Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs! E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir.


İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz.


Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Nedir?

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi, sizlerinde bildiği gibi kişinin kimlik ve aile bilgilerini içeren resmi ve önemli bir belgedir. Nüfus Kayıt Örneği Belgesi’ni gerek kamu gerekse özel kamu kurum ve burs başvurusu yaptığınız kuruluşlar tarafından bazı işlemlerin yapılabilmesi için istenmektedir.

Burs başvurusu yaparken istenen belgenin velinin mi yoksa sizin mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Çoğu başvuruda velinin nüfus kayıt örneği ya da velinin vukuatlı nüfus örneği istenmektedir. Dikkat etmediğiniz takdirde eksik belgeden dolayı başvurunuz geçersiz sayılabilir.


Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

E-devlet hayatımıza girmeden önce nüfus kayıt örneği belgesini çıkartmak için genellikle kaymakamlık binalarında bulunan nüfus müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapılması gerekiyordu.

Fakat e-Devlet’in hayatımıza girmesiyle beraber nüfus müdürlüğüne gidebilmek için işinden, okulundan izin alıp saatlerce sıra bekleme devri bitti diyebiliriz.

Nüfus kayıt örneği belgesi, öğrenci belgesi, yerleşim yeri belgesi gibi bir çok belgeye ulaşmak artık çok daha kolay.
Şöyle ki; e-Devlet üzerinden dakikalar içerisinde hiç yorulmadan nüfus kayıt örneği belgesine ulaşabilirsiniz. Tabi ki bunun için öncelikle PTT’ye gidip e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı 2 TL olarak belirlenmiştir. Eğer şifreyi unutma gibi bir durum olursa da yeni şifre almak için ödeyeceğiniz ücret 4 TL‘dir. PTT dışında bir diğer seçeneğiniz ise internet bankacılığı. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına anlaşmaları bankalardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturabilirsiniz.


Nüfus Kayıt Örneği Belgesi e-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Gelelim e-Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği belgesini nasıl çıkartacağımızı sizlerle paylaşmaya…

Bakalım e-Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği belgesini çıkartmak nasıl yapılıyormuş?

  1. Öncelikle e-Devlet https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama  
  2. Sistemine giriş yapıp kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.
  3. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünde nüfus ve vatandaşlık işleri, Nüfus Kayıt Örneği Belgesi sorgulama sekmesine tıklayınız.
  4. Açılan sekmede bir kaç maddelik bilgilendirme yazısı yer alacaktır. Altta bulunan “bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu işaretleyiniz.
  5. İşaretledikten sonra işlem sırasında bu belgeyi neden istediğinize dair soru sorulacaktır. Sizler, sistemde önünüze çıkan cevaplarda hangisi size uygunsa işaretleyiniz.
  6. İşaretledikten sonra sistem barkodlu olarak nüfus kayıt örneği belgesini çıkaracaktır ve barkodlu belgenin çıktısını almakta mümkündür.
  7. Son olarak unutmamamız gereken bir husus ise bir gün içerisinde yalnızca bir kez belge oluşturulur ve süresi bir aydır.

Özetlemek gerekirse nüfus kayıt örneği belgesini e-Devlet’ten almak istediğimizde aşağıdaki giriş linkine tıklayıp sırayı takip etmeniz ve uygulamanız yeterli olacaktır.

e- Devlet Kapısı https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ → e-hizmetler → Nüfus ve Vatandaşlık İşleri → Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama


Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, sizin ve aile bireylerinizin tüm bilgilerini gösteren belgedir. Bu belgeye de tıpkı Adli Sicil Kaydı gibi e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama şeklinde arattıktan sonra açılan sayfada ”Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kutucuğunu işaretleyip ” devam et” butonuna basmanız gerekmekte. Açılan sayfanın alt kısımında göreceğiniz vukuatlı belge kısmında evete basarak vukuatlı nüfus kayıt örneğini alabilirsiniz.

Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz.  E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!