İzmir sahip olduğu 8 üniversitesiyle Türkiye’nin ciddi öğrenci potansiyeline sahip şehirlerindendir. Diğer büyükşehirlerde olduğu gibi İzmir’de de birden fazla toplu ulaşım aracı var ve İzmir’e yeni yerleşecek bir üniversite öğrencisinin aklının karışabilmesi mümkün. E-Bursum ekibi olarak bu durumun önüne geçebilmek için kısa ve sade bir rehber hazırladık.

İzmirimkart almak istiyorum, ne yapabilirim?

İzmir’de üç çeşit kart bulunmakta: Tam çekim yapan kart, İndirimli Kart ve Ücretsiz Kart. Yani her bir kartın ayrı ismi yok, hepsinin toplu adı İzmirim Kart. Sadece özelliklerinde farklılıklar var. Sizin almanız gereken İndirimli Kart.

Kart başvurusu için ilk olarak www.eshot.gov.tr ve www.izmirimkart.com.tradresleri üzerinden ön başvuru formunu doldurup, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internetten kartla güvenli ödeme ya da Vakıflar Bankası’nın herhangi bir şubesinden masrafsız ve havale ücreti ödemeden Eshot Genel Müdürlüğü Kurum Tahsilat hesabına 10 TL ücret yatırmalısınız. Ön başvuru formunu doldurmadan para yatırmayınız.

Sonra altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı JPG dosyası olarak online başvuru formuna kaydetmelisiniz.

Kartınızın basılıp basılmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

Kartınızın basıldığı bilgisini aldıysanız kart numaranızı not alarak Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’nden kartınızı teslim alabilirsiniz. Teslim almaya giderken öğrenci kartınızda dönem bilgisi belirtilmişse öğrenci kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi, belirtilmemişse öğrenci belgenizin aslı ile gitmeniz gerekiyor. Kart numaranızı ibraz etmezseniz kart teslimi yapılamayacaktır.


Kart ücretleri ne kadar?

İndirimli kartınızla şehir içi ulaşımda 1.50 TL’ye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İlçelerle olan ulaşımda fiyat farklılıkları olduğu için ana listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bütün toplu taşıma araçlarında ilk binişinizden sonraki 90 dakika içerisinde aktarmalar ücretsizdir.


Kart yüklemelerini nasıl yapabilirim?

Kart yüklemelerinizi dolum bayilerinden ve internet üzerinden yapabilirsiniz. Dolum bayilerine buradan ulaşabilirsiniz.

izmirimkart.com.tr üzerinden TL yüklemeniz tamamlandığında yükleme kaydı sahadaki validatörlere (cihazlara) gönderilir. Sahadaki cihazların tamamının kaydı alması GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir. Kartı biniş sırasında validatör cihazına gösterdiğinizde ilk olarak tanımlı yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işleminin ardından normal biniş ücreti kartınızdan tahsil edilir.

Kartınızı validatörlere yaklaştırmadığınız sürece internet üzerinde bakiyeniz yüklenmiş görünmez.

İnternet üzerinden bir seferde en az 1 TL, en fazla 100 TL yükleme yapabilirsiniz.


İzmirim Kartımı kaybettim/çaldırdım, ne yapmalıyım?

Vakıflar Bankası’na para yatırmadan son altı ayda çekilmiş bir vesikalık fotoğrafınızla Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne başvuru yaparak kartınızı tekrar alabilirsiniz. Kart yenileme bedeli öğrenci kartı için 20 TL’dir.

Kartınız çalındıysa veya kullanılamayacak duruma geldiyse en geç beş iş günü içerisinde Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’ne kayıp bildiriminde bulunarak kartınızı kapattırmalısınız. Beş günü içerisinde bildirimde bulunmazsanız ve kartınıza başkası tarafından kullanılırken el konulursa kart sistemsel olarak kapatılır ve yasal işlem başlatılır.

Yanlış beyanda bulunursanız veya yanıltıcı belge düzenlerseniz hakkınızda yasal işlem başlatılır. Bu tür olaylarda kart bedeli iade edilmez.