MEB Öğretmenlik Bursu 2019-2020 nedir?  MEB Öğretmenlik Bursu ön koşulları nelerdir? MEB Öğretmenlik bursu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında kaç öğrenciye verilecek? MEB Öğretmenlik Bursu 2019-2020 ne kadar? Öğretmenlik Bursu için gerekli şartlar nelerdir? Hepsi ve daha fazlası senin için yazımızda.

E-Bursum ile burs veren kurumlara tek bir çatı altında erişip, burs detaylarını öğrenmek mümkün. Burs veren tüm kurumları Burs Verenler’den bulabilirsiniz, bunun yanında şu an başvurusu açık olan bursları Burs Ara kısmından görebilir ve başvurabilirsiniz.

MEB Öğretmenlik Bursu nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirli öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan ve kazanan öğrencilere verilen burstur.

2019-2020 döneminde toplam 3500 öğrenciye verilecektir. Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup bu programlara yerleşen öğrencilere kontenjana bakılmadan burs verilecektir. Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olmayanlar da burs alabilir.


MEB Öğretmenlik Bursu hangi bölümlere verilecektir?

MEB, ilk beş tercihinde aşağıda belirtilen bölümleri yazıp, yerleşen öğrencilere bu bursu verecektir.

 • İngilizce Öğretmenliği,
 • Okul Öncesi Öğretmenliği,
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,
 • Özel Eğitim Öğretmenliği,
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği,
 • Türkçe Öğretmenliği,
 • Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği

MEB Öğretmenlik Bursu ön koşulları nelerdir?

Bu burs yalnızca öğretmen adaylarına verilmektedir. Aşağıda ön koşulların tamamı belirtilmiştir.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • 1995 Ve Sonraki Yıllarda Doğanlar (22 Yaşını Geçmemiş Olmak),
 • Sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
 • YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını
 • (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa kesin kaydını yaptırmış olmak,

NOT: Burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Milli Eğitim Bakanlığına  bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç !

 • Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
 • ÖSYM tarafından yapılan puan sıralamasında kayıt yaptırdığı program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

NOT: MEB Öğretmenlik Bursu kazanan öğrenciler KYK bursu alamaz! 


MEB Öğretmenlik Bursu’na nasıl ve ne zaman başvurulur?

İlk beş tercihinize belirtilen bölümleri yazdığınızda otomatik olarak bursa başvurmuş sayılıyorsunuz. Başka herhangi bir başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra bilgileriniz otomatik olarak MEB’e gidecek ve başvuru sürecine girmiş olacaksınız.


MEB Öğretmenlik Bursu ne kadar ?

Burs miktarı KYK bursuyla aynı, yani 500 TL. Bu bursu alanlar KYK bursundan ve kredisinden yararlanamazlar.


MEB Öğretmenlik Bursu sonuçları açıklandı mı?

Burs sonuçları Eylül ayı içerisinde kurumun web adresinden duyurulacaktır. Burs sonuçları açıklanmasının ardından, burs ödemelerine ilişkin tüm iş ve işlemler KYK tarafından yapılacaktır.

MEB Öğretmenlik Bursunu Kazandıktan Sonra Ne Yapılıyor?

Burs ödemeleri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce yapılıyor. Bu yüzden, burs almaya hak kazanan öğrenciler KYK Genel Müdürlüğünün internet sayfasındaki duyuruları takip ederek burs/kredi müracaatında bulunması gerekiyor.


 

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!