Ege Bölgesi’nin incisi, güzel İzmir’imize hoş geldiniz. Artık gevreğin, boyozun, çiğdemin, kumrunun memleketindesiniz Kordon keyfi, kendine has kültürü, yazın serinleyeceğiniz Çeşme suları, sakin semti Seferihisar’ı ve hoş görülü insanları ile üniversite yaşamınızı keyifle yaşayacağınız bir şehirdesiniz.

Şimdi hayal edin üniversiteyi kazandınız ve İzmir’desiniz. Gelin bu yeni şehrinizi İzmir Öğrenci Yaşam Rehberi’nizle birlikte adım adım tanıyalım.

Bakalım İzmir’de öğrenciler nasıl yaşıyor, nasıl geçiniyor, barınmak için hangi semtleri tercih ediyorlar ve ne kadar ücret ödüyorlar? Hangi kafelerde eğlenmeyi tercih ediyorlar? Vize-final zamanlarının vazgeçilmez adresleri nereler?

İzmir Öğrenci Yaşam Rehberi olarak amacımız İzmir’e yeni gelen siz öğrencilerimize İzmir’de öğrenci yaşamını daha net, anlaşılır ve sizlerin bütçesini zorlamayacak şekilde aktarıp sizlere yardımcı olabilmektir. Haydi başlayalım.


İzmir Ulaşım İmkanları

İzmir ulaşım yönünden hem çok çeşitli hem de çok rahattır diyebiliriz. Şöyle ki; gideceğiniz her  semte dolmuş, otobüs, tramvay, metro, izban ve vapur gibi seçenekleri mevcut. Mesela Karşıyaka’dan Konak’a geçerken izban veya otobüs tercih etmeyip vapuru tercih edip, martılara gevrek atarak, denizin havasını içinize çekmekte sizin elinizde. Hiçbirini tercih etmeyip tramvay eşliğinde şehri de gezebilirsiniz. Size kalmış. İzmir’de bir semtten bir semte gitmek için maksimum trafiğide hesaba katarsak  40-45 dakika önceden çıkmanız yeterlidir, zira yetişememeniz mümkün değil.

İzmir’de öğrenci olarak ulaşıma ne kadar ödeyeceksiniz bir bakalım. Ulaşımda otobüsü kullanacaksanız İzmirim Kart sahibi olmanız gerekecek. İzmirim Kart’ıda kart dolum merkezlerinden 7 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Öğrenci kartı sahibi olabilmek için de Konak’ta ESHOT Müdürlüğü’nden veya internetten online olarakta temin edebilir 20 TL karşılığında İzmirim  Kart sahibi olabilirsiniz. İzmirim Kart sahibi olduktan sonra tam tarife 3.00 TL, öğrenci tarifesi ise 1.80 krş olacaktır.

İzmir’den size bir güzellik! İster tam ister öğrenci olsun, 90 dakika boyunca izban hariç metro, tramvay, vapur ve otobüsü ücretsiz aktarma olarak kullanabilirsiniz. İzbanı da kullanmak isterseniz ücretsiz olmasa da fiyat yarı yarıya düşmektedir.

İzmir ulaşımı konusundan daha fazla bilgi için İzmir Toplu Ulaşım Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.


İzmir Konaklama İmkanları

Biliyorsunuz ki İzmir’de; Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bakırçay Üniversitesi, Demokrasi Üniversitesi , Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olmak üzere 6 devlet üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi, Ekonomi Üniversitesi gibi 2 özel üniversite bulunmaktadır. İzmir Öğrenci Yaşam Rehberi olarak sizlere bir kolaylık sağlayalım dedik.  Genel olarak ev, yurt, apart fiyatlarını ele aldık ve ortalama fiyatları derledik.

Kyk Yurtları

Kyk yurtları tüm semtlerde özel yurtlara kıyasla oldukça uygun ve fiyat aralığı 180-300 TL arasında değişmekte. Tabi bunun yarı özel Kyk ve tam KYK olarak da ayrımı var.

Tam KYK yurtlarının aylık ücreti 168 TL olup odaların kişi sayısı 4 ile 8 kişi arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca yataklarda ranza sistemi vardır ve tuvalet banyosu da koridorda olan yurtlardır.

Yarı özel KYK yurtlarında ise aylık ücret 258 TL’den başlamaktadır. Odaların kişi sayısı maksimum 4 kişidir ve baza sistemi olup ayrıca her odada mini buzdolabı, ayakkabı dolabı ve çalışma masaları vardır.

Özel Yurt İmkanları

Kyk’da kalmak istemiyorsanız özel yurtları tercih edebilirsiniz. Konforu ve fiyatı; Kyk yurtlarına,odada kaç kişi kaldığınıza, odanın balkonuna, katına göre farklılık gösterebilir. Aylık ücreti 500-3000 TL arası değişiklik gösterebilen özel yurtların genelinde baza sistemi vardır ve odalarda maksimum kişi sayısı 6’dır. Bornova’da özel yurt isteyen kız öğrencilerimize bizden bir tavsiye olarak Özel Mutlusoy Kız Yurdu’nu önerebiliriz. Konumu iyi sabah ve akşam yemeği var üstelik fiyatıda uygun! Daha ne olsun:)

Apart ve Ev İmkanları

İzmir’de eve veya aparta çıkmak istiyorum diyorsanız yanınıza iyi anlaştığınız arkadaşınızı veya arkadaşlarınızı almanızı önerebiliriz çünkü fiyatlar biraz tuzlu. Tabi semte göre farklılık gösterebiliyor.

  • Balçova’da ev veya apart fiyatları çevresinde özel üniversite olması nedeniyle biraz yüksek Şöyle ki; 2+1 eve 1.400-2000 TL arası fiyat istenmektedir.
  • Bornova ve Buca civarında bakarsanız 1+1 veya 2+1 apartlar  900-1300 TL civarındadır. 2+1 eşyasız evler 900-1300 arası değişebiliyor.  
  • Karşıyaka bostanlıda ev fiyatları konumuna göre değişmekle birlikte ortalama bir fiyat çıkaracak olursak 2+1’ler 1100-1.300 TL ve 3+1’ler 1-1400- 1800 TL arasındadır.

İzmir Ucuz Yemek Mekanları

Eveet, işte geldik İzmir Öğrenci Yaşam Rehberi’mizin en güzel kısmına. Biliyorsunuz ki İzmir’in gevreğini, boyozunu, kumrusunu anlatmaya övmeye gerek yok. Özellikle Boyozu, çikolata dolgulu bombayı oldukça çok merak ettirdik farkındayız işte size İzmir’de öğrenci olarak rahat rahat karnınızı doyurabileceğiniz, yumurta, çay ve boyoz keyfi yapabileceğiniz muhteşem ucuz yemek önerileri!

Aysel Abla Ev Yemekleri

Ege Üniversitesi’nde okuyorsanız ilk durağınız burası olmalı! Uzak diyarlardan gelen anne yemeğini özleyen siz değerli öğrencilerimizin rotasını Aysel Abla’ya çevirmelerini tavsiye ederiz. Tabldotta 5 çeşit yemek 8-15 TL arası bir fiyat, üstelik paket servis imkanı da var.

Gül Abla Ev Yemekleri

Bornova’da yine cebinizi rahatlatacak anne yemeğini aratmayacak şahane bir yer. Mantı+Kola 10 TL gibi bir fiyatı bulunuyor. Bizden söylemesi.

Küçükpark Gevrek Evi

Ege Üniversitesi öğrencilerinin hiç boş bırakmadığı yegane yer. Patates ve çemenli böreğiyle, hem fiyat hem tad açısından oldukça tercih edilen Küçükpark Gevrek Evi öğrencilerin en uğrak yeridir. Börek fiyatları 2 ve 4 lira aralığında.

Çınar Kafe

İzmir’in yağmurlu günlerinde 1,5 liraya çay içip, yanınada güzel bir tatlı yiyip içinizi ve cebinizi ısıtmak isterseniz sizi Çınar Kafe’ye yönlendirelim.

Down Kafe

Belediye tarafından işletildiği için tamamen öğrenci dostu bir kafe diyebiliriz. Üstelik kafenin bir güzel yanı da çalışanlardan bir kaçı Down  Sendromlu arkadaşlarımızdandır. Kafa dinlemek, hava almak isterseniz, arkadaşlarınızla sohbet etmek veya bir kahve içip kitabınızı okuyabileceğiniz bir mekan.

Üniversite 2

Bornova’da kahvaltının adresi Üniversite 2 diyebiliriz. Arkadaşlarınızla birlikte  gidebileceğiniz, toplu kahvaltılar yapabileceğiniz çok çeşitli kahvaltılıklar bulabileceğiniz öğrenci dostu bir mekan.

Cafetto

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorsanız ve fakülteniz Tınaztepe Kampüsü’nde ise dersten çıkıp karnınızı çok uygun fiyata rahatça doyurabileceğiniz, ayvalık tost+ayranın 4 lira, tavuk döner+ayranın 5 lira olduğu Cafetto’ya bir uğrayın deriz.

Konyalı

Genelde öğrenciler tarafından pahalı olarak bilinen ama oldukça uygun ve doyurucu menüsüyle karşınızda Konyalı. Şöyle ki; arkadaşınla beraber gidip, 8 liraya lahmacun sipariş edip karşılığında kocaman lahmacun ve çiğ köftesinden, acılı ezmesine, yoğurdundan yeşilliğine tüm mezeleri ücretsiz yiyebiliyorsunuz. Üstelik Konyalı İzmir’in bir çok semtinde bulunmakta, mutlaka denenmeli.

Antakya Döner

Buca’ya yolunuz düşerse sizleri, üniversitelilerin 9 lira olan dönerinden vazgeçemediği oldukça uzun, soslu, patatesli tavuk döneriyle midelere taht kuran Antakya Döner’i önereceğiz. Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin uğrak yeri. Üstelik dönerden sonra da çaylar Antakya Döner’den sizlere ikram edilmektedir.

Ihlamur Kafe

Şimdide Buca’dan bir öneri ile geldik, Çınar Kafe. Burası fiyat açısından öğrenci dostu değildir, fakat 2.50 TL’ye bir çay içip akşam 19.00’da başlayan canlı müzik performansını izlemeye değer.

Alavara

Alsancakta aklınıza gelebilecek her türlü yiyeceği bulabilirsiniz. Karnım doysun, ucuz ama güzel de bir yer olsun derseniz sizleri Alavara’ya makarna yemeye yönlendirelim. İzmir’in en uğrak ucuz yemek yerlerindendir. Kendilerine özgü sosları var, ketçap mayonez yok ve yokluğunu da hissetmiyorsunuz. Yarım makarna 5 TL tam makarnaysa 10 TL, yanında 1 litre kola. Afiyet olsun!

Poetika

Alsancak’ta makarna dışında bir şey yemek isterseniz, sizleri mantı+kolanın 9 lira ve kocaman hamburger+kolanın 12 lira olduğu oldukça uygun fiyatlı, şirin bir mekana yönlendiriyoruz. Poetika!

Menüyü günün şiiriyle beraber getirmeleri ve edebiyatla yakından ilgili olmaları kafeyi öğrencilerin ilgi odağı haline getirmiştir. Ayrıca menü bir edebiyat dergisi ve ücretsiz sahip olabiliyorsunuz. Bizden söylemesi.

Çelebi Unlu Mamülleri

İzmir’e geldiyseniz muhakkak uğramanız gereken Alsancak’ın bomba konusunda en gözdelerinden bir mekan, Çelebi Unlu Mamülleri. Bombanın mucitleri onlar, inanılmaz güzel bir kurabiye 2.5-3 lira fiyatı. Kesinlikle gidilmesi gereken bir yer ve yenmesi gereken çikolata dolgulu harika bir yiyecek. Alsancak Kıbrıs Şehitleri’ne gidince kuyruğu görür görmez zaten yerini bulacaksınız.

Dostlar Fırını

İzmir’e gelip boyoz yemeden katiyyen olmaz diyerek sizlere Dostlar Fırını’ndan bahsedelim istedik! Alsancak Dostlar Fırını boyozun ilk adresi. 1987 yılından bu yana hizmet vermekte ve özellikle İzmir dışından gelip boyoz denemek isteyenler için burası şahane bir mekan! 2.00 ve 3.50 lira arası bir fiyat ödeyerek yanında bir çayla karnınızı doyurabilirsiniz. Yağlı, yağsız, patlıcanlı, ıspanaklı, enginarlı çeşitler var.Çikolatalı ve ıspanaklı boyozu oldukça meşhur bizden söylemesi!

Happy Italy

Pizza seviyorum ve farklı tatlarını denemek istiyorum derseniz Bostanlı’daki farklı konseptli salıncaklı pizzacıya yönlendirelim sizleri. Fiyat açısından öğrenciye uygun değildir fakat farklı tatları açısından birkaç arkadaşınızla gidip denemeye değer. Pizzaları çok büyük olduğundan 2 kişiye bir pizza söyleyerek uygun hale getirebilirsiniz:) Ayrıca salıncakta yemek yemek değişik bir deneyim olabilir.

Varuna Gezgin

Varuna Gezgin İzmir İnstagram Resmi Sayfası

Alsancak’ta muhakkak gitmeniz gereken bir güzel mekan önerisi daha! Kafenin kapısını açar açmaz iç konseptine, dekorasyonuna ayrı ayrı her parçasına hayran kalacağınız muhteşem ötesi bir kafe! Her yerde kitaplar, antika radyolar bir sürü ilham verici eşya dolu! İçeride alkollü alkolsüz her türlü yiyecek içecek var. Fiyatları biraz tuzlu fakat içeriye girince bu konsepte değer diyeceksiniz.


İzmir Ders Çalışma Mekanları

Bornova Gençlik Merkezi

Bornova Gençlik Merkezi hem karnınızı doyurma hem ders çalışma açısından üniversitelilerin sık sık uğradıkları yerdir. Şöyle ki; Bornova Gençlik Merkezi ücretsiz öğlen yemeği veriyor böylece okulda öğle arasında ücret ödemeden de karnını doyurup üstüne de yine ücretsiz çay veya kahve içebilirsiniz.

Eskiciler

Vize-final haftası geldiğinde Bornova’da sakin bir yer arıyorsanız sizi kafanızı dinlemek ve rahat rahat ders çalışabilmeniz için Eskiciler’e yönlendirelim. Tasarımınından oldukça memnun kalacağınız kafede bazı eserlerin ilk baskıları bile mevcut.

Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Vize-final haftası geldi çattı her yer kalabalık ve belli saate kadar açık. Sabaha kadar ders çalışacağın sımsıcak, ücretsiz internetinden faydalanabileceğin,  gerektiğinde kitaplardan veya bilgisayarlardan da yardım alabileceğin muhteşem yer ta ta tataam! İşte Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi.

Tarık Akan Gençlik Merkezi

Buca Belediyesi’ne ait olan merkezde ders çalışmak için kütüphane, özel odalar ve etüt salonları bulunmaktadır. Belediyeden kartını alıp, öğrenci belgesi ve 10 TL ücret karşılığında kartın sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde spor, oyun salonları ve ücretsiz çamaşır yıkama ve kurutma şansınız var.

Tınaztepe Kütüphanesi

Tüm Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin vize –final haftasında sürekli olarak uğradıkları tüm kampüslerin ortak kütüphanesidir. Sımsıcak ve kocaman ferah bir ortam istiyorum diyorsanız okulunuzun kütüphanesine bir göz atın deriz.

Cafe Ponte

Vize-final haftasında tatlı bir şeyler yiyip sakince ders çalışmak isterseniz sizleri Bostanlı’daki şirin kafeyi önerebiliriz. Ayrıca ücretsiz interneti de mevcut. Cheesecake konusunda muhteşem bir yer mutlaka denenmeli!

Guguklu

İçeriye girer girmez büyüleneceğiniz, saatlerine antikalarına hayran kalacağınız, Alsancak’ta yine ders çalışmanız veya kafa dinlemeniz için otantik ve rengarenk bir mekan Guguklu. Her şehre ait gazozlarıyla ve içerisinde bulunan 200’den fazla saatiyle ünlü antikaların diyarı eşsiz bir mekan.


İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in merkezi İzmirlilerin ortak buluşma noktası İzmir Saat Kulesi. Saat, yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışıyor, fakat nazar değmiş olacak ki şimdilerde tadilat aşamasında. Gezmek için sokağa çıktığınızda kendinizi aniden Saat Kulesi’nin önünde kuşlara yem atarken bulabilirsiniz.

Efes Örenyeri

Efes Örenyeri Twitter

İzmir denilince akla ilk gelen antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes. Tarih öncesi dönemden başlayarak 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihin çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkezi olmuştur. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan Efes Örenyeri’ne mutlaka hafta sonu veya tatilinizde arkadaşlarınızla beraber ziyaret ediniz. Buram buram tarih diyorsanız sizleri Efes Örenyeri‘ne uğurlayalım. Müze kartınız ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz fakat müze kartını yoksa giriş 72 TL ‘dir.  Efes Müzesi‘de İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarındadır ve giriş fiyatı 18 TL’dir.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Etnografya ve Arkeoloji Müzesi Hacer SARIÇİÇEK

Konak’tan Varyant’a çıkarken yokuşun başında görmeniz gereken bir müze diyerek sizi İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne yönlendirelim istedik. Müze 1831 yılında vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş. Bronz Koşan Atlet ve Bronz Demeter Heykeli müzenin ziyaretçiler tarafından en ilgi çeken eserlerindendir.

Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör Tuğba LAFCI

İzmir’de hoşunuza gidecek ve gittiğinizde körfez manzarası karşısında büyüleneceğiniz, üzerine de bir kahve içip huzur depolayacağınız tarihi bir güzellik. Kulede iki asansör bulunuyor; 1985’de restorasyonla beraber her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirildi.

İzmir, Asansör’ün hemen önünde yine seveceğiniz ve resim çekileceğiniz Dario Moreno Sokağı bulunmakta. İzmir’in en şirin sokaklarından diyebiliriz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı (twitter)

İzmir’in kalbi Kemeraltı Çarşısı’na hoş geldiniz. İzmir’de gezilecek yerler diye arattığınızda karşınıza çıkacak güzelliktendir Kemeraltı. Her sokağındaki hanları, camileri, hamamları , sokakları ayrı ayrı size eski şehir dokusunu yaşatır. Aynı zamanda İzmir’in ticaretinin yoğun olduğu yerlerdendir. Yolunuz düşerse mutlaka balıkçılar sokağının sonundaki Ademoğlu tatlıcısına uğrayıp Halep Tatlısı yiyin bizden söylemesi! Aynı zamanda kuruyemiş ve diğer alışverişlerinizi de buradan uygun fiyata yapabilirsiniz, bir şey almadan önce mutlaka Kemeraltı’na uğramanızı tavsiye ederiz.

Havra Sokağı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın ara sokaklarında mutlaka hoşunuza gidecek, fotoğraflamak isteyeceğiniz tarihi bir sokak; Havra Sokağı. Bu arada Havra Sokağı’na gelmişken 9 liraya balık ekmek yemeği sonrasında da Havra Kafe’de Türk Kahvesi içip gündüz fasılını izlemeyi ihmal etmeyin. Yanlış duymadınız evet gündüz fasılı. Güpegündüz kahvenizi yudumlarken birlikte çalıp birlikte söylüyorsunuz. O kadar eğlenceli ki!

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı Fatma SARIÇİÇEK

Türk Kahvesi severlerin Türk Kahvesine doyacakları, sokağa girdikleri anda kahve kokusuyla buluşacakları cıvıl cıvıl bir han burası. İzmirlilerin sürekli olarak ziyaret ettikleri oldukça kalabalık, tarih kokan bir adres. Mutlaka ziyaret edilmeli!

Teleferik

İzmir’de hafta sonu veya tatilini değerlendirmek için şahane bir öneri ile geldik. İşte karşınızda Balçova Teleferik! İzmir’i tepeden seyretmek ve doğayla iç içe piknik yapmak istiyorum derseniz tam da size göre bir yer. İzmir Teleferik Tesisi Balçova’da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin hemen karşısında pazartesi günleri kapalı olan işletmeye 0-5 yaş arası giriş ücretsiz. Yetişkinler içinde giriş ücreti 10-15 TL arası bir fiyat. Haftaiçi veya haftasonu Teleferik 10.00-22.30 arası hizmet vermekte. Otobüs veya özel aracınızla gidebilirsiniz fakat erken gidin zira upuzun bir kuyrukla karşılaşıp beklemek istemezsiniz!

Bostanlı Günbatımı İskelesi

Bostanlı Günbatımı İskelesi onedio.com

İzmir’de yaz akşamlarının vazgeçilmez adresi Bostanlı Günbatımı İskelesi’dir. Çiğdemini kolasını alan herkesi burada bulabilirsiniz. Yaz aylarında denizin üzerine kurulan sahnelerde konserler verilip şenlikler yapılmaktadır. Bostanlı Günbatımı İskelesi bir çok fotoğrafcı için muhteşem fotoğraf çektikleri bir mekandır. Haftasonları gevreğini boyozunu alan herkes burada! Deniz manzarası önünde sevdiklerinizle beraber değerli zamanlar geçirebileceğiniz eşsiz bir yer.

Pasaport İskelesi

Eveet şimdi de sıra İzmir’in en canlı en rengarenk güzide yerinde. İşte karşınızda Pasaport İskelesi! Cumhuriyet Meydanı’ndan Konak’a doğru yürürken liman ile yalılar arasındaki bölge Pasaport İskelesi’dir. İzmir’in en önemli ulaşım duraklarındandır. 1876 yılında kurulan İzmir’in ilk limanıdır. Şüphesiz İzmir’de en güzel günbatımına tanıklık edeceğiniz cıvıl cıvıl, sahil boyu İzmir’in meşhur kumrusunu yiyip yanındada sımsıcak bir çay içebileceğiniz, arkadaşlarınızla değerli zaman geçirebileceğiniz şahane bir iskele!

Şirince

Şirince instagram: turkeyandhotels

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı İzmir’e bir buçuk saat uzaklıkta küçücük bir köy burası. Köyün adı önceden “Kırkınca” imiş, savaş sonra Rumlar Kirkince demiş sonra İzmir’n kurtuluşu ile boşalan köye 1924 yılında Selanik ve çevresinden gelen Türk aileleri yerleştirilmiş. Köylüler, bu köyeÇirkince demiş daha sonra şirinlik olsun diye Çirkincenin tersi kullanılmış ve Şirince olmuş köyün ismi. Adı gibi gerçekten de Şirince bir köy burası. Son zamanlarda yoğun turist akımına uğramış ve gelişmiştir. Özellikle yaz aylarında o küçücük Şirince öyle doluyor ki… Mutlaka bir hafta sonu kaçamak yapıp Şirince’ye gidin. Kumda kahvesini içmeden, meşhur karadut şarabını tatmadan, Nesin Matematik Köyü’nü, Tiyatro Medrese’sini görmeden son olarak da köy kahvaltınızı etmeden sakın ha gelmeyin!!!

Ulamış

Ulamış, Seferihisar’a bağlı küçük şirin bir köy. Bu köyde her cumartesi Ulamış Üretici Pazarı kuruluyor. Doğal yöntemlerle üretilen ürünler satılıyor. Köyün simgesi Ata Ekmeği, festivali bile düzenleniyor. Atalık tohumdan yapılan ve sadece o köyde bulunan karakılçık ekmeğinden almadan ve tadına bakmadan dönmeyin.Ulamış’a, Fahrettin Altay’dan 985 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz. Oraya gitmişken Çiçekli Avlu’da güzel bir köy kahvaltısı yapmadan dönmeyin. Hem fiyatı çok uygun hem yerel ürünlerle yapılıyor doğal olarak da aşırı lezzetli. Bayılacağınıza eminiz.

Balçova Terapi Ormanı

Balçova Terapi Ormanı twitter : Ege Üni Pdt

Şehrin trafiğinden, karmaşasından, derslerin yoğunluğundan sıkılıp doğayla iç içe bir yürüyüş yapmak isterseniz sizlere harika bir önerimiz var. Balçova Terapi Ormanı. Fahrettin Altay’dan belediye otobüsüne binip 15 dakika sonra Balçova Termal Otel’e giden caddenin başında inebilirsiniz. Ormana giriş buradan yapılıyor. Oteli geçip birkaç dakika yürüyüşten sonra karşınıza eşsiz bir manzara çıkacaktır. Özel aracınızla elbette gidebilirsiniz fakat doğayla bu eğlenceli ve kıymetli zamanlarınızı arabanızda oturarak harcamayınız ve ormanın girişine arabanızı park ediniz. Ormanın içinde ziyaret edebileceğiniz iki farklı yer var. Bunlardan birincisi tarihi manastır kalıntıları diğeri ise şelale. Yaz aylarında ormana yürüyüşe geldiyseniz muhakkak tercihiniz şelaleden yana olacaktır. Tabi o kadar yürüyüşün üstüne buz gibi suyu yüzünüze serpmek kulağa daha hoş geliyor. Bizden size küçük bir öneri havalar biraz serinledikten sonra, tarihi manastır kalıntılarını ziyarete gelebilirsiniz. Böylece sıcaktan bunalıp doğru şelaleye gitmemiş olursunuz.

İzmir Öğrenci Yaşam Rehberi’mizde İzmir’e yeni gelen siz öğrencilerimize adım adım İzmir’i ve yaşam şartlarını, gezeceğiniz mekanları, ucuz yemek yerlerini aktarmaya ve anlatmaya çalıştık. Biz çok beğendik, sizlerinde beğenerek okuyup yararlanacağınızı düşünüyoruz. İzmir gerçekten Türkiye’nin en güzide ve en yaşanılası şehirlerinden. İzmir’e geldiğiniz süre boyunca İzmir’in altını üstüne getirin dolu dolu gezin bu güzel İzmir’i. İnanın çok güzel bir anı olacak. Bizden söylemesi. Şimdiden keyifli okumalar!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!