Üniversiteyi kazandın ve Maraş’a geldin. Yeni bir hayat ve yeni heyecanlar seni bekliyor üniversitede. Kahramanmaraş’ta öğrenci olmak nasıl? Nerede ucuz yemek yiyebilirsiniz? Kahramanmaraş’ta nerede ders çalışabilirsiniz? En ucuz ve en eğlenceli mekanlar neresidir? Hadi gel beraber keşfedelim.

Kahramanmaraş’ ta artık senin için yeni bir serüven başlıyor. Güzel anılar biriktirmen için sana yardımcı olacağız. Bilmeni isteriz ki, Kahramanmaraş binlerce yıldır insanların ve medeniyetlerin birleştiği uygarlık kentidir. İşte burada, bu güzel şehirle ve üniversitesiyle seni tanıştıracağız.

Kahramanmaraş Merkez’de, bir üniversite bulunmakta ve yaklaşık olarak 37.771 öğrenci öğrenim görmektedir. Ayrıca üniversite geniş ve ferah bir kampüse sahip. Genel öğrenci yaşamı için rahat ve ulaşım konusunda uygun bir yapısının olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz. Ev, apart ve yurtlar üniversite yaşamı için önemli , Maraş’ta bu konuda da çok sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Üniversite çevresinde birçok ev ve apart bulunmakla beraber, devlet yurtları da mevcut. Genel bir bilgi vermek gerekirse, devlet yurt ücretleri her yıl yenilenmek ile  beraber uygun fiyatlı ve gayet konforludur. Bir öğrencinin arayacağı özellikleri sağlıyorl, diğer yandan ev ve apart fiyatları 600-1200 lira arasında değişmektedir.


Kahramanmaraş Ulaşım İmkanları

Kahramanmaraş’ta şehir içi ulaşımı öğrenciler için, özellikle Kahramanmaraş’ın 2012 yılında büyükşehir olmasıyla beraber, belediye otobüsleri ile daha kullanışlı hale geldi. “Kahramankart” ile tüm belediye otobüslerini kullanabilirsiniz ve öğrenci kartı çıkartarak 1.65 kuruşa ulaşımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca otobüse 50 dakika  içinde ikinci kez binerseniz, 0.30 kuruşa ulaşımı sağlayabilirsiniz. Kart dolumu yapmak için şehir içerisindeki küçük kart dolum yerlerini kullanabilirsiniz, fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Sabah saat 06:00 ile akşam saat 23:00 arasında ulaşımınızı sağlayabilirsin. Şunu da belirtmek isteriz; Kahramanmaraş’ ta ev ve yurt imkanları

Ev ve yurt imkanlarına gelecek olursak öncelikle şunu belirtmek isteriz: Kahramanmaraş Üniversitesi kendi içerisinde  üç kampüse bölünmüştür ve ana merkezi Avşar kampüsüdür.  Diğerleri ise; Bahçelievler kampüsü  ve Karacasu kampüsü olarak adlandırılmıştır.Bahçelievler kampüsü Kahramanmaraş merkezinde bulunduğu için öğrenciler ev, apart ve yurt imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Kahramanmaraş Üniversitesi Avşar Kampüsü çevresinde birçok apart ve ev bulunmaktadır ve bu yerler okula çok yakındır. Avşar kampüsü şehrin biraz dışında Kayseri-Göksun yolu civarında yer alan bir yerleşimdir. Devlet yurtları, kadın öğrenciler için burada avantajlı bir durumdadır, çünkü Avşar Kampüsü çevresinde bulunan bütün devlet yurtları kadın öğrenciler için yapılmış  rahat ve kullanım bakımından güzel bir barınma imkanı sunulmuştur. Erkek öğrenciler için devlet yurt imkanı ise Karacasu Kampüsü’nde bulunuyor. Devlet yurtları bu şekilde olmakla beraber ev ve apartlar ise Avşar Kampüsü yakınlarında ve Kahramanmaraş Merkez’de fazlasıyla bulunmaktadır. Avşar kampüsü çevresinde bulunan ev ve apart fiyatları 400-1200 TL arasındadır.


Kahramanmaraş Ucuz Yemek Yerleri

Tarihi, medeniyeti ve yemekleri bakımından zengin bir yapıya sahip olan Kahramanmanmaraş’ın tarihi sokaklarında şöyle bir tur attıktan sonra, medeniyetin güzel yemek kokuları sizi cezbedecektir.

Kahramanmaraş denildiğinde akla gelen dondurmanın hikayesi ile başlayalım isterseniz; Salep satıcısı Osman Ağanın tesadüfen bulduğu, asıl lezzetini keçi sütünden alan, o zamanlar Osman Ağa satamadığı salep, süt ve şekeri kara gömmüş ve ertesi sabah kıvama gelen karışım o günden bu güne  Maraş dondurması olarak yerini almıştır. Bu lezzeti tadabileceğiniz en güzel noktalardan bir kaçı yine Maraş’ın ünlü bir caddesi olan Trabzon Caddesi’nde  bulunan Kervan Pastanesi ve Yaşar Pastanesi’dir, buralarda mutlaka denemelisiniz.

Maraş’ın diğer ünlü lezzeti ise; Tarhana, Kahramanmaraş’ta diğer yörelere göre farklı bir yapıya sahiptir ve bir çok çeşidi bulunmaktadır; firik tarhana(yaş tarhana kuru olmayan hali),  acılı tarhana, közde tarhana, kızartılarak yapılan tarhana(cips gibi ince bir yapısı vardır çay ve sohbet esnasında çerezle beraber tüketilir). Maraş tarhanasını Tarihi Kapalı Çarşı’da rahatlıkla bulabilirsiniz, fiyat olarak kilogramı 14 TL dan başlamaktadır. Uygun fiyata, hızlıca mutfağınızda yapmak için çok ideal bir yemek olabilir.

Ayrıca, Maraş Çöreğinden bahsetmesek olmaz, Kapalı Çarşıda ve pastaneler de bulabileceğin özellikle tereyağlı olanları efsanedir. Kahramanmaraş yemeklerine gelecek olursak, tatlı ve ekşi olması bakımından diğer yörelere nazaran dikkat çekmektedir. Özellikle tatmanızı istediğimiz yemekler Ekşili Çorba, Maraş Kelle Paça, Eli Böğründe, Mumbar Dolması gibi lezzetler bulunmaktadır. Peki bu lezzetleri nerede ne kadara yiyebilirsin?

 • Maraş Paça: Tekerek yolu güzergahı Maraş Paça Salonun’da 12TL
 • Eli Böğründe, Mumbar Dolması ve Ekşili Çorba: Küçük Ev’ de (fiyat?)

Bu lezzetleri diğer tadabileceğiniz noktalar ise Kahramanmaraş Merkez’de, Demokrasi Meydanı’nda bulunan esnaf ve lokantalar dır. Buralarda güzel vakit geçirebilirsiniz ve ucuz yemek yiyebilirsiniz.


Kahramanmaraş Ders Çalışma Mekanları

Üniversite hayatının olmazsa olmazı sınavlarda size yardımcı olacak, sakin ve rahat ortamlar olduğunu söylemeden geçemeyiz. İşte bunlardan birkaçı şu şekildedir:

 •    Kahramanmaraş Sütçü İmam Kampüsü’nde bulunan KSÜ Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç Kütüphanesi… burası ders çalışmak için uygun alana sahiptir ve buna ek olarak kampüs içerisinde İlahiyat Fakültesinde ve Tıp Fakültesinde kütüphane bulunmaktadır.
 •  Kahramanmaraş Binevler  yol güzergahı üzerinde bulunan Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi.   Aynı zamanda kablosuz internet hizmeti de verilmekte. Ve yine eklemek isteriz ki kültür merkezinde çeşitli etkinlikler yapılmakta ve  aynı zaman da kurslar da verilmektedir.
 • Diğer alanımız ise Kahramanmaraş Merkez  Bahçeli Evler Kampüsü Bahçeli Evler Kütüphanesi merkezidir.

Sıra geldi kafelere, ben kafelerde daha rahat ederim diyenler için:

 • Kaf Kafe; Tekerek Yolu üzerinde bulunan sakin ve nezih bir mekandır arkadaşlarını da alıp orada güzel ders çalışabilirsin.
 •  Hurda Kafe yine tekerek yolu üzerinde bulunan kablosuz internet hizmeti de veren bir mekan, burada da ders çalışabilirsin diğer yerlere göre biraz daha az verimi düşük olabilir·
 • West Coffee; öğrendiğimiz kadarıyla bu mekanda  da ders çalışabilirsiniz ve fiyatları da öğrenci için uygundur hatta bazı zamanlar da ücretsiz kahve promosyonları da yapılmaktadır.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Birçok tarihi güzelliği ile baş döndüren, atmosferi ile huzurlu anlar yaşamanı sağlayan Kahramanmaraş’ı keşfetmeye hazır mısın?

Ilıca Kaplıcaları

Kahramanmaraş merkeze 70 km uzaklıkta olan değerli termal suyu, yaylası, doğal güzellikleriyle sizin içinde keyif verici bir yer olacaktır. Ulaşım ise Şehirlerarası Otobüs Terminalinden sağlayabilirsin.

Kale

Geç Hititler dönemine ait pek çok tarihî eser bulunan ve Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda kale kapısında yer alan Maraş Aslanı da bulunmaktadır. Kahramanmaraş’ın tam merkezinde yer alan kaleye ulaşım otobüsle çok rahat yapabilirsin.

Ulu Cami

Ulu Cami, Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Süleyman Bey tarafından 1442-1454 yılları arasında yaptırılmıştır.Şehrin tam ortasında bulunan camii içerisinde birçok güzelliği ve tarihi barındırmaktadır. Sebebi ise bir çok tarihi olaya tanıklık etmiştir.

Taş Medrese

Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Alaüddevle Bey tarafından XV. yüzyıl sonunda inşa edilmiştir ve 1910 yılında 25 öğrenci öğrenim görmüştür. Günümüzde mescit ve depo olarak kullanılmaktadır. Kurtuluş Mahallesinde Ulu Camii yanında bulunan Taş Medrese, medrese, mescit ve türbe den oluşan küçük bir külliye şeklinde yapılmıştır.

Katiphan (Cumhuriyet Hanı)

2013 yılında Kahramanmaraş Belediyesi tarafından restore edilerek geleneksel Maraş kültürünü yansıtan zanaat ürünlerinin tanzimine açılmıştır. Han da Kahramanmaraş’ın tarihi kokusunu ve özelliklerini görmek isterseniz güzel bir mekan olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihi Maraş Çarşısı

Kapalı çarşıda  Kahramanmaraş’ı bir çok yönden yansıtan Saraçhane, Mazmanlar, Kazzazlar, Demirciler ve daha birçok alanda geleneksel el sanatlarını da bulmak mümkündür. Uzunca bir cadde düşün ve için  de insanlar kalabalık bir ortam tarihin ve medeniyetin her rengini bulabileceğin güzel bir merkez.

Abdulhamithan Camii

Türkiye’nin 3. Büyük camisidir Abdulhamithan Camii. Görkemli ve gösterişli yapısıyla daha Kahramanmaraş’a ilk girdiğiniz de büyüleneceğiniz bir yapıttır. II. Abdülhamit Han’a ithafen inşa edilmiştir. Burası her yıl binlerce turist tarafından aynı zaman da ziyaret edilir mutlaka ve mutlaka gitmelisiniz.

Taş köprü(Ceyhan Köprüsü)

Kahramanmaraş merkezden uzakta olan ama şehir içi otobüslere sefer yapılarak gidilebilen Kılavuzlu Mahallesinde yer almaktadır. Güzel manzaraya sahip huzur verici bir doğal güzelliğe sahiptir.,

Baş konuş yaylası, Döngel Mağaraları ve Yeşil Göz; bu yerler doğası ve havası ile insanı cezbeden bir tabiat harikası yerlerdir. Ulaşım için özel araba yada taksi kullanabilirsiniz. Piknik ve kamp için gezilmeye ve görülmeye değer yerlerdir.


Kahramanmaraş Kültürel Mekanlar

Öncelikle ‘biraz aksiyon isterim, adrenalin bana iyi geliyor’ diyorsan seni Türkiye’nin en büyük eğlence parklarından biri olan Extrem Park Kapıçam alalım ve tesisde eğlenceyle buluşturalım. Extrem Parkta bulunan etkinlikler ise şu şekildedir:  Binicilik için Atlı Safari, Kır Lokantası, Macera Oyun Alanı, Paintball Alanı, Zipline Alanı (çift hatlı kuleli 400 metre), Zorbing Alanı-2 adet Zorbing Topu ve 12 kişilik Balon Futbolu, Fayton Alanı, Serbest Gezinme Alanı, ATV Safari (Minimum 6 motorlu), Traking, Tenis, Voleybol, Futbol, Kamping ve Toplantı, Dağ Bisikleti, Zip Coaster.

Ulaşım 71 numaralı Belediye otobüsü saat başı belediyeden hareket edip Piazza Avm, şelale park istikametinden Kapıçam Extrem Park’a gelmektedir. 40 numaralı belediye otobüsü ile de gelebilirsiniz.

Alan içerisindeki etkinliklerin ücretleri 5₺ ile 50₺ arasında değişmektedir. Grup halinde gidildiğinde indirim yapılmaktadır.

Bir diğer güzel mekanımız ise Yedikuyular Kayak Merkezi. Kahramanmaraş merkeze 17 km uzaklıkta bulunur. Buraya Cumartesi ve Pazar günü saat 10.30’da Büyükşehir Belediyesi karşısındaki duraktan Belediye otobüslerine binip ulaşım sağlayabilirsiniz ve geri dönüş saati ise 15:00 olarak belirlenmiştir. Ulaşım ücreti ise şehir içersin de ödediğimiz öğrenci ücreti olan 1,60 kuruştur. Tesis ücretleri ise Kahramanmaraş Büyük Belediyesi tarafından yayınlanan listeye göre:

 • Teleski 6, 00 TL, Yürüyen Band 2, 00 TL, Ski Pass Tam Gün 60, 00 TL, Ski Pass Yarım Gün 40, 00 TL,Kayak Kiralama  50, 00 TL, Snowboard Kiralama 60, 00 TL, Kıyafet Kiralama (Takım, Mont, Pantolon, Gözlük, Eldiven, Kask) 170 TL, Kar Motoru Kiralama (Tur) 50, 00 TL, Kayak Dersi (1 Kişi) 150, 00 TL.

Şeklinde senin için fiyat listesini belirtmek isteriz ve güzel vakit geçirilebilecek iyi bir alternatif olabilir.


Kahramanmaraş’ta şehir içinde bulunan eğlence mekanları

Yok eğer ben öyle çok atraksiyonlu bir şey istemiyorum biraz daha sakin ve az yorucu olsun diyorsan eğer;

 • Kahramanmaraş’ta merkez de bulunan ve birçok öğrencinin uğradığı, çeşitli mağazaların bulunduğu Piazza Avm. Burada arkadaşları ie  Bowling Salonların’ da vakit geçirebilir, sinemaya gidebilir,alışveriş yapabilir ve yemek yiyebilirsin.
 •       Yine Piazza Avm’nin en alt katında bulunan Hayal Kahvesinde yapılan konserlerde eğlenebilirsin. Konser ücretleri 40₺-80₺  arasında değişmektedir.

Kahramanmaraş’ta bulunan tarihin işlendiği o müzeler:

 • Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi
 • Germenicia Antik Kenti Mozaikleri
 • Mahmut Arif Paşa Konağı-Etnografya Müzesi

Bu müzelerde harika tarihi eserleri görebileceğini söylememiz gerekir Eski medeniyetlere ait paralar, sikkeler ve tarihi yapıtları içermektedir. Biliyorsun ki insan tarihini öğrendikçe zenginleşiyor bizlerde seni bu güzel yerleri ziyaret ederek zenginleşeceğine inanıyoruz. Giriş ücretleri Kahramanmaraş Arkeoloji müzesi 6 ₺, Germenicia Antik Kent Mozaikleri ise ücretsiz olarak Kahramanmaraş Müzesinde sergilenmektedir. Mahmut Arif Paşa Konağı-Etnografya Müzesi bu müze de ise Kahramanmaraş’ın eski tarihin ve evlerin yapısını yansıtan bir müzedir ve ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

Tarih ve medeniyetin güzel anılarıyla enfes bir serüven yaşayacağınız Kahramanmaraş sizleri bekliyor.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!