Macahel Vakfı burslarına kimler başvurabilir? Macahel Vakfı burs başvuruları ne zaman? Macahel Vakfı burs sorgulama ne zaman yapılır? Macahel Vakfı burs belgeleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını da içeren Macahel Vakfı burs rehberimizle E-Bursum olarak sizlerin yanındayız!

Macahel Vakfı kurulduğu andan itibaren yörenin tanıtımı ve korunmasına ek olarak gençlerin öğrenim hayatına destek veren çalışmalar da yürütmektedir. Vakfın en önem verdiği faaliyetlerden olan burs, her sene düzenli olarak, Macahel Yöresi’ne kayıtlı olan yüksek öğrenim öğrencilerine verilir. Yüksek öğrenim şartı içerisine ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimleri dahil olur açık öğretim programında öğrenim görenler burs kapsamına alınmamaktadır. 2018-2019 döneminde burs arıyorsanız, Macahel Vakfı yazımızı okuduktan sonra burs koşullarını karşıladığınızı düşünüyorsanız Macahel Vakfı burslarına başvurabilirsiniz!


Macahel Vakfı burs başvuru ön koşulları nelerdir?

Macahel Vakfı’nın bursiyerleri için koyduğu en belirleyici şart öğrencilerin Macahel Yöresi’ne kayıtlı olmalarıdır. Burs başvurusu yapacak öğrencilerden aşağıdaki şartlara uymalarını beklemektedir:

 1. Ailesinin Artvin Camili (Macahel) Yöresi kütüğüne kayıtlı olması, anne veya babasının Artvin Camili (Macahel) Yöresi kütüğüne kayıtlı olması ya da mensup olması,
 2.  Üniversitelerin Örgün Öğretim yapan (açıköğretim hariç) ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarını kazanıp kaydını yaptırması veya okula devam etmesi,
 3.  Okumak için mali durumunun yetersiz olması,
 4.  Gelir getirici bir işte çalışıyor olmaması,
 5.  Üniversiteyi devam eden öğrencilerin başarılı olması,
 6.  Toplumu rahatsız edecek, vakfın amaçlarıyla bağdaşmayan kötü davranış ve alışkanlıklara sahip olmaması.

Bu şartların tümüne uyan öğrenciler 2018-2019 yılı Macahel Vakfı burslarına başvuru yapabilirler.


Macahel Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

Başvurular geçtiğimiz dönemlerde 1 Eylül -15 Ekim 2017 tarihleri arasında alınmıştır. 2018-2019 burs başvuruları için de Macahel Vakfı burs başvurularının bu tarihlerde olması beklenmektedir.

Macahel Vakfı, burs başvurularını hem internet üzerinden hem de elden almaktadır. Macahel Vakfı burs başvuru formunu dolduran öğrenci, gerekli evraklarla beraber bu formu kırtasiyelerde veya online olarak tartarak dijital ortama taşımalı ve tüm bu belgeleri e-mail olarak burs@macahel.org.tr adresine göndermelidir. Tarama işleminin en kolay biçimde nasıl yapılacağına dair bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. İstenen tarihler arasında gerçekleşmeyen burs başvuruları geçersiz sayılacaktır, bu sebeple ağustos ortasından itibaren web sitelerini kontrol etmeye başlamanızı öneririz. Benzer şekilde, tüm bu taratılan evrakların asılları da aşağıdaki adrese posta olarak gönderilmelidir.

MACAHEL EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI

Siyavuşpaşa Mahallesi, Barboros 3. Sokağı No:11 34182 Bahçelievler/İSTANBUL


Macahel Vakfı burs başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Macahel Vakfı, burs başvurusu yapacak öğrencilerden aşağıdaki evrakların tümünü ister. Bu belgeler hem mail üzerinden hem de asıllarını vakfa posta yolu ile gönderilmelidir. Bu evrak

 1.  Burs Başvuru Formu,
 2.  Vesikalık fotoğraf
 3.  Öğrenci belgesi Aslı,
 4.  Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
 5.  Sabıka Kayıt Belgesi Aslı (E-Devlet)
 6.  Tüm aile bireylerinin nüfus kayıt dökümlerini gösteren “Vukuatlı Nüfus Kayıt” örneği aslı. (E-Devlet)
 7.  Ara sınıflar için okul idaresinden alınan not çizelgesi (Transkript) aslı veya başarı belgesi hem taratılıp e-mail olarak gönderilecek hem de asılları vakfın adresine postalanacaktır.

       Listede görülen burs başvuru formuna bu adresten ulaşılabilir.


Macahel Vakfı bursu ne kadar? Macahel Vakfı ne kadar burs veriyor?

Macahel Vakfı, verilecek burs miktarını her sene duruma göre belirler. Bağış miktarı ve bağışçı sayısı bu miktarın belirlenmesinde rol oynar. Macahel Vakfı’nın 2018-2019 döneminde ne kadar burs vereceğini öğrenmek için siteyi yakından takip edebilirsiniz.


Macahel Vakfı burs başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Burs başvuru formu eksiksiz ve tam doğru biçimde doldurulmalıdır. Yalan/yanlış beyanlar, belge teslimi esnasında fark edilmektedir.


Macahel Vakfı burs sonuçları açıklandı mı? Macahel Vakfı burs sorgulama nereden yapılır?

Macahel Vakfı burs sonuçları başvuruların bitmesinden sonra açıklanır. Başvurular ekim ortasında biter. Başvuru sonuçlarını kasım başından itibaren kontrol edebilirsiniz. Burs duyurularını  buradan takip edebilirsiniz, aynı zamanda vakıf yetkilileri size telefonla veya mail yoluyla da ulaşabilirler. Sonuçların açıklanması döneminde maillerinizi kontrol etmeyi de ihmal etmeyiniz.