Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir. Bu belgelerin en önemlisi de tabii ki öğrenci belgesi! İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz.


Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenim görmekteyken herhangi bir staj programına, iş ya da burs başvurularına müracaat ettiğinizde, kurumlar sizden pek çok belge ister. Bu belge, üniversitede öğrenim gördüğünüzü gösteren bir belgedir. Bu yüzden bu belgeyi sadece herhangi bir üniversitede eğitimine devam edenler ya da mezun olduğu halde henüz diploma almamış olan öğrenciler alabilir. İçeriği ise şu şekildedir:

 • T.C Kimlik Numarası
 • Öğrencinin adı
 • Öğrencinin soyadı
 • Öğrencinin anne ve baba adı
 • Öğrencinin doğum tarihi
 • Öğrencinin uyruğu
 • Sınıf ve sınıf derecesi
 • Öğrenim gördüğü üniversiteye kayıt olma tarihi
 • Üniversite adı, fakülte, bölüm isimleri
 • Eğitim türü
 • Öğrenim süresi
 • Öğrencilik hakkının bulunup bulunmadığına yönelik bir yazı

Boş Belge Örneği:

Öğrenci belgesi örneği

Belge Nereden Alınır?

Resmî ve özel işlemlerde alınması gerekli olan belgeyi, üniversitenizden alabileceğiniz gibi, sıra beklemeden ve ücretsiz olarak arama motoruna öğrenci belgesi e devlet yazarak e-Devlet kapısından da alabilirsiniz. e-Devlet kapısında sunulan belgenize buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı- YÖK Öğrenci Belgesi Sorgulama

e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçeneklerinden size en uygun olanı seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sistem açıldığında karşınıza aktif olarak devam ettiğiniz okulların listesi çıkıyor. Belge almak istediğiniz okulun yanındaki ‘’detay’’ bağlantısını kullanarak bir sonraki aşamaya geçtikten sonra öğrenci belgeniz bütün ayrıntılarıyla birlikte karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkan bu belgeyi sağ üst köşede bulunan “Dosyayı İndir” butonuyla bilgisayarınıza indirerek yazıcınızdan çıkarabilir; elektronik ortamda dilediğiniz kurum ve kuruluşlar ile paylaşabilirsiniz.


E-okul’dan Belge Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi lise öğrencileri için de oldukça önemli. Öğrenci belgesi e okul kullanılarak da alınabilir. Bu belgelerin ismi ek-3 belgesi olarak geçer. Ek-3 belgesi kısmına tıklamanız gereklidir. Ayrıca okul idari başkanına ulaşarak da belgeye ulaşabilirsiniz.


Apostil Nasıl Alınır?

Orijinal belgenizi alarak yeminli bir tercüme bürosuna gitmeniz gerekir. Daha sonra belgeyi ibraz edeceğiniz ülkenin diline tercümesini yaptırmalısınız. Noterde onaylanan bu tercümeyi valiliğe, kaymakamlığa götürerek apostil onayı yapabilirsiniz.


Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Lise okul müdürlüğüne belge talep etmek için aşağıdaki gibi bir metin yazabilirsiniz:

Öğrenci Belgesi Dilekçe Örneği
Öğrenci Belgesi Dilekçe Örneği

Belge Doğrulama Nedir?

Belgenin verildiği kurum ve şahıslar, belgenin üzerinde bulunan barkod numarasını kullanarak belgenin geçerliliğini kontrol edebilirler. Bu doğrulamayı yapmalarındaki sebep sahte belgeleri önlemektir.

Burs başvurusu yaparken başka hangi belgelerin istendiği hakkında bilgi almak isterseniz buradan Burs Başvuru Belgeleri yazımızı okuyabilirsiniz.