Hayatımızı birçok alanda kurtaran ve yardımcı olan teknoloji, Dünya’daki olağanüstü pandemi durumunda orantılı olarak faydalarını gösterdi. Koronavirüs ile mücadelede gelişen teknoloji, yaşantımızı değiştirebilir mi? İnsan gücü yerine robot gücü kullanımı yaygınlaşacak mı? Telesağlık devri nedir? Gelin, hep beraber Dünya’da nelerin değiştiğine bakalım.


Koronavirüs’e Karşı Teknolojik Gelişmeler ve Telesağlık Uygulamaları

Hastanelerde sosyal mesafenin korunması amacıyla; resepsiyon, yemek dağıtım hizmeti, dezenfeksiyon işlemi gibi birçok uygulama robotlar tarafından gerçekleştirilmeye başlandı.


Robotlar

Olası vakaların tespit edilme sürecinde hastaneye gelen hastaların karşılanmasında UBTECH Robotics, resepsiyonist robotunu sundu. Robot, video konferans yöntemi ile hasta ve doktoru bir araya getirebiliyor, etrafındaki insanların ateşini ölçebiliyor ve eş zamanlı olarak raporlayabiliyor. Aynı zamanda maskesiz insanları tespit edip, dezenfekte edebiliyor.

UBTECH firmasının geliştirdiği AIMBOT

HEBI Robotics, sosyal mesafenin korunması amacıyla kendi laboratuvarlarında robot kol kullanmaya başladı.

COVID-19 hastalarının kontrollerini sağlamak ve sağlık personellerinin korunması amacıyla, video-konferans görüşmesi yapılabilen bir robot geliştirildi. Böylelikle hemşire istediği zaman, hastanın durumunu robot üzerinden kontrol edebilecek.

Hasta-hemşire arasında iletişimin sağlanacağı robot

Hastanelerdeki odaların dezenfeksiyonunu ultraviyole ışınlarla gerçekleştiren bu robot, Güney Afrika’da kullanılıyor.

Güney Afrika'da kullanılan dezenfeksiyon robotu

Çin’in virüsle savaşında büyük önem taşıdığı söylenen ultraviyole dezenfeksiyon robotu ise pandemi sürecinde yüzlerce sipariş aldı.

Ulraviyole dezenfeksiyon aracı

Çin’in en yoğun pandemiyle savaş veren eyaletlerinden olan Yunnan eyaleti, drone’larla bütün şehri dezenfekte etmeye başladı.

Çin'de kullanılan drone dezenfeksiyon aracı

Mobil Telesağlık Uygulamaları

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Hayat Eve Sığar isimli mobil uygulama geliştirildi. Bu mobil uygulama ile birlikte izolasyon sürecinizi yönetebiliyor, etrafınızdaki vaka durumunu öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama içerisinde kişileri ekleyebiliyor ve anlık olarak durumlarını takip edebiliyorsunuz.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının geliştirdiği Hayat Eve Sığar telesağlık uygulaması

Yine Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, Korona Önlem isimli bir uygulama daha geliştirildi. Bu uygulama ile birlikte semptomlarınızı kontrol edebiliyor ve eş zamanlı olarak toplanan veri havuzuna bilgi gönderebiliyorsunuz. Korona hakkında bilgi edinebilir ve günlük olarak semptom takibi yapabilirsiniz.

Korona Önlem telesağlık uygulaması

Google ve Apple güçlerini birleştirerek bir Koronavirüs önlem uygulaması geliştiriyor. Bu uygulama Bluetooth teknolojisi ile kişilerin konum verilerini kullanarak, birbirleri ile ne kadar süre etkileşimde kaldıklarını görebiliyor. Örneğin, COVID-19 hastası olduğu doğrulanan bir bireyin son zamanlarda kimlerle, ne kadar süre etkileşimde kaldığı kayıtlarda bulunuyor. Böylece eğer onaylanmış bir vakanın yakınlarında bulunduysanız size uyarı mesajı geliyor ve filyasyon ekiplerine bilgi gönderiliyor.

Google Apple ortak telesağlık uygulaması

İngiltere ise Apple ve Google’ın geliştirdiği uygulamaya benzer bir uygulama geliştirdi. Önümüzdeki günlerde test olarak dağıtılmaya başlanacak olan uygulama, pozitif bir vakanın yakınlarında bulunma durumunu, semptomları kontrol edebiliyor.

Bütün bu teknolojik mücadelenin ürünü olarak, hayatımızın odağına telesağlık kavramını aldığımızı söyleyebiliriz. 


Peki, Nedir Bu Telesağlık?

Telesağlık basitçe; sağlık sistemlerinin uzaktan, teknolojik ürünlerden faydalanarak yürütülmesi demektir.

Üç tip telesağlık yöntemi bulunmaktadır.

  • İnteraktif Tıp: Hasta ve doktorların eşzamanlı bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.
  • Sakla ve İlet: Hastaların verilerinin depolanması, çeşitli yöntemlerle dağıtılması ve uzaktan erişilebilmesini sağlar.
  • Uzaktan Hasta İzleme: Hastaların anlık durumlarının izlenebilmesini sağlar. (örn. tansiyon, kan şekeri)

Sosyal mesafeyi koruma amaçlı olarak telesağlık devri genişliyor. Doktorunuzla görüşmeniz bulaş riskini artırdığı için, ülkeler, bu gibi virüs harici olan sağlık sorunlarınızda doktorunuzla video konferans yöntemi ile görüşebileceğimiz bir altyapı geliştirmeye hazırlanıyor. Böylelikle, önümüzdeki beş, on yıllık periyotlar dâhilinde doktorlarımızla teknolojik araçlarla iletişim kurmamız daha da yaygınlaşacak.


COVID-19 Sonrası Yaşanabilecek Teknolojik Gelişmeler

Sosyal mesafe önlemi olarak restoranlar ve marketler paket servislerinde robotları daha fazla kullanmaya başladı. Uzmanlar, yeniden normale dönme zamanında açılan işletmelerin, teknolojik dönüşümü daha fazla kullanabileceğini söylüyor. Okullarda ve halka açık mekânlarda dezenfeksiyon, temizlik gibi işlemleri robotların yaptığını görmemiz çok olası.

Fast-food zinciri McDonalds, pişirme ve servis bölümlerinde robotlarını test etmeye başladı. Büyük depolarda, Amazon ve Walmart gibi, robotlar daha efektif kullanılmaya başlandı. Sınıflandırma, kargolama, paketleme gibi işlemleri robotlar gerçekleştiriyor.


Robot İstihdamı Süreci

Robotların insan gücünün yerini alma ve organizasyonun adaptasyon süreci oldukça pahalıdır. Fakat sistem oturduktan sonra robotlar, insanlardan daha ucuz hizmet sunmaya başlıyor. Bu yüzden teknolojik dönüşümü gerçekleştirebilen organizasyonların robot gücünü seçmesi mümkün.


Kişisel Teknolojik Dönüşüm 

İlerleyen sürecin getirisi olarak insanların kafasında yapay zekânın, robotların istihdam olanaklarını kısıtlayacağını düşünüyor. Aslında böyle bir durum mümkün değil. Yeni bir çağa adım atarken değişen hayatımızı, değişen teknolojiye yönelik olarak güncellememiz gerekir. Örnek olarak; karantina döneminde teknolojik dönüşümlerini iyi tamamlamış şirketler kârlı olurken, teknolojiyi yakalayamamış şirketler birçok açıdan zarara uğradı.

Bununla paralel olarak, gelişen teknoloji çağına ayak uydurmak adına kişisel teknolojik dönüşümler yapmamız gerekir.

Halihazırda bulunduğumuz dönemde bile yapay zeka çağının iş dönüşümlerine etkilerini ve örneklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • HSBC Holdings, dolandırıcılık tespitini yapabilmek adına hızlı ve güvenilir bir yapay zeka geliştirdi. 
  • Unilever, işe alım mülakatlarında kullanmak üzere adayın beden dilini, kişilik özelliklerini değerlendirebilen bir yapay zeka geliştirdi.

Bu örneklerin sonucu olarak; asayişten işe alım mülakatlarına kadar yapay zeka hayatımıza girmiş bulunmakta. Bu yüzden, bulunduğumuz alandaki teknolojik gelişmeleri, popülerleşen teknolojik anlayışları, yeni metodları öğrenmeyi kariyer gelişimi sürecimize adapte etmemiz gerekir.Evde kaldığınız bugünlerde E-Bursum her zaman sizin yanınızda! Gelişen ve gelişen teknolojiye ve dünyaya uzak kalmamak adına içeriklerimizi okuyabilirsiniz. İşte sizin için birkaç öneri: Teknolojinin Ruhu: Yazılım ve Yazılım Öğrenme, Krizi Fırsata Çevirebileceğiniz Günlerde Neler Yapılmalı?, Öğrencilerin Kullanabileceği Online Eğitim Platformları. Burslar için de Burs Ara kısmına göz atabilirsiniz.

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!