İstanbul Sanayi Vakfı Bursu nedir? İSOV bursuna başvuru nasıl yapılır? İstanbul Sanayi Vakfı Bursu nasıl alınır? İstanbul Sanayi Vakfı Bursu ne kadar? 

dönemi İstanbul Sanayi Odası Vakfı bursuna dair sorularınızın tüm cevapları burada. İstanbul Sanayi Odası Vakfı Bursu başvuru rehberi niteliğindeki yazımızla kolayca burs başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz..

İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV), 1994 yılında İstanbul Sanayi Odası üyeleri tarafından eğitim çalışmaları yapmak ve sosyal-kültürel faaliyet düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Vakıf, diğer faaliyetlerinin yanında burs da vermektedir. İSOV, aynı zamanda staj imkanları da sağlamaktadır. Bu yazımızda İSOV bursuna nasıl başvurulacağını anlatacağız.


İstanbul Sanayi Odası Vakfı Bursu Başvuru Ön Koşulları Nelerdir?

Bazı devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinin %100 burslu bölümleri bu burstan faydalanabilir. Vakıf, aşağıdakileri şartlara uyan öğrencilere burs vermektedir,

 1.  T.C. vatandaşı olmak,
 2. Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan öğrenim kredisi ve bursu ile engelli öğrencilere verilen burslar hariç),
 3. Gelir düzeyi düşük olmak,
 4. Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,
 5. Adli sicil kaydı bulunmamak,
 6. İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,
 7. İlgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görüyor olmak.

Buna ek olarak yurtdışında eğitim alan öğrencilere burs verilmemektedir. Eğer yukarıdaki koşullara uyuyorsanız burs başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca İSOV, burs türlerine göre bazı okullarda okumayı şart koşmaktadır.

İSOV, Lisans Bursu için yalnızca aşağıdaki okullardan başvuru kabul etmektedir.

 1. Boğaziçi Üniversitesi,
 2. Galatasaray Üniversitesi,
 3. Gebze Teknik Üniversitesi,
 4.  İstanbul Medeniyet Üniversitesi,
 5. İstanbul Teknik Üniversitesi,
 6. İstanbul Üniversitesi
 7. Kocaeli Üniversitesi,
 8. Marmara Üniversitesi,
 9. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 10. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi,
 11. Türk – Alman Üniversitesi,
 12. Yıldız Teknik Üniversitesi
 13. Özel üniversitelerin %100 burslu ve mühendislik bölümleri,

İSOV Bursuna Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

İSOV, başvurularını kendi sitesinden online olarak almaktadır. 1-30 Eylül tarihlerinden önce sitedeki formu doldurarak ön başvuru yapınız. Daha sonra bu tarihler arasında sizden gerekli belgeler istenecektir. İSOV, yapılan başvuruları değerlendirdikten sonra burs almaya hak kazanan öğrencilere dönüş yapmaktadır.


İSOV Bursu Ne Kadar?

 Geçen sene burs miktarı meblağ  lisans öğrencilerine 200 TL idi. Bu sene de bu civarda olması bekleniyor. 

Burs almaya hak kazanan öğrenciler başarılarına devam ederlerse eğitim hayatları boyunca bu şekilde İSOV bursundan faydalanabilirler. Bursiyerler olarak, başarılarınızın devam ettiğini göstermek için her sene not çizelgenizi İSOV’a teslim etmeniz gerekiyor.


İSOV Bursu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İSOV bursuna başvurmak için öncelikle bu linkten ön başvuru yapmalısınız ve gerekli bilgileri kaydetmelisiniz. Daha sonra, 1-30 Eylül arasında vakfın internet sitesini takip ederek ve gerekli belgeleri vakfa size bildirilecek kanallar üzerinden teslim etmelisiniz. Geçen sene aşağıdaki belgeler talep edilmişti, 2019-2020 döneminde de benzer belgelerin talep edilmesi ön görülüyor. Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir,

 1. Nüfuz cüzdanı örneği,
 2. Savcılıktan iyi hal kâğıdı,
 3. İkametgâh
 4. Yüksek öğretime yeni başlayan adayların ÖSYM sonuç belgesi çıktısı ve okul giriş başarı sıralamasını gösteren belge,
 5. Yüksek öğretim ara sınıf bursiyer adayları için başarı belgesi olarak tamamlanan son ders yılı veya yarı yıl itibariyle aldığı notları, bütün derslerin genel not ortalamasını gösteren belge (transkript)
 6. Öğrenim görülen okuldan alınacak öğrenci belgesi
 7. Anne-baba çalışıyorsa resmi gelir belgesi
 8. Anne-baba çalışmıyorsa fakirlik belgesi.

Bu belgelerin nasıl alındığına dair bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.İSOV Başvuru Formunu Nasıl Doldurmalı?

İSOV’un online başvuru formunu hatasız doldurmanız gerekmektedir. İSOV, bursiyerlerinin bilgilerini daima kontrol eder ve başvuruda yalan beyanda bulunan öğrencilerin bursunu keser ve o güne kadar ödenen paranın geri ödenmesini ister. Bu nedenle İSOV burs başvuru formu, tamamen doğru doldurulmalıdır. Ardından İSOV’a teslim edilecek belgelerle de bu formdaki bilgilerin doğruluğu kontrol edilir.


İSOV Bursu Hangi Durumda Kesilir?

İSOV’dan burs alan öğrenciler bir başka vakıftan daha burs alamaz. Benzer şekilde, mezun olan ya da okulu bırakan öğrencilerin bursları kesilir. Ayrıca İSOV, bursiyerlerinin disiplin cezası almamalarını ister. İSOV bursunuzun kesilmesine neden olacak nedenlerin tümünü aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Öğrencinin devam etmekte olduğu öğretim kurumunu bitirmesi,
 2. Öğrencisi bulunduğu öğretim kurumunca, geçici veya sürekli okuldan uzaklaştırma cezası ile cezalandırılması veya gerek okul içinde gerek okul dışında öğrencilik vasıflarına yakışmayan bir halinin tesbit olunması ve hurriyeti bağlayıcı bir ceza veya ağır para cezasına mahkum olmaları,
 3. Öğrencinin herhangi bir kuruluşta sürekli ve ücretli görev alması,
 4. Öğrencinin 7.madde de yer alan durum bildirimi formunu gerçeğe aykırı olarak doldurulduğunun anlaşılması,
 5. Öğrencinin başka bir kuruluştan burs alması,
 6. Uyarılara rağmen öğrenci mazeretsiz 3 (üç) ay kendisine tahsis edilen bursu almaması,
 7.  Başarı gösteremeyen ve bu yetersiz başarı veya başarısızlığı için sağlık, ailevi veya Yönetim Kurulu’nca kabule şayan bir mazereti bulunmayan
 8. Eğitime engel olacak bir sakatlığı veya hastalığının bulunması ve öğrencinin talebi halinde.

Kesilen burs, gelecek dönem öğrencinin başarı gösterip yeniden başvurması durumunda tekrar bağlanabilir.


İSOV Burs Sonuçları Açıklandı Mı? İSOV Bursu Nereden Sorgulanır?

İSOV’a eylül ayı dahilinde belge teslimi yaptıktan sonra periyodik olarak internet sitesini kontrol edebilirsiniz. Eylül ayından sonra açıklanması beklenen burslar buradan duyurulacaktır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!