Baharın gelmesiyle birlikte birbirinden güzel festivaller, sergiler, etkinlikler de art arda gelmeye başladı. Sınav streslerinden, kışın soğuğundan uzaklaşman şimdi tam zamanı. Finaller gelmeden yenilenmeniz ve motivasyon depolamanız için harika bir rehber hazırladık. Hadi başlayalım!


Festivaller

İKSV Film Festivali: 5-16 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan 38. İstanbul Film Festivali, farklı konulardan oluşan 100’den fazla filme sahiplik yapacak. Filmlerin hangi günde ve hangi saatte gerçekleşeceğine buradan bakabilirsiniz. Ayrıca, festivalde çeşitli sergiler ve söyleşiler de gerçekleşecek.

LikeFest: Türkiye’nin en büyük sosyal medya pazarı olan LikeFest, 12-13-14 Nisan’da Sirkeci Garı’nda birbirinden farklı stantta özel tasarımlar, vintage ürünler, konserler ve workshoplar ile oldukça renkli günler gerçekleştirecek. Her akşam saat 18:00’da gerçekleşecek konser programına buradan ulaşabilirsiniz.

Çukurova Rock Festivali: Festival, bu yıl 18-21 Nisan 2019 tarihleri arasında Adana Galeria Avm Çim Alan’da üçüncü kez gerçekleşecek. Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

HOLİ Fest: Hint kültürünün büyük bayramı olan HoliFest, “İyiliğin, Kötülüğe Karşı Mücadelesi” sloganı altında, 20 Nisan’da İzmir Arena’da; 27 Nisan’da ise İstanbul Life Park’ta gerçekleşecek. İki tarihte de festival, 12:00’da başlayacak.

Alaçatı Ot Festivali: Doğayı anlamak ve ot çeşitliliği hakkında bilgi edinmek isteyenlere kapılarını açan Ot Festivali, bu yıl 4 Nisan Perşembe günü gerçekleşecek. Festivalde, katılımcılar ile çeşitli yarışmalar da düzenlenecek.

Adana Portakal Çiçeği Festivali: Türkiye’nin ilk karnavalı olma özelliğine sahip olan Portakal Çiçeği Festivali, 6 Nisan 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek. Festivalin gözdesi, katılımcıların renkli kostümler giyerek kortej yürüyüşü yapmasıdır.

İstanbul Çikolata Festivali: Festivalde, workshoplardan, çikolata ile ilgili gösterilere, kısaca çikolataya dair her şeyi bulabileceksiniz. Bu yılki konseptin adı ise, ‘’İstanbul Çikolata Kokusuna Bürünecek’’ olarak belirlendi.


Seminerler

Sanayi 4.0 ve Yapay Zekânın Toplumsal Sınırları ve Olanakları

‘’Teknolojik gelişmeler, kapitalizmi ekonominin krizlerinden kurtarabilir mi? Parlak icatlar, sanayide robotlar ve yapay zekâ, kapitalist bir üretimin devam edilebilirliğini garantiler mi? Sadece çalışma koşullarında meydana getireceği değişim, işsizlik ve yeni işler değil, bizzat teknobilim üretiminin kendisi de bu ekonomiden muaf olabilir mi?’’ gibi sorulara cevap arayan seminer, 6 Nisan Cumartesi günü saat 16:30-18:00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleşecek.

Yeni Nesil Teknolojiler Hayatlarımızı Nasıl Dönüştürecek?

9 Nisan Salı günü saat 12:30-13:30’da İTÜ Ginova’da gerçekleşecek olan bu seminerde, farkında olduğumuz ya da olmadığımız teknolojilerin boyutları tartışılacak.

Felsefe Seminerleri: İmajı Düşünmek: Emmanuel Alloa

Okunurluk, yalnızca yazılı metinlerle sınırlandırılamaz. İmajlar, beraber bir dünya-imgesi yerine, dağıtılmış bir görüşün yeridir. Göstergebilim, ikonoloji, eleştirel teori ve fenomenoloji gibi, bizi yeni görsel gerçekliklerde yönlendirecek birçok kaynağı inceleyen seminer, 9 Nisan Salı günü saat 18:30-20:30’da Akbank Sanat’ta gerçekleşecek.

Yapay Zeka: İnsan-Teknoloji-Kamu Etkileşimi Seminerleri

Yapay zekanın insan hayatına ve yaşama olan etkilerini somutlaştıran bu seminer, 4 Nisan Perşembe günü saat 19:00-21:00’da İDEA Kadıköy’de gerçekleşecek.


Uygulamalı Etkinlikler

İTÜ Robot Olimpiyatları: Robotik yarışmaların, panellerin, etkinliklerin düzenleneceği bu organizasyon, 11-12-13 Nisan, saat 10:00’da İTÜ’de gerçekleşecek.

Failure Week: “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Yine dene, yine yenil, daha iyi yenil.” mottosuyla 15 Nisan Pazartesi günü saat 10:30’da İTÜ Maçka Kampüsü’nde düzenlenecek olan Failure Week, başarısızlığın başarıya giden yolda ne kadar önem teşkil ettiğini gösterecek.

WPFest’19:  WordPress Türkiye Community’den ve sektörden değerli isimlerin katılımıyla gerçekleşecek olan WPFest, 11 Nisan Perşembe günü saat 18:00-21:00’da Boğaziçi Üniversitesi’nin Albert Long Hall Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

İBB Kariyer Günleri: Kariyer eğitim günlerinde, üniversite öğrencilerine mezuniyet sonrası istihdam olanakları sağlayabilmek amacıyla çok değerli isimlerden kişisel gelişim eğitimleri veriliyor. Bu ay, Anadolu ve Avrupa yakasında gerçekleşecek olan kariyer günleri, 13/20/27 Nisan günleri 14:00-17:00 saatleri arasında yapılacak. Final Programı ise 5 Mayıs Pazar Günü 14:00 – 17:00 saatleri arasında düzenlenecek ve öğrenciler sertifikalarını final programında alacak.

Theartlesstudio: İstanbul’da küçük Picassoları koruma ve yaşatma derneği olarak bilinen Theartlesstudio, 6 Nisan Cumartesi günü saat 14.00-17.00 arasında suluboya illüstrasyon workshopu gerçekleştirecek. Düzenli olarak sanat severlerle buluşan Theartlesstudio, gençlerin yeteneklerini keşfedebilmesi için harika bir ortam hazırlıyor.


Sergiler

Mamut Art Project: Proje, sanatseverlerin çalışmalarını koleksiyonerler, galeriler, küratörler, kültür-sanat kurumları ve ilgililerle buluşturuyor. 2 ay  kadar süren başvuru süresinde, yaş ve alan sınırlaması olmadan, bağımsız sanatçıların başvuruları kabul edilecek. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı: Mihri Rasim’in yeniden kurguladığı kimlikleri ve hayatına dokunan bu sergi, Salt Galata’da 9 Haziran’a kadar devam edecek.

Varoluş Kavşağı: Yeniden Oluşum, Tarih Öncesi, Evrim, İllüzyon ve Bağımlılık konularını ele alan sergi, Levy’nin duvar heykelleri, resimlerinden ve çizimlerinden oluşuyor. 4 Mayıs’a kadar devam edecek olan bu sergi, Pilevneli Gallery Dolapdere’de gerçekleşiyor.

Gölgeyle Buluşma: Kişiliğimizin bir diğer tarafı olan gölgeye yönelik korku eğilimine direnerek ortaya çıkan uzlaşma arzusu Arslanbek Evci’nin eserlerine ışık tutuyor. Kendi gölgesinin peşine düşmek adına, insanların suretlerini inceleme yolculuğuna başlıyor. 20 Nisan Cumartesi gününe kadar devam edecek olan bu sergi Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Bir Başka Gerçeklik: Sergideki tüm eserler, Seçil Erel’in bilgilerinin bir yansımasıdır. Sergi, Erel’in doğum-yeniden doğuş ve denge döngüsünü yorumladığı, bilimsel bir şekilde, tanrı bilimiyle ilgili bakış açılarını düzenlediği ve yeniden yarattığı bir sergi olarak karşımıza çıkıyor. Sergi, 6 Nisan Cumartesi gününe kadar, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!