Harika bir içerikle karşınızdayız. Yaza merhaba demeye çeyrek kala, sizlere Mayıs ayını dopdolu geçireceğiniz keyifli ve bir o kadar kapsamlı bir Mayıs Ayı Etkinlik Rehberi hazırladık.

Farklı bölümlerde okuyan siz öğrencilerin (sosyal bilimler, edebiyat, mühendislik, fen bilimleri, sağlık bilimleri, mimarlık, sahne sanatları, müzik vb.) ilgisini çekeceği, kapsamlı bir ücretsiz-ücretli etkinlikler rehberini sizler için sıraladık.

Haydi başlıyoruz. Keyifli okumalar.


FESTİVALLER

İstanbul Gençlik Festivali

Türkiye’nin en büyük gençlik festivali  olan İstanbul Gençlik Festivali, 02-06 Mayıs tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek. Festival oldukça çeşitli etkinliklerle; ilham almak için katılmak isteyeceğiniz söyleşilerin yanı sıra, kültür sanat etkinlikleri, konserler, spor ve e- spor turnuvalarını sizlerle buluşturacak. Sosyal sorumluluk projelerine değinilecek.

Festival içeriği ile ilgili kapsamlı bilgi almak için: tıklayın.


Kanyon’da Her Yer Müzik Vol.9

03-05 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Caz Festivali’nin içerik danışmanlığı ile dokuzuncusu düzenlenecek olan “Kanyon’da Her Yer Müzik”, pop, caz ve alternatif müziğin değerli isimleriyle müzikseverleri şehrin kalbinde buluşturuyor. Göksel, Can Kazaz, Hedonutopia, Jehan Barbur, Meat the Beetles, No Land ve Ufuk Beydemir gibi sevilen sanatçı ve grupların canlı performanslarıyla sizleri finallerden önce stres atmaya ve eğlenceye davet ediyor. Ufak bir bilgi: Etkinlikler ÜCRETSİZ!.

Konser tarihleri hakkında detaylı bilgi için buraya!


Pera Piyano Festivali

Pera Piyano Festivali, 13 yıldır İstanbul’da Türkiye ve Dünya’dan pek çok sanatçı ve sanatçı adayını misafir eden bir klasik müzik festivali. Bu yılda 04-13 Mayıs tarihleri arasında Bomonti/Şişli’de ki binasında siz sanatseverleri ağırlayacak. Festival içeriği ise şöyle; Ülkemizin ve dünyanın pek çok yerinden başvuru yapan piyano öğrencileri festival boyunca düzenlenen konser, yarışma ve ustalık sınıflarına katılım sağlayacak. Sizde dilediğiniz konser ve yarışmayı seyirci olarak ücretsiz izleyebileceksiniz. Haftanın bir gününü renklendirebilir, kendinize bir müzik arası verebilirsiniz. Detaylı bilgi almak isteyenler buraya lütfen.

Pera Güzel Sanatlar yıl boyunca pek çok sanatsal festival düzenlemektedir. Bu festivallerden bazıları ise şunlardır: Pera Flâmenko Festivali, Pera Resim Yarışması, Pera Müzik Festivali, Pera Korolar Festivali.


Zorlu PSM Caz Festivali

Caz çatısı altında; blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin heyecan verici renklerini buluşturan Zorlu PSM Caz Festivali bu yıl 3. kez gerçekleşiyor. “Her müziğin caz festivali” birbirinden usta sanatçılar ve genç yetenekler ile 02- 31 Mayıs tarihleri arasında devam ediyor. Festivalde yer alacak sanatçı ve gruplardan bazıları şöyle: Madeleine Peyroux, Mark Guiliana, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Fazıl Say, Joep Beving, Estas Tonne, Julia Biel, Bobby McFerrin: Gimme5 (circlesongs)

Bilet satın almak için tıklayın.


17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, sinemaya ve hayata özgün/feminist kadrajlar açan, 21. Yüzyılın ustalarından 49’unun ‘’sinemayla dansı’’; Türkiye ve dünyadan 74 film var. Agnes Varda Retrospektifi Agnes Hakkında Her Şey yanında; Kadınların Sineması, Kendine Ait Bir Cüzdan, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin, Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlar bölümlerinde filmler; Hikâye Anlatıcısı Kadınlar, Sinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları, Feminist Kadraj panelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmalar var.

07 Mart’ta İstanbul’da başlayan 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 04-05 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da yerini alacak.

Festival içeriği ile ilgili kapsamlı bilgi almak için: tıklayın.


Ankara Comics and Art Festival

Ankara Comics and Art Festival, çizgi roman, karikatür, illüstrasyon, canlı grafiti ve mural çalışmaları, katılıma açık atölye programları, seminerler ve sanatçı konuşmalarını içeren, şehir, çizgi dünyası ve farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanları sunan bir açık hava festivalidir.

Ankara Comics and Art Festival 25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde Bilkent Center’da gerçekleşecek. İstanbul’da düzenlendiği 2016 yılından beri giderek büyüyen ve çizgi sevenleri bir araya getiren festival, bu sene ilk kez Ankaralı çizgi severlerle buluşacak.

Öğrenci: 15 TL Tam: 20 TL ( 12.00-22.00 arası geçerli) Kombine: 35 TL (Tüm gün geçerli) Bilet satın almak isteyenler buraya!


Edirne Bahar Şenliği

‘’Edirne Bahar Şenliği’’ Aziz Gül Organizasyon ve EDN Ajans Organizasyon iş birliği ile bu yılda keyif ve eğlence dolu anlar için sizi Global Garden Davet Bahçesi’ne davet ediyor.

02-04 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Edirne Bahar Şenliğinde yer alacak şarkıcı ve gruplar şu şekilde: Gülşen, Mehmet Erdem, Gaye Su Akyol, Şehinşah, Yıldız Tilbe, Gazapizm, Ekin Uzunlar, Kahraman Deniz, Mor ve Ötesi, Hayko Cepkin, Moğollar.

Biletler kombine olarak Biletix adresinden satılıyor. Fiyatlar ise 168 TL.


BONUS: Uluslararası Antalya Yörük Festivali (03 Mayıs/Antalya), Türk Rus Klasik Müzik Festivali (07 Mayıs/Antalya), Kakava Şenlikleri (05 Mayıs/Edirne), Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali, Eskişehir Opera ve Bale Günleri (06-15 Mayıs/Eskişehir)


SERGİLER

Liszt, Doğu’dan İzdüşümler:

Liszt’in bir araya geldiği tanınmış/tanınmamış sanatçı ve yazarların örneklerini sundukları 19. yüzyıl Oryantalizminin genel bağlamında, bestecinin 1847’de İstanbul’da geçirdiği beş haftaya odaklanan ve bu anlamdaki ilk sergidir. Sergi; Liszt’in müzik ve edebiyattaki eserlerinden de görüleceği gibi, Doğu ve Oryantalizm arasındaki az bilinen ve özgün ilişkileri araştırıyor. Daha genel anlamda, 1850’li yıllarda İstanbul, saraylar ve şehirde hüküm süren müzik yaşamını Osmanlı İmparatorluğunun Batılılaşma çerçevesinde gözler önüne seriyor. Liszt, Doğu’dan İzdüşümler, 14 Mart-10 Mayıs tarihleri arasında beş konser, bir ustalık sınıfı, bir sergi ile birlikte Notre Dame de Sion Lisesinde sizleri bekliyor. 02 Mayıs saat 19.30’da ise ‘’OrientaLiszt’den Liszt’in Doğusuna Bir Seyahat’’ adlı konser seyirciyle buluşacak.  

Kaçırmamanızı öneririz.                                                                                            

Satır Arası: Ankara’da olanlar içinde harika bir detayı sizlerle paylaşmak istiyoruz: Müze Evliyagil. Müze Evliyagil, Turgut Özal Bulvarı Şevket Evliyagil Sokak No: 1 İncek’te bulunuyor. Sergi açılışlarının yanı sıra ‘’modern klasik konserlerine’’ de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de bu gibi konserlere ev sahipliği yapan müzeler arasında Sakıp Sabancı Müzesi ve Pera Müzesi öne çıkıyor. Salı Konserleri düzenleniyor. İstanbul ile birlikte Ankara’da bulunan Erimtan Müzesi ile birlikte Müze Evliyagil’de çok güzel konserlere ev sahipliği yapıyor.   

                                     Uğramakta ve keşfetmekte fayda var.


BONUS: Refik Anadol/Air Max 720 Projesi


SEMİNERLER

“Sanat Tarihi Yazımında Müzelerin Rolleri”

Doç. Dr. Ayşe Köksal (Özyeğin Üniversitesi) Moderatör: Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu

Sanat tarihi yazımında müzelerin rollerinin ne denli büyük olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu konuşmada Türkiye’deki resim-heykel müzeleri, sorunları ve sanat tarihi yazımındaki eksiklikleri ele alınacaktır. Katılım ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup, etkinlik davetiyesini 1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’dan temin edebilirsiniz.


İstanbul Üniversitesi 9. Psikoloji Günleri “YALNIZLIK”        

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Kulübü

Etkinliğe katılım için kayıt zorunludur. Kayıt formu için tıklayın.


Freud24 – Freud’un doğum gününde Dünya çapında Freud okumaları  

Psike İstanbul

Sigmund Freud’un doğum günü olan 06 Mayıs’ta onun doğum gününü ve bizlere bıraktığı eserleri dünya çapında kutlamak üzere planlanan etkinlik, dünyanın farklı kent ve saat dilimlerinde Freud’un seçilmiş metinlerinin bir grup okuyucu tarafından yüksek sesle okunması ile başlayacak. Etkinlik FREUD24 hesabından canlı olarak yayınlanmakla birlikte herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Kutlamanın Psike İstanbul tarafından düzenlenecek kısmı ise Minoa Kitabevi’nde saat 19.00’da başlayacak. Freud’un ‘’Uygarlığın Huzursuzluğu’’ makalesinden seçilen bölümler yüksek sesle okunduktan sonra dinleyicilerle birlikte tartışılacak. Keyifli zamanlar geçirmenizi dileriz.

Adres: Minoa Kitabevi Süleyman Seba Cad.52/A Beşiktaş İSTANBUL


Felsefe Semineri: Felsefe, Devrim ve Siyaset  

Prof. Dr. Örsan Öymen

Bu sunumda, Ahlak Felsefesi ve Siyaset Felsefesi bağlamında felsefenin siyasete ve insanlık tarihindeki devrim süreçlerine yönelik katkısı irdelenecektir, dünyayı değiştiren filozofların düşünceleri ve kuramları özetlenecektir. Bu bağlamda, Sokrates, Platon, Aristoteles, Hobbes, Locke, Rousseau ve Marx gibi filozofların kuramları ele alınacak; ahlak, erdem, adalet, devlet, halk, toplum sözleşmesi, halk egemenliği, güçler ayrılığı, laiklik, mülkiyet hakkı, feodalizm, monarşi, teokrasi, oligarşi, demokrasi, kapitalizm, sosyalizm gibi kavramlar çözümlenecek; 1776 Amerikan devrimi, 1789 Fransız devrimi, 1923 Türk devrimi, 1917 Rus devrimi, 1949 Çin Devrimi, 1959 Küba Devrimi bu filozofların kuramları bağlamında ele alınacaktır. Etkinlik 03 Mayıs saat 19.00’da Open Dialogue İstanbul’da başlayacaktır. Etkinlik ücretlidir.                                                                            

Kayıt için: 0212 232 76 62 veya info@opendialogueistanbul.com

Ayrıca Open Dialogue İstanbul’u ajandanıza not etmenizi tavsiye ederiz. Sanatsal, tarihsel ve güncel pek çok konuda söyleşi, seminer ve dinleti gerçekleştiriyor. 11 Mayıs’ta da Anjelika Akbar ile müzik üzerine interaktif bir söyleşi gerçekleşecek. Kaçırmayın diyerek, sizleri kalan etkinlik önerilerim ile baş başa bırakıyorum.


BONUS: III. Kültürel Mirasın Korunmasında Farkındalık Yaratma Semineri (09-10 Mayıs/İstanbul), Kant ve Freud: Kategorische Imperativ-Ödipuskomplexes (04 Mayıs/İstanbul)


TİYATROLAR

Ferhangi Şeyler – Ferhan Şensoy:

Şensoy 32 yıldır aralıksız sergilediği oyununda; güncel yaşanan sıradan olaylara, mahalle ilişkilerine, yakın geçmişten günümüze politikacılara, iktidara, din algısına, THY personeline ince eleştiriler ve sitemler yapıyor. Seyirci ile ara sıra diyalog kuruyor. Ferhangi Şeyler Mayıs ayı boyunca İstanbul (DasDas, Moi Sahne, Ses 1885-Ortaoyuncular Tiyatrosu), Aydın, Denizli ve Manisa’da sizlerle buluşuyor. Ayrıntılı bilgi ve bilet satın almak için buraya tıklayın.


Benim Adım Feuerbach – Selçuk Yöntem:

“Oyuncu, oyun kişisini yaratabilmek adına kendi derinliklerine ve yaşam bilgisine doğru dalışa geçer. Bu, aynı zamanda bir yüzleşme sürecidir. Ve oyuncu bu süreç içinde, belki de yaşamının sonuna kadar unutmak istedikleriyle göz göze gelmek, onları yeniden var etmeyi dilediği oyun kişisi adına kuşanmak durumundadır. Böylesine can yakıcı, terletici, ürkütücü sürecin karşısında, kimi oyuncular suyun üstünde yüzmeyi seçerler, kimileri on, kimileri yirmi, kimileri de bin metreye dalarlar. Her rol adına tekrar tekrar yaşanan bu dalışlar yıllarla birlikte çoğaldığında ne gün, ne an bilinmez ama bir gün bir an vardır ki vurgun yiyebilirsiniz.” Benim Adım Feuerbach, 02 ve 23 Mayıs tarihlerinde Mecidiyeköy/Artı Sahne’de, 8 Mayıs’ta ise Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezinde izleyicilerini bekliyor. Bilet fiyatları ise: Tam 78.50 TL Öğrenci 48.50 TL


Berlin Zamanı – Ezgi Çelik, Tuğçe Altuğ, Kutay Kunt:

“Ben yapabilir miyim? Burada olur mu? Egzotik değilim, lezbiyen değilim. Kendimden yeni bir şey çıkarabildim mi? Heteroseksüel, uslu, Avrupalı gibi bir Türk. Gibi! Burada ne işe yarıyorum?” Bugünlerde yolunu arayan üç Türkiyeli gencin hikayesi. Ceren Ercan’ın yazdığı Türkiye üçlemesinin (Seni Seviyorum Türkiye, Berlin Zamanı, Tahran Rüyası) ikinci oyunu olan” Berlin Zamanı” Alman yönetmen Frank Heuel tarafından hem İstanbul’da hem de Bonn’da eş zamanlı olarak sahneleniyor.”

02 Mayıs – Kadıköy Boa Sahne, 22 Mayıs DasDas’da! Bilet fiyatları değişiklik göstermektedir. İncelemek için tıklayın.


Piraye – Murat Çidamlı:

Nazım Hikmet’in en büyük ilham kaynağı, ölümsüz aşkı “Piraye” 18 Mayıs’ta Ankara Cer Modern’de.                 

Türk dilinin en büyük şairi Nazım Hikmet, karısı Piraye’ye 1933’ten 1950’ye kadar, aralıklı olarak hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca yüzlerce mektup yazar. Nazım Hikmet’in yüreğinin bütün gücüyle yazdığı mektup ve şiirlerden oluşan, onun iç dünyasına yapılan bu yolculukta, aşkın, şiirin, müziğin evrensel ve ölümsüz yönüyle tanışmaya ve yüreğinizin kapılarını açmaya hazırlanın.

BONUS: Son olarak, Zorlu PSM’de bu ay kaçırmak istemeyeceğiniz bazı tiyatro oyunlarını sizler için sıraladık:


  • Damdaki Kemancı: Broadway’de ilk kez 1964 yılında sahneye kondu ve aralıksız 8 yıl boyunca, 3.300 kez perde açtı. Ülkemizde ilk kez 1969 yılında sahnelenen Damdaki Kemancı, Cüneyt Gökçer’in başrolünde olduğu yapımla, yaklaşık 20 yıl sanatseverlerle buluştu. Bugünlerde ise Damdaki Kemancı Zorlu PSM’nin ilk “Türkçe Müzikal” yapımı olarak, Talimhane Tiyatrosu işbirliği ile 26 Mayıs’ta Zorlu PSM’de sahneleniyor.
  • Bir Delinin Hatıra Defteri: Hikâye, Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerine merkezlenir. Günlük formatında yazılan hikâye, başkahraman Poprişçin’in deliliğe doğru gidişini anlatır.  Bir Delinin Hatıra Defteri, 08 Mayıs’ta Zorlu PSM’de sizleri bekliyor.

Bu ayki rehberimiz burada sonlanıyor fakat siz araştırmaya devam edin. Keyifli bir ay geçirmeniz ve bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Sevgi, saygı ve hoş sohbetle kalın.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!