Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.


Osman Erk Kimdir?

Osman Erk, 1970 ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nde başladığı üniversite öğrenimine ABD’de bulunan Claremont Men’s College’de devam etti. Ekonomi dalındaki üniversite eğitimini 1974 yılında tamamladı. 1977’de Türk Eğitim Vakfı bursiyeri olarak Columbia Business School’dan MBA derecesini aldı.

30 yıla yakın aktif mesleki yaşamında banka (Citibank, YapiKredi, Pamukbank, Töbank), sigorta (Halk Sigorta, Başak Sigorta), perakende dağıtım (Grunberg), şifreli kanal (Cine5), dijital platform (Digiturk), telekom (Superonline,Topaz Kablo TV, ETH Telecm, Tellcom), bahis-oyun (Inteltek, Bilyoner) sektörlerinde çalışan Osman Erk, genel müdürlük, yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı gibi üst kademe yöneticilik görevlerinde bulundu, yeni iş geliştirme, strateji formülasyonu, değişim yönetimi, yeniden yapılanma ve örgütsel gelişim ve konularına odaklandı. Turkcell şirketler grubunda yöneticilik görevinin yanı sıra kurum içi mentor – koç olarak çalışmalarını sürdürdü.

Bilgi Üniversitesi, MBA programında “Turkish Business Environment” ve Trakya Üniversitesi’nde bankacılık dersleri verdi.


Osman Erk Kitap Önerileri

Dayanak noktasını bulup dünyayı yerinden oynatabilecek potansiyele sahip kıymetli genç arkadaşım, hayatının mimarlığını yapmakta olan güzel yürekli arkadaşım. Bu dünyadan gelip geçmesi fark edilecek üşenmeyen, ertelemeyen ve vazgeçmeyen, akıllı, ilim ve bilimi rehber edinmiş, sorumluluğunun idrakında olan, her zaman hesap verebilir, hakkaniyetten yana duran, güleryüzlü, selam veren  yolu aydınlık güzel arkadaşım; merhaba!

Üç önemli sorunun cevabını üreterek senin gibi değerli bir gence hizmet etme imkanını bana vermiş olan Banu Gürel’e ve Mesut Keskin’e teşekkür ediyorum.

Sana hizmet ederken kendime de hizmet etmiş oldum bu arada; içime baktım, duygu ve düşüncelerime dokundum, geçmiş yaşamıma ses hızıyla göz attım, ümit ve korkularımla yüzleştim, varolama nedenimi avuçlarımın içine aldım, hayallerimin şıkırtılarını dinledim, pişmanlıklarımla hiç uğraşmadım, yarını bugünden nasıl farklı yaşayabileceğimi görsel beynimde canlandırdım, kütüphanemdeki rafları karıştırdım, ard arda sıralanmış kitaplarıma erişebilmek için kitaplık merdivenine çıktım, indim. Seçtiğim kitaplarımı çalışma masam yığdım ve aralarından çok zorlanaraktan 10 tanesini senin için seçtim. Emek verip, ev ödevimi sana sunacak hale getirdim. İşte cevaplarım:

  • Tek Adam – Şevket Süreyya Aydemir,
  • Hayatını Değiştirmek İçin Düşüncelerini Değiştir – Wyne W. Dyer,
  • İyi İnsan İyi Vatandaş – Hasan Ali Yücel,
  • Kendi Everest’inize Tırmanın – Nasuh Mahruki,
  • Memleketimden İnsan Manzaraları – Nazım Hikmet,
  • Goethe-Bir Dehanın Romanı – Hasan Ali Yücel,
  • Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın – Ayşe Birsel,
  • Mevlana’ya Göre Manevi Gelişim – Osman Nuri Küçük
  • Kariyer ve Varoluş – Daniş Navaro
  • Başarı İlkeleri – Jack Canfield, Janet Switzer,

Bu listedeki öncelikli rehber kitabın hangisi ve neden? Kattığı değerleri, uyandırdığı farkındalığı olabildiğince detaylı açıklayabilir misin?

Zor, meydan okuyucu iki soru.  Bu iki sorunun cevabını elde edebilmek için bir düzenek kurmak gerekiyor: Osman’ın karşısına Osman’ı oturttum; biri sordu diğeri anlattı. Hadi bakalım sen de al gel tabureni güzel arkadaşım, karşılarına otur gözle ve dinle; istersen not ta tut. 

Osman: Yukarıdaki listede yer alan kitaplar birbirinin tamamlayıcısı. Hepsi bende bütünleşiyor. Bende ki tümsel anlam abidesinin mücevher taşlarını oluşturuyorlar.  Şimdi bu abideyi tek bir kitabın kapakları arasına katlıyaraktan yerleştirecek  olsam… öyleki, genç arkadaşım o kitabın kapağını açtığında o anlam abidesi bir anda kendi öz boyutlarına dönüşüverse ve göz kamaştırıcı bir nur halinde enerji saçsa, parıldasa, aydınlatsa…

namsO: Güzel söyledin, peki, o dediğine hangi kitap aracılık ederdi?

Osman:Hmm…Başarı İlkeleri; Jack Canfield, Janet Switzer, namsO: Niçin?

Osman: Ben sana önce neyin peşinde olduğumu anlatayım. Ben, iyi insan olmak istiyorum. Beşer’likten, eşya-tabiat-hayvan mertebelerini aşarak İnsan mertebesine tırmanmak ve o seviyede tutunmak istiyorum. Her daim aklımı ve kalbimi kullanarak sorumluluğumunun idrakında, kendi hayatımı olumlu şekilde destekleyecek duygu-düşünce sistemini oluşturmayı ve bununla uyumlu davranış setimi şekillendirmek istiyorum. Bu davranış setini  hal haline geçirmek istiyorum. Benden farklı başka insanlar olduğundan dolayı benim varlığımın anlamlı olacağının bilincinde olmak istiyorum. Ben ve O arasındaki birbirini dinleme-anlama-empati-sempati-hoşgörü-sevgi-saygı köprülerinden BİZ-BİR mertebesine varmayı arzu ediyorum.

Beynimin limbik sisteminin kurduğu tuzakları hemen farkederek, beynimin korteks ve prefrontal loblarının işlevselliğine sığınmak istiyorum. Sağduyulu ve duygusal zekamı kullanarak harekete geçmek istiyorum. Evrenin işleme kurallarının şifresini çözerek yaşamımı anlamlı kılmak istiyorum. Evrenle didişmek istemiyorum, duvara çarpmak istemiyorum.  Bu dünyadaki üç önemli kaynağım olan vaktimi, enerjimi ve dikkat/ odaklanmamı titizlikle kullanmak istiyorum. Kendi hakikatime doğru yolculuğumu verimli bir şekilde sürdürürerek linear zaman-mekan ve cisim boyutlarını aşarak sonsuzluğa ve bilinç ötesine odaklanmak ve yoğunlaşmak istiyorum. Bu çabamda kendimin en büyük ve tehlikeli engelimin kendim olduğunu biliyorum. Diri ve zinde kalarak kendi bilinç seviyemin sürekli yükseliş halinde olmasını sağlamalıyım. Şuurumun açık olması gerekiyor.

Dünden bugüne düşünce kalıbımı ve alışkanlıklarımı terkedip, tekamül halinde olmalıyım. Bugünümü dünden, ilerlemiş bir halde yaşamalıyım. Sürekli değişen evrenle uyumlu olmak için benim de her nefeste değişmem-tekamül etmem kaçınılmaz. Tekamül ancak denemeyle mümkün. Denemek, öğrenmek demek. Denemeyen, öğrenemez-gelişemez. Gelişmeyen, çürür; geçerliliğini yitirir. İçimdeki iyiliği büyütmek istiyorum, içimdeki kötülüğe gem vurmak istiyorum. Nefsimle iyi geçinip onu ehlileştirmek istiyorum. Onun kurbanı olmak istemiyorum. Aklımı muhakeme-murakabe-muhasebe ile kalbimi ise sevgi-şefkat-merhametle ile yıkayıp, temizleyip her ikisini de evrenin nuruna çevirili tutmak istiyorum.

Ömürboyu talebe olmak istiyorum; öğrenmeye talip olmak, yani. Bilgi yığıntılarının içinde kaybolmak değil; bilgiyi iyilik ve güzellik için bilgece kullanabilme yetisini kazanmak istiyorum. Hikmet sahibi olmak istiyorum. Yaşadığım zorluklar içindeki hediye kutularını teşhis edebilme olgunluğuna ulaşmayı istiyorum. Zorlukların, daha iyi talebe olmama hizmet ettiğini biliyorum. Kömürün ve elmasın ana maddesi aynıdır, fark eden nedir? Kömür toprağın altında kendi halinde, tabaka tabaka yatar, öte yandan, aynı ana madde, depremlerin sonucunda yüksek ısı ve yoğun sürtünme neticesinde elmasa dönüşür.  

Evrenin benim için düzenlediği olayları yaşamak mecburiyetinde olduğumun bilincindeyim; önemli olan, yaşadığım olaylara verdiğim tepkilerin kalitesidir. Karnem, gösterdiğim tepkilere göre tanzim edilecektir. Evrende, maddi-manevi her şey kayda geçmektedir. Ne yaşıyorsam, neyle karşılaşıyorsam, her şey bir düzen içinde meydana gelmektedir. Ne ekiyorsam, evren bana onu biçtiriyor. Hayatımın mimarı benim; bu mimarlık muazzam bir maharet-zanaatkarlık gerektiriyor. Bu yetkinliğe erişmek benim gayretime kalmıştır. Hayatımı evrenle senkronize bir şekilde yaşamam benim maharetime bağlı; bu maharet seviyem benim huzur, mutluluk ve başarı kadememi belirleyecektir. Bu mahareti inşa etmek benim azmime, yaşam sevincime, anlam arayışıma, potansiyelimi keşfetme gayretime bağlı. Yani input-output meselesi.

Ben iyi vatandaş olmak istiyorum. Benden farklı özelliklere sahip diğer insanlarla anlayış, uyum içerisinde, ortak hedeflere koşmak istiyorum. Kazan-kazan ilişkiler kurmak istiyorum. Sosyal ilişkileri önemsemeliyim. Adil olmak istiyorum. İhtiyacı olana, karşılıksız vermeyi becerebilmeyi arzu ediyorum. Bencillikten kibirden, hasetten, dedikodudan çok uzak durmayı istiyorum. Az konuşmayı, çok dinlemeyi istiyorum. Konuştuğumda da hayır ve barış için konuşmalıyım. İnsanları yargılamaktan kaçınmalıyım. Benim olduğu gibi her insanın binbir hali var. Anlayış, höşgörü göstermeliyim. İçimdeki boşlukları doldurmalıyımki, başkalarına sevgiyle, anlayışla yaklaşabileyim; halden anlayabilmeliyim.

Kendimi sevmeliyimki, başkalarına sevgi verebileyim. Kendime anlayışlı olmalıyımki başkalarına da anlayış gösterebileyim. Zulmle mücadele etmeliyim. Hakkaniyetten yana durmalıyım.Vatandaş olmanın sorumluluğunun idrakında olmak zorundayım; görevim. Her zaman hesapverebilir olmalıyım. Dürüst olmalıyım. Yalandan çok uzak durmalıyım. Edepli ve vicdanlı olmalıyım. İyilik ve güzelliklere odaklanmalıyım. Arkadaşımın, komşumun sıkıntısını hissedebilmeliyim; kalbimi, zararlı otlardan korursam insanlara hizmet etme fırsatlarını kaçırmam.

Üretmeliyim, insanlara katma değer sunmalıyım. Bu evrende yaşadığımdan dolayı iyilik ve güzellik adına bir fark yaratmalıyım. Arkamdan ‘ iyiki bu dünyada, aramızda  yaşadı’ desinler.  Teyet geçmek istemiyorum. Fedakarlık yaparak, sevgimi-şefkatimi ifade etmek istiyorum. Sevgiyle yücelmek istiyorum. Estetik ve güzel sanatları önemsiyorum. Ruhumu güzel sanatlarla beslemek istiyorum. İletişimimi ancak kelime haznemi  geliştirmekle iyileştirebilirim. Kelimelerle düşündüğümün farkındayım. Ne kadar çok kelime öğrenirsem dilimi o kadar maharetle kullanıp, düşünce seviyemi o derece geliştirebilirim. Edebiyat ve güzel sanatlar sayesinde insanlık mertebesinde yükselebileceğimin farkındayım. Bu konuda daha çok çalışmalıyım. 

Değerlerimle yaşamalıyım. Tutarlı olmalıyimki, diğer insanları, bölünmüş kişilik vahşetine maruz kılmayayım.  Evimin neşesi bol olsun. Arkadaşlarımla gülellim, kahkaha atalım.  Hayata ümitle bakıyorum.  Yaşamda kalmak, gelişmek büyük bir fırsat. Hayat pusulama sahip çıkmalıyım. Hedeflerimi yenileyip, kararlılıkla sahip çıkmalıyım. New York’tan yola çıkan uçağın yönünde  sadece 1 derece sapma olsa İstabul yerine Kahire’ye iner. Puslamı sağlam tutup, hedefimin öngördüğü noktaya ulaşma konusunda titizlenmeliyim.       

Mütevazi, kadirşinas, müsemahakar olmayı,  minettarlık hissetmeyi, müteşekkir olmayı önemsiyorum. Dillendirmiş olduğum kıvama ulaşabilme ve o kıvamı değişen koşullarda muhafaza edebilmeme Jack Canfield ve Janet Switzer tarafından kaleme alınmış olan Başarı İlkeleri  isimli kitap pratik bir yol gösterici hüviyetinde.  İçeriğinin yapısı, anlatım dili ve önerdiği ev ödevleri/egzersizler kitaba etkin bir takım çantası özelliği kazandırıyor. İşe yarar pek çok araç ve yaklaşıma bu kitapta yer verilmiş.

namsO: Osman yolun aydınlık olsun, çok çalışmalısın. Kafa sağlığını, beden sağlığını, kalp temizliğini, aman iyi kolla. Uykuna dikkat et, yediklerine, içtiklerine özen göster. İyi ve güzel gönüllü insanlarla sohbet et.          Kendine güvenilir, seni evrenin nuruna  yaklaştıracak bir rehber bulmalısın. Sen senden sorumlusun. Unutma, karnenin muhatabı sensin. Hayat senin, can senin, hesap senin. Seçimlerini akıllıca, ilim ve           bilimin rehberliğinde yap, akıl alabilirsin.  Ancak, seçimlerinden ve eylemlerinden sadece sen sorumlusun. Evren, ’beni kandırdılar’ özrünü dikkate almıyor. Amellerine göre hesap pusulasını kesiyor. Sen bilirsin, karar senin.  “ Kıymetli genç kardeşim benden bu kadar.  Dilerim işine yarar bir cevap seti olmuştur. Hayat yolculuğunda iyilik ve güzellikler diliyorum. Zevkine var.