Nihayet yeni yıla girdik. Yeni yıl hepimize mutluluk, huzur ve eğlence getirsin! Yeni yılın ilk ayında neler yapabilirsiniz? Türkiye’nin her yerinden hangi etkinlikler sizleri bekliyor? Müzikaller, tiyatrolar, konserler, seminerler… Hepsini sizin için Ocak Ayı Etkinlik Rehberi yazımızda derledik. Yeni yıla merhaba diyeceğiniz bu günlerde güzel vakit geçirmeniz için derlediğimiz etkinliklere göz atabilirsiniz. Dopdolu bir yıl olsun. Keyifli okumalar!
İşte 2020 Ocak Ayı Etkinlik Rehberi:


Tiyatrolar

Cimri

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere; ünlü eseri Cimri’de pinti, paradan başka hiçbir şeyi düşünmeyen bir adamın başına gelen tuhaf olayları anlatmıştır. Moliere Cimri karakteri olan Harpagon isimli aksi adam ışığında; özünden uzaklaşan, paraya köle olmuş insanları ve para ekseninde şekillenen toplumsal ilişkileri işlemiştir.

Yazar Moliere, çeviren Sabahattin Eyüboğlu, yöneten Tansu Biçer… Harpagon’u Serkan Keskin, Cleante’yi Rojhat Özsoy, Elise’yi Cansu Saka canlandırıyor. Müthiş bir eser ve esere yakışan bir yorum, profesyonel oyuncuların eşliğinde sizlerle!

Yer: Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

Tarih: 02 Ocak 2020

Ücret: Öğrenciler için 60.50 TL. Öğrenci dışındaki katılım ücreti ise 97.00 TL. 


Bir Delinin Hatıra Defteri

Yazar Gogol Bir Delinin Hatıra Defteri adlı eserinde Çarlık Rusya’sındaki toplumun farklı kesimlerinde bulunan insanların arasındaki kutuplaşmayı mizahi bir dille anlatmıştır.

Eserin ana karakteri olan delinin ismi İvanov’dur. İvanov fakir bir gençtir ve Albayın kızı Sofi’ye aşık olmuştur. İvanov, Sofi’ye gelen mektupları çalıp okur ve Sofi’nin evleneceğini öğrenir. Çılgına dönen İvanov, Sofi’nin evini basar. Bu olaylar olurken İspanya’da kral devrilmiştir. Ana karakterimiz deli İvanov kendini yeni kral zannetmeye başlar. Artık kral olduğu için Sofi ile evlenebileceğini düşünür. Ama ne yazık ki İvanov’u deliler hastanesine götürürler. İvanov kendisini kral, deliler hastanesini kraliyeti, hastanedeki delileri de halkı sanmaktadır.

İvanov’u sahneye taşıyan usta oyuncu ise Erdal Beşikçioğlu’dur.

Son gösterimlerini ocak ayında yapacak bu etkileyici oyunu kaçırmayın deriz!

Yer: Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

Tarih: 17 Aralık-6 Ocak 

Ücret: Öğrenci 66 TL,1.Kategori 132 TL, 2. Kategori 99 TL, Sahne Üstü ise 165 TL


Don Kişotum Ben

İspanyol yazar Cervantes, Don kişot adlı eserinde durmadan şövalye romanları okuyan, zayıf, çelimsiz, yaşlı, asıl adı Alonso olan Don kişot delirir ve kendini güçlü, kuvvetli, genç bir şövalye zannetmeye başlar. Dünyaya iyilik yaymak isteyen şövalye Don Kişot, maceradan maceraya koşar. Başına gelen heyecanlı ve komik olaylar sahneye başarılı bir şekilde aktarılmıştır.

Usta oyuncu Ozan Güven, Don Kişot karakterine can vermektedir. Baba Sahne’nin ses getiren bu oyununu kaçırmayın deriz! 

Yer: Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi

Tarih: 12 Ocak 2020 

Ücret: Öğrenci 77 TL,1. Kategori 99 TL, 2. Kategori ise 121 TL 


10 Küçük Zenci

Agatha Christie’nin ölümsüz eseri olan 10 Küçük Zenci’de, mektuplarla bir adaya davet edilen on farklı karekter ile karşı karşıya kalıyoruz. Nasıl oluyorsa bu insanlar birer birer ölmeye başlıyorlar. Soluk soluğa, çarpıcı bir eser.

Oyun, Türkiye prömiyerini yaparken Yeşilçam’ın unutulmaz aktörü Ediz Hun, ilk kez tiyatro sahnesinde seyirci ile buluşuyor.

Kafa karıştıran, beyin yakan, insanı dumura uğratan bu oyunda bakalım sırları çözebilecek misiniz? 

Yer:

 • Balıkesir/ Avlu Kongre Merkezi
 • Bursa/ Akademik Odalar Birliği
 • İstanbul/ Akla Kara
 • Tekirdağ/ Çorlu Halk Eğitim Merkezi Salonu

Tarih: 4 Ocak- 31 Ocak 

Ücret: Şehirlere göre farklılık göstermektedir. Detaylara buradan bakabilirsiniz.


Yaşamaya Dair

Nazım yaşam öyküsünden, cezaevlerinden, Piraye’den bahseden gösteri Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet tutkusunun enfes bir dışavurumu… Yaşamaya dair adlı müzikli gösteri, 2020’de de sahnelenmeye devam ediyor. Fazıl Say ve Zülfü Livaneli gibi müzisyenlerin bestelerinin yer alacağı bu müzikli gösteri kesinlikle ölmeden önce katılınılması gereken bir gösteri. Fiyatı da efsane kadrosu ve içeriğine nazaran gayet uygun.

Yer:

 • İstanbul/MOİ Sahne
 • Ankara/Meb Şura Salonu
 • Manisa/ Manisa Kültür Merkez
 • İzmir/ Nazlıdere AKM

Tarih: 4 Ocak- 23 Ocak 

Ücret: Öğrenci 60.50 TL, öğrenci dışındaki katılım ücreti ise 90.50 TL.


Erkek Arkadaşım Bir Feminist

Gonca Vuslateri ve Fırat Tanış’ın oyunculuklarını sergilediği toplumsal cinsiyeti irdeleyen, anlamlı bir oyun.Oyun, günümüz kadın erkek ilişkilerini, feminist bir erkeğin ve daha iyi bir feminist olma şansını yitirmiş olan bir kadının gözünden anlatmaktadır.

İngiliz yazar Samantha Ellis’in 18. yüzyıldan bu yana, kadının, siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren feminizm akımının sözcülüğünü bir erkeğin zihnine ve kalbine yerleştirerek izleyici önüne serdiği bir oyun.

Yer: İstanbul/ Kadıköy Halk E.M. 

Tarih:16 Ocak 2020

Ücret: 101 TL


Ölü’n Bizi Ayırana Dek

Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu, konsepti PuCCa’ya, senaryosu bir kadın bir erkeğin senaristlerinden Murat Dişli, Alper Atalan ve Zeki Enes Akkanat’a ait olan tiyatro oyununda buluşuyor.İki perdelik bir kara komedi olan oyunda, olaylar evliliklerini bitirmeye karar vermiş bir çiftin başlarına gelen tuhaf olaylar ekseninde şekillenir. Çiftin, başlarına gelen bu tuhaf olaylar çerçevesinde kendilerini bulmasını konu edinen oyun sizleri etkileyecektir.

Yer:

 • İstanbul/ Duru Tiyatro Büyük Salon
 • Bursa/ Tayyare Kültür Merkezi
 • İzmir/ Hikmet Şimşek Sanat Merkezi
 • Balıkesir/ Avlu Kongre ve Kültür Sanat Merkezi
 • Ankara/ Meb Şura Salonu
 • Konya/ Süleyman Demirel Kültür Merkezi
 • Kırşehir/ Neşet Ertaş Kültür Merkezi
 • Kayseri/ Kadir Has Gösteri ve Sanat Merkezi

Tarih: 2 Ocak- 28 Ocak 

Ücret: Şehirlere göre farklılık göstermektedir. Detaylara buradan bakabilirsiniz.


Dali’nin Kadınları

Marilyn Monroe, Virginia Wolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo aynı anda sahnede! Çarpıcı ve değişik bir üslupla yer yer mizah yer yer de dramla içinde bulunduğumuz düzeni sorgulatmayı başarmış bir yapıt. Müzikal, trajedi ve gerilim unsurlarının bir arada olduğu oyunu kaçırmayın. 

Yer: İstanbul/ Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Tarih: 17 Ocak 2020

Ücret: 1. Kategori 77 TL, 2. Kategori 55 TL


Plastik Aşklar

Bir tarafta eğitimli, kültürlü, hayatla eğlenebilen, avam ama bir o kadar da alaturka bir kadın. Diğer tarafta çekingen, kendini savunmaktan korkan, saf bir kadın…Farklı geçmişlerden, farklı serüvenlerden gelen bu iki kadın, karşılaştıkları gecede kendi baharlarını bulabilecekler mi? Acaba gece neye evrilecek? Bu soluksuz komedi ocak ayında da sizlerle.

Yer:

 • Balıkesir/ Şükrü Tuna Kültür Merkezi
 • Eskişehir/ Zübeyde Hanım Kültür Merkezi
 • Ankara/ 4 Mevsim Tiyatro Salonu
 • Bursa/ Akademik Odalar Birliği
 • İzmir/ Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu
 • İstanbul/ Duru Tiyatro Büyük Salonu
 • Bolu/ İl Kültür ve Turizm Salonu

Tarih: 8 Ocak- 28 Ocak

Ücret: Şehirlere göre farklılık göstermektedir. Detaylara buradan bakabilirsiniz.


1984 Büyük Gözaltı 

İngiliz yazar George Orwell’in 1948 yılında kaleme aldığı, 1984 yılını anlatan distopik eserinden uyarlanmıştır. Eserde düşünmeden hareket eden, fikirlerini özgürce ifade edemeyen, korkan, kötü şartlarda olan ama aynı zamanda bütün bunların farkında olmayan bir halkın durumunu anlatır.  Distopya türündeki eserde halkın baskıcı, otoriter ve diktatörce bir tutum sergileyen Büyük Biraderin yaptıkları anlatılır. Bu oyun sayesinde geçmişe, şimdiye ve geleceğe farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Özgürlük, baskı gibi kavramları sorgulayabilirsiniz.

Yer: İstanbul/ Trump Kongre ve Gösteri Merkezi 

Tarih: 17 Ocak 2020

Ücret:  Öğrenci 90.50 TL. Öğrenci dışı katılım ücreti ise 60.50 TL. 


Sineklerin Tanrısı 

William Golding’in dünya klasikleri arasında yerini almış Nobel Edebiyat Ödülü romanından uyarlama olan oyundur. 

Günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç çocuğun geldikleri dünyadan hareketle düştükleri adayı şekillendirmesi anlatılır. 

Yer: İstanbul/ Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon 

Tarih: 17 Ocak 2020 

Ücret: 1. Kategori 79 TL, 2. Kategori 69 TL


Nereye Gitti Bütün Çiçekler 

Eve Ensler’in Bosna savaşının ardından yazdığı oyun; bilinmeyen bir coğrafyada, bilinmeyen bir zamanda, bir mülteci kampında geçiyor.

Savaş ve mülteci olma durumunu bütün çıplaktığıyla gözler önüne seren oyun, bizlere farklı bir bakış açısı kazandırıyor. 

Yer: İstanbul/ Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon

Tarih: 30 Ocak 2020

Ücret: 1. Kategori 79 TL, 2. Kategori 69 TL


Kürk Mantolu Madonna

Yazılmasının üzerinden yetmiş yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, en çok okunanlar listesinden hiç eksilmeyen, Türk okurunun başucu kitabı Kürk Mantolu Madonna, Türkiye’de ilk kez, Sabahattin Ali’nin ailesinden özel izinle, telif hakları alınarak, tiyatro oyunu olarak seyirci karşısına çıkıyor. Anadolu’nun işgali sırasında babası tarafından müttefik Almanya’ya gönderilen Raif’in, ressam Maria Puder’le Berlin’de yaşadığı baş döndürücü aşkın hikayesi bir yandan benliğimizin en karanlık noktalarına ışık tutarken, bir yandan da ruhumuzun onu tamamlayan bir başka ruhla karşılaştığında nasıl tutkuyla bağlandığını, en sıradan insan yaşamının bile nasıl derin bir anlama bürünebildiğini gözler önüne seriyor.

Okuyucusunda derin izler bırakan Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna oyunu, sizleri tiyatronun büyülü dünyasına davet ediyor. 

Yer: Bursa/ Osman Gazi Salonu 

Tarih: 10 Ocak 2020

Ücret: 1. Kat 121 TL, 2. Kat 99 TL, 3. Kat 66 TL,VIP ise 165 TL.


Bir Baba Hamlet 

‘Oturun yanımıza. Size bir rezillik anlatacağız. Ama öyle böyle değil.’ Hazır olun. Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, gözlerine Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i kestirmiş. Cesur olduklarını söylememize gerek var mı? Keşke her şey perde arkasında kalsaydı fakat asıl hikaye burada başlıyor. Seyircinin karşısına geçerek Hamlet’i oynamaya çalışan bu ikiliden biri, Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle dilinden müzikal kelimesini eksik etmeyen bir şaşkın…

Beş asır devirmiş, tarihte kim bilir kaç kişinin derisinin altına işlemiş, ruhunu beslemiş Hamlet’i kalbinize gömün. Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir temsili de aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü tüm bu safsatadan ortaya sadece “Bir Baba Hamlet” çıkıyor.

Yer:

 • Ankara/ Meb Şura Salonu
 • İstanbul/ MOİ Sahne 
 • İzmir/ Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi

Tarih:  20 Ocak- 29 Ocak

Ücret: 79 TL


Eylül

‘Hepiniz bu hikayeyi biliyorsunuz ama görmezden geliyorsunuz.’

Eylül, 28 yaşında trans bir kadındır. Tek odalı evinde maniler söyleyerek başından geçenleri anlatmaya başlar. Başından geçen gullüm tadındaki olaylar bir sarmala dönüşür ve gerçekler ortaya çıkar.

Hala Eylül müdür? Yoksa başka biri mi olmuştur artık?

Yer: İstanbul/ Kadıköy Boa Sahne 

Tarih: 24 Ocak 2020

Ücret  Henüz belirlenmemiş. Buradan takip edebilirsiniz.


Ağaçlar Ayakta Ölür

İspanyolca bir romandan uyarlanmış oyunda, bir adamın karısı mutlu etmek için yaptığı olaylar işlenir. Asım Bey, torunu Orhan’la kavga eder. Orhan evden çıkıp Amerika’ya gider. Asım Bey’in eşi bu duruma çok üzülür ve hastalığa yakalanır. Asım Bey karısını mutlu etmek için Orhan’ın ağzından mektuplar yazar. Bir gün Orhan çat kapı gelir… 

Başarılı kadrosu ile birçok ilde sahnelenecek olan bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

Yer: 

 • İstanbul/ Profilo KM Büyük Sahne
 • Tekirdağ/ Çorlu Halk Eğitim Merkezi Salonu
 • Edirne/ Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahnesi
 • Ankara / Meb Şura Salonu
 • İstanbul/ Trump Gösteri Merkezi

Tarih: 3 Ocak-31 Ocak

Ücret: Şehirlere göre farklılık göstermektedir. Oyun sadece ocak ayında gösterimde olmayacak, şubat ve mart ayında da farklı şehirlerde sahne alacaktır. Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


Merhaba

İlk kez geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta sergilenen oyun, Genco Erkal’ın ‘Benim yazarlarım’ dediği Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, Nâzım Hikmet ve William Shakespeare’in yapıtlarından oluşuyor. Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, tek kişilik oyunların ustası olan ve bu yıl 60. sanat yılını kutlayan duayen sanatçıyı izleyeceğiz. Müzikli bir gösteri olan Merhaba’da Fazıl Say da bulunuyor.

Yer: 

 • Edirne/ Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı
 • Tekirdağ/ Yeni Kültür Merkezi
 • İstanbul/ KKM Gazanfer Özcan Sahnesi

Tarih: 5 Ocak- 7 Ocak 

Ücret: Öğrenci bileti 60.50 TL. Öğrenci dışı katılım ücreti ise 90.50 TL


Tolga Çevik/ Tolgshow

Arkadaşım karakteri ile milyonları güldüren Tolga Çevik sahnede artık bir klasik haline gelen doğaçlama oyununun Türkiye Turnesi’yle izleyicinin karşısına çıkıyor. Birçok ilde sahne alacak olan Tolga Çevik’le kahkahalara boğulmak için hazır olun!

Yer:

 • Gaziantep/ GAÜN Mavera KSM Ana Salon
 • Mersin/ Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat Merkezi
 • Konya/ Selçuklu Kongre Merkezi
 • Ankara/ Congresium Ankara
 • İstanbul/ Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih:  4 Ocak- 30 Ocak

Ücret: 1. Kategori  207.25 TL, 2. Kategori  179.25 TL, 3. Kategori 155.75 TL, 4. Kategori 123.25 TL, 5. Kategori 101.00 TL, 6. Kategori 78.50 TL


Kral 

Absürd tiyatronun en güzel örneklerinden Eugene Ionesco nun ‘Kral Ölüyor’ adlı komedisinden hareketle  ‘Kral’ adıyla sahneliyor.

Bu oyun ebediyen yaşamak isteyen Kralın iktidar  tutkusuyla alay ederken öte yandan insanın ölüm karşısında çaresizliğini, ölmemek için direnişini komik ve eleştirel bir şekilde sunuyor.

Yer:

 • Ordu/ Ordu Kültür Sanat Merkezi 
 • Samsun/ Samsun BB Sanat Merkezi

Tarih: 14 Ocak- 15 Ocak

Ücret: 90.50 TL


Festival ve Şenlikler

Winterfest

1996’dan beri düzenli olarak yapılan bir festivaldir. Beş sene üst üste en iyi gençlik festivali seçilmiştir.

Üniversite öğrencilerine daha uygun fiyat ve daha çok eğlence sunuyor! Uygun fiyata düzgün bir Uludağ tatili yapmak isterseniz size göre. Türkiye’nin her yanından gelen öğrenciler ile tanışıp sosyalleşebileceğiniz, güzel otellerde konaklayabileceğiniz bir festival.

Tarih: 29 Ocak- 2 Şubat

Ücret: Otel ücretleri kaç kişilik odalarda, hangi otelleri tercih ettiğinize göre değişiyor. Detayları buradan öğrenebilirsiniz.


AAAL Kış Festivali

Fabrika organizasyon tarafından gerçekleştirilen AAAL Kış Festivali bu sene de muhteşem kadrosu ile Ankara’da! 

Festivalde rap, rock, pop her türden sanatçı ve grup sahne alacak. Oldukça çeşitli bu müzik festivali iki gün sürecek. Duman, Fatma Turgut, N.O. 1 konserleri ve daha birçok konser sizleri bekliyor!

AAAL kış Festivali ile müziğe doyacaksınız!

Tarih: 16 Ocak- 17 Ocak

Ücret: Hem ücrete hem de detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Festivol Rock- Rap

‘Eğlencenin sesini aç’ sloganı ile alışagelmiş festivallerden farklı. Kendine has konsepti ile her yaştan insanın birlikte eğlenmesine vesile oluyor.

Festival 2020’de, yedi ayrı bölgede faaliyette bulunmaya hazırlanıyor. En çok istek olan şehirlerde boy gösterecek. Ocak ayında Kayseri’de. 

Yer: Kayseri/ Kadir Has Kongre Merkezi

Ücret: Ücret ve daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 


Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali

Deve

Bu sene 38. Selçuk Güreş Festivali gerçekleşecek. Festivalde yüzden fazla deve yer alacak. Davullar, zurnalar… Bir farklılık yapıp folklorik tarzda, kültürel bir faaliyet isterseniz katılabilirsiniz. 

Yer: İzmir/ Pamucak Güreş Arenası 

Tarih: 18 Ocak 2020

Fiyat: Ücretsiz


Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali

Bu sene kadın sinema yönetmenlerini teşvik etme amacı ile Çankaya Belediyesi tarafından ilk defa düzenlenen festival büyük ilgi gördü.

Festival birkaç gün sürecek ve kadın sinema yönetmenlerinin filmleri gösterime sunulacak.

Yer: Ankara/ Çağdaş Sanatlar Merkezi

Tarih: 18-22 Ocak 2020

Filmlerin gösterim günü, yönetmenler ve daha çok bilgi için buraya bakabilirsiniz.


Uzungöl Doğa Salıncak Şenliği

Trabzon’un eşsiz güzelliklerinden Uzungöl Ocak ve Şubat aylarında güzelliğini salıncak eşliğinde misafirlerine sunacak. 

Çaykara Belediyesinin hazırlandığı etkinlikte salıncak başta olmak üzere kar motoru, kardan adam, kartopu savaşları, doğa yürüyüşü, horon gibi birçok eğlenceli aktivite sizleri bekliyor.

Yer: Trabzon/ Uzungöl

Tarih: 28 Ocak- 3 Şubat

Ücret: Ücretsiz


Aladağ Kardan Adam Festivali

Adana Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü’nün (PRODOSS) düzenlediği festival, Aladağ Belediyesi’nin de destekleriyle Meydan Mahallesi bin 700 rakımlı Mavriyan mevkiisinde gerçekleştirilecek. Festivalde en iyi kardan adam yarışması düzenlenecek, karda doğa yürüyüşü etkinliği yapılacak. Alanda gözleme, sıkma, sucuk ekmek ve çay standları açılacak, ayrıca, katılımcıların müzik ve eğlence eşliğinde şenlik havasında güzel bir gün geçirmeleri sağlanacak.

Yer: Adana/ Aladağ

Tarih: 27 Ocak 2020

Ücret: Ücretsiz


Çamlıhemşin Ayder Yaylası Kar Festivali

Bu sene 13.sü düzenlenen festival her sene olduğu gibi eğlenceli geçecek. Çamlıhemşin’in bol oksijenli ortamında kartopu savaşı yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak sizlere iyi gelecektir.

Yer: Rize/ Ayder Yaylası

Tarih: 25 Ocak- 27 Ocak

Ücret: Ücretsiz


Bisanthe Uluslararası Oda Müziği Festivali

Bu sene 4.sü düzenlenen Bisanthe Uluslararası Oda Müziği Festivalinde, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinin titizlikle yürüttüğü çalışmalar neticesinde ki hafta sürecek, kapsamlı bir program hazırlanmıştır. 

Festival boyunca Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ana girişinden Rektörlük Binasına 19.00-19.45 arasında ring hizmeti verilecektir.

Tekirdağ halkı klasik müziğe doyacak!

Yer: Tekirdağ/ Süleymanpaşa

Tarih:  21 Ocak- 2 Şubat

Ücret: Ücretsiz


Karaburun Nergis Festivali

Ocak ayında gerçekleştirilen festivalde, Karaburun Yarımada’sının sizlere sunduğu zengin bitki örtüsü doğası tarihi yıkıntıları ve efsane hikâyesiyle göz dolduran bahçeleri konserleriyle sizlere hoş bir festival havası yaşatıyor. 

Bu sene 3.sü düzenlenen festivalde, çeşitli müzik grupları sahne alacaktır.Hoş kokulu bu festivale katılmanızı tavsiye ediyoruz. 

Yer: İzmir/ Karaburun

Tarih: 26 Ocak 2020

Ücret: Ücretsiz


Müzikaller

Notre Dame Müzikali

Oyunda, çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun ve Kral’a bağlı komutan Phoebus’un semtte yaşayan çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran Türkçe müzikal… 

Quasimodo; çirkinliğiyle alay eden ondan korkan halkın içine karışmayan, insanların söylediklerini alay veya lanet saymayan, insanlara duyduğu kini her gün büyüyen biridir. Bir gün Esmeralda ile tanışır ve ona aşık olur. 

Yer: 

 • İstanbul/ Trump Kültür ve Sanat Merkezi
 • Uşak/ Atatürk Kültür Merkezi
 • İzmir/ Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu
 • Balıkesir/ Avlu Kongre Merkezi
 • Çanakkale/ İçdaş Kongre Merkezi

Tarih: 3 Ocak- 31 Ocak 

Ücret: Şehirden şehire değişmektedir. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


Dansın Ritmi

Enfes bir dans gösterisi.. Osmanlı saray dansları, Anadoluya has tradisyonel danslar. Kendi kültürümüzün, üzerinde yaşadığımız toprakların ahengi. 

Etkileyici kostümleriyle, etkileyici müzikleri ile tarihte yolculuk yaptıracak bir dans gösterisi!

Yer: İstanbul/ Hosjapasha Etkinlik ve Gösteri Merkezi

Tarih: 2 Ocak- 30 Ocak 2020

Ücret: 105 TL. 


Konserler

Şebnem Ferah 

Türkiye’nin güçlü seslerinden Şebnem ferah dinleyenleri ile buluşacak.

Yer:İstanbul/ Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 11 Ocak 2020

Ücret:

 • Tribün 99 TL
 • Tribün 77 TL
 • Ayakta 66 TL

Cem Adrian

Cem Adrian; 10 yıldır, sadece çok renkli sesiyle değil, çok renkli müziğiyle yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak müziğin çok farklı dallarında çok farklı eserlere imza atıyor. Başarılı müzisyen aynı zamanda, bölge ayırt etmeksizin Türkiye’nin her şehrinde, en fazla konser veren canlı performans sanatçıları arasında ön sıralarda yer alıyor.

Yer:

 • Kocaeli/ Sabancı Kültür Merkezi
 • İzmir/ Bostancı Suat Taşer Tiyatrosu 

Tarih: 19 Ocak- 23 Ocak 

Ücret: 1. Kategori 89.75 TL, 2. Kategori 78.50 TL, 3. Kategori ise 67.25 TL


Dolu Kadehi Ters Tut

Son dönemlerin revaçta olan müzik tarzının önemli temsilcilerinden olan Dolu Kadehi Ters Tut grubu İstanbul’da dinleyenleri ile buluşacak. 

Yer: İstanbul/ Beşiktaş IF Performans Hall

Tarih: 24 Ocak 2020

Ücret: 49.50 TL


90’Lar Türkçe Pop Parti: Mansur Ar

90’ların müzikleri şu sıralar hayli revaçta. 2020’ye girmişken 90’lar havası yaşamak istiyorsanız bu konsere katılabilirsiniz.

Yer: İstanbul/ Beyrut Performans

Tarih: 25 Ocak 2020

Ücret: 51 TL


Can Bonomo 

Şahsına münhasır şarkıları ve özgün tavrı ile eğlenceli bir konser deneyimi istiyorsanız ocağın son günü Can Bonomo sizlerle!

Yer: İstanbul/ IF Performance Hall Ataşehir

Tarih: 31 Ocak 2020

Ücret: 66 TL


Katatonia

otuz yıldır metal müziğin neferi, efsaneleşmiş ismi Katatonia sorunlu ruhlarımızı yatıştırmak için sonik umut verici ışıltılar sunmaya İzmir’e geliyor!

Yer: İzmir/ Arena

Tarih: 31 Ocak 2020

ücret: Genel giriş bileti 110 TL iken balkon bileti 154 TL.


Seminer ve Workshoplar

Etkili Sunum Teknikleri

‘Her sunum, bir fırssattır’ sloganını benimsemiş bir etkinlik. Sunum öncesi giriş, sunum hazırlama, sunum araçları, beden dili, ses tonu, zor katılımcılar ile başa çıkma, sunum aşamaları ve sunumun sonlandırılması alt başlıklarında bir eğitim olacak. Bu seminer kendinizi geliştirmek için etkili bir adım olabilir.

Yer:  İstanbul/ Ramada Plaza İstanbul City Center

Tarih:18 Ocak 2020’de saat 09:00-17:00 arası gerçekleşecek.

Sunum: Mehmet Nogan Akhan 

Ücret: Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi

Yapay Zeka

Hayatın her alanında olduğu gibi  sağlık alanında da teknolojinin değer ve önemi büyük. Yapay zeka kullanımı, son yıllarda sağlık sektörü başta olmak üzere hemen hemen bütün sektörleri derinden etkiledi. 

Bu kongre öne çıkan  yapay zeka uygulamalarını, bu uygulamaların pratikte kullanım alanlarını ve gelecekte bizleri nelerin beklediğinin ele alındığı uluslar ve uluslararası uzmanların bilgi ve deneyimlerini paylaşacakları konferanslar, paneller ve çalıştaylar yer alacaktır.

Yer: İzmir

Tarih: 16- 18 Ocak 2020

Ücret: Ücret erken kayıt, geç kayıt, kongrede kayıt gibi durumlarda farklılık göstermektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 


Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri

Özellikle psikoloji bölümüne hitap eden bu programda çocuk değerlendirmesi ve dikkat testlerine ilişkin eğitim ve eğitimin akabinde kişiye özel sertifika verilecektir. Eğitimi verecek olan kişi uzman klinik psikologtur.

Yer: İstanbul/ Hera Psikolojik Danışmanlık

Tarih: 11- 12 Ocak 2020

Ücret: Ücret ve detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


TuVECCA Acil ve Yoğun Bakım Kurslar Sempozyumu 

Daha önceki yıllarda  yaptığı seminer, çalıştay ve kongrelerle; veteriner  hekimler camiasında dikkat çeken TuVECCA bu sene Antalya’da farklı konularda ve branşlarda sekizin üzerindeki kurslarla sempozyum yapmayı planlıyor. Mesleki anlamda ufkunuzu genişletmek ve kendinize yeni bilgiler katmak istiyorsanız bu eğitimleri değerlendirebilirsiniz.

Yer: Antalya/ Mirage Park Resort

Tarih: 10-11 Ocak 2020

Ücret: Ücret ve detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


Müze, Sergi ve Fuarlar

Sandland Antalya

Kumdan Kale

Çocukken kumdan kaleler yapardık, hatırlıyor musunuz? Devasa boyutlarda yüzlerde kumdan sanat eseri… Kum heykel sanatı, yeryüzünde hiçbir şeyin baki kalmadığının bir yansımasıdır. Dolayısıyla bu eserler yapıldıkları tarihten belli bir süre sonra hiç var olmamış gibi yıkılarak yok edilirler. Henüz yıkılmayan bu heykelleri görmek sizi etkileyecektir.

Yer: Antalya/ Standart Lara

Tarih: 01 Aralık- 30 Nisan

Ücret: Öğrenciler için 18 TL. Öğrenci dışındaki katılım ücreti ise 30 TL.


Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde

İsmini Turgut Uyar’ın dizelerinden almış bu sergide ruhunuz sanata doyacak! Borusan çağdaş sanat koleksiyonu için Necmi Sönmez kuratörlüğünde hazırlanmıştır. Sergide uluslararası alandan birçok sanatçının eseri bulunmaktadır. 

21. yüzyıl çağdaş sanatı; şiir, heykel, fotoğraf, interaktif dijital çalışmalarlar desteklenerek sergide yerini almış. 

Yer: İstanbul/ Borusan Contemporary 

Tarih: 14 Eylül 2019- 8 Mart 2020

Ücret: Öğrenci bileti 10 TL. Öğrenci dışındaki katılım ücreti ise 20 TL. 


Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-1933

Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde, savaş yorgunu bir ülkede, eski Ankara / yeni Ankara ikilemi içinde “yeni” bir “şehrin” nasıl kurulduğunu, Cumhuriyetin ilanından 1933 yılına, yani eşzamanlı biçimde Cumhuriyetin onuncu yılına kadar ortaya konan irade ve olgularla birlikte ele alıyor.

Sergi kapsamında üretilen üç boyutlu mimari ve kent modellemeleri ve videoları; dönemi konu edinen belgeseller ve dönem filmleri katılmaya değer nitelikte. 

Yer: Ankara/ Cernmodern

Tarih: 13 Kasım 2019- 12 Ocak 2020

Ücret: Öğrenci bileti 10 TL. Öğrenci dışındaki katılım ücreti 20 TL.


Future Perfect, Almanya’dan Çağdaş Sanat

Future Perfect kolaj, resim, heykel, fotoğraf, medya ve film alanında üretimler yapan, daha şimdiden birçok ödül kazanmış, uluslararası bienallere  davet edilmiş, Alman veya Almanya’da yaşayan genç bir sanatçı neslini yansıtıyor.

Sergi ismini dilbilgisel bir sözcükten alıyor; bir eylemin gelecekteki bitişinin bir tahmini. Gelecekte nasıl yaşamış olacağız? Gelecek bizim hayal ettiğimiz gibi mi olacak? 

Sanat gözlüklerinden geleceği bir bakış atmak istiyorsanız, sergi tam da size göre!

Yer: Ankara/ Gölbaşı 

Tarih: 5 Ekim 2019- 19 Ocak 2020

Ücret: Öğrenci bileti 10 TL. Öğrenci dışındaki katılım ücreti 20 TL.


İstanbul Kitap Fuarı

Kitaplar

Kendimizi geliştirmemizi sağlayan yegane kaynaklardan birisi olan kitaplar biz öğreciler için oldukça kıymetlidir. İstanbul’da düzenlenecek olan kitap fuarı on gün boyunca katılımcılarına kucak açacak. Birçok önemli yayının standlarının açılacağı fuarda söyleşiler, imza etkinlikleri ve çok daha fazlası olacak. 

İlber Ortaylı, Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin ve daha ismini sayamayacağımız bu fuara katılmanız sizlere büyük farklar katacaktır!

Yer: İstanbul/ Zorlu PSM

Tarih: 11 Ocak 2020- 20 Ocak 2020

Yazarların imza ve söyleşi günlerini buradan takip edebilirsiniz.


GIST Uluslararası Oyun ve Eğlence Fuarı

Oyun oynayan çocuk

Oyun dünyası birçoğumuzun hayatında önemli bir yer tutuyor. Sanal gerçeklik içinde saatlerce eğleniyoruz. Bu fuar ‘oyun için oyun’ sloganıyla oyun severleri bir araya getiriyor. Dünyada ilk defa çıkacak oyun ve turnuvalara bu fuar sayesinde ilk tanık olanlardan birisi olabilirsin. Bilgisayar oyunları benim tutkum diyorsan bu fuarı katiyen kaçırma!

Yer: İstanbul/ Yenikapı Gösteri ve Sanat Merkezi

Tarih: 30 Ocak- 2 Şubat

Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.


Çukurova Kitap Fuarı

Yılın ilk kitap fuarı Çukurova Kitap Fuarı’na 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 70 kültür etkinliği ve imza günlerinde 500 yazar okurlarıyla buluşacak.

Yer: Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tarih: 4-12 Ocak 2020

Yazarları, imza günlerini, söyleşileri buradan takip edebilirsiniz.


Ocak ayı etkinlik rehberimiz burada sona erdi. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki rehberimizde görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!