerle birlikte gönüllü olarak görev almalarını sağlar. Global Talent ise; 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin, mezunların ve yüksek lisans yapıyor ve yapmış olan kişilerin uzun dönemli staj yaptığı programdır. Bu staj programı 3-18 ay arasında olup maaşlı olmaktadır. Global Entrepreneur programına gelecek olursak; 6 ile 12 hafta arasında gençlerin yurt dışında bir startupta görev almasını sağlar. Bu program gençlerin girişimcilik ve liderlik özelliklerini keşfetmesini sağlıyor. Aynı zamanda yurt dışından gelen aynı misyona ve vizyona sahip öğrencilerle güzel bir deneyim sağlanmış olunuyor. Gönüllülük adına yapacağınız birçok seçenekle farklı hayatlara dokunup, oradaki insanlarla kültür kaynaşması içerisinde çok güzel bir dönem geçirebilirsiniz.


2) Erasmus+

Yüksek öğrenim öğrencileri için geçerli olan “Erasmus” programının genişletilmiş hali olarak düşünebilirsiniz. Avrupa Birliği kapsamında; eğitim, gençlik ve spor alanlarında geçerli olan hibe programıdır. Geniş bir kitleye hitap eden program; Eğitim, Öğretim ve Öğrenim programlarını kapsamaktadır. Bunun yanında staj, profesyonel gelişim, yaygın öğrenme, gönüllü çalışmaları ve temelli gençlik aktiviteleri gibi programları içermektedir. 14.7 milyar euro değerindeki ve 2014-2020 yılları arasında geçerli olan bu programa hiçbir ücret ödemeden başvuruda bulunup, Avrupa’da çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Program kendi bünyesinde birçok alt başlıklara ayrıldığı için, rahatlıkla kendinize uygun proje bulabilirsiniz. Örneğin en çok bildiğimiz gençlik değişim programlarıdır. Bunlardan en bilineni ise AGH’dir.

Kimler yararlanabilir:

Bu programdan üniversite öğrencileri, akademisyenler ve yükseköğretim çalışanları, meslek okul öğrencileri yararlanabilir. Bunun yanında ilk ve ortaöğretim öğrencileri, öğretmenler, 13-30 yaş arası gençler, gençlik çalışanları ve  gençlik kuruluşu üyeleri yararlanabilir. Kısaca her yaş ve her kesimden bireyler ile her düzeyden kurum ve kuruluşlar programdan faydalanabilir.

Erasmus+ programında hangi ülkeler yer alıyor?

28 AB üyesi ülke, AB üyesi olmayan program ülkeleri (Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, İsviçre, Makedonya ve Türkiye). Üçüncü ülke olarak bildiğimiz Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Ukrayna, Rusya Federasyonu gibi ülkeler program bünyesinde yer almaktadır.

Nereden başvuru yapabiliriz?

Yaşadığınız yerdeki “Erasmus+ Ulusal Ajansı” ile irtibata geçebilirsiniz. Ya da program ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.


3)EVS/AGH

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) ve başka portalda gerçekleşen İngilizce adıyla European Voluntary Service (EVS) olarak bilinmektedir. Program, 18 ile 30 yaş arasındaki gençlerin projelerde gönüllü olarak görev yaptığı bir program türüdür.

Ne kadar süre gönüllülük yapabiliriz?

2 ile 12 ay arasında Avrupa ülkelerinin birinde kısa ya da uzun dönem olarak adlandırdığımız gönüllülükler yapabilmektedirler.

Programa başvuru ücreti: Tamamen ücretsiz olup ve başvuru karşılığında hiçbir ücret alınmaz.

Programa nereden başvuru yapılabilmektedir?

AGH; programı içerisinde yer alabilmek için böyle bir proje yapan kuruluşlarla birlikte olmanız gerekmektedir. Aktif olarak çalışan kurumlar ise şunlardır:

Yukarıdaki siteler üzerinden gönüllülük projelerine katılabilirsiniz. Nasıl projelerde yer almak istiyorsunuz ya da proje sürelerine göre başvuruda bulunabilirsiniz. Proje sürelerine değinecek olursak; projeler kısa ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Katılım şartları:

En güzel yanı ise katılım şartları arasında hiçbir kriter bulunmamaktadır. Sadece yaş kriteri baz alınarak başvurunuz alınmaktadır. Herkes için korkulu rüya haline gelen İngilizce ise kriter olarak aranmamaktadır. Başvuru yapacağınız ülke ya da proje için motivasyon mektubu hazırlanıp, CV’niz de hazır hale geldikten sonra kuruluş tarafından Skype görüşmesi yapıyorsunuz. Tabi bu Skype görüşmesinde temel seviyede İngilizce bilmenizde fayda var. Mülakat sürecinden de geçtikten sonra geriye kalan tek işlem sizin masraflarınız ve gidişiniz, orada kalacağınız aile ya da hostel oluyor.

Bu program için ne kadar masraf harcanmaktadır?

Erasmus+ bünyesinde yer alan bu programın tüm harcamaları yine  Erasmus+ tarafından karşılanmaktadır. Peki masraflardan kastımız ne? Sizin yurt dışından eve dönene kadar ve yurt dışına çıkışınıza kadar tüm yol masraflarınız karşılanmaktadır. Konaklama da buna dahil. Vizeniz için de size bir davetiye gönderilmektedir. Vize masraflarınız onlar tarafından karşılanırken sizlere cep harçlığı da verilmektedir.

Program dahilinde nerelerde çalışılmaktadır?

Bu program içerisinde aklınıza gelebilecek her aktivitede çalışabilirsiniz. Neler bunlar mesela? Dünya barışına katkı sağlamak gibi, iklim, küçük çocukların İngilizcelerini geliştirmek gibi birçok faaliyette bulunabilirsiniz. Gençlik dönemlerinizde Avrupa’yı keşfetmek için kaçırılmayacak fırsatlardan biri. Hiçbir masraf yapmadan kendinize böyle bir deneyim katmak istiyorsanız AGH tam sizlere göre!


4)WORK AND TRAVEL

18-29 yaş arasındaki öğrencilerin yaz tatilinde 3-4 ay boyunca Amerika’da yarı zamanlı çalışıp karşılığında da para kazanacağı bir program türüdür. Bu aralar süksesi yüksek olan ve her öğrencinin yaz tatilini Amerika gibi bir yerde değerlendirmek için kafasında hesaplar kurduğu program türü haline gelmiştir. İngilizcenizin gelişmesinin yanında dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle yaşanılacak kültür kaynaşması en büyük artınız olacaktır. Work and Travel’ın başvuru aşamasında herhangi bir Work and Travel acentasına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra oraya belli bir miktar ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz.  Vize-uçak masraflarını da içine kattığımız takdirde yaklaşık $3,5-4000 arasında bir harcamanız olmaktadır. 3 ay çalışmanız ardından Amerikan Devleti sizlere Amerika’yı keşfetmeniz için 1 aylık süre vermektedir. Bu verilen sürede dilediğiniz gibi Amerikayı gezip, tarihi alanları ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru kriterleri:

Bu programa başvururken üniversite öğrencisi olmanız gerekmektedir. Açıköğretim ya da başka öğrenim türüne sahip olamazsınız. Work and Travel için başka kriterlerden bahsedecek olursak; not ortalamanızın yani “GNO” 2.00 olması gerekmektedir. Ya da 100’lük sistem üzerinden not ortalamanızın 60 olması gerekmektedir. İngilizce seviyenize gelecek olursak “İngilizce” şartı vardır. Bunun için Intermediate(orta seviye) yeterli. Yapılacak olan mülakatlar İngilizce olarak gerçekleşmektedir. Mülakatta kısaca sizin kendinizi tanıtmanızı, anne babanızın ne iş yaptığı gibi sorular sorulmaktadır. Örneğin; Amerika’ya neden gitmek istediğinizi ifade eden sorular yönetilmektedir.  

Başvuru:

Peki her şey çok güzelde ben bunları nasıl yapıcam, nereye başvuracağım diyorsanız onuda şöyle açıklayalım: bulunduğunuz ilde herhangi bir Work and Travel acentasına giderek programa kayıt olabilirsiniz. Tabi burada şirketin alacağı para gibi faktörü unutmayalım. Şirket seçimi bu noktada çok önemli iyi araştırmak gerekiyor. Gereğinden fazla para alıp, oraya gittiğinizde sizinle sözleşilen şekilde bir iş ortamıyla karşılaşmaya bilirsiniz.

Program dahilinde iş seçimi:

Amerika’daki iş seçimi İngilizce yeterlilik düzeyine göre de olabilmektedir. Eğer İngilizceniz iyi ise daha çok insanlarla irtibat kurabileceğiniz yerlere verilebilirsiniz. İş seçimleri olarak; garsonluk, kasiyerlik yapabilirsiniz. Yada eğlence parklarında, yüzme havuzlarında cankurtaran olarak çalışabilirsiniz. Restoranlarda ve oteller gibi turistik yerlerde, statü gerektirmeyen alanlarda çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Ne kadar kazanıyorsunuz?

Kazanç kısmına gelecek olursak ortalama saatte 7-12 $ kazana biliyorsunuz. Aslında kazanç olayı biraz şans, yaptığınız hizmet karşısında bırakılan bahşişler bakiyenizi bir anda çoğaltabiliyor. Kazanç kısmında başka şeylere değinecek olursak; çalıştığınız konumda kazancınızda değişiklik göstermektedir. Bazı çalışanlar saatte $10 kazanırken bazıları ise $15 kazabiliyor. Bu tamamen çalıştığınız lokasyona bağlı olmaktadır. Konaklama kısmına değinecek olursak kalacağınız yerin ücreti şirketiniz tarafından karşılanmaktadır.

Amerika’yı yakından görerek, kazandığın parayla tatilinizi yapmak istiyorsanız Work and Travel macerasına sizde katılmalısınız. Kah gülüp, kah yorgunluğun peşinizi bırakmayacağı bu deneyimde tatilinizi doğru progralamanız gerekiyor. Yoksa gözünüzü açıp kapamanız ile tatiliniz bitebilir. Times Meydanı’nın kalabalıklığında kaybolup, Disneyland’da animasyonlara kapılıp ve Central Park’ta yeşilliklerin arasında yürümezseniz Amerika’ya gitmiş sayılmazsınız.

Yaz tatilini böylesine hareketli ve heyecanlı bir ülkede geçirmeyi kim istemezki. Farklı kültürlerden farklı hayatlar tanımak, sizin için üniversite hayatında kaçınılmaz bir fırsat olacaktır. Sizde yaz tatilinizi okyanus ötesinde geçirmek istiyorsanız, Work and Travel tam sizlere göre!


5)INTERRAIL

Bir tren biletiyle Avrupa’nın bütün şehirlerini baştan sona gezebileceğiniz bir seyahat türüdür. Kendi rotanızı kendiniz belirleyip, evinizi sırtınızda taşıyarak (backpacking ruhu diye adlandırılıyor) Avrupa’nın sokaklarını keşfedebileceğiniz bir gezi haritasıdır. İnterrail bir tur, program ya da kuruluş değildir. Biletinizi alıp, yolculuğunuzu kendiniz yönetip ve yönlendireceğiniz bir aktivitedir. Birçok üniversitelinin Avrupa seyahati denilince aklına ilk gelenler sırasında yer alıyor. 26 yaşından küçük kişiler için indirimli bilet sisteminden de yararlanabilirsiniz.

Biletinizi nereden alıyorsunuz?

Biletinizi gençtur, interrail.eu ya da TCDD sitesinden alabilirsiniz. Alacağınız bilet sistemi ise şu şekilde işlemektedir; 1 ile 3 ay arasında Avrupa’da kalabilirsiniz. Bu kalma sürecinde; hangi ülkede ne kadar sıklıkla tren değişikliği yapacağınız, tren biletine ne kadar ödediğinizle alakalı olmaktadır.

Tren bilet fiyatları:

Tren biletleri 217€ ile 693€ arasında değişmektedir.

Tren camından Avrupa’yı izlemek kulağa çok hoş geliyor. Floransa’nın leziz yemeklerini, gotik manzarası ile Prag’ı yerinde ziyaret ederek bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Yolculuğa çıkmadan önce yol haritanızı belirlemeniz de fayda var. Nerede ne kadar süre kalacağınızı belirleyerek, yolculuğunuzu daha planlı ve zevkli hale getirebilirsiniz.

İşinize yarayabilecek tavsiyeler:

Railplanner adlı uygulamayı indirerek, hangi tren saat kaçta, hangi perondan kalkacağını bu uygulamadan öğrenebilirsiniz. ISIC CARD(International student Identıty card) çıkartıp, böylelikle birçok müzeye ya da yemek yenilebilecek alanlara indirimli girebilirsiniz.

Yolculuğunuzun daha ekonomik olmasını istiyorsanız tren yolculuklarınızı gece saatlerine getirebilirsiniz. Bazı şehirler arasında tren yolculuğu 4-5 saat arasında değişir iken, bazılarında 11 saate kadar çıkabiliyor. Gecenizi trende geçirdiğiniz takdirde hostel ya da otele para vermemiş olursunuz. Konaklama alanında başka bir önerimiz ise Couchsurfing’ı kullanmak.

Bu uygulamada gideceğiniz yerdeki kişilerin evinde ücretsiz kalarak, yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Bunun yanında yemeğe para vermeyip seyahatinizi daha ekonomik hale dönüştürebilirsiniz. Macera severler için İnterrail kaçınılmaz bir fırsat. İçerisinde 30 Ülkenin yer aldığı bu serüven sizlere güzel bir deneyim olacaktır.


6)WORKAWAY

Workaway gönüllü olarak çalışıp, karşılığında yeme içme ve konaklama gibi ihtiyaçların karşılandığı bir gönüllülük platformudur. Bu kültürel değişim programı ile dünyanın birçok yerinde günlük birkaç saat çalışarak karşılığında konaklamanızı ve günlük yemeğinizi bedavaya getirebilirsiniz. İnsanların aktif olarak kullandığı bu siteye üyeliğinizi oluşturarak hostlarınız ile tanışabilirsiniz. Host; ev sahipleriniz olmaktadır.

Sitede profilinizi oluştururken kendinizi en doğru şekilde ifade ettiğiniz takdirde kalacak yer bulmanız kolaylaşabilir. Workaway ile birçok işte çalışabilirsiniz. Sonuçta evinde kalacağınız kişi sizden nasıl bir yardım istiyorsa o işi yapmak durumunda kalıyorsunuz. Bu işler hayvan bakıcılığından tutunda, bahçede çapa yapmaya kadar gidebilir.

Aslında siteye üyeliğinizi oluşturduktan sonra şehir seçimi yaparken ne tür işlerde çalışa bileceğinizi buradan görebilirsiniz. Yeni bir kültür ve dil öğrenmek için internette aramalar yapmışsınızdır. Bunuda en uygun fiyata nasıl indirgeyebiliriz diye düşündüğümüzde Workaway güzel bir çözüm olabilir sizler için.

Siteye ödenen ücret:

Yıllık 36€ karşılığında Workaway sitesine üye olarak ilk adımınızı başlatabilirsiniz. Üyelik sisteminizi gerçekleştirdikten sonra profilinizi doldurup kişisel bilgilerinizi ve hangi işlerde çalışabilirsiniz gibi kriterleri profilinize girebilirsiniz. Ve yurt dışında iş vermek isteyenler bu platforma girerek sizlerin profilini burada görüp, sizlere ulaşabiliyor. Günde 5-6 saat çalışarak size verilen konaklama gibi diğer ihtiyaçları bu şekilde ödeye biliyorsunuz. Sizlere hiçbir ödeme yapılmadığı hakkındada bilgi vermiş olalım.

Peki gideceğimiz yer bizden vize istiyor mu?

Evet istiyor. Yani vize çıkarılması gerekiyorsa çıkarmak durumunda kalıyorsunuz. Örneğin; Avrupa’ya gidecekseniz schengen vizesi çıkartıyorsunuz.

Dil bilme zorunluluğu var mı?

Bu siteye üye olurken dil bilme gibi bir zorunluluğunuz yok. Ama gittiğiniz yerde insanlarla etkileşim halinde olacağınız için, diliniz başlangıç seviyesinde de olsa faydalı olacaktır. Gezginler ya da yeni kültürler tanıyıp, hayatlarına yeni insanlar katmak isteyenler için bir başka seyahat seçeneği olabilir okurlarımız için.


7) Couchsurfing

Couchsurfing konaklama üzerine kurulmuş bir sistemdir. Hepimizin içerisinde dünyayı gezmek gidilmedik yerlere gidip yeni heyecanlar tatmak gibi duygular yer alıyor. Hele ki üniversite yıllarında bu duygular daha da gün yüzüne çıkmaktadır. Biz öğrenciler için yeni yerler keşfederken; nerede konaklayacağımız kimlerle kalacağımız önemli. Yurt dışına çıkmak isteyen gençler içinde Couchsurfing yardımcı bir kaynak olmaktadır.

Festivallere katılmak, gotik sokaklarda kaybolmak, Venedik sularında sandallarla ilerlemek ve bunlardan bi fotoğraf dizisi oluşturmak hepimizin aklının bir köşesinde yer alıyor. Tabi bunları yapmak isterken konaklamak gibi bir ayrıntıya tonlarca para ödenebiliyor. İşte yurt dışın da gittiğiniz yerlerde otellere, hostellere ya da başka lokasyonlara para ödemek istemeyenler için Couchsurfing devreye giriyor. Yurt dışında gittiğiniz yerlerde, yerli kişilerin evlerinde ücret ödemeden kalabilirsiniz. Yerel kişilerin evinde ücretsiz bir şekilde kalacağınız bu sistemde bulunduğunuz yeri keşfetmeniz içinde ev sahipleri sizlere iyi bir rehber olacaktır.

Nereden üye olabiliriz?

Couchsurfing sitesine girerek üyeliğinizi oluşturup, profilinizi doldurabilirsiniz. Tamamen güven üzerine dayalı bu sistemi, dünyanın birçok yerinden insanlar kullanmaktadır. Kendinizi doğru bir şekilde ifade edip profilinizi güvenilir bir hale getirebilirsiniz. Ve evine gideceğiniz kişininde güvenilir olmasını isteyeceğiniz için sistem üzerinde yerel kişiye yönelik birçok referans olduğunu ve daha önce onun evinde kalmış olan kişilerin yorumlarını görebileceksiniz.

Sizler başka ülkelerde misafir olabileceğiniz gibi başkalarınıda evinizde misafir edebilirsiniz. Sonra onlarda sizlere referans olabilir. Hiçbir ücret ödemeden yurt dışında konaklamak kulağa hoş geliyor. Couchsurfing tam benlik diyorsanız, bi sayfasını ziyaret edin deriz.


8) Au – Pair

Uluslararası kültür değişimin bir parçası olan başka bir web site Au-Pair. Yurt dışında yabancı ailelerin çocuklarına bakarak dilinizi geliştirebileceğiniz bir programdır. Yanında kalacağınız ailenin çocuklarına bakarak arta kalan zamanlarınızda dil okuluna devam edebilirsiniz. Yemek, konaklama gibi ihtiyaçların hepsi ücretsiz olup aile tarafından karşılanmaktadır. Birçok aile tarafından da haftalık cep harçlığı alabiliyorsunuz.


Sadece yapmanız gereken evdeki çocukların ihtiyaçlarına yardımcı olmak. Ücretsiz bir web sitesi olan Au-Pair ile kolayca yurt dışına çıkabilirsiniz. Program ile ilgili bir başka ayrıntı ise, sizleri kabul eden ailelerin yanında 1-24 ay arasında konaklayabilirsiniz.

Au-Pair’a ücret ödeniyor mu?

Au-Pair için sadece danışmanlık ücreti ödeyip, geri kalan sorumlulukları onlar yerine getirirken tek başınıza da sistem üzerinden üyelik gerçekleştirip yolculuğa başlayabilirsiniz.

Vize ve uçak masrafları:

Vize ve uçak masraflarınızı sizi kabul eden aile tarafından karşılanmaktadır. Genellikle bu program için ilk Amerika ve Kanada akla gelmektedir. Tabi başka ülkelere de gidenler var. Çocuklarına bakacağınız aile ile Skype üzerinden irtibat kurabiliyorsunuz. Amerika ya da başka bir ülkeye gittiğinizde aile sizin dil okul masrafınızı karşılamaktadır. Eğer gittiğiniz aile ile anlaşamadığınız takdirde, danışmanınız ile bu konuyu konuşup değişiklik talep edebilirsiniz. Ve oraya gittiğinde sizin gibi birçok Au-Pair’den kişiler olacak, alışma evresinde onlarla kaynaşıp daha hızlı adapte olabilirsiniz.

Çocukları seviyorum, sorumluluk almaktan da hoşlanırım derseniz Au-Pair tam sizlik diyebiliriz. Ekonomik olan bu programda hem dilinizi geliştirerek hemde kültürel açıdan kendinizi geliştirerek cep harçlığınızı çıkarabileceğiniz bir program. Daha ayrıntılı bilgi için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


10) Helpx

Çalışırken gezebilmenin zevkine varacağınız bir başka program Helpx. Uzun açıklamasıyla Help Exchange seyahat ederken konaklamanızı bedavaya getirip ve bunun karşılığında ev sahiplerine yardımda bulunarak tatilinizi ucuza getirebilirsiniz.

Helpx ile nerelerde çalışabiliriz?

Helpx, 18 ile 30 yaş arasındaki gençlerin genel olarak çiftliklerde, hayvan çiftliklerinde, organik çiftlik ve organik olmayan çiftliklerde çalışabileceği sosyal platformdur. Çalışma alanları sadece bununla sınırlı olmayıp daha farklı alanlarda çalışabilirsiniz.

Helpx sitesi ücretli midir?

Size iş bulacak olan hostunuzla daha iyi bir irtibat kurmak için siteye biraz ödeme yapabiliyorsunuz. Bu ödeme karşılığında yurt dışına gideceğiniz ailenin yerini haritada görebilmek veya hangi işte çalışacağınızı öğrenmek için ödeme yapıyorsunuz. Ödemeye gelecek olursak 20 € karşılığında sizlere böyle bir hizmet sunulmaktadır.

Helpx ile nerelere gidiyoruz?

Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve Avrupa’da dahil olmak üzere Helpx deneyiminizi buralarda yaşayabilirsiniz. Tarım, hayvan, doğa ve daha nice farklı işler senin için heyecan yaratıyorsa, Helpx yurt dışına çıkış biletin olabilir.


11) AFS

AFS ( American Field Service) değişim programı genel olarak lise dönemindeki öğrencilerin çeşitli ülkelerde bir ailenin yanında yaşayarak lise öğrenimi görme imkanını sağlar.

Başvuru:

Türk Kültür Vakfı sitesi  üzerinden alınmaktadır. 1947 yılında faaliyete geçmiş olan öğrenci değişim programı, İngilizce yeterlilik seviyesi istememektedir. Bu program çerçevesinde burslu okuyabileceğiniz gibi, ücretlide gidebilirsiniz. Konaklama olarak sizlere bir aile yanı tahsis ediliyor. Ciddi bir denetimden geçen ailelerle rahatlıkla kaynaşa bilirsiniz.


12) WORK AND HOLİDAY

Work and Holiday bir vize türü olup, Avustralya ile Türk Hükümeti arasında olan bir anlaşma türüdür. Bu vize, oturma ve çalışma vizesi olarak geçmektedir. 100 tane Türk’ün Avustralya’ya gidip, 100 tane Avusralyalı’nında Türkiye’ye gelerek konaklamasıdır. Avustralya Hükümetinin vermiş olduğu 1 senelik oturma izni karşılığında ister çalışıp, ister konaklayabilirsiniz. Vize kapsamında 4 ay boyunca eğitimde alabilirsiniz.

Kimler başvurabilir?

YÖK ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen vizeye 18 ile 30 yaş arasındaki üniversite öğrencileri başvurabilir. Vizenizi uzatmak istediğinizde ise belli dönemde Avustralya’da çalıştığınızı ispat etmeniz gerekmektedir.

Ne gibi işler yapabiliriz?

Adı üstünde hem çalışıp hemde tatil yapacağımız bu sistemde, biraz çalışacağınız işlerden bahsedelim. Avustralya’da aşçılık, garsonluk, meyve toplayıcılığı ve çocuk bakıcılığı gibi birçok işte çalışabilirsiniz.

Kriterler:

Tabi bakıldığında 100 kişi alınacağından bahsettik. 100 kişi ise az bi sayı olduğunu görüyoruz. Bu alımda da bazı kriterlerden bahsetmemiz lazım! Bunlardan en önemlisi İELTS sınavından 10 üzerinden 4,5 ortalamaya sahip olmak gerekmektedir. Avustralya’yı keşfetmek için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Görüldüğü gibi kontenjan sınırlaması var. Hem çalışırım hem de kazandığım parayla tatilimi yaparım diyorsanız tam size göre bir vize türü. Sanırım tek ihtiyacınız olan biraz para biraz da cesaret!


13) WWOOF

Düşük miktarlarla seyahat etmeyi sevenler için, bir başka rota Wwoof. Uzun açıklamasıyla “World Wide Opportunities on Organic Farms” hafta sonları çalışarak seyahatinizi sürdüre bileceğiniz bir program. 1971 yılında kurulmuş olan örgütsel ağ, çiftliklerde ve tarım alanlarında çalışmak isteyen gönüllüler ile çiftlik sahiplerini bir araya getiriyor.

Bu örgütsel ağ çiftlik sahiplerinin yaşam stillerini anlamanıza yardımcı olabileceği gibi, günde 4-6 saat çalışarak tatilinizi ucuza getirebilirsiniz. Tabi böyle bir konsepten yararlanabilmeniz içinde Wwoof’ a kayıt olmanız gerekmektedir. Bu kayıt işlemi ise ücretlendirme şeklinde gerçekleşmektedir.

Bu program için bir dil bilmenize gerek yoktur. Sadece çiftlik sahipleriyle kuracağınız iletişimi saymazsak. Her şeyi internet üzerinden hallederek yurt dışında bir çiftlikte bulunabilirsiniz. Çiftlik hayatı tam benlik diyorsanız, uçak biletinizi kapın ve yola çıkın!


14) INTERBUS

“18 Avrupa ülkesi ve 28 şehir ile Avrupa turu” adlı ilanlarını görebileceğiniz bir seyahat türüdür. Öğrenciyken yurt dışına çıkabilmenin yolları adlı yazımızda Interbus’ı atlamak istemedik. Avrupa’yı otobüsle keşfederek gezebileceğiniz ve bunları yaparken şehrin tarihi dokusunu hissedeceğiniz, farklı lokasyonlarda bulunabilirsiniz. İspanya’dan tutun da Fransa, Almanya, Belçika ve Avusturya gibi tarihi ve ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer alan bu şehirlerde bulunabileceksiniz.

20 gün boyunca yapacağınız Avrupa turunda hep otobüste olmayacaksınız. İki güne bir konaklamak için belli şehirlerde kalabileceksiniz. İnterbus ekibi ve rehberiniz her gittiğiniz noktada sizlere yardımcı olacaktır. Bu program acentası için İnterbus adresine başvurabilirsiniz. Aklınıza şöyle bir nokta gelmiş olabilir. 20 gün boyunca bir otobüsün içinde bir sürü kişi nasıl olacak, güvenilir mi? diye. İnterbus’a her başvuru kabul edilmediği için, insanlar özenle seçildiği için bu noktada rahat olabilirsiniz.

Vize almak gibi işlemler ise yine İnterbus ekibi tarafından yürütülüyor. Yolculuk sırasında çok güzel dostluklar edinip dünyaca ünlü alanları keşfedebilirsiniz. Seyahat alanında size verilen uzunca serbest zamanlarla etrafınızda farklı lokasyonları ve merak ettiğiniz yerleri ziyaret ederek seyahatinizi şekillendirebilirsiniz. İnterbus fiyatı her sene değişiklik gösterebiliyor. Bunu siteye girerek öğrenebilirsiniz. Alışılmışın dışına çıkıp, üniversite dönemlerinizi renklendirerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Kısa bir sürede bu kadar ülkeyi keşfetmeyi kim istemez ki:)


BONUS:

→ Harçsız öğrenci pasaportu almak.

Öğrenciyken hepimiz yurt dışına çıkmak istiyor. Gelin görün ki maddi yetersizlikler peşimizi bırakmıyor. Bunu için ne kadar masraftan kaçınsak bizim yararımıza olacaktır. Harçsız bir pasaport almakta bunlardan biri:) Yukarıda yurt dışına çıkmakla ilgili size birçok programdan bahsettik. Yurt dışına çıkabilmeniz içinde en büyük kriterlerden biri pasaport çıkartmak. Pasaport çıkartırken belli ücretler ödemek durumunda kalıyoruz. Bu ödemelerden biride harç ücreti. Biz E-Bursum olarak yurt dışına çıkışınızı daha da kolaylaştırmak için, “harçsız öğrenci pasaportundan” bahsetmek istedik.

Harçsız öğrenci pasaportu almak için  25 yaşının altında olup, öğrenci olmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçük iseniz sadece 5 yıl geçerli olmaktadır. 18 yaşı ve üzerinde iseniz 25 yaşına kadar geçerli olmaktadır.

Peki neleri kapsıyor bu pasaport?

Bu pasaportu çıkartır iken defter parasını ödeyip, harç parasını ödemenize gerek yoktur.

Gerekli Belgeler:

Bu pasaportu çıkartmak için gerekli belgeler; 2 tane biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, 60 gün içerisinde alınmış öğrenci belgesi ve herhangi bir bankaya defter parasını ödediğinize dair bir dekont. Ve sistem üzerinden randevu alarak, bulunduğunuz şehirde size en yakın pasaport alacağınız kuruma giderek pasaport için başvuruda bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde yoğunluktan dolayı pasaport alamıyorsanız başka bir il ya da ilçeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Seyahat rotanızı belirlediyseniz, pasaport içinde tüyoları aldığınıza göre yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Şimdiden keyifli yolculuklar:)


Bizler E-Bursum olarak, yurt dışına çıkmak isteyen tüm öğrenciler için programları listeledik. İçinize sinen ve tam benlik dediğiniz hangi program varsa başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrencilik yaşamımız kaçırılmayacak fırsatları hep önümüze çıkarır. Bizlere ise onları değerlendirmek kalır. Şehir şehir ülke ülke gezerek yeni insanlar yeni dokunuşlar yeni hayatlar keşfedebilirsiniz. Gittiğiniz her rotada başka bir gözle dönebilirsiniz. Ufkunuzu, kendinizi geliştireceğiniz bu yolculukta hala neyi bekliyorsunuz? Gidenlerin anlata anlata bitiremediği, gitmeyenlerin ise hep bi pişmanlık olarak nitelendirdiği bu yurt dışı maceralarına katılmalısınız. İhtiyacınız olan biraz cesaret ve yine cesaret! Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz. Umarım bu yazı sizin için güzel bir rota olmuştur:)


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!