Her birey kendini geliştirmek ister. Üniversite okumak ister, üniversiteyi bitirdikten sonra iş alanını geliştirmek için de Yüksek Lisans ve akabinde Doktora yapmak ister. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Yüksek Lisans dalı olan MBA’yı yani “Master of Business Administration” programını sizler için geniş çaplı bir şekilde, ayrıntılarıyla anlattık! Hadi öyleyse yazıya geçelim!

MBA(Master of Business Administration) nedir?

MBA, günden güne adını sıkça duyduğumuz yani İngilizce açılımıyla Master Business Administration demektir. Türkçesi ile İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı’dır. Yani bu da lisansüstü bir eğitim anlamına gelmektedir. Hala dünyadaki en gelişmiş ve prestijli yüksek lisans programlarının içinde zirvededir. Yüksek lisanslar hakkında detaylı bilgi için ‘Yüksek Lisans Hakkında Her Şey’ ve ‘Yurt Dışı Yüksek Lisans Rehberi’ yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İçeriği itibariyle, ilk ortaya çıktığında ağırlıklı olarak iş insanlarına yönelik bir programdı. Fakat geliştikçe ve dünya çapında ismi duyuldukça yüksek iş dünyasında gereklilik haline gelmiştir ve programa katılan öğrencilerin rekabetçi ve pozitif iş dünyasında yönetim sorumluluğunu üstlendirilebilecek bir eğitim haline gelmiştir. Popülerliği arttıkça ismi günden güne tüm Dünya’daki iş dünyalarına yayılan MBA, özellikle İşletme alanında Yüksek Lisans yapmak isteyen adayların göz bebeği olmuştur. Bunun da ana sebebi; MBA diploması olan bireylerin yıllık geliri bu diploma sayesinde yükselişe geçmiştir. Çünkü MBA diplomasına sahip bir birey, artık yönetimdeki görevlerine daha çok hakim, yönetmesini iyi derecede bilen bir birey haline gelmiştir. Bir diğer nedeni ise; MBA diplomasına sahip kişiler, uluslararası yeterlilik derecesindedirler. Bu sebeple firmalar, MBA diplomasına sahip kişilerin uluslararası yeterlilikleri olduğundan öncelikli tercih ederler.

MBA, son yıllarda ciddi anlamda popülerliği yükselmiş bir lisansüstü eğitimi olmuştur. Normal bir yüksek lisans derecesinden daha ayrıcalıklı dememiz mümkündür. Çünkü MBA diplomasına sahip bir kişi, hem daha çok tercih edilmektedir hem de daha yüksek maaşla işe başlayabilmektir. Bu da hayat standardını yükselten bir diploma demektir.


Kimler MBA Yapabilir?

Bazı okullarda halihazırda lisans derecesine sahip olmayan kişiler de başvurabilmektedir. Fakat genel olarak lisans derecesindeki mezunları kabul etmektedir.


MBA yapmanın maliyeti ne kadardır?

MBA programları, diğer yüksek lisans programlarına oranla daha maliyetlidir. Fakat siz yaptığınız bu maliyetin geri dönüş süresini ve miktarını da düşünmelisiniz. MBA programı veren üniversitelerin internet sayfalarında ya da kendi kurdukları danışmanlık merkezlerine, mezun olduktan sonra ne kadar maaşla ve ne kadar sürede iş bulabileceğinizi kesinlikle sormanız gerekmektedir. MBA ücretleri ise 5.000 USD ile – 80.000 USD arasında değişiklik göstermektedir.


Yurt Dışında MBA

Dünya genelinde pek çok okul ve kurum MBA programı açmaktadır. Bu programlarda kariyer hayatına başlamış kişiler olduğundan, eğitim süreleri kısa tutulmaktadır. Çok yoğun bir eğitim programı olduğundan, bu programa katılacak bireylerin çok yoğun bir eğitimle karşılaşacaklarını bilmelidirler. MBA programı İngiltere’de bir akademik yıl, Kanada ve Amerika’da ise genellikle iki yıl sürer. Avrupa ülkelerinde ise genellikle bir yıl sürmektedir. MBA programları tam zamanlı, yarı zamanlı veya uzaktan eğitim şeklinde olabilir. İngiltere için 7.500 ila 18.000 Sterlin, Amerika için 8.000-45.000 Dolar arasında değişmektedir.


Türkiye’de MBA

Türkiye’de birçok  devlet ve vakıf üniversitesi eğitim vermektedir. Bu üniversitelerden başlıcaları aşağıda verilmiştir. Programlar; ‘’Tezli MBA, Tezsiz MBA, İngilizce MBA, Türkçe MBA, Uzaktan Eğitim ( E-MBA ), Örgün Eğitim’’ olarak verilmektedir. Türkiye’de MBA programı veren üniversiteler şunlardır;

1 – Bahçeşehir Üniversitesi ( tezli/ tezsiz ücretli)

2 – Bilkent Üniversitesi ( sadece tezsiz eğitim ücretli )

3 – Boğaziçi Üniversitesi.

4 – İstanbul Aydın Üniversitesi.( tezli/ tezsiz ücretli )

5 – İstanbul Bilgi Üniversitesi.( tezli/ tezsiz ücretli )

6- İstanbul Teknik Üniversitesi.

7 – İstinye Üniversitesi.

8 – İzmir Ekonomi Üniversitesi.

9-  Koç Üniversitesi ( tezsiz/ ücretli )

10- Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ )

11- Özyeğin Üniversitesi ( tezsiz / ücretli )

12- Sabancı Üniversitesi ( tezli/ tezsiz ücretli )


MBA ve İşletme Yüksek Lisansı arasındaki farklar nelerdir?

 • MBA işkadınlarına ve işadamlarına yönelik bir lisansüstü daldır.
 • MBA yüksek lisans eğitimlerinin sadece bir dalıdır, işletme yüksek lisansı daha kapsamlı ve İşletme alanına yönelik hemen hemen tüm eğitimleri vermektedir
 • MBA programları tamamen iş hayatına yönelik programlardır.- Yüksek lisans eğitimi, bireyin eğitim aldığı dalda uzmanlaşabilmesi ve bu durumu bilimsel bir makaleyle yani tezle ispatlamasıdır.

BONUS!

2019 Yılı Dünyanın En İyi MBA Programları

 1. Stanford Graduate School of Business / Amerika Birleşik Devletleri
 2. Harvard Business School / Amerika Birleşik Devletleri
 3. Penn (Wharton) / Amerika Birleşik Devletleri
 4. London Business School / Birleşik Krallık
 5. MIT (Sloan) / Amerika Birleşik Devletleri
 6. INSEAD / Fransa
 7. HEC Paris / Fransa
 8. Chicago (Booth) / Amerika Birleşik Devletleri
 9. IE Business School / İspanya
 10. Columbia Business School / Amerika Birleşik Devletleri

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!