Kredi ve Yurtlar Kurumu 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı burs/öğrenim kredisi başvuruları ekim ayında gerçekleşti. E-Bursum ekibi olarak, KYK burs başvuru süreci ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerini cevaplamak için bir rehber hazırladık.

Türkiye’deki 2019-2020 burslarından haberdar olabilmek ve bursları kaçırmamak için E-Bursum’a üye olabilir, Burs Verenler’den burs veren tüm vakıf, dernek ve okullara bakabilirsiniz. Burs Ara’dan da burslara başvurabilirsiniz. Blog bölümümüzde de çeşitli kategorilerdeki yazılara, Yurt İçi ve Yurt Dışı burslarına ulaşabilirsiz.

KYK Bursu nedir? Öğrenim kredisi nedir?

Burs karşılıksız alınan parayı, öğrenim kredisi de karşılıklı alınan parayı ifade eder. Yani burs aldıysanız bunun öğrenciliğiniz esnasında/sonrasında bir ödemesi olmaz. Ancak öğrenim kredisi mezun olduktan sonra geri ödenir. KYK bursu sadece belli sayıda öğrenciye verilirken, KYK öğrenim kredisi başvuru şartlarına uyan tüm öğrencilere verilmektedir.

NOT: Aynı anda hem burs hem öğrenim kredisi alamazsınız!


KYK burs başvuru şartları nelerdir?

 • Ön lisans öğrencileri, 
 • Lisans öğrencileri, 
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) 
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, 
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan yararlanabilir.

Not: Aynı evden farklı öğrenciler KYK bursu alabilir.

Burstan yararlanamayacak öğrenciler ise;

 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler, 
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, 
 • Yabancı uyruklu öğrenciler, 
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, 
 • Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler, 
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, 
 • Açık öğretim ve uzaktan  eğitim öğrencileri,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, 
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler burstan yararlanamaz.

KYK burs başvuruları ne zaman yapılır?

2018-2019 burs döneminde daha başvuru tarihleri belli olmamakla birlikte geçen sene 16-24 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. Bu sene de Ekim ayında olması bekleniyor.


KYK bursu hangi durumlarda kesilir?

 • Başarısız olması, 
 • Ekim ayı itibariyle YÖKSİS kayıtlarında yıl sonu not ortalamasının 2.00 ve üzeri olmaması,
 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, 
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, 
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi, 
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi, 
 • Öğretim kurumunun kapatılması, 
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması, 
 • Kesin hükümle mahkum olması hallerinden öğrencilerin bursu kesilmektedir.

NOT:  ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile burs veya kredi verilmeyecek öğrenciler için düzenlenen yönetmelikte ‘asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Kredi veya burs alan öğrencinin, asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olması halinde de kredisi kesilmeyecek.


İlk defa burs alacaklara; KYK burs ve öğrenim kredi başvurusu nasıl yapılır?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Burs başvurularını yapmak isteyen öğrencilerin, e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna Gençlik ve Spor Bakanlığı yazarak çıkan ekrana tıklaması ve alt sekmede yer alan Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu sekmesine gitmesi gerekiyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

KYK BURS/ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ


KYK burs başvurusu sırasında gerekli belgeler nelerdir?

Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Bunun dışında başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve KYK adresinde ilan edilmektedir.

Öncelik Belgeleri

 • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge), 
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi) 
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 
 • Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)
 • Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mersis’den alınmaktadır.)

Yukarıdaki belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeniz veya elden teslim etmeniz gerekmektedir.


KYK burs başvuru sonuçları ne zaman ve nereden açıklanır? 

Sonuçlar genelde aralık ayı içerisinde açıklanmakta.  KYK’nın sonuç ekranı üzerinden T.C. Kimlik Numarası, Cilt No, Aile Sıra No ve Sıra No girişi yaparak buradan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

KYK BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ


KYK burs/kredisine hem de burs veren diğer kurumlara başvuru yapabilir miyim? 

Tabii ki! KYK bursu/kredisi diğer burs veren kurumlardan bağımsızdır. Diğer kurumlardan burs alsanız bile KYK bursu/kredinizi etkilemez. Burada önemli olan nokta diğer kurumların KYK busuna veya kredisine izin verip vermedikleridir. Eğer burs veren kurumun şartlarında bursa veya krediye izin verilmiyorsa ve siz KYK’dan bunlardan birini alıyorsanız, bu durumda burs veren kuruma durumu bildirerek bursu bırakmalısınız. Ama bu başvuru yapmamanız için bir engel değil. Sonuçta her başvuru yaptığınız burs çıkacak diye bir durum yok. Siz başvurunuzu yapın, burslar çıktıktan sonra koşullara göre durumu değerlendirirsiniz. Türkiye’deki tüm burs ilanlarına buradan ulaşıp burs veren kurumların şartlarını inceleyebilirsiniz.


KYK bursu veya kredisi kazandıktan sonra ne yapılmalı?

 • 18 yaşından büyük öğrenciler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın linkine ulaşarak kendi e-devlet şifresi ile onaylamalılar.
 • 18 yaşından küçükler ise taahhütnamelerini yine www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın linkine ulaşarak, anne veya babanın e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile onaylayacaklardır.

Burs-Kredi Taahhüt Senedini düzenlemeyenlere burs veya öğrenim kredi verilmeyecek olup, ayrıca bildirim yapılmayacaktır. O yüzden sonuçlar açıklandıktan sonra taahhütnamenizi onaylamayı unutmayınız!


Burs veya öğrenim kredisini hangi bankadan ve hangi tarihlerde alacaksınız?

KYK adresindeki Burs/Kredi sonuç ekranından T.C. Ziraat Bankası linkine tıklayarak öğreneceğiniz şubeden alacağınız banka kartlarınız ile Ziraat Bankası ATM’lerinden ve şubelerinden çekebilirsiniz. Öğrenim kredileri müracaat edilen öğretim yılı başı itibariyle (Ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Ödemeler TC. Kimlik Numaranızın son rakamına göre her ayın 6. ve 10. günleri arasında yapılır.

KYK BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİLERE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Daha fazla burs haberleri için E-Bursum‘u takipte kalın!

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!