Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.


Warren Senders Kimdir?

Warren Senders, Hindistan’ın sanatsal ve pedagojik geleneklerinin yanı sıra Batı, Afrika ve Afrikalı-Amerikalı müzikleriyle yıllarca ilgisi olan uluslararası olarak tanınan bir müzisyen ve eğitimcidir. Hindustani khyal vokal stilindeki ustalığı için sayısız burs ve ödül aldı; Hindistan, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki konserleri çok beğenildi. Ayrıca bir caz basçısı olarak eğitildi, 1981 yılında pan-kültürel topluluğu Antigravity’yi kurdu; Grubun iki CD’si tüm dünyadaki müzik eleştirmenlerinden övgüler aldı. Bir öğretmen olarak, deneyimsel “yaparak öğrenme” nin savunucusudur. New England Müzik Konservatuvarı’ndaki Eğitimde Müzik fakültesi ile yaptığı çalışmaların bir parçası olarak, birçok kültürden gelen müziğin, şiir, tarih ve sanat gibi farklı konularda pedagodik sürece entegre edildiği müfredat girişimleri geliştirmiştir. Bireysel yaratıcılığın teşvik edilmesi ve beslenmesi konusunda uzman olan Warren Senders, New England Müzik Konservatuvarı’nda Müzik Eğitimi Fakültesi, Babson College’ın MBA programı için yaratıcılık danışmanı ve Boston’un Caz Bestecileri Birliği’nin çekirdek üyesidir.


Warren Senders Kitap Önerileri

The Clock Of The Long Now – Stewart Brand

The Clock of the Long Now- Stewart Brand

The clock of the long now, Danny Hills’in 10.000 sene saati adını verdiği, yelkovanı senede bir, akrebi de yüzyılda bir ilerleyen saat projesi üzerine yazılmış, algılama kavramını irdeleyen bir kitap. Kitapta zaman kavramı, zamanın anlamı, olmadığımız bir geçmişte başlayan ve olmayacağımız bir gelecekte devam edecek olan dünyada an’ı düşünerek yaşamanın gerek kendimize gerekse geleceğe kazandıracakları, özgür ve kendimizi sınırlamadan düşünmemizin önemi ve  düşünsel bazda geleceği nasıl etkileyeceğimiz anlatılıyor. Kitabın bana kazandırdıklarından biri de bir müzisyen ve öğretmen olarak yaşamdaki rolüm hakkında öngürü sağlaması. Bu kitabı zamana ve geleceğe önem veren, kendisini kimsenin hatırlamayacağı bir geleceği düşünen, yaşamda önemli bir yeri olduğuna inanan, her ne yapıyor olursa olsun, yaptığının bir anlamı olduğuna, edimleriyle kendisine ve çevresine anlam kazandıracağına inanan herkese tavsiye ederim. 


Thinking About Music – Lewis Rowell

Thinking about music - Lewis Rowell

“Bu kitap, kelimenin en geniş anlamıyla“ müzik öğrencileri ”müziğini doyumsuz merak eden okuyucular içindir. Bu kategoride, müzikle ilgili kaygıları teknikten daha insancıl olanları, ayrıca müzik alanında kariyer yapanları da içerir. .. Sınıflandırma kütüphanesinde, Müzik Hakkında Düşünmek, “Müzik – Estetik, tarih ve problemler” başlığı altında sunulmaya uygundur ve bu adil bir tanımdır. ”


Music of the Whole Earth – David Reck

Music of the Whole Earth

Bu olağanüstü kitap, dünyadaki şaşırtıcı kültürel ve müzikal geleneklerden gelen sesin, enstrümanların ve müziğin zenginliğini araştırıyor. David Reck, müziğin birkaç temel fikre bölünebileceğini fark eden ve bu fikirlerin farklı kültürlerde kendilerini nasıl ortaya koyduğunu gösteren birkaç müzik bilgininden biridir. Burada Batı obua ve Hint shehnai, büyük orkestralarımız ve Bali’nin oyun alanları arasındaki Mozart senfonisi, bir Japon noh tiyatrosu ve bir Tibet ilahisi arasındaki benzerlik ve farklılıkları tartışıyor. Fotoğraflar, çizimler, haritalar, şemalar, ve kendi enstrümanlarını nasıl yapacağına dair talimatlar bile olsa, Bütün Dünya’nın Müziği, izleyici ile sanatçı arasındaki ve kendi müzik kültürümüz ile diğer insanlarınki arasındaki boşlukları daraltmaya yardımcı olur. Batıya ait olmayan müziğin bilinmeyen türlerinden şaşırmış olan herkes için, Bütün Dünya’nın Müziği ideal cevaptır – dünyanın seslerine heyecan verici ve erişilebilir bir arkadaştır.


The Tuning of the World – Murray Schafer

The tuning of the World

Geçmiş zamanların ve yerlerin ses manzaralarını yeniden canlandırmak, günümüz ses manzaralarını analiz etmek, ses türlerini ayırt etmek ve seslerin hepimiz üzerindeki etkilerinin anlaşılmasını geliştirmek için bir yöntem araştırması. Kitap tüm bu araştırmaları derinlemesine bizlere sunmuş.


African Rhythm and African Sensibility – John Miller Chernoff

African Ryhthm and African Sensibility

“Bu kitapta Afrika müzikal davranışına ve estetiğine arabuluculuk yapmak ya da çevirmek için bir Rosetta taşı var.” – Andrew Tracey, African Music

“10 yıl boyunca Afrika davul çalışı eğitimi alan John Miller Chernoff, tanımlayıcı yazma konusunda bir tecrübeye sahip ve birinci şahıs anlatıları herhangi bir okuyucu tarafından kolayca anlaşılmalı ve aynı zamanda Batı Afrika’da bulunan okuyucu için açıkça doğru olmalı.” -Roderick Knight, Washington Post Kitap Dünyası

“Etnomüzikologlar, disiplinlerinin şüphesiz, Afrika çalışmalarının bir klasiği olarak sıralanacak bir kitap üretmesinden gurur duymalıdır.” – Peter Fryer, Edebiyat Araştırmaları


An Intimate History of Humanity – Theodore Zeldin

An Intimate History of Humanity

Bu olağanüstü geniş kapsamlı çalışma, bugün yaşamın ikilemlerine bakıyor ve nasıl bir ihtiyaç duymadıklarını gösteriyor. Zeldin erkeklerin ve kadınların nasıl umutlarını kaybettiğini ve yeniden kazandıklarını tartışırken, yaşayan insanların portreleri ve tarihi figürler yan yana yerleştirilir; ilginç konuşmaları nasıl öğrendiklerini; bazılarının yalnızlığa karşı nasıl bir bağışıklık kazandığı; yeni sevgi ve arzu biçimlerinin nasıl icat edildiğini; Saygının iktidardan daha değerli hale gelmesi; kişinin sıkıntılarından kaçma sanatının nasıl geliştiğini; neden imtiyazlı kişiler bile çoğu zaman kasvetli; ve neden ebeveynler ve çocuklar birbirlerinden ne istedikleriyle ilgili düşüncelerini değiştiriyorlar.


The Age Of Missing Information – Bill McKibben

The age of Missing Information

Her kanalda tüm güne ait televizyon izlemeyi düşünün. Ünlü çevre yazarı ve kültür eleştirmeni Bill McKibben, önceki nesillerden gerçekten daha iyi bilgi sahibi olup olmadığımızı doğrulamak için bir deneyde kendisini bu duyusal aşırı yüke maruz bıraktı. Haber bültenleri ve kabartmalar, bomba şovları ve şovlar, reklamlar ve gösteriler, televizyoncu zevk ve Brady Bunch bölümleriyle bombalanan McKibben, doksan üç Fairfax, Virginia, kablo istasyonunda yirmi dört saatlik programlama işledi. Ardından, bir karşı nokta olarak, bir gününü Adirondacks’ta sessiz ve uzak bir dağın tepesinde geçirdi, asılsız adamı araştırdı ve kendisi ve etrafındaki dünya hakkında küçük ama hayati keşifler yaptı. 1992’de orjinal olarak yazıldığı zamanki gibi – ve yazarın İnternet çağının etkisine dair yeni bir materyalle – bu esprili ve zekice kitap, televizyona bakışınızı ve bir bütün olarak medyayı algılayışınızı değiştirecek.


Harmonic Experience – W.A. Mathieu

Harmonic Experience

Başarılı bir yazar ve kayıt sanatçısı olan W. A. Mathieu, günümüz müzisyenlerini müziğin asıl yaratıldığı kaynak ile yeniden birleştiren bir müzik öğrenme yöntemi sunar. Yazarın da belirttiği gibi, “Müzik kuralları – kontrpuan ve uyum dahil – beyinlerimizde değil, vücudumuzun rezonans odalarında.” Onun müzik teorisi on iki ton mizacın modern sistemi ile eski tonlama sisteminin eski harmonik sistemini bir araya getiriyor. Müziğin düşünce tarzımızın müzik yapma tarzımızdan uzak olduğunu söyleyen Mathieu, bazı ses kombinasyonlarının neden dinleyici tarafından uyumlu olarak tecrübe edildiğini açıklıyor. Yazıtı genellikle müziğin ritimleri ve ritimlerine benziyor ve birçok müzikal örneği okuyucuların kendi müzikal tepkilerini keşfetmelerini sağlıyor.


Never Too Late – John Holt

Never too Late

Çocukların öğrenme şekliyle ilgili parlak kavrayışıyla en iyi bilinen John Holt, aynı zamanda yetişkin eğitiminin kaba bir kaşifiydi. Kırk yaşında, belirli bir müzikal geçmişi olmayan, çello çaldı. Tutkulu ikinci kariyeri hakkındaki dokunaklı ve komik ifadesi, erken çocuklukta bir enstrüman (veya bir spor veya bir dil) başlatması gerektiği ve yeni bir beceri edinmeyi hayal eden herhangi bir okuyucunun ilham vereceği efsanesini yıktı.


Tone Deaf and All Thumbs? – Frank R. Wilson

Tone deaf and all thumbs

Fıkra ve bilimsel analizin bu karışımı, hem yetişkin hem de ciddi dinleyici için doğuştan gelen müzik yeteneklerimizin emici bir çalışmasıdır. Profesyonel veya amatör bir müzisyen olan herkes bu kitapta talimat ve destek bulmalıdır.