Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs sebebiyle sosyal karantinada olduğumuz günler devam ediyor. Hepimiz bir yandan kaygı bir yandan umutla korona krizinin sona ermesini bekliyoruz. Bu durumda bütün etkinliklerde dijitalde yapılmaya başlandı. E Bursum tam da bu noktada sizin için mayıs ayı dijital etkinlik rehberi hazırladı! Hep birlikte okumaya ne dersiniz?


Eğitimler ve Yayınlar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan ODTÜ Covid-19 süresince ücretsiz online eğitimlere başlamıştır. Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek eğitimleri ve tarihleri şu şekildedir: 

Uluslararası İşbirliği ve Fon Fırsatları Keşfi

Tarih: 15 Mayıs Cuma

Saat: 17.00

Bilimsel Görünürlük ve Etki Artışı

Tarih:18 Mayıs Pazartesi

Saat:17.00

Mendeley Soru&Cevap(İleri Seviye)

Tarih: 22 Mayıs Cuma

Saat: 17.00

Bu eğitimlerden katılım sertifikası almanız mümkün! Başvuru için buraya tıklayın.


Ahbap Eğitim – İşaret Dili

Haluk Levent önderliğinde 3 yıl önce faaliyete başlayan ve daha sonra dernekleşen Ahbap, yardım organizasyonları ile dikkat çekiyor. Türkiye’ nin dört bir yanında takdire şayan işlerle gündemde olurken Covid-19 sürecinde ise işaret dili eğitimi için açtıkları sosyal medya hesabından yürütmektedir. Her gün belli sayıda kelimeler öğreneceğiniz bu eğitim çok kısa süre önce faaliyete geçmiştir. Hala geç kalmadınız! Eğitim için buraya tıklayabilirsiniz.


Alfa Etkinlik

Herkese açık, ekonomik ve herkese açık oturumlar seçtiklerini iddia eden Alfa Etkinlik Ekibi mayıs ayında yaptığı çeşitli atölyelerle karşımıza çıkıyor. İnteraktif olarak zoom üzerinden gerçekleştirilen eğitimlerin sonunda adınız ve soyadınıza özel konuşmacı imzalı sertifika elde edebilirsiniz. Ekibin mayıs ayında yapacakları etkinlikler, konuşmacılar ve tarih detayları şu şekildedir:

İletişim Psikolojideki Yeri ve İletişim Noktasında Yapılan Hatalar

Konuşmacı: Uzman Psikolog Çağatay Yıldırım

Tarih: 14 Mayıs Perşembe

Saat: 22.00

Ücret: 19 TL

Zor Zamanlarda Kendini Sakinleştirebilmek ve Kendine Yolculuk

Konuşmacı: Uzman Psikolog Dilay Süloğlu

Tarih: 22 Mayıs Cuma

Saat: 15.00

Ücret: 19 TL

Narsist Kişilik Nasıl Yetişir?

Konuşmacı: Uzman Klinik Psikolog Beliz Göncü

Tarih: 27 Mayıs Çarşamba

Saat: 22.00

Ücret: 19 TL

Sınav ve Gelecek Kaygısı

Konuşmacı: Uzman Klinik Psikolog İlayda Sanbay

Tarih: 28 Mayıs Perşembe

Saat: 15.00

Ücret: 19 TL

Daha detaylı bilgi ve başvuru için buraya tıklayabilirsiniz.


Yarını Kodlayanlar Projesi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, kodlama bilincini yaymak için bu projede bir araya geldi. Sadece ‘’teknoloji tüketen değil’’ aynı zamanda ‘’teknoloji üreten’’ bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan bu projede Türkiye’nin 81 ilinde 7-14 yaş aralığındaki tüm çocuklara 4 saatlik bir eğitimle  kodlamaya giriş yapmalarını sağlıyorlar. Mayıs ayı içerisinde hemen hemen her gün eğitim alabileceğiniz projenin detayları ve başvuru için buraya tıklayınız.


Onlıne Robotik Kodlama Eğitimi

Robotik kodlama eğitimi; dünyadaki gelişmelerin ve yeniliklerin farkında olmanızı sağlar, farklı kodlama araçlarını ve uygulamalarını keşfetmenizi sağlar… Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Intel Probe Defence Tech.Corp. işbirliğinde gerçekleşecek eğitim 4 hafta sürmektedir. Detaylar ve başvuru için buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tarih: 11 Mayıs- 5 Haziran


Kamp Günlüğü

Ucuz yollu seyahatin olmazsa olmazlarından kamp yapmak! Şehirden uzaklaşmak isteyen doğa aşıklarının bugünlerde geçmişe dönüp kendi anılarını da hatırlayacağı bir program. Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği ‘’Kamp anılarım hep yanımda’’ sloganı ile yola çıktığı programda kamp liderleri kamp anılarına doğru yolculuğa çıkıyor. ‘’Kamp Günlüğü’’ programını bu sayfanın canlı yayınından izleyebilirsiniz.

Tarih: Her hafta perşembe

Saat: 21.30


Rehber ve Gezgin Gözüyle Unutulmaz Rotalar

Fest travel, uzman rehber ve gezginlerin gittikleri yerleri, orada yaşadıkları anıları konuşup farklı bakış açılarıyla anlatacakları online sohbetlerle karşımızda! Mayıs ayında gerçekleşecek bu sohbetlerin konu başlıkları ve detayları şu şekildedir:

Hatay Lezzet Durakları

Konuşmacı: Erkut Aldeniz

Konuk Gezginler: Çağla ve Cem Belli

Tarih: 16 Mayıs Cumartesi

Saat: 18.30

Avustralya Yeni Zelenda

Konuşmacı: Nedime Dicle

Konuk Gezgin: Nihayet Durukanoğlu

Tarih: 23 Mayıs Cumartesi

Saat: 17.00

Üç Müze: Antakya, Gaziantep, Şanlıurfa Müzeleri

Konuşmacı: Tayfun Yalçın

Konuk Gezginler: Nurseli ve Selçuk Tamer

Tarih: 30 Mayıs Cumartesi

Saat: 17.00

Etkinliklere katılmak için yayın saatinde buraya tıklayabilirsiniz.


Sosyal Girişimcilik Programı

Sosyal girişimcilik gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Öğrenme Merkezi(BÜYEM) bünyesinde ve Kale Grubu desteği ile interaktif şekilde gerçekleşecek programda kendi alanlarında uzman kişiler yer alacak. Program, sosyal girişimcilik alanında sınırlı olan kişi sayısını artırmak, kişilerin gerek bireysel gerekse STK’lara destek vermelerini sağlamak ve çalıştıkları şirkette sosyal sorumluluk projelerine sosyal sorumluluk perspektifinden katkıda bulunmalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Programda yer alan konuşmacılar ve tarihleri şu şekildedir:

Yeni Bir Kariyer Alanı Olarak Sosyal Girişimci Olmak

Konuşmacı: Pelin Baykan

Tarih: 16 Mayıs Cumartesi

Saat: 10.00-12.00

Tasarım Odaklı Sosyal Girişimcilik

Konuşmacı: Gözde Şekercioğlu

Tarih: 17 Mayıs Pazar

Saat: 13.00-15.00

Sosyal Girişimcilik ve Teknoloji Örneği: E-Bursum Hikayesi

Konuşmacı: Mesut Keskin

Tarih: 30 Mayıs Cumartesi

Saat: 10.00-12.00

Sosyal Girişimcilik ve Topluluk Oluşturma

Konuşmacı: Emre Keskin

Tarih: 31 Mayıs Pazar

Saat: 13.00-15.00

Sosyal Girişim ve Hesap Verebilirlik İlişkisi

Konuşmacı: Zeynep Meydanoğlu

Tarih: 6 Haziran Cumartesi

Saat: 10.00-12.00

Sosyal Girişim ve Hesap Verebilirlik İlişkisi

Konuşmacı: Itır Erhart

Tarih: 7 Haziran Pazar

Saat: 13.00-15.00

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


WEVisionary 20

İTÜ Markalaşma Kulübü’ nün ‘’Eylemsiz vizyon bir hayaldir, vizyonsuz eylem ise bir kabustur’’ sloganıyla yarattığı WEVisionary ile alanındaki en üst düzey simalar ağırlanarak ‘’Gelecek vizyonları neler olacaktır?’’, ‘’Geleceğin ihtiyaçları neler olacaktır?’’, ‘’Ülkemizde ve dünyada neler değişecektir?’’ gibi sorular yanıtlanmaya çalışılacak. Katılımcılardan bazıları şunlardır: Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük, Monster Notebook Kurucusu ve CEO’su İlhan Yılmaz ve daha fazlası…

Tarih:  11-20 Mayıs 

Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu etkinliğin biletini almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Temel Dijital Pazarlama Eğitimi

Kişilere gerekli dijital beceri ve pazarlama becerilerini kazandırmayı hedefleyen eğitimin içeriği şu şekildedir: Instagram genel bilgiler, hesap oluşturma, strateji oluşturma, içerik oluşturma, fotoğraf ve video düzenleme, reklam oluşturma. Sizler de bu eğitimi alarak işiniz için bir başlangıç yapabilirsiniz! Gün olarak da çeşitlilik göstermekle birlikte size uygun olan güne kayıt yapabilirsiniz.

Tarih: 14 Mayıs Perşembe-18.00

         18 Mayıs Pazartesi-18.00

         20 Mayıs Çarşamba-18.00

         22 Mayıs Cuma-15.00

Detaylı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.


Eğitmenlik ve Liderlik Üzerine Erasmus+ Gençlik Politikaları Online Kursu

Eğitmen ve lider olmak isteyen gençler için üretilen bu kurs dört ay sürmektedir. Yaygın öğrenme ve işletme-eğitim alanında çalışan gençlik liderleri, iş eğitmenleri ve olaylaştırıcıların temel bilgi, beceri ve tutumuna adanmış eğitim her hafta 1-2 çevrimiçi toplantı düzenleyerek ilerleyecektir. Çalışma dili ingilizce olacak bu kursun detayları için buraya, başvuru formu için buraya tıklayabilirsiniz.


Kadın İçin Teknoloji 

Habitat Derneği ve Teknosa işbirliğinde olan eğitim içeriği şu şekildedir: e-hizmetler, sosyal medya, güvenli internet, günlük hayatta sosyal medya ve internet. Onlıne gerçekleşecek eğitim ücretsizdir. 

Tarih: 13 Mayıs Çarşamba

Saat: 13.00-16.00

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Online Psikoloji Günleri

‘’Okullar psikolojik danışmanlardan ne bekler?’’, ‘’Terapistin gözünden:Bağımlılarla Çalışmak’’, ‘’Çocuk terapisti olmak üzerine’’,’’ Beslenme psikolojisine yeni bir bakış:psikodiyet’’ gibi birçok konuyu Barış Sezgin, Uğur Dalan, Senem Eke Yıldız gibi alanında uzman kişilerle gerçekleştirilecektir.

Tarih:14-15 Mayıs

Saat: 14.00-17.00(her iki günde aynı saat geçerlidir.)

Detaylı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz. 


Evde Egzersiz

Hareketsiz kaldığınız bugünlerde deneyimli eğitmenler eşliğinde evde yapabileceğiniz egzersizlerle daha sağlıklı bir yaşam mümkün! Her gün saat 11.00’ da başlayan yayında egzersizleri nasıl yapacağınızı, kaç defa yapmanız gerektiğini ve diğer detayları görebilirsiniz. Buraya tıklayarak gelişmeleri takip edebilirsiniz. 


Yarışmalar

4.Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek yarışmada konu serbest olup ‘’Türkiye Millet Meclisi’ nin Açılışının 100. Yılına ithafen yapılacaktır. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yarışmanın amaçları; Çoksesli Koro Edebiyatını özgün koro eserleri ile geliştirmek, bestecileri nitelikli eserler vermeye teşvik etmek ve yeni bestecilerin yetişmesini sağlamaktır.

Son Başvuru Tarihi: 5 Haziran 

Detaylı bilgi ve başvuru için buraya tıklayabilirsiniz. 


Online Satranç Turnuvası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yarışma, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’ na özel olarak başvurularını başlatmıştır. Hamlelerine güvenen ve heyecana ortak olmak isteyen herkesi davet etmektedir. 12 Mayıs’ta başlayacak olan yarışma para ödüllüdür. 18 Mayıs’ ta youtube kanalında canlı olarak final maçı oynanacaktır. Detaylar ve başvuru için buraya tıklayınız. 


4.Genç Sazendeler İcra Yarışması

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışma 11-18 yaş ve 19-26 yaş olmak üzere iki kategoride gerçekleşecektir. Yarışma, Türk müziği çalgılarının üst düzeyde icrası alanında teşvik etmeyi hedeflemektedir. 

Son başvuru tarihi: 29 Mayıs

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


19 Mayıs! 19 Genç! 19 Fikir!

Pi Gençlik Derneği tarafından düzenlenen yarışma 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma ve Gençlik Bayramı’ na özel hazırlanmaktadır. ‘’Bugünümüzü birlikte şekillendirmek, geleceğe birlikte hazırlanmak için fikirlerine ihtiyacımız var’’ diyerek bu yolda yaratıcı fikirler beklemektedir. 19 fikrin sahibi 250 TL kazanacaktır. 

Son başvuru tarihi:16 Mayıs 

Detaylı bilgi ve başvuru için buraya tıklayabilirsiniz.


Tiyatrolar

Modern Meddah Sunay Akın

Türk tarihi boyunca ilgi gören meddah için tek kişilik tiyatro da diyebiliriz. Yüksekçe bir yerden bir öyküyü başından sonuna kadar, canlandırdığı kişileri ağız özelliklerine göre konuşturarak anlatır. Perdesi, sahnesi, dekoru bulunmayan bu tiyatronun her şeyi meddah denilen kişinin zekasına, bilgisine, söz söylemedeki başarısına bağlıdır. Şimdi ise teknolojiden faydalanarak günümüze uyarlanan modern meddahlık terimiyle karşımızda! Ve bunu evlerimize taşıyan şair, yazar, tiyatro oyuncusu Sunay Akın her akşam hikayeler anlatıyor. Sizler de huzur veren bu sesle hikayeler dinlemek isterseniz ramazan ayı boyunca saat 18.00’ da bu adrese tıklayarak izleyebilirsiniz. 


Yedi Kocalı Hürmüz

‘’Tanrım tek başına koyma kullarını..Yalnızlığa ancak sen dayanırsın. Üçte yetmez dört tane, dört de yetmez beş tanee.. Ver ver ver ver Allah’ım ver..’’ şarkı sözleriyle aklımıza kazınan oyun! Türk komedya geleneğinin efsane hikayesi Sadık Şendil kaleme almıştır. Farklı meslek ve tiplemelerden olan 6 kocası olan Hürmüz’ ün yedinci kocasıyla evlenmesiyle yaşanan olayları mizahi dille anlatan oyun 25 kişilik dev bir kadroya sahip!

Tarih: 17 Mayıs Pazar

Saat: 15.00

Yayın saatinde buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.


İstanbul Efendisi

Fasıl havasında geçen, son derece eğlenceli, kıyafetlerinin yanı sıra oyuncu performanslarıyla da ilgi çeken bir eser! İstanbul’ un dönemsel portresini çizilmeye çalışıldığı oyunda kendine damat beğenen bir babanın kızının başka birine aşık olduğunu öğrenir. Kızının gönlüne yön vermek için cinlere perilere bel bağlar. Bu olay dizisinde ortaya çok renkli kareler çıkar. 

Tarih: 24 Mayıs

Saat: 15.00

Yayın saatinde buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.


Surname

2010 yılında ‘’Avrupa’ nın Yeni Oyunları Festivali’’ nde sahnelenen oyun tam olarak görsel bir şölen! Kocasının ölümünün ardından açtığı sahaf dükkanında kocasının hiç görmediği notlarıyla karşılaşır Sühendan Hanım! Kocasının kendisi için yazdıklarını okumaya başlar, kendisini bir düşün içinde bulur. Geçmiş ile bugünün İstanbul’ u arasında gerçekleşen bir şenliğin ortasında bulur kendisini…

Tarih: 31 Mayıs

Saat: 15.00

Yayın saatinde buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.


Yazımızın sonuna gelirken evde kalmak zorunda olduğunuz bu süreçte dört duvar arasına da dünyayı sığdırabileceğiniz günler yaşamanızı temenni ediyoruz. İç dünyanıza dönüp normalleşme dönemine girdikten sonra yapabileceklerinizi hayal etmenizi diliyoruz. Hayatınız boyunca pırıl pırıl parlayacağınız başarılar elde etmeniz dileğiyle. Kendinize iyi bakın. Online Ücretsiz Tiyatrolar, Online Ücretsiz Konserler, Eğitimler ve Kütüphaneler, Sanal Turlar: Yurt İçindeki Müzeler, Saraylar… ve Sanal Turlar: Yurt Dışındaki Müzeler, Saraylar … yazılarına da göz atabilirsiniz. E Bursum Blog’ u takipte kalın!