İstanbul’da öğrenimini sürdürüyor ya da uzun süredir İstanbul’da okuma hayalleri kuruyor olabilirsin. Bu koca şehirde yaşam konusunda kafanda birçok soru işareti olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin metropolü İstanbul, öğrencilik için ne kadar uygun? İstanbul’da ucuz yaşam mümkün mü? İmkanlarından nasıl faydalanabilirim? Ve daha birçok sorunun cevabını senin için İstanbul Öğrenci Yaşam Rehberi’nde yanıtladık.

Şiirlerimize konu olmuş; yedi tepeli, eşsiz manzaralı, her adımda tarih kokan, denizi ile insana nefes aldıran, Kız Kulesi’ne bakarken hayaller kurduran şehir! Taksim’in kalabalığında seni kaybettiren, metro duraklarına girdiğinde “Hay Allah yine mi yolumu kaybettim ben!” diye söylenmene sebep olan, karnın acıktığında sana milyonlarca seçim hakkı sunan bu güzel şehir İstanbul! Milyonlarca farklı yüzü bünyesinde bulunduran,  konserleriyle festivalleriyle kendine hayran bırakan bu hareketli şehri keşfetmeye haydi başlayalım.


İstanbul Ulaşım  İmkanları

Öğrenci olarak toplu taşıma, bizim için vazgeçilmez bir nimet, maddi anlamda konuşmak gerekirse. İstanbul’da ulaşım ücretleri diğer şehirlere göre yüz güldürüyor. Eğer İstanbul’a bugün geldiyseniz kesinlikle ilk işiniz bir İstanbul Kart çıkartmak olsun. Bunu bir öğrenci belgesi ve bir vesikalık fotoğrafla belirli bir metrobüs ya da metro durağında 10 TL karşılığında halledebilirsiniz. Öğrenci olarak; 1 lira 25 kuruş ile ulaşım sağlanmaktadır. Günde birden fazla otobüs kullanıyorsanız aylık yapıp 40 TL’ye 200 basım kullanabilirsiniz. Ve bu sizin için daha karlı olacaktır. Metrobüste aylık kullandığınız takdirde, her kullanımda 2 basım geçiyor. Eğer aylık yapmıyorsanız metrobüs çıkışlarında; karşınıza çıkan cihazlara kartınızı okuttuğunuz da da 0,10 kuruş gibi bir  miktarı bakiyenize geri yüklüyor. Vapurla yolculuk yapacaklar için, öğrenci yine 1 lira 25 kuruştur. İstanbul ulaşım imkanları ile ilgili ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz.

Bu görsel m.timeturk.com sitesinden alınmıştır.
Görsel, m.timeturk.com adresinden alınmıştır.

Bir satır da olsa İstanbul’un trafiğinden konuşmasak olmaz! Kim İstanbul’dan bahsederse bu konudan yakınmayacak olan  yok sanırım. İstanbul’un o iş çıkış saatlerine ya da maç gününe denk gelmişseniz vay halinize! Ama toplu taşımayı kullanıyorsak bundan pek etkileneceğinizi düşünmüyoruz. Hele bu konuda alternatif olarak metro,  metrobüs ve vapuru düşünürsek. 15 milyon nüfusa sahip bir şehirde metro, metrobüs, vapur gibi toplu taşıma araçları sizin büyük kurtarıcınız oluyor. Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan; Marmaray, trafik sorunu olmayıp sana bir de boğaz manzarası seyrettiren metrobüs sizleri büyük bir koşturmadan kurtarıyor. Aynı zamanda, siz öğrenci olduğunuz için iş çıkış saatlerine dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yaşamayacaksınızdır. Kabataş’tan başlayıp Eminönü iskelesini ziyaret edip, Beyazıt’ın o kalabalık  tarihi caddesinden süzülen Tramvay tercih edilen başka ulaşım aracıdır. Martılara simit yedirirken, canlı müzik dinletileri ile güzelleşen vapuru ile Dünya’nın en ucuz ve en keyifli ulaşımını sağlamış oluyorsunuz.


İstanbul Ev ve Yurt İmkanları

İstanbul gibi kalabalık şehirde eğer KYK gibi bir velinimet sizlere çıkmamışsa fiyatlar biraz can sıkıcı olabiliyor. Ancak iyi bir araştırma ile bütçenize göre yurtlar bulabilirsiniz.


İstanbul ’da KYK Yurtları

İstanbul’da 49 tane üniversite hizmet vermektedir. Bunlardan 9’u devlet, 40 tanesi ise vakıf üniversitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara  yakın uzak birçok KYK yurdu bulunmaktadır. Eğer sizlere tam KYK adı altında bir yurt çıkmışsa, bu yurt; genelde ranza sistemi olan, tuvalet banyosu koridorda olup,  yemek çeşitleri diğer yarı özel KYK yurtlarına göre daha az olan bir yurttur. Ne yazık ki diğer şehirlerdeki KYK yurtlarına göre biraz daha yıpranmış olabiliyor İstanbul’ daki yurtlar. Tam KYK‘lar genelde daha kalabalık ve yaşam standartları daha düşük oluyor. Aynı zamanda odadaki kişi sayısı 4 ile 8 kişi arasında değişiklik göstermektedir. Tam KYK’ların aylık ücreti ise, 200 TL’den başlamaktadır. Yarı özel KYK’larda ise; odalarda baza sistemi yer almaktadır. Odanın içerisinde mini buzdolabı ve çalışma masası vardır. Ayakkabılık gibi alternatifleri olan yarı özel yurtlar da mevcuttur. Yemek çeşitleri de daha fazla olup, bu yurtların aylık ortalama ücretleri 340 TL civarında seyretmektedir. Tabi bazı okulların da kendilerine bağlı özel yurtları var. Bunların da ücretleri aylık 600 TL’ den başlayıp 1500 TL’ye kadar çıkabiliyor.


İstanbul’da Özel Yurtlar

Özel yurt fiyatları odadaki kaldığınız kişi sayısına ve konumuna göre değişiyor. Mesela iki kişilik ya da tek kişilik odaların fiyatları aylık olarak 1100-2500 tl arasında değişirken, 7 kişilik odaların fiyatları 600-1200 tl arasında değişiyor. Yurt fiyatları Anadolu Yakası’nda biraz daha normal iken, Avrupa Yakası’nda ise şartlar biraz daha farklı, yüksek sayılarla bizi karşılıyor. Yurt seçimi sırasında sana rehber olabilecek Yurt Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? yazımızı okuyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.


İstanbul’da Ev Kiraları

Eğer üniversite de eve çıkmak istiyorum diyorsanız, İstanbul gibi bir yerde tekrar düşünmelisiniz. Bir de doğru bir insanla eve çıkmadıysanız geçinmek çok zor!  Doğalgaz, elektrik, su faturası, apartman aidatı derken dışarıda harcamak için bir paranız kalmayabilir. Ama eğer kafa dengi bir arkadaşınızı bulup onunla uzun süreli kalabileceğinize inanırsanız, ev fiyatları yurt fiyatlarından çok daha uyguna geliyor. Gelelim İstanbul’daki kira bedellerine.

 • Öğrenciler tarafından en çok rağbet edilen ilçeleri sayarsak; Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Fatih, Üsküdar, Avcılar ve  Sarıyer’i söyleyebiliriz. Buralar devlet ve vakıf üniversitelerinin çoğunluk olduğu yerler.
 • Mesela öğrenci semti olarak bilinen Beşiktaş’ta 1+1 kiralık evlerin fiyatları 1500 TL ile 2500 TL arasında değişiyor.
 • Konum olarak Beşiktaş kadar iyi olan bir başka semtimiz Üsküdar’da fiyatlar daha uygundur.
 • Pendik, Büyükçekmece Tuzla, Başakşehir, Bahçelievler, Kartal gibi yerlerde, kira fiyatları daha uygun olup 700 TL ile 1700 TL arasında değişiklik gösteriyor.
 • Kira fiyatlarında okulların açılması ile daha da artış olduğunu görmekteyiz. Yeni eve çıkacaklar YKS tercihleri olmadan mutlaka ev tutmalılar, yeni kayıtlarla birlikte fiyatlar iyice şişiyor.
 • Şişli gibi bir yerde 1+1 evler minimum 1000 liradan başlarken, bir başka öğrenci semti olarak kabul ettiğimiz Kadıköy’ün ücra noktalarında dahi 650 ile 700 TL arasında değişiyor. Daha merkeze yakın konum bakımından iyi olan evlerde ise 1250 ile 1500 TL arasında bulabilirsiniz.

Bu yazdığımız kira bedelleri; evlerin mevkilerine, ulaşım imkanlarına, yeni olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bir çocuğunuza göre bu fiyatlarla, ikamet ettiğiniz şehirde çok iyi evlerde oturabilirsiniz. İstanbul’da eve çıkmak için belli bir gelire sahip olunması  gerektiğinin farkındayız.


İstanbul’da Apart Fiyatları

İstanbul’daki ev kiralarından ve yurt fiyatlarından konuştuk şimdi ise apartlar hakkında biraz bilgi verelim. Düzenime düşkünüm, ortak kullanım alanlarından pek hoşlanmıyorum diyenler için apart güzel bir seçenek olacaktır. Lakin fiyatlar hafife alınacak gibi değil.

Barınma tercihi aparttan yana olanlar için, her katta kullanıma açık Wi-Fi sistemi yer alıyor. Elbise dolabı, çalışma masası, baza ve halı gibi genel ihtiyaçlarda apart içerisinde bulunmaktadır. Amerikan tipi mutfak; bütün yiyeceklerinizi muhafaza edeceğiniz eşyalarda mevcuttur.

Apart fiyatlarına gelecek olursak İstanbul’da; Avcılar, Bahçelievler, Tuzla, Pendik gibi yerlerde aylık 700 TL ile 1500 TL arasında bulabilirsiniz. Fakat daha işlek, üniversitelerin yoğun olduğu konumlar da fiyatlar, aylık 2500 TL’ye  kadar çıkabiliyor. Özellikle Beşiktaş, Maslak, Sarıyer ve Şişli gibi yerlerde bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bir de şöyle bir durum var. Bazı apart sahipleri; doğalgaz, elektrik ve su faturalarını apart fiyatına dahil edebilir. Apartın lokasyonu, kalacağınız kişi sayısı apart ücretini etkiler. Eğer maddi durumuma güveniyorum, kendi yemeğimi kendim yapmaktan hoşlanırım dersen, apart senin için güzel bir alternatif olacaktır.


İstanbul Ucuz Yemek Mekanları

İstanbul, dünyanın bütün şehir kültürlerini bünyesinde barındırıyor. Böyle karma bir şehirde canım sıkıldı kelimesini kullanamazsınız. Kadıköy’den atla bir vapurla Eminönü’ne geç. Bir balık ekmek yiyip, Galata’ya doğru yürü. Balıkçılara bir selam verip, Galata’nın yokuşunda fotoğraf çekilip, İstiklal Caddesine doğru yol al☺ Böylesine bir şehirde öğrenci yaşam rehberinden bahsediyorsanız biraz yeme içmeden konuşmanın zamanı geldi.

Bu görsel travelvui.com sayfasından alınmıştır.
 • Anne yemeklerinden uzaklaşan öğrenciler için Genel Destan Lokantaları ideal bir yer. Öğrenci mekanı olarak bilinen Kadıköy’de bu lokantaların en bilineni var.  Akmar Pasajı’ nın hemen karşısında yer alan bu lokanta hafta sonu ve hafta içi en uğrak noktalardan biri oluyor. 20 TL ödeyip;  tatlınızı, salatanızı, etli yemeğinizi yiyebilirsiniz.  
 • İstanbul’da şöyle güzel bir tatlı yemedim diyorsanız kalem kağıdı hazırlayın!!! Çikolata hepimizin canı ciğeri. En depresif hallerimizin sonunda bile bizi mutlu eder. Özellikle saksı çikolatalar!!! Çengelköy’ de bu işi yapanlardan biri Mia Chocolates. Oraya gittiğinizde kesinlikle ALİCE’i denemelisiniz. Hafif dar sokağında otururken yan kafelerden gelen gitar sesleri sizi gülümsetecektir, denemeye değer bir yer.
 • Bizi halk lokantaları kurtarır, yine çok yiyip az ödeme yapmak istiyorum diyorsanız rotanızı buraya çevirmelisiniz. Zengin menüsüyle iştahları kabartırken, uygun fiyatları ise cebinizi gülümsetiyor Genel Balkan Lokantaları. Burada belli başlı yemek yiyebileceğiniz noktalardan bahsettik.
 • Daha ayrıntılı İstanbul’da nerede ucuz yemek yiyeceğinizi öğrenmek için İstanbul Ucuz Yeme İçme Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Ders Çalışma Mekanları

Tarih kokan şehrin kütüphaneleri, çalışma ortamları da tarih kokuyor. Kütüphane ortamlarını sevmeyen birilerine dahi o çalışma ortamlarını sevdirecek atmosfere sahip  bu kütüphaneler; ders çalışırken motivasyonunuzu daha çok arttıracak. Hadi bir kahve molası vereyim dediğinde etrafında bir sürü seçim hakkı sunan, dizaynları ile kendine hayran bırakan, vize ve final haftalarının yegane dostları (hatta bazıları 7/24 açık, ücretsiz kahve ve çorba ikramı var 🙂 sevgili kitap yurtları…  


Üsküdar Sahil Nevmekan

Üsküdar sahil yolundan ilerlerken, Kız Kulesi’ni hemen geçtikten sonra sağda kalıyor.  Biraz ilerisinde ise Marmaray yer alıyor. Hemen Marmaray’ın yanında da Üsküdar Çekmeköy metro hattı bulunuyor. Bundan anlamalısınız ki; ulaşım açısından çok güzel. Otobüslerle sağlanan ulaşımdan hiç bahsetmiyoruz bile☺ Hatta Avrupa Yakası’nda olup gelmek isteyenler de vapuru kullanarak ulaşabilir.

Üsküdar Nevmekan giriş katını kafe olarak müşterilerine sunarken, alt katını öğrencilere 7/24 saat tahsis etmektedir. Özellikle uzun uzadıya tez yazılarıyla uğraşan öğrencilerin uğrak noktası. Nevmekanın vazgeçilmez hale getiren yönlerinden biri; günün belli saatlerinde sıcak çorba, simit, peynir, çay ve kahve gibi yiyecekleri ücretsiz olarak ikramda bulunmasıdır. Ücretsiz interneti, mekanın motive edici dizaynı, üst ve alt katta  belli dönemlerde yer alan sergileri… Osmanlı mimarisi ile bezenmiş motifleri sizi hayran bırakacak, bizden söylemesi. Bu arada üst katta bir Türk kahvesi içmenizi öneririz. Üsküdar Nevmekan’ın bu kadar yoğun olmasına rağmen sirkülasyonu da hızlı. Böylesine ücretsiz imkanlar sunan bir kütüphanede kim çalışmak istemez ki.


Salt Galata

Gelelim bir diğer uğrak noktamıza. Salt Galata; buradan içeriye sadece ders çalışmak için girmeye bilirsiniz, bu kütüphane kapılarını fotoğraf çekilmek isteyenler için de açıyor. Fotoğraf çektirmek istemenizin en büyük nedeni binanın güzelliği ve görkemli olmasının yanında Tarihi Yarımada manzarasının güzelliğidir. Film sahnelerini aratmayan bir tasarıma sahip Salt Galata, Taksim’de Bankalar Caddesi’nde yer alıyor.

Fransız asıllı Levanten Mimar Aleksandre Vallaury tarafından Osmanlı Bankası olarak tasarlanmış.  2011 yılında ise restore edilen bina, halkın hizmetine sunulmuştur. Binanın içerisinde Osmanlı Bankası Müzesi’nin koleksiyonları yer alıyor. Sıcak ve modern görünümü sizi kendine çeken bir ortama sahip. Koridorlarından geçerken Haliç’e bakan camlarının önünde fotoğraf çekilmek isteği uyandırmıyor değil. Buraya girişler tamamen ücretsizdir.

Salt Galata; avlu kat, asma kat, sanat ofisi, atölye mekanları gibi birçok çalışma alanını bünyesinde barındırıyor. Avlu kat; koltuklarının yerlerini rahatlıkla değiştirebileceğiniz, biraz da olsa ses yapabileceğiniz bir yer. Asma kata gelindiğinde ise sessizliğin hakim sürdüğü bir ortam. Sanat ofisinde ise sunumların yapıldığını görüyoruz. Aynı zamanda Salt Galata’da ücretsiz etkinlikler düzenleniyor. Salt Galata’ya gitmek istediğinizde; pazartesi tercihiniz olmasın, kapıda kalabilirsiniz. Sanırım bir olumsuz tarafını söylememiz gerekirse saat 20.00’da  kapanmasıdır. Eminiz gidenlerin bir daha gitmek isteyeceği mekanlar listesinde şimdiden yerini almıştır.


Beyazıt Devlet Kütüphanesi

24 saat açık kütüphaneler listemize birini  daha ekleyebiliriz. Beyazıt Devlet Kütüphanesi; Beyazıt Cami ve Sahaflar Çarşısı arasında, Beyazıt Meydanı’na bakan yüzü ile öğrencilere kapılarını açmıştır. Devlet tarafından kurulan ilk kütüphane olarak da bilinmektedir. İstanbul sıcağında bile, sizi üşütmeye yetecek kadar serin havaya sahiptir.

Binanın tasarımında; Osmanlı figürleri, kubbe şeklinde tavanını görsek de oturduğumuz masada şimdiki dönemin ağırlığını görmekteyiz. İçeriye giriş öğrenci kartları ile sağlanmaktadır. Ve tüm öğrenciler girebilir. 24 saat açık olan kütüphaneye saat 00.00’dan sonra girişler sağlanmamaktadır. Sabahlamak isteyenler saat 00.00’ dan önce orada bulunmalıdır. Vize ve final haftalarında düşünmesi kaçınılmaz kütüphanelerden biri. Şu ayrıntıyı söylemeden geçemiyoruz bazen içerideki yoğunluktan dolayı dışarıda sırada bekleyebilirsiniz. Bu notu da buraya eklemiş olalım.


İdea Kadıköy

Sırada adalar manzaralı, minimalist tarzda tasarlanmış, göz yormayan modern bir çalışma alanından bahsedeceğiz. İdea iki katlı olup; üst kat kullanımı için üyelik sistemi yer alıyor. Ücretli ve kayıtlı olan bu kısımda, kullanıcılar için özel eşyalarını rahatlıkla saklayabilecekleri dolaplar da mevcuttur. Genelde ofis ya da toplantı odası şeklinde kullanılabiliyor. Giriş katında ise ücretsiz hizmet verilmektedir. Çalışma masalarında 5-6 priz olup, ücretsiz internetiyle, Kadıköy’deki konumuyla öğrenciler için gözde olabilecek mekanlardan biri. Kalabalık olduğunu da burada söylemeliyiz. Erken gidip yer kapmak iyi olabilir. İdea’da; çocuk odası, etkinlik odası gibi ortamlarda mevcuttur. Etkinlik odasında ise söyleşiler, etkinlikler ve toplantılar düzenlenmektedir.

Bu görsel btdesign sayfasından alınmıştır.

Taksim Atatürk Kitaplığı

Beyoğlu sınırları içerisinde yer almakla birlikte, 24 saat açık olup dışarıdan bakıldığında petekli bir tasarıma sahiptir. 1981 yılından beri kütüphane olarak kullanılan, özellikle hafta içleri çalışmak için son derece ideal bir ortam olup konum açısından da tercih edilen bir kütüphanedir.

Sınav döneminde bir çoğunuz kendini eve kapatıp o stresli atmosfere kapılıp gitmiş olabilir. Bir dahaki sınav dönemlerinizi daha sosyal ve eğlenceli geçirmek isteyenler için önereceğimiz kitap kafeleri haritadan keşfedebilirsiniz. Akademi 1971, Türk Alman Kitapevi, Fahriye Cafe, Fil Books ve Minoa Cafe & Bookstore gibi yerlerde hem sosyalleşip, hemde rahat çalışma ortamını yakalayabilirsiniz. Şirin mi şirin ortamlarıyla, içine gömülüp oturacağınız koltuklarıyla favori mekanınız olabilir. Bu arada kahveleri ve kurabiyeleri de çok lezzetli.


Öğrenciyken İş Bulma İmkanları

İstanbul’un getirdiği zorluklar karşısında bazı öğrenciler, okurken çalışmayı da planlıyorlar. Ailelerine  yük olmayıp, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan öğrenciler; staj ya da part time gibi çalışma olanaklarından yararlanıyorlar. Peki, İstanbul’dayım nasıl iş bulabilirim? Bu konuda öğrenciler çok şanslı! İş konusunda birçok seçim hakkı olup, okul saatlerini çalışma saatlerine göre ayarlayacak iş yerleri var.

 • Kariyer.net, eleman.net, linkedln ve unisbul.com gibi sitelerden formlarını doldurup kendine uygun iş bulabilirler.
 • Bir başka seçenek olarak da okudukları üniversitenin kırtasiyesinde, okullarına yakın alışveriş merkezlerinde, kafelerde de rahatlıkla iş bulabilirler.
 • Birçok öğrenci de sınıflarının  WhatsApp grubuna gelen iş bulma ilanlarıyla bulabiliyorlar. Buradan ajanslar; garsonluk, satış danışmanı, anketörlük, kasiyerlik gibi birçok ilan veriliyor.
 • İstanbul’da yapılacak olan festivaller için de yine üniversiteden öğrenciler alınıyor. Set arkasında şarkıcılara ya da oyunculara içecek dağıtma, kulisi düzenleme gibi işler karşılığında günlüğü 70 ile 150 TL arasında ücretler alıyorlar.
 • Haliç Kongre Merkezi, Tüyap Fuar Merkezi gibi yerlerde yapılan organizasyonlarda stand görevlisi olarak da çalışabilirsiniz.
 • En kötü ihtimalle Kadıköy gibi yerlerde günde 5-6 saat broşür dağıtıp 100 TL kazanabilirsiniz. Bu yazdığımız fiyatlar çalıştığınız saatlere göre değişiklik gösteriyor. Part time çalışmak istediğiniz de ise  fiyatlar 30 TL ile 100 TL arasında değişiklik gösterir.
 • Staj yapmak isteyen öğrencilerin de E-Bursum, Youthall gibi sitelerin instagram hesaplarından staj ilanlarını takip edebilirler.

İstanbul’da Pazarlar

Öğrenci yaşamlarının olmazsa olmazları, aradığınız ve aramadığınız ne varsa herşeyi bulabileceğiniz, öğrenci dostu semt pazarlarından bahsetmesek olmaz. Malum artan fiyatlar karşısında  öğrenciler olarak alışveriş merkezlerinde bursunuzun yarısını bırakıp çıkarken, bu semt pazarları en güzel alternatif olacaktır sizlere. Hem sadece manav alışverişlerinizi değil, kıyafet alışverişlerinizi bile rahatlıkla yapabilirsiniz. İstanbul pazarları; başka şehirlerde göremeyeceğimiz kadar büyüklüğe sahip, kıyasıya yapacağımız pazarlıklarla, çeşit fazlalığı ile ünlü markaların ürünlerini uygun fiyatlara alabileceğiniz, renkli, ekonomik pazarlardır.


Kadıköy Salı Pazarı

Kadıköy’ün en rağbet edilen pazarıdır. Giyimden tutunda öğrenci evinize almak isteyeceğiniz halıya kadar burada mevcut olup; Bershka, Mango gibi servet ödediğiniz markaların ürünlerini burada çok uygun fiyata alabilirsiniz. Meyve sebzelerin çeşitliliği ikinci el ürünlerin tezgah tezgah serildiği bu pazar; kalabalık olmasıyla da bilinir.


Fatih Çarşamba Pazarı

Bu pazar; kumaşları ile ünlüdür. Renk renk, desen desen kumaşları olan pazar; mutfak eşyaları, bornoz takımları gibi evinize kendinize almak isteyeceğiniz küçük ihtiyaçlara sahip bir pazardır.


Beşiktaş Cumartesi Pazarı

En popüler pazarların başında yer alan, öğrenci semti olarak nitelendirdiğimiz ve içerisinde her çeşit ürünü bulabileceğiniz gözde pazar “BEŞİKTAŞ CUMARTESİ PAZARI”. 2 katlı olan pazarda yok yok! Orijinal markaların ihraç fazlası ürünleri, meyvesinden sebzesine kadar evinize, yurdunuza almak isteyeceğiniz küçük ihtiyaçları bulabileceğiniz ideal bir pazardır. Özellikle giyim üzerine çok çeşitin yer aldığı bu pazarda fiyatlar uygun olup, gözleme yemek içinde güzel bir seçenek. Buraya erken gitmeniz de fayda var, yoksa mahşeri bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Bu pazarımızda Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin arkasında bulunmaktadır.


Yeşilköy Çarşamba Pazarı

İstanbul’un sosyete pazarı olarak bilinen bu pazar; ihraç fazlası ve orijinal ne kadar marka varsa burada bulabilirsiniz. Adını da zaten buradan alıyor. Kadın öğrencilerin şimdiden uğrak noktası olabilir. Çeşit çeşit markaların ürünlerini burada uygun fiyata bulabileceğiniz gibi uçuk rakamlarla da karşılaşabilirsiniz. Moda sahnelerini aratmayacak bu pazar, diğer semt pazarlarımıza göre daha elit ve kaliteli kalıyor.


Semt Pazarlarından Bahsetmişken 2. El eşya satan pazarlardan bahsetmesek olmaz.

Dolapdere Bit Pazarı

2. El olarak aklınıza ne gelirse bu pazar da mevcut. Yere serilmiş örtüler üzerinde;  tabloları, avizeleri, elektronik aletleri, kitapları, ayakkabıları bulabilirsiniz. “Erken gelen en iyisini alır” mantığı burada süre geliyor. Senelerini vermiş tezgahtarlarla konuşup, birçok tarihi antika eşyaları 4-5 TL’ye satın alacağınız bir pazardan bahsediyoruz.


Feriköy Antika Pazarı

Bomonti Antika Pazarı olarak da ismi geçmektedir. Dolapdere’deki uygun fiyatları burada bulamayabilirsiniz. Burası daha değerli  eşyalara ve fiyatlara sahip olan bir pazar. Eski plaklardan tutun da, duvarlarınızı süsleyecek geyik büstleri, değerli kitap, kaset, dergiler, müzik çalarlar ve tablolara kadar burada rastlayabilirsiniz. Burayı  yazmamızın nedeni; değerli eşyalar içinde kaybolup, yıllanmış usta tezgahtar ile muhabbet edip eğlenceli ve fantastik bir gezi içinde önerebilmek. Ve pazar girişinde bulunan gözlemeciden de bir gözleme yemenizi öneririz.

Bu görsel gittigidiyorblog’dan alınmıştır.

İstanbul’da Uygun Fiyata Kitap Satın Alınabilecek Yerler

Öğrencilik demek kitap demektir. Malum artan fiyatlar, KDV oranları derken kitap fiyatları cepleri yakmaya başladı. Bir de hukuk, tıp gibi bölümlerin kitap fiyatları 300 TL gibi sayılarla bizi karşılarken, 2. el kitap almak birçok öğrencinin seçeneği haline geldi. İstanbul’da uygun fiyata kitap satın alabileceğiniz birçok nokta var. Her üniversitenin kampüsü içerisinde ya da yakınlarında kırtasiyeler bulunmaktadır. Öğrenciler 200-300 sayfalık kitapları birçok kere üniversitenin kırtasiyesinde ya da yakınlarındaki Copy Center merkezlerinde çoğaltılabiliyor. Çoğaltılamayan ve almak zorunda olduğunuz kitaplarda var. Bunun içinde  birçok seçeneğimiz var İstanbul’da. Hadi gelin sizin için derlediğimiz kitapçılara bir bakalım.


Kadıköy Akmar Pasajı

Kadıköy Akmar pasajı Kadıköy’ün en işlek mekanlarından biri olan, her türlü kitabı içerisinde bulabileceğiniz pasaj. Bir çoğunu 2. El olarak alıp, hatta aldığınız ikinci el kitapları da yarı fiyatına geri onlara satabileceğiniz ender adreslerden biridir. Eylül ayı gibi içine girdiğinizde “bu ne kalabalık be” dedirtecek kadar kalabalık bir pasajdan bahsediyoruz. Birde kesinlikle pazarlık yapmalısınız, mutlaka indirim yapacaklardır.


Beyazıt Sahaflar Çarşısı

Beyazıt Camii’nin hemen arka tarafına düşen bu çarşı, kitap severler için başka bir durak noktası. Okuldan istenilen kitapları yine uygun fiyata bulmak isteyen öğrencilerin tercih edeceği bir yer. Çarşı içerisinde bulmak istediğiniz bir kitabı sorduğunuzda; kapı numaralarına göre dükkanlara yönlendirmeler yapılıyor. Tarihi dokusuyla, arayıp da bulamadığınız orijinal kitapları ve sokağı ile tercihiniz olacak bir çarşı. Ben öğrenciyim ucuza kitap almak istiyorum diyorsanız düşünmelisiniz.

Bu görsel mahmure.hurriyet.com sayfasından alınmıştır.

Kitapçılar Köprüsü- Bakırköy

Bakırköy’de açık alanda bulunan bu sahafta yeni çıkan kitapları uygun fiyata bulabileceğiniz gibi ikinci ele de birçok kitap satın alabilirsiniz. Eski kitaplarınızı; okumak istediğiniz yeni kitaplarla  takas yapma şansımız da var. Bir de güzel bir pazarlık yapabileceğiniz ortama sahiptir.


Aslıhan Çarşısı – Beyoğlu

Aslıhan Çarşısı, Beyoğlu’nda iki katlı bir binada hizmet vermektedir. İçerisinde neredeyse 30 tane dükkan vardır. Bu çarşıda; 2. El kitap, ilk baskı 45’lik plakları, kartpostalları ve yazılı metnin olduğu her alanda kitaplar bulabilirsiniz. Akademik ya da üniversiteye hazırlık, KPSS kitapları ise satılmamaktadır. Sinemadan tutunda sosyoloji, felsefe ve en önemlisi eski yeni birçok romanları burada bulabilirsiniz. Avrupa Yakası’nda bulunan bu çarşı, birçok kişi tarafından hala bilinmemektedir. Kültür kitapları olarak adlandırılan okuma kitaplarını çok rahatlıkla bulup, uygun fiyata satın alabilirsiniz.


Özbek Çarşısı – Beyazıt

Çeşit açısından zengin olup, ucuza kitap satın alabileceğiniz başka bir kitapçı durağımız Özbek Çarşısı. Yine ikinci el ve sıfır kitap satın alabilirsiniz. Hatta birçok sahafçıdan uygun satıldığı söylenilmektedir. Bol bol gezip pazarlık yapın.


Özdemir Marmara Çarşısı

Beyazıt’ta tramvay çıkışında bulunan bir başka çarşıdır. Anlaşıldığı üzere Beyazıt, uygun fiyata kitap satın alınabilecek mekanların merkezi! Fiyatları ciddi anlamda uygun olup çarşı içerisinde sadece kitap da satılmamaktadır. Çanta mağazaları, giyim mağazaları gibi alışveriş noktalarını görmekteyiz.

Buraya belli kitapçıları yazdık. Umarım istediklerinizi burada bulabilirsiniz.


İstanbul Kültürel Mekanlar

Öncelikle İstanbul’un başlı başına bir tarih olduğunu söylemeliyiz. İstanbul’a yeni gelen öğrencilerin de ilk olarak bu şehir gezmek için sabırsızlandıkları bir gerçek… Sokaklarında gezerek tarihi yaşamanın yanında belirli mekanları ziyaret ederek  geçmişte yolculuk yapabilirsiniz. Bazı tarihi yerlere ise girişler, müze kartı ile sağlanmaktadır. Ve sayıları oldukça fazla olan bu tarihi yerlere müze kartı ile giriş yapabilmeniz için; 1 vesikalık fotoğraf, öğrenci belgesi ve 30 TL karşılığında ziyaret edeceğiniz yerden çıkartabilirsiniz. 1 yıl geçerliliği olan bu kartlar sadece İstanbul’da geçmemektedir. Diğer illerimizde de kullanabilirsiniz.

 • Rumeli Hisarı
 • Ayasofya
 • Topkapı Sarayı
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi  
 • Sabancı Müzesi gibi yerlerde müze kart  geçmektedir.

Tabi müze kartsız(FAKAT ÜCRETLİ OLDUĞUNU BELİRTELİM) girebileceğiniz tarihi mekanlarda var. Eğer biraz daha tarihi yapı keşfetmek istiyorum diyorsanız;

 • Yerebatan Sarnıcı
 • Rumeli Hisarı
 • Yıldız Sarayı ‘nı önerebiliriz.

İnstagram sayfalarının olmazsa olmazı, fotoğraflarında yer alan tabii ki de Galata Kulesi ve Kız Kulesi’de İstanbul’a gelen her öğrencinin uğrak noktası haline gelmiştir. Eğer bunlar bana yetmez, boğazın keyfine varmak istiyorum diyorsanız; boğaz turlarına katılabilirsiniz.

Bu turlar;

 • Üsküdar
 • Eminönü
 • Ortaköy gibi noktalardan hareket sağlanıyor.

İstanbul’un simgesi haline gelen camilerden de bahsetmesek olmaz. Avlusundan eksik olmayan turist kafilesi ile Sultanahmet Cami, huzur ve maneviyatın durağı Eyüp Sultan, heybetiyle Süleymaniye Cami İstanbul’un kültürel miraslarıdır. Merak etmeyin buralara giriş ücretsizdir. Sınavlar bitti, ailemi ziyarete gideceğim ama İstanbul’dan memlekete ne götürülür diyorsanız, Kapalıçarşı ve Mısır çarşısına uğrayıp, toptancıları ziyaret edebilirsiniz. Bahar aylarında derslerden vakit buldukça özellikle hafta sonları vakit geçirebileceğiniz farklı yer arayışı içerisinde olabilirsiniz. Adalar mutlaka tercih noktanız olsun. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla bisiklet kiralayıp, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.


Biraz Nostaljik, Biraz İlginç Müzeler

Biraz sanat havası koklamak sizlere iyi gelecektir.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Araba tutkunları için kaçırılmayacak bir yer. Her bir arabanın enerjisini ayrı ayrı hissedeceğiniz ve tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir müze olmakla birlikte, sadece cumartesi günleri açık olup, öğrenci giriş ücreti 5 TL’dir. 60’dan fazla otomobilin yer aldığı müzede müziğiyle dekorasyonuyla kesinlikle muhteşem! Büyüleneceksiniz.

Pera

Seçkin sergilerin yer aldığı; 5 katlı, butiği ve kafeleriyle harika olan bir müzedir. Osman Hamdi’nin “Kaplumbağa Terbiyecisi” isimli tablosunu görmek isteyenler için de ayrı önerilir.

Rahmi Koç Müzesi

Hasköy’de sahilde bulunan Koç Müzesi’nde büyüleyici koleksiyonlar bulunuyor. Klasik arabalar, uçak, nostaljik tramvay ve otomobiller, çeşitli oyuncaklar, Atatürk ve Latife Hanımın kıyafetleri gibi bir çok değerli eşyalar sergilenmektedir. Türkiye’nin ilk sanayi müzesi olarak da bilinmektedir. Bir gününüzü ayırmanız gereken nostaljik bir müzeden bahsetmekteyiz.

Masumiyet Müzesi

Yazarın romanında anlattığı hikaye ve eşyaların burada yansımasını görüyoruz. Kitabı okumadan gitmemenizi öneririz. Anlamını duygusunu bilmediğiniz eşyalara göz gezdirmek durumunda kalırsınız. Sigara izmaritleri ile donatılmış duvara bakıp “bu ne” derken okuyan kişi;  kahramanın sevdiği kadının içmiş olduğu izmaritleri biriktirdiğini görebilir. Sizlere 1970-1980’lere yolculuk yaptıracak bu müzeyi kulaksız gezmemenizi, girişten satın alıp hangi eşyanın ne anlam taşıdığını buradan öğrenebilirsiniz. Öğrenciler için giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Panorama 1453

Görülmesi gereken müzelerden biri. Birçok kişinin ağzından ‘İstanbul’un Fethi’ni yaşıyorsunuz sanki’ cümlelerini duyabileceğiniz bir müze. Top sesleri, mehter takımı, at kişnemesi gibi sesleri efekt olarak verilmiştir. İçerisinin biraz küçük olduğundan şikayet edilse de geçmişe ışık tutan bir müze olmakla birlikte, giriş ücretleri 3 TL’dir. Topkapı Parkı içerisinde yer almaktadır.


Keşfedilmeyi Bekleyen Tiyatro Sahneleri

Soğuk havalarda yapılacak en güzel etkinliklerden biri. Güldürürken düşündüren, akşamlarınızı güzelleştirecek, arkadaşlarla gidildiğinde ayrı bir keyfe sahip tiyatro sahnelerinden konuşacağız. Kültürün başkenti olarak kabul ettiğimiz İstanbul’da, sayısız seçim hakkı sunan tiyatrolar sizin için listeledik.

Kumbaracı50

Birçok kişinin bildiği bu tiyatro sahnesi, ismini bulunduğu apartman numarasından ve Kumbaracı yokuşu diye adlandırılan yerden almıştır. Modern anlamda birçok oyunu bünyesinde sergilemektedir. Dik yokuşlardan ve merdivenlerden hoşlanmıyorum diyorsanız da tekrar düşünmelisiniz; ama eminim severek izleyeceğiniz ve ortamın sıcaklığını hissedeceğiniz güzel sanat dolu geceleriniz olacaktır bu mekanda.

Üsküdar Tekel Sahnesi

Üsküdar Tekel Sahnesi, denize bakan tarihi taş yapısı ile seyircilerini karşılıyor. Boğaza nazır bu tarihi bina, anlayışlı ve kibar çalışanları ile kaliteli ve anlamlı oyunları, aynı zamanda fiyatlarının çok uygun olmasıyla tiyatro severlerin yüzünü güldürüyor. Şu an güncel öğrenci giriş ücreti 9 TL’ dir. Biletlerinizi ise Biletiva’ dan satın alabilirsiniz.

Tarihi bir atmosfere sahip Üsküdar Tekel Sahnesi, ulaşım açısından süper bir konumda yer alıp, boğaz manzarasıyla yanındaki Fethi Paşa Korusu ile gözde bir mekan olduğunu söylemeliyiz. Numarasız oturma düzenine sahiptir. Güzel yerden izlemek istiyorum diyenlere şimdiden duyurulur, erken gidip yerinizi seçiniz. Görüş açısı da uygun olup oyunla iç içe olduğunuzu söylemeden geçmeyelim. Güzel bir seyir keyfine varabilirsiniz bu mekanda.

Küçük Salon

Adından da anlayacağınız gibi küçük bir alana hakim ve 40 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Alternatifbir topluluğun ev sahipliği yaptığı bu salonda, tercih ettikleri konularla ve başarılı gösterimleri ile tiyatro severlerin ilgisini çekebiliyor. Yine bu salonumuzda Kadıköy’de bulunmaktadır.

Moda Sahnesi

Moda Sahnesi, kültür ve sanat merkezi içerisinde 2 tane tiyatro salonu ve bir cep sinema vardır. Ara ara dönemlerde de seminerler verilmektedir. Mert Fırat gibi kuruluşunda ünlü isimler bir araya gelmiştir. Tiyatro müzik kadar ruhun gıdasıdır. Eminiz bu sahneyi de ayrı seveceksiniz. Haluk Bilginer gibi ünlü kişileri sahnede sık sık görebileceğiniz nezih bir ortamdır.

Bunların dışında bazı tiyatro sahnelerinin ve sanat merkezlerinin isimleri;

 • Afife Jale Sahnesi (Ortaköy Kültür Merkezi)
 • Talimhane Tiyatrosu
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu
 • Kenter Tiyatrosu
 • Duru Tiyatrosu
 • Bo Sahne

Tarihi tiyatrolara meraklıysanız Türk Tiyatrosunun Ev Sahipleri yazımızı okuyarak bilgilene bilirsiniz.


Doğal Orman Parkları Ve Koşu Yapılacak Yerler

Sınav döneminin negatif enerjisini gezerek üzerinizden atabilirsiniz. Biraz huzur bulmak istiyorum, İstanbul’da yeşile hasret kaldım diyorsanız Emirgan Korusu ziyaret noktanız olsun. Yine yeşilin her tonunu görebileceğiniz, fotoğrafçıların uğrak noktası Atatürk Arboretum’u, yüzlerce ağacı görebileceğiniz bir yeşillik.

Kulaklığımı takıp müzik eşliğinde koşmak istiyorum diyorsan;

 • Maçka Parkı,
 • Belgrad ormanı,  
 • Yıldız Parkı

tam sana göre! Bu üçü Avrupa Yakası’nda bulunmaktadır. Anadolu Yakası’nda bulunup koşu yapmak istiyorum diyorsanız;

 • Moda Sahili,
 • Caddebostan Sahili
 • Üsküdar Sahil yolunu da önerebiliriz.

Ayrıca bu noktalar bisiklet sürmek için de fazlasıyla keyiflidir. Devamında gezini  Adalar yolculuğu ile taçlandırabilirsin.


Tam Fotoğraf Çekilmelik Yerler

Artık İstanbul’dayım sosyal medya hesaplarımdan fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum. Peki önerileriniz neler diyorsanız sizleri şöyle alalım; fotoğraf makinesi alıp İstanbul’un nostaljik sokaklarında yol alabilirsiniz.

 • Bunun en güzel örneği Balat Sokakları; iyi komşulukların simgesi, Cumba evlerinin  yukarı doğru sıralandığı, Fener Rum Okulu’nun içinde bulunduğu sokaklardır. Nostaljik ve estetiksel evlerin bulunduğu fotojenik şehir.
 • Üsküdar’da bulunan Kuzguncuk yine sokak fotoğrafları sevenler için evleri ve köşkleri ile o nostaljik yapısı ile sizleri etkileyecektir.
 • Cihangir, Kadıköy, Karaköy sokaklarında ise grafitileri görürsünüz. Bu zamana kadar önlerinde fotoğraf çekilmeyeni görmedik.
 • Bir başka sosyal medyanın süsleyecek yer Beşiktaş Akaretleri’dir. Bölgenin mimari yapısı, görsel zerafeti  ve şehrin dokusu sizleri fotoğraf çekmeye zorluyor.

İstanbul Ucuz Öğrenci Yaşam Rehberi adlı yazımızda sizlere aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Bu koca şehri adım adım keşfetmeniz dileğiyle. Yazdıklarımız sizler için güzel bir rota olup, İstanbul’un keyfine varacağınızı düşünüyoruz. Hatta şimdiden duygu ve düşüncelerin için merak içerisindeyiz. Hadi sıra sende!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!