Gönüllerin şehri Konya, gönül rahatlığıyla yaşanılası bir şehir mi? Büyükşehirde düşük bütçeli yaşamak mümkün mü? Ucuza karın doyurabilecek mekan kaldı mı? Her sokak Mevlana Müzesi’ne çıkar mı? Şehre dair oluşan ön yargıları yıkmak mümkün mü? Rumi, ‘’Ne olursan ol, yine gel!’’ demeseydi bile gelmek için can atılır mıydı? Gelişmiş hızlı tren hattı sayesinde her yere çok ekonomik ve kısa zamanda gidilebilir mi? Etli ekmekten bu kadar çok etkilenilir mi? Üniversite kampüsleri şehir merkezine uzak mı? Memlekete dönüşte eşe dosta akide şekeri almak mecburi mi? Şehir halkı, öğrenciyi Konya Sarması gibi sarıp sarmalar mı?

Yeni bir yerleşim yeri için merak edilenler hiç bitmez ama üzülmeyin: Konya’ya dair bir öğrencinin merak edebileceği tüm soruları sizin için cevapladık.


Beş Üniversite Bir Şehir

Konya gerek yüzölçümü büyüklüğü, gerek ülkenin her yerine yakın oluşu gibi sebeplerle üniversite okuyacak öğrencilerin sık tercih ettiği bir şehir. Durum böyle olunca da şehirde ikisi vakıf üniversitesi olmak üzere toplamda beş üniversite var. Google Haritalar’dan baktığınızda, Selçuk Üniversitesi’nin şehrin diğer ucunda olduğunu göreceksiniz. Diğer üç üniversite ise birbirlerine ve aynı zamanda şehir merkezi dediğimiz Karatay bölgesine yakın bir mesafede bulunuyor.

Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü birçok fakülteyi içinde bulunduran şehrin en büyük kampüsü. İçerisinde Gökkuşağı AVM ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mevcut. Selçuklu ilçesine bağlı kampüs bitiminde Bosna-Hersek mahallesi başlıyor ve öğrenciler adeta mahalleyi de kampüse dahil etmiş durumdalar. Diğer üniversitelerdeki öğrencilerin maalesef kampüsleri bu kadar gelişmiş değil.

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin tek bir tane kampüsü bulunmuyor. Hatta sürmekte olan kampüs inşaatı çalışmaları da var. Yeni Meram denilen ve herkesin anlayacağı şekilde diyecek olursak Mevlana Müzesi’ne yakın bir noktada da yerleşkesi bulunuyor. Devlet yurdunda kalan öğrenciler de tam bu yüzden dertli, çünkü yurtlar genellikle Selçuklu ilçesinde bulunuyor ve Necmettin Erbakan Üniversitesi yakınlarında olan yurtlar öğrencilerinin hepsine yetmiyor, bu da yurt ve okul arası mesafenin açılmasına neden oluyor.

KTO Karatay Üniversitesi, şehrin ilk vakıf üniversitesidir ve aynı zamanda kampüsü de çok güzel. Karatay ilçesinde bulunan üniversite için de yurtta kalan öğrenciler çok merkezi bir yerde okumanın avantajlarından çok dezavantajını yaşıyor. Çünkü Selçuk Üniversitesi’nin bulunduğu Selçuklu ilçesi geniş öğrenci nüfusuna sahip ve yurtlar da bu ilçeye ve yakınlarına inşa edilmiş durumda. Konya’nın ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Karatay ilçesinde ise yüzlerce yıllık binalar bulunuyor. Bu ilçede genç bina sayısı çok az ve durum böyleyken öğrenci için bulunan yurtlar da ilçedeki öğrenci sayısına yetmiyor.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ise 2013 yılında Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Meram ilçesinde kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. KGTÜ, çoğu vakıf üniversitesinden farklı olarak iş garantisi veren bir okul. Üniversitenin resmi sayfasında yer alan iş garantisi mesajı şu şekilde:

Torku’nun mimarı, Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşlarından Konya Şeker A.Ş. ve Anadolu Birlik Holding desteği ile kurulan üniversitemiz, Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin faaliyet gösterdiği alanlar olan gıda, enerji, bilişim, biyoteknoloji, kimya, malzeme, tarım, tohumculuk, hayvancılık, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, pazarlama, dış ticaret ve benzeri sektörlerdeki farklı pozisyonlarda, mezuniyet derecesinin alındığı alan göz önünde bulundurularak işe yerleştirme garantisi vermektedir.

Uygulama sahası oldukça geniş olan üniversite aynı zamanda eğitim öğretim yılı boyunca birçok uluslararası konferansa da ev sahipliği yapıyor. Okumakta olduğunuz programı belirli bir oranda burslu kazanmış olmanıza ek ilk iki tercihe özel indirim hakkınız da oluyor. Okulun yine kendine has bir öğrenci kabul sistemi var. Şöyle ki; üniversite tercih listenize Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde okumak istediğiniz programı ekliyorsunuz ancak okumak istediğiniz bölümü ortak programlara yerleştikten sonra tercih ediyorsunuz. Binası yeşilin ve modern mimarinin bir potada erimiş hali desek yeridir. Üniversiteye dair merakınız bir hayli arttı, sorularınız belirginleşti ise daha detaylı bilgi için bakabilirsiniz:

https://www.gidatarim.edu.tr/tr/sikca-sorulan-sorular

Konya Teknik Üniversitesi ise iki fakülte ve bir yüksek meslek okulundan oluşan 2018 yılında açılmış bir okul ve Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü içerisinde yer alıyor. Kampüsün her avantajından okul ayrımı olmaksızın yararlanabiliyorlar.


Konya Ulaşım İmkanları

Ulaşım kolaylığı şehrin en güzel özelliklerinden biri. Seyahat için birçok seçenek olmasına karşı her biri için ayrıca kart taşımanıza gerek yok. Sivillerin ‘Elkart’ edinmesi şart, ama öğrencilerin kimlik kartları otobüs ve tramvayda da kullanılıyor ve bu iki seçenekte tarife 1.55 tl. Öğrenci kimlik kartı ise üniversiteniz tarafından eğitim öğretim yılının ilk aylarında size teslim ediliyor. Öğrenci kartı için ayrıca bir başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda, ulaşım imkanı olarak nakit para ile binebileceğiniz dolmuşlar da bulunuyor.

Elkart’ın en büyük avantajına geliyoruz, eğer gideceğiniz nokta çok ücra bir yer değilse, genelde iki vasıta yapmanıza gerek kalmıyor; ancak öyle olsa bile üzülmeyin; çünkü aktarma sistemi ile ilk yarım saat içindeki ikinci kart okutmanız ücretsiz oluyor. Abonman biniş ücreti ise öğrenci için 90 TL.

Ulaşım için bir diğer güzel haber ise tramvayın Alaaddin Keykubat Kampüsü içerisinde ücretsiz oluşu. Bütün kampüsü turlayan tramvayı, kışın bembeyaz örtüyle kaplanan kampüsü izlemek için bile kullanabilirsiniz.


Konya Ev ve Yurt İmkanları

Selçuk Üniversitesi Kampüsü çevresinde tamamen öğrenciler yaşadığı için kira fiyatları da öğrencilere göre uygunluk göstermekte. Merkezi ısıtma, yalıtımlı camlar, doğalgaz gibi etkenler fiyatlarda değişiklik yaratsa da bu fark kapatılmayacak kadar büyük değil. Konya’da yirmiyi aşkın devlet yurdu bulunuyor; ama yurt çıkmasa da tek seçeneğiniz ev değil. Üniversitelerin kendilerine ait yurtları bulunmakta.

Üniversite yurdu da her seçenekte olduğu gibi eksilerini ve artılarını birlikte barındırıyor. Mesela, Selçuk Üniversitesi Atatürk Öğrenci Yurdu’nun yatakları bazalı değil ve eşyalarını koyacak büyük bir dolap yok. Ekstra dolap alınması gerekiyor. Dezavantajına rağmen, en garantili yönü ise yurttan memnun kalınmadığı takdirde dönemlik ödemenin kalan kısmı iade ediliyor. Yurt ücreti özel yurtlara göre daha ekonomik: Dört kişilik odası 350 TL, bu fiyata yemek ücreti dahil değil. Yurtlarda mutfak var,  tabi dilerseniz okul yemekhanesinden 2:75 tl’ye yemek yiyebilirsiniz, dilerseniz de kendiniz yapabilirsiniz. Okul yurdunun bir diğer avantajı; ulaşım masrafı bulunmuyor, kampüs içerisinde tramvay ücretsiz. Zaten fakültelerin, yürüyerek bile en uzağı 20 dakika mesafede. Kampüs çevresinde her bütçeye uygun özel yurtlar da mevcut.

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin yakınlarında devlet yurdu yok, ama yıllığı 7000-9000 lira olan özel yurtlar var. Konumu merkezi olduğundan öğrenciye göre ev kiraları da pahalı. Eve çıkmak isterseniz Selçuklu ilçesini tercih edebilirsiniz, bu bölgedeki kiralar daha ucuzdur.


Konya Ucuz Yemek Yerleri

Selçuk Üniversitesi’nde 2.75 TL’ye dört çeşit yemek yiyebilirsiniz. Hafta sonu yemek çıkmıyor, ancak üzülmeyin. Gerek kampüsün içerisinde gerek dışında çok seçenek var. Döner, hamburger, çorba, işkembe kısaca canınız ne isterse bulabilirsiniz. Selçuk Üniversitesi Kampüsünün içerisindeki AVM’de Akkonak Restaurant, Simidçe gibi yemeğinizi yedikten sonra da çay kahve içebileceğiniz yerler var. Ye ve kalk usulü dönerci, çorbacı da var. Her üniversitenin kampüsünde onlarca seçenek bulabilirsiniz. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde okul yemeği yalnıza 2 TL.  

Kampüs dışına çıkmak isteyenlere şehrin alışveriş merkezlerindeki restoranlar dışında da seçenek sunma vakti geldi:

Taka: Karadeniz Mutfağını ve lezzetini mezesinden yemeğine her bir tabağa ayrıca taşıyan bir restaurant. Balık ürünlerinin yanı sıra hamburger, kuru fasulye gibi birbirinden bağımsız yemekleri de menülerine eklemişler ve her biri nefis olmuş.

Japon Parkı: Sushi yemek isteyenlerin uğrak noktası fakat hamburgeri de çok lezzetli. Yapay göl ve içindeki rengarenk balıklar da hafta sonu gezmesi için şahane.

Bolu Lokantası: İsmine aldanmamalı. Sadece etli ekmek yapıyorlar ve bu konuda marka olmuş durumda. Konya’nın meşhur etli ekmeğini 20 TL’den daha ucuza tadabilirsiniz.

Yaka Pide & Izgara: Etli ekmek yerine Adana kebap yemek isterseniz gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir mekan. Meram ilçesinde olduğunu da hatırlatmakta fayda var.


Konya Ders Çalışma Mekanları

7/24 açık olan okul kütüphanelerine örnek olarak Selçuk Üniversitesi Erol Güngör Kütüphanesi ve Kutalmışoğlu Süleyman Şah Sosyal Tesisleri’ndeki okuma salonunu; Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu ve Meram Tıp Fakültesi kütüphanelerini ve KTO Karatay Üniversitesi Kütüphanesini sıralayabiliriz. Kötü haberse her okul kütüphanesi, sadece kendi öğrencilerine hizmet veriyor.

Kampüsünden sıkılanlar için şehrin merkezinde de kütüphane bulunuyor. Kütüphanelerin haricinde, bir kahve ile akşama kadar otursanız kimsenin kalk git demeyeceği mekanlar da var. Tenha mı derseniz, çok değil. Starbucks en meşhuru olduğundan sakin şubesini bulmak zor. Her ne kadar tuhaf gelse de, McDonald’s ders çalışmak için çok iyi bir seçenek. Konya’da sayıca fazla olmadığından, çoğunluk yerel hamburgercileri tercih ediyor. Selçuker Center McDonald’s oldukça sessiz.

İnsanların ilgi odağı olmaktan çıkan AVM’lerde de ders çalışabilirsiniz, buna en güzel örnek de Selçuklu ilçesinde bulunan Novaland Avm’nin teras katı. Yine haftaiçi Yazır mahallesinde bulunan Real’de de o dinginliği yakalamak mümkün. Tramvaydan Otogar durağında inip on dakika boyunca yürürseniz sırasıyla Real Avm, Lunapark, Selçuker Center’ı göreceksiniz.


Konya Eğlence Mekanları

Öğrencinin olup eğlencenin olmadığı bir yer yok sanırım. Konya’da da canlı müzik, konser, tiyatro, müzikal, festival yakalamak mümkün. Bütçenizin ne kadarını eğlenceye ayıracak olduğunuza bağlı olmak koşuluyla birçok mekan arasından seçim yapabilirsiniz. Canlı müzik hemen hemen her kafede bulunuyor. Bunun için kampüsünüzün dışına çıkmanıza bile gerek yok.

Kareokeyi hiç denemediyseniz deneyebileceğiniz yerler bulunuyor. Bosna mahallesinden tutun da merkez dediğimiz Meram mahallesine kadar her semtte karaoke konseptli kafeler var. Mikrofonu sevgilinize, dostunuza sevginizi dile getirmek için kullanabilir ya da içinizde tutamayıp haykırmak istediğiniz dertlerinizi de mikrofona anlatabilirsiniz. Hiç Hane’de ayakkabılarınızı çıkarıp çizgili çoraplarınızla keyif yapabilirsiniz. Bunun için tramvaydan Alaaddin durağında inmeniz ve 15 dakika  yürümeniz gerekiyor.

Nar-ı Aşk Cafe ve Araf Hotel Cafe fotoğraf çekebileceğiniz ve bu esnada çayınızı içebileceğiniz güzel mekanlardan. Bu iki mekan da Karatay dediğimiz şehrin en eski ve en merkezi yerleşim yerinde bulunuyor. Karatay, KTO Karatay ve Necmettin Erbakan üniversitelerinin öğrencileri için uzak değilse de Selçuk ve Konya Teknik üniversitesinin öğrencileri için kampüslerine epey uzak.  Bir buçuk saat yolculuk yapmadan da güzel bir kahve içebileceğiniz yerler var tabii. Mesela Türk kahvesinin her çeşidini Tarihi Medrese Kahvehanesi’nde tadabilirsiniz. Nalçacı denilen ve Zafer’e yani Karatay’a on dakikalık mesafede olan durakta ise sıra sıra dizilmiş sizi bekleyen birçok mekan göreceksiniz.

Her şeye yakın olmak isteyenleri ise alışveriş merkezlerine alalım. Kent Plaza AVM, son zamanların en gözde merkezlerinden ve sakin bir gününü bulmak çok zor. Liselilerden evvel varırsanız sivil kesimiyle karşılaşıyorsunuz, akşam gitseniz öğrenci cümbüşü oluyor. Yine de kalabalığına rağmen mağaza çeşitliliğinin fazla olması çok güzel. Tramvay durağı hemen önünde, bu da diğer hiçbir alışveriş merkezinde olmayan bir avantaj. Selçuklu Center, Real, Novaland Outlet, Kule de diğer alışveriş merkezlerinden. Kent Plaza ve Kule AVM kadar merkezi bir noktada olmayışları diğerlerinin daha tenha olmalarını sağlıyor.


Konya’da Kültürel Mekanlar

Konya kültürel bakımdan oldukça doyurucu bir şehir. Alaaddin Keykubat Kampüsü’nün içerisinde bile müze bulunuyor. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yanı sıra Karatay Medresesi ve Selçuklu Medeniyet Müzesi de gidilebilecek yerler arasında. Mevlana Müzesi’ni gezdikten sonra fazla zamanınız yoksa Konyanüma Panorama’ya gidebilir ve birçok mevlihanenin minyatür halini görüp bire bir gitmiş kadar olabilirsiniz.

Tropikal Kelebek Bahçesi

7600 m²’lik alanın 3500 m²’si gezi alanı olan 15 türden sayısız kelebeğin, 20.000 bitkinin içinde uçuştuğu ve içinde Böcek Köyü denilen bir müzenin de olduğu harikalar diyarı. Pazartesi günleri kapalı, fakat diğer günler 09.00-17.00 saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Tramvaydan Otogar durağında inip Kelebekler Vadisi yazılı dolmuşlara binerek gidebilirsiniz. Omzunuza kelebek konmasını istiyorsanız içeride çok hareketli davranmazsanız iyi ederseniz. Hatırlatmakta fayda var ki içerisi %80 oranında nemli ve 25०C sıcaklıkta. Bu koşullara uygun giyinmenizi tavsiye ederiz.

Sille

Frig uygarlığına ait kalıntıların bulunduğu en eski yerleşim yerlerinden olan bölge Konya’nın 8 km kuzeybatısında yer alıyor. Tramvaydan Zafer durağında inip Sille yazılı dolmuşlara binerek gidebilirsiniz. Sizleri Bizans İmparatoru Konstantinus’un annesi Helena’nın Kudüs’e hac için gittiği sırada uğrayıp ayin için yaptırdığı Aya Elenia Kilisesi karşılayacak. Halka açık olan kilisenin duvarlarında muazzam işlemeler var. Kilisenin olduğu kısımdan tüm alanı görebilirsiniz. Silenos ve Kozana Cafe gibi yol boyu uzanan kafeler var. Yolu ikiye bölen bir kanal ve ziyaretçilerin fotoğraf çektirmeye bayıldığı bir taş köprü de bulunuyor. Haftasonu için harika bir aktivite olabilir Sille gezisi.

Meram Bağları

Evliya Çelebi’ye göre bu mesire alanının benzeri İran ve Kırım’da bile bulunmazmış. Hititler zamanından bu yana gözde yerleşim yeri olan Meram, Konya halkı için piknik ve doğa denilince akla gelen ilk seçeneklerden. Doğal güzelliğini izlemeye bir gününüzü ayırmanız gerekebilir. Zafer durağında tramvaydan inip ister dolmuşlarla ister 4-A ve 4-B Meram hattı olan otobüslerle gidebilirsiniz. Belediyeye ait Kafem isimli kafede uygun fiyatlı yer içebilirsiniz veya konumu nedeniyle pahalı olması muhtemel olan diğer kafeleri  de tercih edebilirsiniz. Baştan başa bir şey yiyip içebileceğiniz sayısız kafeyle donanmış yemyeşil bir alan sizi bekliyor.

Şehrin yeşil alanları kısıtlı da olsa umutlarınızı yeşertecek bir atmosferi bulunuyor. 38.873 km²’lik devasa şehrin her karışında buram buram tarih kokuyor. Diyebiliriz ki havası soğuk, iklimi sert; insanı değil. Konya’ya dair duyduğunuz ön yargılarınızı rafa kaldırıp üniversite öğrencilerinin yaşayışlarından pek memnun olduğu bu coğrafyaya bizce şans vermelisiniz.

E-Bursum ekibi olarak merak ettiğiniz her soruya ilgiyle cevap aramaya devam edecek olan bizleri geri dönüşlerinizle onurlandırmanız dileğiyle…


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!