Gittikçe dijitalleşen dünyada sosyal ağlar hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Hal böyle olunca da, iş hayatımızda da bir sosyal ağa ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazıda, bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan LinkedIn uygulamasını anlatacağız.


LinkedIn Nedir?

LinkedIn, iş arayan ve işveren kişileri buluşturan, iş hayatı hakkında bilgileri bizlere sunan bir sosyal ağdır. Sadece bu kadar mı? Elbette değil. Dijital ortamda CV hazırlayıp, kariyerinde zirveye ulaşmış insanlarla bağlantı kurabilir, kendinizi tanıtabilirsiniz. Yani Linkedin, sosyal ağa yeni bir bakış açısı kazandırdı. İş veya staja alınırken size gelebilecek bir ‘’LinkedIn Kullanıyor musunuz?’’ sorusuna ‘’Hayır, kullanmıyorum.’’ cevabını vermeniz Y ve Z kuşağı zamanında, oldukça yüksek bir rekabet ortamı içerisinde fark yaratamamak demektir.


Öğrencilikte LinkedIn Kullanımı

Y Kuşağı’ndaki 87 milyon kişi bu uygulamayı kullanıyor. Kişilerin sayısı, çeşitli üniversitelerden mezun olan veya olmak üzere olan öğrencilerden oluşuyor ve her geçen gün de artmaya devam ediyor.  

LinkedIn sayesinde network kurup, çevresini genişleten birçok öğrenci var. Hatta mülakatlara LinkedIn ayrıcalığı ile çağırılan ve kazanan öğrenciler de mevcut. Sadece kendi bağlantılarınızı değil, bağlantıda kaldığınız kişilerin bağlantılarıyla da etkileşimde bulunarak çevrenizi geliştirebilirsiniz. Gittiğiniz etkinliklerde konuşmacı olanları, orada tanıştığınız kişileri ekleyebilirsiniz. Böylece ileride bir konuyla ilgili danışmak istedikleriniz olduğunda o kişilerle iletişime geçmeniz daha kolay olur. Çok samimi olmadığınız kişilere telefon aracılığıyla ulaşmanız mümkün olmaz fakat LinkedIn’den onlara kolaylıkla mesaj gönderebilirsiniz.

Öğrenciyseniz, iş aramıyor olsanız dahi alanınızda uzmanlaşmak, kendinizi geliştirmek için bile bu uygulama oldukça işinize yarayacaktır. LinkedIn’de takip ettiğiniz alanında uzman kişilerin paylaştığı içerikler size ilham verecek ve profesyonel anlamda sizi besleyecektir. Yaptığınız yararlı bir sunumu, katıldığınız etkinlikleri, gündemde gerçekleşen ve önem teşkil eden olayları paylaşabilirsiniz. Herhangi bir blogunuz var ise de, kolay yoldan reklamını yapabilir, daha çok bilinmesini sağlayabilirsiniz. 


Öğrenci LinkedIn Profili Nasıl Olmalı

Profilinizde bulunan CV, sizi en doğru şekilde yansıtmalı, gerçekçi olmalı. Sizi fiziksel olarak doğru ifade edebilecek yakından çekilmiş bir profil fotoğrafınız olmalı. Fotoğrafın vesikalık olmasına gerek yok, fakat fotoğrafın çimlerde uzanan bir fotoğraf olmadığından da emin olun. İlginizin olduğu kişilerin, şirketlerin dikkatini çekecek kadar etkili aynı zamanda da gereksiz bilgilerden uzak, sade olmalı. Okuduğunuz okulları, aldığınız eğitimleri, dil seviyenizi, hobilerinizi belirtmelisiniz. 

Kendinizi geliştirdiğinizde, farklı alanlarda başarılar elde ettiğinizde, artı olarak gönüllü çalışmalara katıldığınızda, sertifika aldığınızda halihazırda bulunan CV’nize eklemeler yapabilir, bir düzen oluşturabilirsiniz. Ayrıca, etkili bir CV’nin nasıl oluşturulacağını bilmiyorsanız buradan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.


LinkedIn’de Neler Yapılabilir

 • LinkedIn’de profili oluşturmanız normale göre oldukça kolay ve anlaşılır.
 • Size ilham veren kişileri takip edebilir paylaşımlarını inceleyebilirsiniz. 
 • Uluslararası firmalar, çalışanlar ya da işverenler ile kısa zamanda bağlantı kurabilir, etkinlikleri takip edebilir ve iletişimde kalabilirsiniz.
 • Yeni teknolojiler, icatlar, gelişmeler hakkında kolay bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Tartışma gruplarına katılarak, sorular sorabilirsiniz.
 • Sosyal medya linklerinizi, sayfalarınızı paylaşarak etkileşimde bulunabilirsiniz
 • Diğer insanların paylaşımlarına yorum yaparak önerilerde bulunabilir, öneri isteyebilirsiniz.
 • Geniş bir ağ kurmalısınız.
 • Profesyonel ortamlarda tanıştığınız kişileri ekleyebilir veya takip edebilirsiniz. 
 • Katılacağınız etkinlerdeki konuşmacıların LinkedIn profillerini inceleyip uzmanlık alanları öğrenebilir ve ortak ilgi alanları bulabilirsiniz. 
 • Kendinize ya da tanıdıklarınıza iş,staj veya proje fırsatları bulabilirsiniz.

LinkedIn Kullanımında Püf Noktalar

Kurduğunuz her bağlantı sizin için önem teşkil etmeli, her davet gönderenle de bağlantı kurmaya çalışmamalısınız. Kurduğunuz her bağlantı tanınmanızı arttırır ve başkaları tarafından da keşfedilmenizi sağlar. Kurduğunuz ağın gücü, profilinizin gücünü de arttırır. Ayrıca, bildirimlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Size sorulan bir soru varsa, bilmiyor olsanız bile biliyor gibi yapmamalısınız. Unutmayın, bilgi edineceğiniz ve bilgilerinizi kullanabileceğiniz bu ortamı en dürüst, doğru ve yararlı bir şekilde kullanmanız geleceğiniz için önemli.


LinkedIn’de Çokça Kullanılan + Desteği Nedir

Paylaşımların altında sürekli gördüğümüz ‘’+’’ işareti uzun bir süredir kullanılıyor. Fakat bunu kavramsallaştırarak bir kültür haline getiren Stratejik Marka Yönetimi kitabının yazarı Mürsel Ferhat Sağlam’dır.

Aynı düşünceleri paylaştığınız bir kişinin paylaşımına ‘’+’’ işaretini koyarak ona katıldığınızı gösterebilir, kendi bağlantılarınızın da bu paylaşımı görmesini sağlayabilirsiniz. Yani ‘’+’’ işareti paylaşıma katılıyor olduğunuzu gösteriyor.

Ayrıca, yeni mezunsanız, hatta staj arıyorsanız, LinkedIn üzerinden iş veya staj aradığınızı bildiren bir yazı yayınlayabilirsiniz. Bağlantılarınızın, paylaşımınızın altına ‘’+’’ işareti koyması da iş veya staj bulmanızı kolaylaştıracaktır. Yani burada da ‘’+’’ işaretinin destekçi özelliğini görüyoruz.


Kendinizi geliştirmek ve gündemden haberdar olmanız için önemli olan LinkedIn’i uygulama olarak indirerek veya bilgisayar üzerinden kullanmaya başladığınızda, sizin için ne kadar yararlı olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Öğrenciler için daha birçok yararlı bilgi için E-Bursum Blog’u inceleyebilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!