Üniversite yaşamında yeni mekanlar keşfetmek oldukça eğlenceli bir aktivite haline geldi. Öğrenciliğin bir getirisi olarak da ucuz ve güzel yerleri bulmak bitmeyecek bir trend. Tabi, İstanbul’daki kafeler her geçen gün fiyatlarını arttırırken öğrenciler için hem samimi hem de uygun fiyatlı kafeler bulmak zorlaşıyor. Biz de, bu işi biraz daha kolaylaştırmak adına, senin için İstanbul Ucuz Yeme İçme mekanlarını araştırdık. Elimizden geldiği kadar uygun fiyatlı, görsel olarak dikkat çeken ve ulaşımı kolay olan mekanları seçmeye çalıştık.

Gitmeden önce bu yerleri haritadan iyice öğrenmeni, biz bazı fotoğrafları ekleyemediğimiz için ayrıntılı olarak mekan incelemesini sosyal medya hesaplarından araştırmanı, mekanlar hakkında yazılmış yorumları okumanı tavsiye ediyoruz.


Şişhane(Galata) / Karaköy / Beyoğlu

Galata ve Karaköy, Beyoğlu’na bağlı en özel semtlerimizdendir. Galata’ya giden herkesin ilk işi Galata Kulesi’ne karşı fotoğraf çekilmek ve kuleye çıkmak oluyor. Rivayetlere inanıyorsan doğru zamanı bekleyebilirsin. İnanmıyorsan da en kısa zamanda kuleye çıkmanı tavsiye ediyoruz. Karaköy ve Beyoğlu ise içinde birçok kafeyi barındıran, bankalar ve tarihi binalarla meşhur bir semt. Bu semtlere ulaşım fazlasıyla kolay. İster tramvay, ister vapur, ister füniküleri, ister isen metro kullanabilirsin. Tabi İstiklal Caddesi’ni boydan boya gezebileceğin tarihi tramvayı da söylemeden geçmeyelim. Bu da keyfini çıkara çıkara gezmek için şahane bir fırsat sunuyor. Gelelim mekanlara;

 • Papadopoulos Coffee Cake:  Oldukça samimi ve minik bir mekan. Menüsündeki tüm yiyecekler ev yapımı ve tazecik, özenle hazırlanıyor. Öğrenciler için uygun fiyatlı menüye sahip. Örneğin; kahvaltı yapmak istersen sadece 13 TL, tatlı+çay yapmak istersen de sadece 5 TL ödüyorsun. Bazen ‘’Öğrencilere tostta %15 indirim’’ tarzında güzellikler yapıyorlar, takipte kalırsan bu şanslı günleri sen de yakalayabilirsin.
Fotoğraf: Papadopoulos
 • Doyum Mantı: Tarzıyla, fiyatlarıyla ve özellikle  mantılarının tadıyla çevresindeki çoğu yere fark atan bir yer. Sadece mantı değil birçok çeşit var. Tabi oldukça doyurucu olan ev mantılarını denemeni özellikle tavsiye ediyoruz. Mantı çeşitlerinin fiyatları ise 15 TL civarında.
 • Galata Rıhtım Köftecisi: Karaköy’de gezdikten sonra karnının guruldadığı an soluğu alabileceğin müthiş bir köfteci. Menüsü oldukça çeşitli ve çevreye göre uygun fiyatlı. Örneğin; çorba çeşitleri 5 TL, zeytinyağı çeşitleri ise 10 TL civarında. Yemeğini yedikten sonra 7 TL olan kemalpaşa, sütlaç ve 8 TL olan sütlü kadayıf tatlılarını da deneyerek oradan mutlu ayrılabilirsin.
 • Pango: Türkiye’nin ilk mini pankek dükkanı! Kalite ve performansı tartışılmayacak kadar güzel. Çevredeki mekanlardan bu farkıyla ayrılıyor. Kendi pankekini dilediğin gibi süsleyebilirsin. Nasıl istersen! Çikolata soslu fiyatı 13 TL ve üstüne meyve, dondurma gibi ekler yaptırmak istersen +2 ücret ekleniyor.
Fotoğraf: Pango
 • Galata Unkapanı Pilavcısı: Galata’ya karşı tavuklu pilav yeme lüksünü yaşamayı istersin diye düşündük. Samimi küçük bir dükkan, dışarıda oturursan hem Galata’yı hem de fotoğraf çekilen insanların heyecanlarını izleyebilirsin. Tavuklu pilav 10 TL, yarım tavuklu pilav ise 7 TL.

Beşiktaş

Beşiktaş; içerisinde birçok müze, saray, köşk ve koru bulunduran çeşitliliği oldukça fazla olan bir ilçemizdir. Sahilde gezdikten sonra bu tarihi yerleri gezebilir, aşağıda yazdığımız kafelerde oturup dinlenebilirsin. Metro ile otobüse aktarma yaparak ve tramvay ile en son durakta inerek ve tabi ki şahane boğaz havası eşliğinde vapurla bu güzel semte rahatlıkla ulaşabilirsin.

 • Çiçi Çiğ Börek: ‘’Çiğ börek hastasıyım ama annem uzakta, ben de yapamıyorum,’’ dersen seni hemen buraya davet ediyoruz. Henüz keşfedilmemiş sıcacık sarı renkli bir kafe. Çiğ börek ve Puf böreği 5 TL, Samosa 6 TL ve soslarla servis ediliyor.
Fotoğraf: Çiçi Çiğ Börek
 • Balkan Lokantası: Beşiktaş’ta gezdikten sonra nereye gitsem diye uzun uzun düşünmene hiç gerek yok. Balkan Lokantası geniş ev yemekleri menüsüyle tüm açlığını giderecek lezzete sahip. Öğrenci dostu, uygun fiyatlı bir lokanta. Örneğin; kuru fasulye 4 TL, pilav 3 TL, çorbalar çeşidine göre değişmekle birlikte en fazla 3 TL, makarna 4.50 TL gibi bir fiyata sahip.
 • Peynir Ekmek Cafe & Kahvaltı: Güzel bir güne başlamak için harika bir kahvaltı yeri! Menemeni ve kahvaltısı oldukça lezzetli ve uygun. Menemen 8 TL. Tercihine göre birçok kahvaltı çeşidi mevcut. Standart kahvaltının fiyatı 20 TL.
 • Şöhretler Köftecisi: Köfte mi helva mı? İkisi de dediğini duyar gibiyiz. Köftesi o kadar doyurucu ve güzel ki, helvaya yer kalır mı bilemeyiz. Ama irmikli helvayı yemezsen de içinde kalacak. Sütü yoğun olarak hissedeceğin uygun fiyatlı bu helva tüm gidenlerin aklını almış durumda. İrmikli helva fiyatı sadece 5 TL! İlk fırsatta denemelisin!

Kadıköy

İstanbul’u başka bir gözle, başka bir köşeden izleyebileceğin tarihi ilçe; Kadıköy. Tarihi sokakları, kitap kokan sahafları, kendine has kültürü ile bezenmiş mekanları, Moda’sı, Bağdat Caddesi ve tabi Boğa Heykeli ile bir marka diyebiliriz. Öyle ki; İngiliz Time Out Dergisi 2018 yılında ‘En Havalı 50 Semt’ listesine Kadıköy’ü de dahil etti. Biz şaşırmadık. Kadıköy’ün ulaşım imkanları da oldukça fazla. Tramvay, metro, metrobüs, marmaray ve oldukça keyifli bir İstanbul manzarası eşliğinde vapur. Bunların yanında bünyesinde bulundurduğu üniversiteler ile tam bir öğrenci semti Kadıköy. Bundan dolayı, uygun fiyatlı ve oldukça lezzetli birçok mekan bulabilirsin. Bazıları;

 • Meşhur Menemenci: Menemen deyince akan sular duruyormuş, öyle duyduk. O kadar çok menemen çeşidi var ki, ‘’Bundan da mı menemen yapılıyormuş?!’’ diye şaşırmadan edemeyeceksin. Fiyatları ise içeriğine göre değişiyor. Örneğin; sade menemen 10 TL. Şimdiden canının çektiğini hisseder gibiyiz. Haydi menemen yemeye!
 • Pizza2Go: Birçok pizza çeşidini barındıran mini ayaküstü bir pizzacı. Oldukça lezzetli pizzalara sahip olan bu mekanın 31 cm büyük boy pizzası 20 TL. Tabi farklı bir alternatif olarak zurna dürüm ya da pilavcıları tercih edebilirsin.
 • Çarşı Taş Fırın: Öğrenciler için tam bir biçilmiş kaftan! Lezzeti ve sunumuyla gerçekten diğer mekanlara taş çıkartacak bir yer. Fiyatlarına gelecek olursak: Et döner+ayran 8 TL, zurna dürüm+ayran 5 TL, balık ekmek 5 TL gibi uygun fiyatlara sahip.
 • Kadı Lokantası: Kadıköy’de uzun bir geziden sonra ev yemekleri yemek istersen sana Kadı Lokantası’nı önerebiliriz. Bu öğrenci dostu mekanın mercimek çorbası 2 TL, kuru fasulyesi 4 TL, makarnası 4 TL, tatlı çeşitleri ise 4 TL civarında.  
 • Bütme Evi: Kendi bütmeni oluşturabileceğin harika lezzete sahip bütmeleri yapan bu mekandan doymadan kalkmayacağına emin olabilirsin. Bütmeler genel olarak 10 TL, sen ikili karıştırma oluşturmak istersen 10 TL ödeyebilirsin. Ayrıca üçlü, dörtlü hatta beşli karışımları da mevcut.

Üsküdar / Çengelköy / Kuzguncuk

Üsküdar, güzeller güzeli Kız Kulesi’yle insanlara huzur veren bir yer. Kız Kulesi’nin karşısındaki minderlerde oturup gün batımını izlemek birçok insanın tercih ettiği bir aktivite. Üsküdar’a metro ve marmaray ile kolayca ulaşabilirsin.

 • Frango: İç ambiyansı ve sunumlarıyla kendisi bir numaramızdır. Gramlarına göre dürüm fiyatları değişiyor. Örneğin 70 GR tavuk dürüm+patates+içecek 17 TL. Kendi doyum tadına göre seçebilirsin fakat 70 GR tamamen doyuruyor ve rahatsız edici duruma getirmiyor. Menünün yanında 4 TL’ye fesleğenli ayran tavsiye ediyoruz. Fesleğen Frango’nun biriciği!
 • Aşiyan Kitap Kahve: Tatlısı, kahvaltısı, yemeği, içeceği her şeyi o kadar güzel ki bu güzel manzaralı pembe-sarı köşke benzer evden kopamayacaksın. Ayrıca çayı demlikle veriyorlar. Kalabalık arkadaş grubunla gidersen tarifsiz bir deneyim olacaktır. Kahvaltı tabağı 23 TL, muhlama 13 TL gibi uygun fiyatlara sahip.
 • Vav Kahve: Türk Sanat Müziği’nin, plakların, dergilerin, kitapların, anolog kameraların, nostaljinin yoğun olarak yaşandığı mükemmel bir kafe. Kafeye girerken seni ‘’Müzeyyen’’ adlı güzel bir kedi karşılayacak. Oldukça tatlıdır kendisi. Öğrenci dostu tatlı şirin kafede zaman geçirdikçe ‘’Ben de böyle bir kafe açmak istiyorum!’’ hayali gözünde canlanabilir. Desteğin de kafe sahibinden hemen geliyor, ‘’Biz sana yardımcı oluruz, yeter ki heyecanını kaybetme.’’ diyorlar. ‘’Acıktık Yav’’ adlı menüsünde birçok çeşit var fakat 10 TL olan kaşarlı gözlemesi ve tatlı krizlerine çare olan ‘’Şukufe’’ adlı tatlısı denemeye değer.

Çengelköy

Üsküdar’dan Çengelköy’e ise minibüs ya da otobüs ile yaklaşık 10 dakika içinde ulaşabilirsin. Çengelköy, içerisinde birçok kafe ve çay bahçesine sahiplik yapan huzurlu bir ilçemiz.

 • Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi: Çengelköy’de bulunan boğaz manzaralı tam bir öğrenci yeri! Dışarıdan kabuklu yiyecekler hariç her şey getirebilirsin. Akşamları ayrı keyifli oluyor. Menüsü de uygun fiyatlı. Örneğin; kahvaltı  20 TL, menemen 8 TL, omlet 6 TL ve daha birçok çeşidin uygun fiyatları var. Kendi hazırladığın yemeği yerken içeceği buradan sipariş verebilirsin. Bu konuda oldukça başarılı bir mekan.
 • Çengelköy Börekçisi: Çıtır çıtır yiyeceklerle harika lezzetler sunan bir börekçi. İster mekanda oturarak, ister paket yaptırıp Çengelköy Sahil’de yiyebilirsin. Uygun fiyatını her daim koruyan sıcacık bir ortam. Poğaça fiyatları 2 TL, börekler 7 TL, kır pidesi 3 TL, kıymalı yumurtalı pide gibi çeşitler ise 7 TL.
 • Çikolata Kahve: İçeri girdiğin an sıcak çikolata kokusu seni büyüleyecek. Arkadan gelen sakin müzik, merdivenleri çıkarken sana eşlik eden sanatsal tablolar…Oldukça sakin ve kaliteli bir mekan. Eskiden burası o kadar küçüktü ki, insanlar kendi üretimleri olan çikolatalarını denemek için sıraya giriyordu. Artık kocaman tatlı bir yer oldu. Terasında manzara karşısında sıcak çikolatanı yudumlayabilirsin. Sıcak çikolata fiyatı 8 TL.

Kuzguncuk

Çengelköy’den Kuzguncuk ilçesine ise yine aynı şekilde otobüs ya da minibüs kullanarak ulaşabilirsin. Kuzguncuk, renkli evlere ve renkli kütüphanelere, birbirinden güzel butik kafelere sahip tarihi bir yer. Fotoğraf çekilmek isteyenlerin ilk tercihi Kuzguncuk oluyor.

 • Nail Kitabevi/Cafe: Kuzguncuk’ta bulunan şirin bir kitabevi. Hem kafe, hem kütüphane olarak devam ediyor. İç dekorasyonu gerçekten mükemmel. Kahveni içerken kitaplara bakabilir, indirimli fiyatlarıyla satın da alabilirsin. Dışarıdan bile o kadar güzel görünüyor ki, içine girince kendini kaybedeceksin, şimdiden söyleyelim.
 • İnci’den Ev Yemekleri: Ama nasıl samimi! Yemeklere sevgisini katarak hazırladığı o kadar belli ki. Eğer evinden uzaktaysan ve ev yemeğini özlediysen, hemen gitmen gereken bir yer. Bize güven, anne lezzetini aratmayacak. Örneğin; sahanda yumurta 6 TL, poğaçalar 2 TL, börekler 5-8 TL, tatlılar ise 6-10 TL arasında.

Fener / Balat

Balat, Cennet Mahallesi’nden bu yana herkesin kalbinde yer alan şirin bir semt. Sahiliyle, renkli evleriyle, birbirinden güzel tasarımlara sahip kafeleriyle giden herkesi tam kalbinden vuruyor. Balat’ın kiliselerinde, şirin sokaklarında gezdikten ve birbirinden güzel fotoğraflar çekildikten sonra dinlenmek için sanatsal kafelere uğrayabilirsin. Eminönü meydanından kalkan halk otobüsleriyle Balat’a kolayca ulaşabilirsin.

 • Köfteci Namlı Usta: Balat’ın salaş tarzına uygun bir mekan. O şirin sokaklarda dolaştıktan sonra derin bir açlık hissedersen ilk tercihin burası olmalı. Açık ayranları da lezzetli. Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bu yer Balat’a her geldiğinde uğramadan geçemeyeceğin bir mekan. Fiyatları ise çok uygun. Örneğin; mercimek 5 TL, kuru fasulye 7 TL, tatlı 6 TL gibi fiyatlara sahip.
 • Olmadık Projeler Atölyesi: Staj için, ya da çalıştığın bir proje için sessiz mekan bulmakta zorlanıyorsan burası tam senlik. Ortam tam olarak senin çalışmana yardımcı olabilecek müziklere ve menüye sahip. Fiyatları da mekana göre çok iyi. Kahvelerin en yüksek fiyatı 10 TL. Ücretsiz Co-working alanı ve prodüksiyon stüdyosu ile farklı bir hava katıyor.
 • Vona 52:  Aşırı öğrenci dostu! Nasıl bu kadar uygun olabilirsin diye düşünmeden edemiyoruz. Örnek vermek gerekirse; kahvaltı tabağı 12 TL; Tavuklu pilav 4,50 TL. En kısa zamanda arkadaşlarınla bu mekanı keşfetmeyi unutma!
 • Valide Ev Ürünleri: Mekanın validesinin eli oldukça lezzetli. Gözleme ve çay tercih edebilirsin. Gözlemenin güncel fiyatı 7 TL civarında. Kahvaltı yapmak istersen de kahvaltı tabağı sadece 12 TL.

Eminönü / Süleymaniye / Unkapanı

Eminönü, Süleymaniye ve Unkapanı ilçeleri içerisinde birçok tarihi müze, kütüphane, camii, sahaflar bulunduran buram buram tarih kokan semtlerimizdendir. Turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bu ilçelerde  uygun fiyata toptan alışveriş yapılıyor. Metro, vapur, tramvay ya da otobüs kullanarak kolayca ulaşabilirsin.

 • Mim Kahve:  Eminönü’nde oldukça popüler olan bu mekanı söylemeden geçemeyeceğiz. Duvardaki resimlerden sanat akıyor! Gazozları 6 TL gibi uygun bir fiyata sahip ve oldukça güzel. Her masada bir kitap ve daktilo var ki insanın içi kıpır kıpır oluyor. Denemediysen en kısa zamanda bu güzel mekanı denemelisin.
Fotoğraf: Mim Kahve
 • Umut Ev Yemekleri:  Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin tercih ettiği tarihi ve sıcak bir mekan. 4 menü çeşidi var ve bütün menülerin fiyatı 20 TL. Lezzetli ve doyurucu bir menüye sahip.
 • Cafe Antique: Süleymaniye’de bulunan öğrencilere uygun fazlasıyla büyük sıcacık bir kafe. Okul aralarında veya okul dönüşü uğrayabileceğin yerler arasında aklında bulunmalı. Menüde hamburgerden tut tavuk ızgaraya kadar birçok çeşit var ve en yüksek fiyat 15 TL.
 • İstanbul Kitapçısı: İçerisinde yüzlerce kitap bulunan öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Bahçesi mevcut ve manzarası muhteşem. Fiyatları da aşırı uygun. Örneğin; portakal suyu 7 TL, Ayvalık tostu 12 TL.
 • Hanegir Cafe: Menü çeşitliliğiyle yine göz ve mide doyuran bir mekan. Fiyatları ne çok ucuz ne çok yüksek. Kahvaltı tabağı 22 TL, gözlemeler 14 TL, klasik pizza 21 TL. O kadar güzel bir manzarası var ki insana adeta huzur veriyor. Senin de sevebileceğini düşündük. Ne dersin?
 • Coffee Gutta: Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği şirin bir kafe. Son derece rahat ve samimi bir ortama sahip. Filtre ve Türk Kahvesi 6 TL, klasik çay 2 TL, limonata 6 TL gibi uygun fiyatlara sahip. ‘’Kahvenin Rotası’’ sloganıyla öğrencilerin kalbine taht kurmuş durumda. Senin de kalbine taht kurmasını istiyorsan bir dene deriz.

Fatih

Gelelim mağazaları, sosyete pazarları, camiileri, kiliseleri, kütüphaneleri ve tarihi yarımadayı barındırmasıyla yerli ve yabancı olmak üzere herkesin favori ilçesi olan Fatih’e. Her sokağında farklı bir anı, farklı bir tarih var. Ulaşımı ise otobüs, tramvay ya da metro ile aktarma yaparak oldukça kolay.

 • Hanegah: Mükemmel bir ortam. Çalışanlarına kadar o kadar samimi bir mekan ki yıllardır Fatih’te varlığını sürdürüyor. İşletmenin annesi her şeyi özenle hazırlıyor ve çok güzel kuymak yapıyorlar. Bu güzel kuymağın fiyatı sadece 13 TL. Kahvaltı yapmak istersen kahvaltı tabağı 12 TL. Kafede odaya benzer bölümler var. Doğum günü partisi yapmak istersen bir oda sana ve arkadaşlarına özel kalabiliyor. Anlayışlı ve uygun fiyatlı bir kafe arıyorsan, Hanegah tam sana göre!
 • Şam Kahvesi: Gayet uygun ve öğrenciler için ideal bir kafe. Aradığın, canının çektiği çoğu yemeği bulabilirsin. Işıklandırmaları ve işletmelerin ilgileri de harikulade. Gözlemeler 9-12 TL, omlet 7 TL, menemen 8 TL, kahvaltı tabağı 15 TL gibi fiyatlara sahip.
 • Kömür Türk Mutfağı: ‘’Fast Food tüketmekten bıktım, lezzetli ev yemekleri canım çekiyor,’’ diyorsan bu güzel Türk mutfağına uğramalısın. Fiyatları da günümüze göre oldukça uygun. Çorbalar 5-7 TL, zeytinyağlılar 7-10 TL, serpme kahvaltı 22 TL.
 • Chocolate House: Çevredeki diğer tatlıcılara göre fazlasıyla uygun ve birçok çikolata çeşidini barındırıyor. Lezzet ve sunum bakımından beş yıldızı kapabilir. Sen de, ‘’Ben çikolata aşığıyım, çikolatanın iyisinden kötüsünden anlarım.’’ diyorsan anlık krizlerinde veya keyif yapmak istediğin zamanlar tercih edip, yorumunu yapabilirsin. Waffle çeşitleri 5-17 TL arasında.
 • Çayistanbul Kitap & Cafe: Uygun fiyatın bir diğer adresi de Çayistanbul. Menüsündeki her seçenek uygun fiyatlı olmasa da tatlılar, atıştırmalar, pizzalar ve kahvaltılıklar öğrenciler için ideal. Pizzalar 20-22 TL, tatlılar 12-14 TL gibi fiyatlara sahip.
Fotoğraf: Çayistanbul
 • Tahin & Pekmez Cafe: Burayı henüz keşfedememiş öğrenciler görüyoruz. Keşfedip sefasını süren öğrenciler de sır gibi saklıyor. Fakat biz olmaz öyle şey herkes bilsin diyor ve artık bu tatlı kafeyi açığa çıkarıyoruz. Klasik kahvaltı tabağı 11 TL, Waffle 12 TL, içecekler 1,5-7 TL gibi uygun fiyat ve samimi menüsüyle keyifli vakit geçirebileceğin harika bir ortam.

Uygun fiyatlı gidebileceğin yerleri gördün, hemen kendine bir rota oluştur ve harekete geç. Geri dönüşlerini heyecanla bekliyoruz!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!